Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Dude - hromadná konfigurace mikrotiků

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Dude - hromadná konfigurace mikrotiků

Příspěvekod forkman » 11 years ago

Zdravím, potřeboval bych hromadně na všech ROS změnit DNS a SMTP server, jsou jich řádově desítky, takže jsem přemýšlel jestli to neumí Dude, ale nepřišel jsem na to jak. Byla by to užitečná funkce. Nepoužívá to tak někdo? Oproti Aircontrolu má Dude taky trochu hendikep, že neumí všechna nalezená zařízení připojit jedním klikem (pokud mají samozřejmě stejné login údaje). Nebo to taky umí a neumím to? Nikde jsem to nenašel, Dík moc předem.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 11 years ago

Posledná verzia DUDE je stará jak matuzalem, DUDE má tých handikepov troška viac. Obávam sa, že toto dude nevie ;). Tuším vie dude vykonať príkaz v mikrotiku pokial mas nakonfigurovane ROUTER OS v dude (pre dane zariadenie) čo neodporúčam robit.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

co znamená že dude neumí připojit všechna nalezená zařízení jedním klikem?

ano, dude má nějakou funkci na posílání příkazů ale nikdy se mi to nepodařilo zprovoznit.

proto jsem si udělal http://www.skylan.cz/bios/ kde si napíšu rozsah ipček, login, příkaz a odešlu to MKčků. Takhle můžu přenastavit 20 klientů na sektoru během 10 sekund. Nebo třeba upgradnout bios hromadě klientům. Nedavno jsem taky potřeboval přepsat DNSka a šlo to s tím jedna báseň. Testneš v terminálu příkaz a když je to ok, pustíš to na nějakou skupinu klientů.

Ano, neni to dokonalí a proto se pracuje na další verzi která bude víc promakanější a bude schopná schroupnout i csvčko s klienty.

Proč potřebuješ změnit SMTP? tedy vlastně co máš u klientů za nastavení že tam měníš i SMTP? vlastně proč je něco s SMTP u klietnů? Že ty máš zapnutý DNS servery u klientů? Nebylo by lepší popřemejšlet o dvou centrálních DNS serverech? Všeho moc je až příliš.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 11 years ago

Trochu jsem se obával že je Dude trochu na houby :(

co znamená že dude neumí připojit všechna nalezená zařízení jedním klikem?

To znamená že to neumí jako aircontrol, musím ručně kliknout po jednom a nastavit tam username/heslo i když je všude stejný. V AC si označím klidně 100 zařízení najednou a po jednom kliku je můžu spravovat.

Nikde jsem taky nepsal, že to potřebuju u klientů, ale mám to tak na routerech, SMTP je tam na zálohy a info maily a DNS je pro klienty. Koupil jsem blok veřejných adres, tak to potřebuju přečíslovat.

Ten tvůj skriptík je založený na PHP API, nebo se tam loguješ přes SSH? Chtěl jsem si něco takovýho taky napsat, ale tak trošku jsem doufal, že to Dude bude umět a ušetří mi to práci, no nic, dík chlapi :)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

forkman píše:To znamená že to neumí jako aircontrol, musím ručně kliknout po jednom a nastavit tam username/heslo i když je všude stejný. V AC si označím klidně 100 zařízení najednou a po jednom kliku je můžu spravovat.


Zkoušel si označit víc zařízeních a máčknout na nastavení? asi ne co? v aircontrolu se to dělá úplně stejně.


je to přes ssh. api nemám zapnutý a api je pěkně na dvě věci.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 11 years ago

Samo že jsem to zkoušel, ale asi špatným způsobem, s Dude jsem si hrál dohromady tak hodino, moc mě to neohromilo :) Asi půjdu cestou vlastního udělátka, protože jinak to asi nepůjde. API zase není úplně na dvě věci, ale SSH jede v defaultu :)
0 x

keksik
Příspěvky: 646
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod keksik » 8 years ago

ahoj, potreboval by som hromadne zmenit DNS v DHCP LAN na klientskych mikrotikoch. nejaky pokrok s DUDE v tomto ?
alebo skriptik ;-)..pliiz
Diky.
0 x

D.Ryba
Příspěvky: 64
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod D.Ryba » 6 years ago

hapi píše:co znamená že dude neumí připojit všechna nalezená zařízení jedním klikem?

ano, dude má nějakou funkci na posílání příkazů ale nikdy se mi to nepodařilo zprovoznit.

proto jsem si udělal http://www.skylan.cz/bios/ kde si napíšu rozsah ipček, login, příkaz a odešlu to MKčků. Takhle můžu přenastavit 20 klientů na sektoru během 10 sekund. Nebo třeba upgradnout bios hromadě klientům. Nedavno jsem taky potřeboval přepsat DNSka a šlo to s tím jedna báseň. Testneš v terminálu příkaz a když je to ok, pustíš to na nějakou skupinu klientů.

Ano, neni to dokonalí a proto se pracuje na další verzi která bude víc promakanější a bude schopná schroupnout i csvčko s klienty.

Proč potřebuješ změnit SMTP? tedy vlastně co máš u klientů za nastavení že tam měníš i SMTP? vlastně proč je něco s SMTP u klietnů? Že ty máš zapnutý DNS servery u klientů? Nebylo by lepší popřemejšlet o dvou centrálních DNS serverech? Všeho moc je až příliš.


Zdravim,
jen bych se chtěl zeptat jestli jste nejak vymakal ten sw bios, nebo jestli jste ho uzavrel do sveho systemu?
0 x

Daxxim
Příspěvky: 416
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Daxxim » 6 years ago

Hapi mohl by jsi prosim jeste zpristupnit ten tvuj programek?
0 x
Citace: Ubiquiti jsou produkty pro lidi, kteří neumí a nerozumí sítím a chtějí aby “vše na jeden klik fungovalo”. Pokud po Ubiquiti produktech chceme obecně něco více, je to opravdu ZLO. Navíc tupé zlo, jen je designově hezké.

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 6 years ago

D.Ryba píše:
hapi píše:co znamená že dude neumí připojit všechna nalezená zařízení jedním klikem?

ano, dude má nějakou funkci na posílání příkazů ale nikdy se mi to nepodařilo zprovoznit.

proto jsem si udělal http://www.skylan.cz/bios/ kde si napíšu rozsah ipček, login, příkaz a odešlu to MKčků. Takhle můžu přenastavit 20 klientů na sektoru během 10 sekund. Nebo třeba upgradnout bios hromadě klientům. Nedavno jsem taky potřeboval přepsat DNSka a šlo to s tím jedna báseň. Testneš v terminálu příkaz a když je to ok, pustíš to na nějakou skupinu klientů.

Ano, neni to dokonalí a proto se pracuje na další verzi která bude víc promakanější a bude schopná schroupnout i csvčko s klienty.

Proč potřebuješ změnit SMTP? tedy vlastně co máš u klientů za nastavení že tam měníš i SMTP? vlastně proč je něco s SMTP u klietnů? Že ty máš zapnutý DNS servery u klientů? Nebylo by lepší popřemejšlet o dvou centrálních DNS serverech? Všeho moc je až příliš.


Zdravim,
jen bych se chtěl zeptat jestli jste nejak vymakal ten sw bios, nebo jestli jste ho uzavrel do sveho systemu?


vedel by niekto poskytnut ten skript ? pripadne aj program ?
0 x