Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Založil jsem toto téma jako pokračování tohoto tématu, kde se píše:

jj mikrotik s QT pouzivame na shaping. driv jsme pouzivali SQ, ted do toho s velkyma porodnima bolestma roubujem ispadmina a ten umi jen QT.

Porodní bolesti? Rozepište se - zatim jsem slyšel na ispadmina samou chválu :shock:

spatne odesila maily s fakturama zakaznikum /neco neodesle vubec, ale neda o tom vedet/, blbne prirazovani plateb, pravidla do firewallu to zapisuje nekolikrat, protoze si neumi overit, zda uz tam dane pravidlo je, blbne shaping pri provozu pres eoip tunely, mizerny popis zakazniku v QT, neumi udelat DHCP lease z udaju v dbf.
to je jen par veci co me napadlo ted okamzite.

tiez rozmyslam nad ispadminom... ale si prvy ktory sa stazuje. siel by si do toho znova po tvojich skusenostiach s tymto systemom? Vyvojari riesia tvoj problem ak si ho nahlasil?


A rad bych na toto tema navazal. Sami pouzivame ISPADMINa, mame sice nejake drobne problemy a i kdyz komunikace s vyvojari neni uplne jednoducha, presto bych ja osobne z meho pohledu rekl ze ISPADMIN je zivy, neustale se pridavaji nove funkcionality a opravuji se chyby. Kdyz jsme ho ve tretim kvartalu lonskeho roku kupovali, tak neumel veci ktere umi nyni po par mesicich. Ovsem trosku problem je, ze k nemu neni dokumentace a tak problemy o kterych jsem si leckdy myslel ze jsou to chyby se nakonec ukazali pouze jako nepochopeni nebo neznalost toho systemu.

Nicmene, jak pise uzivatel Optinet, problemy s fakturaci nemame, vse se odesila ok, kdyz ISPADMIN neco nemuze odeslat, tak to nahlasi okamzite, prirazovani plateb nam take nedelalo problem zatim. Problem s nekolika nasobnym zapisem do FW a do mangle jsem nahlasil vyvojarum a popis zakazniku v QT mi prijde dostatecny (co vic si prat nez prijmeni a jmeno?). Ale ano, ten system ma chyby. Ano je drahy. Ne, nedokazu si predstavit ze bych to delal rucne a to mame "zatim" jen dve stovky zakazniku a 40 routeru v siti ...
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

jpg
Příspěvky: 46
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jpg » 15 years ago

pridavam se k lidem, kteri maji dobre zkusenosti. Samozrejme jako kazdy system to ma svoje mouchy. Ale zatim kazda chyba byla vicemene obratem opravena. Asi nejvetsi chybou je, ze chybi nejaka dokumentace nebo treba diskuzni forum.
Mame na tom 100+ routeru a hodne pres 1000 klientu a pouzivame to jiz neco pres rok, takze snad muzu hodnotit :-)
0 x

aj_rade
Příspěvky: 175
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod aj_rade » 15 years ago

zeptam se i vas, kolik jste proboha za ten system dali penez ? Pro 1000 klientu je to fakt uz megapalka...
0 x
admin sítě PLnet

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Dost dobry, tohle je z changlelogu dnesni nove verze ISPADMINA 3.20:

- VZHLEDEM K TOMU, ZE MIKROTIK VYDAL VERZI 3.20, KTERA JE NAPROSTO NEPOUZITELNA, PROTOZE ZDE KOREKTNE NEFUNGUJE SSH A TIM, ISP ADMIN NEMUZE S
ROUTEREM SPRAVNe KOUNIKOVAT A ZDA SE, ZE ISP ADMIN NEFUNGUJE PROHLASUJEME ZA STABILNI VERZI MIKROTIKU VERZI --- 3.10 -- a -- 3.13 --. OSTATNI VERZE VETSINOU OBSAHUJI CHYBY, KTERE ZNEMOZNUJI V NEKTERYCH SITUACICH A KOMBINACICH HW POUZITI S ISP ADMINEM A PROJEVUJI SE NAPROSTO NAHODNE A NEIDENTIFIKOVATELNE. PRIKLADEM MUZE BYT PRAVE VERZE 3.20, KTERA JE SKUTECNOU RARITOU. V POSLEDNI DOBE SE VSAK TOTO STAVA PRI VYDAVANI NOVYCH VERZI PRAVIDLEM. V PRIPADE NASAZENI NOVE VERZE DOPORUCUJEME DUKLADNE OTESTOVANI NAPRIKLAD NA JEDNOM ROUTERU ALESPON V TYDENNIM PROVOZU. Pokud nas budete informovat o verzich, ktere korektne funguji, tak muzeme seznam techto pouzitelnych a nepouzitelnych verzi pravidelne
zverejnovat na nasem webu
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 15 years ago

michal.siman píše:Dost dobry, tohle je z changlelogu dnesni nove verze ISPADMINA 3.20:

- VZHLEDEM K TOMU, ZE MIKROTIK VYDAL VERZI 3.20, KTERA JE NAPROSTO NEPOUZITELNA, PROTOZE ZDE KOREKTNE NEFUNGUJE SSH A TIM, ISP ADMIN NEMUZE S ROUTEREM SPRAVNe KOUNIKOVAT A ZDA SE, ZE ISP ADMIN NEFUNGUJE

:arrow: Nejsem si jist, jestli ISPADMIN vubec nekdy korektne fungoval i s predeslymi verzemi. :?:
:arrow: Ono kazdych 15 minut cist, pak mazat a zase nahravat mraky pravidel pres SSH do routeru da RBcku docela zabrat :idea:
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 15 years ago

aj_rade píše:zeptam se i vas, kolik jste proboha za ten system dali penez ? Pro 1000 klientu je to fakt uz megapalka...


1000 klientů, tisíc klientů, to je dost na to aby vidělali na nějaký soft :) Já se svýma něco málo přes 500 si to dělám všecko ručně a sám :)
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 15 years ago

co se tady pisou problemy kolem MK a ssh , tak
sice ISPADMIN nepouzivam, ale mam nasazeny vlastni skripty pro vytahovani zaloh a rucni hromadnou spravu pres shell skripty, nevidim sebehensi problem mezi verzemi 2.9.x a 3.x .

ISPADMINa jsem zatim nezkoumal, budou to mit ale blbe udelane inside .
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

venna
Příspěvky: 9
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Žalany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod venna » 15 years ago

v síti jsem nasadil nový hlavní router http://www.i4wifi.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=1189 a nehrál poslední verzi 3.2 a zatím vše funguje bez problémů.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Ja jsem presel na 3.20 jeste pred tim nez p.Sys vydal prohlaseni o tom ze s temito vyssimi verzemi ispadmin ma problemy a na zadnem z nasich 30+ routeru jsem problem nezaznamenal. zatim ...
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 15 years ago

To my jsme měli v předchozích pár dnech sto chutí ISP úplně odpojit od sítě, jelikož jak vývojáří testovali používání DHCP u routerů totálně nám to shodilo celou síť. Duplikované FW, QT načtené jen z 10% a podobné věci. Ufff dalo nám to zabrat udržet síť v provozu, naštěstí p. Sys přišel nato čím to je a zase už fungujem. Druhý den nato vyšla 3.21 která tuto funkci opět deaktivuje, takže to někdo musel odnést, proč zrovna my? :-D
0 x

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 15 years ago

Jakej máté pánové názor na generování upomínek přes ISP? Vyhovuje Vám hromadné vytváření? Nám by se třeba šikla možnost vytvářet upomínka jednotlivě buď na jednotlivou fakturu nebo zákaznický účet s tím, že by byli vidět u zákazníka ve faktury kdy byla odeslána atd...?
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

kaddy píše:Jakej máté pánové názor na generování upomínek přes ISP? Vyhovuje Vám hromadné vytváření? Nám by se třeba šikla možnost vytvářet upomínka jednotlivě buď na jednotlivou fakturu nebo zákaznický účet s tím, že by byli vidět u zákazníka ve faktury kdy byla odeslána atd...?

mno, mi to nepouzivame. ja sem se domnival, ze to upominky generuje samo, jako ze kdyz klient nema 3 dny pred splatnosti zaplaceno, ze mu to podle nejake sablony uplne samo posle upominku na email. ale neprisel jsem na to jak to funguje - asi ne tak jak bych si predstavoval. tak upominky nepouzivame vubec a je to.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 15 years ago

michal.siman píše:
kaddy píše:Jakej máté pánové názor na generování upomínek přes ISP? Vyhovuje Vám hromadné vytváření? Nám by se třeba šikla možnost vytvářet upomínka jednotlivě buď na jednotlivou fakturu nebo zákaznický účet s tím, že by byli vidět u zákazníka ve faktury kdy byla odeslána atd...?

mno, mi to nepouzivame. ja sem se domnival, ze to upominky generuje samo, jako ze kdyz klient nema 3 dny pred splatnosti zaplaceno, ze mu to podle nejake sablony uplne samo posle upominku na email. ale neprisel jsem na to jak to funguje - asi ne tak jak bych si predstavoval. tak upominky nepouzivame vubec a je to.

ono to sice generuje samo, ale muselo by tam být splněno dost podmínek aby ty data byli reálný a upomínka odešla opravdu kdy má odejít, toho nejsme schopni dosáhnout tudíž nezapínáme, to samé i automatické odpojování. Bohužel po vygenerování upomínek, nelze již vybrat komu jí poslat a komu ne to je hlavní problém. Protože jí třeba nechci všem poslat, protože jsem se s někým už domluvil a akorát by nasraně volal (vyzkoušeno).
0 x

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 15 years ago

Nemáte někdo zprovozněné, aby na IP adresy, které nejsou momentálně obsazené (berme tomu třeba když dáme statistiky a IP rozsahy), aby se na těchto IP adresách ukazovala nějaká defaultní stránka? Systém sám o sobě umí takto zobrazovat jen neplatiče :(
0 x

TweetyLBC
Příspěvky: 51
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod TweetyLBC » 15 years ago

Vyvíjíme podpobný systém jako ISPAdmin, jehož hlavní výhodou (krom dalších) bude hlavní nevýhoda ISPAdmina a to komunikace s MT min. třemi kanály (SSH, BASH, API ...) a mořnost si podle verzí a typu scriptů zvolit komunikaci s jednotlivými MT. Asi bych tady psal hooodně dlouho co to má umět a jak to má fungovat, ale zmíním jen:
Systém bude modulový a jednotlivé moduly bude možno dokupovat a aktivovat a deaktivovat (přehlednost, co nepotřebuju mě neotravuje)
Uživatelsky nastavitelný - např. každý uživatel chce vydět ve výpise klienta něco jiného (účetní, technik, ...). Každá síť chce něco jiného ...

Co mě ale zajímá, jsou všechny Vaše "možné a nemožné" požadavky a náměty. Chceme systém napsat natolik otevřený aby "vyhovoval všem".

Nejsme zelenáči v tomto oboru, náš systém vyvíjíme více jak 4 roky a tato verze je následkem žádosti několika sítí o prodej našeho systému, který byl určen jen pro nás a navíc na MS technologii, takže to i přepisujeme do PHP :).

Co vím určitě, tak jediné na co mě nepřemluvíte je přegerování včech QT každých 10 min. Od začátku komunikujeme s MT jen když se něco děje ... :)

Náměty mí prosím pošlete na PM. V dubnu bude BETA dostupná pro omezený počet sítí, takže pakliže Vás to zajímá, neváhejte ...
0 x