Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Template Mikrotik pro Zabbix

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Re: Template Mikrotik pro Zabbix

Příspěvekod Besito » 10 years ago

Byrtus píše:V případě že to bude OK můžu poslat template


Nahlédl jsem do dema a zdá se to být OK. Je to řešeno rozdílem posledních hodnot. A hlavně mu to funguje :-)
Mohu poprosit o template?
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 10 years ago

Rudolf Dvořák píše:A co treba v zabixu ukladat zmenu TX a RX total od posledni hodnoty?


Je to tak, funguje to podle rozdílu.

Nastaveno:
OID pro bytes RX, nebo TX
Typ informace: číslo float
multiplikátor: 8 (aby to vyšlo v bitech)
uložení hodnoty: rozdíl (rychlost za sekundu)

následně vytvořit graf :-)


Setkal jsem se s problémem OID. Mikrotik v každém zařízení má posunuté OID, někdy má koncové číslo, třeba 1, pro Ether1, někdy pro sfp interface, nebo tak.

Jak tyto rozdíly řešíte? Vytváříte pro každý typ zařízení jinou template?


Jde nějak změnit název grafu dle vyčteného údaje? Aby tam byl třeba Ether1-IN, Ether2-OUT, nebo zkrátka to, co je v MK.

Děkuji za radu.
0 x

asdewq
Příspěvky: 539
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod asdewq » 10 years ago

info o jednotlivych interfacoch vycitavam pomocou upravenej teplate ktora bola povodne pre linux ako taky predpripravena v zabbixe ta sa nestara o posledne cislo oid ale vezme vsetky rozhrania ktore najde teda tento problem akoby odignoruje (tusim aj ked pouzijes priamo linux template malo by ti to ist)

mal by som inu otazku, prosimvas poradi niekto ako citat signaly klientov alebo aspon z klienta voci ap? je to v podstate ten isty problem len som z toho trochu jelen ... pochopil som ze to budem musiet asi riesit s pouzitim mib suboru od mk.. mate to niekto poriesene? velmi by mi to pomohlo..
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 10 years ago

asdewq píše:info o jednotlivych interfacoch vycitavam pomocou upravenej teplate ktora bola povodne pre linux ako taky predpripravena v zabbixe ta sa nestara o posledne cislo oid ale vezme vsetky rozhrania ktore najde teda tento problem akoby odignoruje (tusim aj ked pouzijes priamo linux template malo by ti to ist)

mal by som inu otazku, prosimvas poradi niekto ako citat signaly klientov alebo aspon z klienta voci ap? je to v podstate ten isty problem len som z toho trochu jelen ... pochopil som ze to budem musiet asi riesit s pouzitim mib suboru od mk.. mate to niekto poriesene? velmi by mi to pomohlo..


Diky za info, mohl bys mi upravenou template poskytnout?

Dekuji
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 10 years ago

Viete niekto do pekiel v akom formáte posiela mikrotik udaj RX/TX traffic do SNMP? Už 2 hodiny lamentujem ako implementovať grafy fo zabbixu a nič. Teraz som sa tu dočítal že treba nastaviť FLOAT number a delta per second. Čo do pekla to potom lezie z toho mikrotiku keď to nie je konkrétny údaj trafficu v tej sekunde? dik
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 10 years ago

Mikrotik jako každé jiné zařízení má na interface counter - počítadlo. Čili program každých 5 minut načte počítadlo a zapíše rozdíl a to jsou přenesená data za posledních 5 minut. Údaj je v bytech. Na bity musíš násobit zdroj 8.
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 10 years ago

ef píše:Mikrotik jako každé jiné zařízení má na interface counter - počítadlo. Čili program každých 5 minut načte počítadlo a zapíše rozdíl a to jsou přenesená data za posledních 5 minut. Údaj je v bytech. Na bity musíš násobit zdroj 8.


Tak tak, už jsme to řešili i přímo v tomto threadu.
0 x

genie
Příspěvky: 1
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod genie » 8 years ago

Ahoj,
s template na zabbix neni vubec problem. Staci maly server s ssd diskem,kde zatez dela mysql. A template je jen slozenina template: Template SNMP Device + https://github.com/welbymcroberts/zabbix-mikrotik + par SNMP co jsem si nasel pres snmpwalk. A pokud ani to nestaci, tak si staci pres uzivatele co leze na mikrotiky i nejaky ten ssh dotaz a je to. Aktualne monitoruji nasledujici:
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT G-5HPacD 7
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT 5HPnD r2 3
RouterOS 6.29.1 on RB751U-2HnD 1
RouterOS 6.24 on RB SXT 5HPnD 1
RouterOS 6.24 on RB433 1
RouterOS 6.24 on RB SXT G-5HPacD 1
RouterOS 6.13 on RB450G 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RBwAP2nD 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT 5HnD 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB750UPr2 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT G-5HPnD r2 1
A chystam se na Ubiquiti co mam nove v siti. Ve splopraci s mapama, ma spravce okamzitou predstavu o prutoku siti v realnem pohledu ze satelitnich snimku. Zatim jsem to nenapojil na google maps ci jine.
Pokud ma nekdo zajem, tak rad pomohu. Rad jsem to na zacatku tez resil :-) A zabbix oproti cacti mam radsi.

Jeste doplneni: https://github.com/welbymcroberts/zabbix-mikrotik - obsahuje 2 skripty v php, ktere dost vytezuji cpu serveru, takze to neni mozne pouzit na vetsi pocet stroju s vetsim poctem klientu. Pro predstavu: 19 mikrotiku generuje asi 30% zatez na cpu. Po vypnuti je zatez asi 5%. Tedy ciste skripty na uvedeny pocet mikrotiku generuje ~25% zatez cpu na procesor: AMD Athlon(tm) X4 740 Quad Core Processor / 3200 MHz
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 8 years ago

genie píše:Ahoj,
s template na zabbix neni vubec problem. Staci maly server s ssd diskem,kde zatez dela mysql. A template je jen slozenina template: Template SNMP Device + https://github.com/welbymcroberts/zabbix-mikrotik + par SNMP co jsem si nasel pres snmpwalk. A pokud ani to nestaci, tak si staci pres uzivatele co leze na mikrotiky i nejaky ten ssh dotaz a je to. Aktualne monitoruji nasledujici:
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT G-5HPacD 7
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT 5HPnD r2 3
RouterOS 6.29.1 on RB751U-2HnD 1
RouterOS 6.24 on RB SXT 5HPnD 1
RouterOS 6.24 on RB433 1
RouterOS 6.24 on RB SXT G-5HPacD 1
RouterOS 6.13 on RB450G 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RBwAP2nD 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT 5HnD 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB750UPr2 1
RouterOS 6.33.1 (stable) on RB SXT G-5HPnD r2 1
A chystam se na Ubiquiti co mam nove v siti. Ve splopraci s mapama, ma spravce okamzitou predstavu o prutoku siti v realnem pohledu ze satelitnich snimku. Zatim jsem to nenapojil na google maps ci jine.
Pokud ma nekdo zajem, tak rad pomohu. Rad jsem to na zacatku tez resil :-) A zabbix oproti cacti mam radsi.

Jeste doplneni: https://github.com/welbymcroberts/zabbix-mikrotik - obsahuje 2 skripty v php, ktere dost vytezuji cpu serveru, takze to neni mozne pouzit na vetsi pocet stroju s vetsim poctem klientu. Pro predstavu: 19 mikrotiku generuje asi 30% zatez na cpu. Po vypnuti je zatez asi 5%. Tedy ciste skripty na uvedeny pocet mikrotiku generuje ~25% zatez cpu na procesor: AMD Athlon(tm) X4 740 Quad Core Processor / 3200 MHz


no takyto template je na hovno ked to zere CPU, chce to nieco ine :)
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 8 years ago

Kód: Vybrat vše

http://uloz.to/xyJcxxQp/mikrotik-xml


tu je upraveny template pre zabbix 3.0 ktory automaticky nadetekuje pocet interfaces, grafy atd...

treba doplnit rucne:

Administration -> General -> Regular expression

udaje pravidla:

Mikrotik interfaces .*slave.* [Result is FALSE]

a

Administration -> General -> Value mapping

Network port status, [1 ⇒ Up, 2 ⇒ Down].
Network port admin status, [1 ⇒ Enabled, 2 ⇒ Disabled]
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 7 years ago

Ahoj, můžu se zeptat kde se má co povolit a upravit?

Zmiňované položky a Administration -> General -> nemám.

Díký
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 7 years ago

mas ;) hladaj...
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 7 years ago

Hledám dobře?

Bez názvu.jpg
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 7 years ago

nie

zabbix2.png
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 7 years ago

Díky za "nakopnutí" interface už mi tam přibyly. Máš i nějaký template který by u klientů kreslil grafy signálů na WLAN
0 x