❗️Toto je původní ISPforum.cz ve stavu k únoru 2020 běžící v omezeném režimu pro archivační účely. Aktivní verzi naleznete na adrese https://telekomunikace.cz
Jak protahnout tagovanou VLAN skrz Mikrotik?
-
forkman
- Příspěvky: 339
- Registrován: 16 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: východní Čechy
Jak protahnout tagovanou VLAN skrz Mikrotik?
Potřeboval bych protáhnout tagovane VLAN pakety přes 2 porty Mikrotiku. Do verze 6.40 mi to fungovalo tak, že jsem si na interfacech vytvořil VLAN s patřičným VID a hodil je do bridge. Fungovalo to, jak jsem potřeboval. Od verze 6.42 se mi zdá, že to nějak zlobí a někdo to není "průchozí". Pokud je to blbost, jak to udělat správně? Fyzicke ifacy nejsou vždy na jednom hw switchi. Nepotřebuji od toho žádné gigabity, je to jen VLAN pro management.
0 x
-
the.max
- Příspěvky: 1306
- Registrován: 18 years ago
- Bydliště: Sudetten land
- Kontaktovat uživatele:
to co máš je softwarový řešení. Pokud máš možnost, použij HW schopnosti použitých switchů na mikrotiku (pokud tam jsou). Je to sice o něco složitější na konfiguraci, navíc musíš koukat co je tam za switch, pač nékde se to pak nastavuje v menu 'switch', jinde pak v 'bridge'. Získáš tím řešení nezávislé na procesoru.
0 x
-
ludvik
- Příspěvky: 4448
- Registrován: 15 years ago
Radíš dobře. Ale úplně k ničemu 
Píše, že to nemá ve stejných switch čipech.
V každém případě bez ukázky konfigurace ti asi nikdo neporadí, neboť na tom nic není.
Píše, že to nemá ve stejných switch čipech.
V každém případě bez ukázky konfigurace ti asi nikdo neporadí, neboť na tom nic není.
0 x
- hapi
- Příspěvky: 12989
- Registrován: 19 years ago
hlavní je že ve verzi 6.41 se změnil bridge takže problém bude v něm protože se teď chová jinak. Jinak řečeno starý způsoby už na to neplatí.
0 x
-
S_a_M
- Příspěvky: 458
- Registrován: 10 years ago
- Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren
Tak at napise rbcko na kterym to je pokud je to mozny tak hw vlan jsou vzdy efektivnejsi a kazdopadne neni problem protahnou skrz dva sw.
0 x
-
forkman
- Příspěvky: 339
- Registrován: 16 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: východní Čechy
Vím, že se to od 6.41 změnilo, ale nefunguje mi to. Mám to na víc boardech, ale hlavně na RB750Gr3 a CCR1009. Výkon od toho nepotřebuju, je to management VLAN, když tam protečou řádově stovky kilobitů, bude mi to stačit.
0 x
-
S_a_M
- Příspěvky: 458
- Registrován: 10 years ago
- Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren
Nakresli nejaky diagram nebo posli aktualni konfiguraky.
0 x
-
forkman
- Příspěvky: 339
- Registrován: 16 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: východní Čechy
Výcuc relevantní konfigurace:
Zjednodušená malůvka, další tagované VLANy se odroutují, jen tu jednu mrchu potřebuju dostat skrz
Kód: Vybrat vše
/interface vlan
add interface=ether1-trunk name=ether1.vlan64-manag vlan-id=64
add interface=ether3-PtP_JaKo name=ether3.vlan64_jako vlan-id=64
add interface=ether4-PtP_VEZAK name=ether4.vlan64 vlan-id=64
/interface bridge
add name=br2.manag
/interface bridge port
add bridge=br2.manag interface=ether1.vlan64-manag
add bridge=br2.manag interface=ether4.vlan64
add bridge=br2.manag interface=ether3.vlan64_jako
Zjednodušená malůvka, další tagované VLANy se odroutují, jen tu jednu mrchu potřebuju dostat skrz
0 x
-
Radek.Kovacik
- Příspěvky: 162
- Registrován: 13 years ago
Jak už psali výše, můžeš to vyřešit softwarově nebo hardwarově (nutno ověřit hw podporu přepínacím čipem zde). Softwarově to jde přes vlan filtering na bridgi (výkonově náročné na CPU), hardwarově pak přes menu Switch s nakonfigurováním VLAN přímo na chipu (to je pak schopné jet na maximum bez zatížení CPU).
0 x
-
Standula
- Příspěvky: 158
- Registrován: 17 years ago
- Kontaktovat uživatele:
-
S_a_M
- Příspěvky: 458
- Registrován: 10 years ago
- Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren
Ahoj jak psal max resi se to na switchi priklady reseni mas tuhle
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=138065.
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=138065.
0 x
-
pavel1tu
- Příspěvky: 36
- Registrován: 8 years ago
Na MT kde to umí SwitchChip to dělám přes něj ....
Tam kde to neumí to dělám jak jsi psal ty - pomocí SW, na každém portu udělám ještě VLAN a ty propojím pomocí VLAN bridge.
Hoď sem výpis konfigurace
Tam kde to neumí to dělám jak jsi psal ty - pomocí SW, na každém portu udělám ještě VLAN a ty propojím pomocí VLAN bridge.
Hoď sem výpis konfigurace
0 x
-
forkman
- Příspěvky: 339
- Registrován: 16 years ago
- antispam: Ano
- Bydliště: východní Čechy
Výpis konfigurace je nahoře 
Nakonec jsem to udělal tak, že jsem použil nejnovější přistup v bridgům a VLANám podle tohoto a funguje to https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Bridge_VLAN_Table
Nakonec jsem to udělal tak, že jsem použil nejnovější přistup v bridgům a VLANám podle tohoto a funguje to https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Bridge_VLAN_Table
0 x
-
ludvik
- Příspěvky: 4448
- Registrován: 15 years ago
Možná se budeš divit, ale já to dělám úplně stejně (jako je v tom exportu) v takovémhle případě. Nemám problém ani v nových verzích.
0 x
-
Wakodaf
- Příspěvky: 58
- Registrován: 15 years ago
Ahoj,
měl bych dotaz nebo prosbu o radu.
mám zařízení Hex POE 960PGS verze FW 6.44
je to řešeno "starým" způsobem kdy vytvořené vlany hodíte do bridge s interfacem který chcete.
# model = 960PGS
# serial number = AD8A09CA12E3
/interface bridge
add name=VLAN81
add name=VLAN249
/interface vlan
add interface=sfp1 name=vlan81 vlan-id=81
add interface=sfp1 name=vlan249 vlan-id=249
/interface bridge port
add bridge=VLAN81 interface=ether2
add bridge=VLAN81 interface=ether3
add bridge=VLAN81 interface=ether4
add bridge=VLAN249 interface=ether5
add bridge=VLAN81 interface=vlan81
add bridge=VLAN249 interface=vlan249
asi to takto není uplně korektně protože se mi na VLAN 81 vrací loop.
potřebuji to nastavit tak abych se byl schopný připojit na ip tohoto mikrotiku, sfp portu
a aby se dalo připojit na sxt a koncové stanice obdržel adresu
měl bych dotaz nebo prosbu o radu.
mám zařízení Hex POE 960PGS verze FW 6.44
je to řešeno "starým" způsobem kdy vytvořené vlany hodíte do bridge s interfacem který chcete.
# model = 960PGS
# serial number = AD8A09CA12E3
/interface bridge
add name=VLAN81
add name=VLAN249
/interface vlan
add interface=sfp1 name=vlan81 vlan-id=81
add interface=sfp1 name=vlan249 vlan-id=249
/interface bridge port
add bridge=VLAN81 interface=ether2
add bridge=VLAN81 interface=ether3
add bridge=VLAN81 interface=ether4
add bridge=VLAN249 interface=ether5
add bridge=VLAN81 interface=vlan81
add bridge=VLAN249 interface=vlan249
asi to takto není uplně korektně protože se mi na VLAN 81 vrací loop.
potřebuji to nastavit tak abych se byl schopný připojit na ip tohoto mikrotiku, sfp portu
a aby se dalo připojit na sxt a koncové stanice obdržel adresu
0 x