Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Re: ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod george.tu » 9 years ago

siklu.png
siklu.png (63.54 KiB) Zobrazeno 6349 x
Striker píše:Našel jsem tady vypsaných asi 6 OID, tak to teď zkouším rozjet.
Horší je to s ToughSWITCHem od UBNT :/

siklu mi funguje dle přílohy na 100%, ale toughswitch nelze, taky jsme si s tim hrál abych to mohl ISPadminem vyčítat a bohužel...
0 x

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 9 years ago

Super díky moc ;)
Jo psal jsem i na podporu, prý by to mělo jít ale že konkrétně TOUGHSwitch neměli k dispozici.
Ale hlavně jsem nenašel žádný OID od ToughSwitche.
0 x

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

Ahoj všichni
již několik let bez problému používám ISPadmin.

Poslední měsíc se mi bohužel stává to, že se každý čtvrtý den ISPa zasekne mezi 1-2 hod ráno (čas kdy probíhá auto backup) a nezbývá pak nic jiného než tvrdý RESET mašiny.

Obrázek

Zkoušel jsem pomocí myisamchk -o /var/lib/mysql/ispadmin/*.MYI opravit databázi, ale bez výdledku - nenalezl žádné chyby, ikdyž po následném spuštění SQL:

~# /etc/init.d/mysql start
Starting MySQL database server: mysqld ..
Checking for tables which need an upgrade, are corrupt or were not closed cleanly...

Navíc asi měsíc se mršej i grafy od síťových rozhraní na routerech:

Obrázek

ISPa: v. 4.06 beta2 (na novější verzi si musím do konce prosince počkat, bohužel poplatky za zdravotní péči mají přednost).
Stroj: HP ProLiant DL380 G5
Verze mikrotik: držím vše na max. 6.17 kvůli kompatibilitě s ISPa

Díky za nápady.

Doplněno:
* ISPadmin se od doby záseků také táhne jak šnek...
* Na ořezání peaků jsem přišel v nastavení (byla hodnota 128), ikdyž to mělo ovlivňovat jen grafy přenosů, ne packetů (možná už opraveno v novějších verzích).:
53. // rrd_graph_alignment // Zarovnání špiček grafů přenosů [hodnota v Mb/s]
Naposledy upravil(a) jiri.cestr dne 02 Dec 2014 03:43, celkem upraveno 1 x.
0 x

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 9 years ago

Todle aktualizace podle me nevyresi, chtelo by to zjistit na cem to "vytuhne" na jakym procesu a co vola. Pokud je to mail_syslog jak pises na obrazku tak je bud plny syslog nebo je plna tabulka nebo něco jiného ale to takhle tezko rict.
0 x
Daniel Tasáry

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

dantasik píše:Todle aktualizace podle me nevyresi, chtelo by to zjistit na cem to "vytuhne" na jakym procesu a co vola. Pokud je to mail_syslog jak pises na obrazku tak je bud plny syslog nebo je plna tabulka nebo něco jiného ale to takhle tezko rict.


No ja si taky myslim ze v aktualizacich to nebude, na starou verzi tusim 3.2 jsem jel cca. 2 roky, s tim ze jsem mel demo a klienti vsichni vyplneny a faktury jsem pak placal rucne (vystavit fakturu, odpojovani taky rucne, sice opruz ale resilo to soucty v ucetnictvi a seznam klientu vcetne evidence mailu, tel. adres, import z banky, atd... lepsi nez EXEL. A tolik BUGu co jsem jim v tom prubehu nasel :-) a reportoval, to jen diky tomu ze jsem byl nucenej delat hromadu veci abnormalne, takze se prislo na veci, ze kdyz se postup udela jinak nez obvykle tak se najednou neco jineho potento... apod...

No ja sice jsem trosku zbehly ve Slack Linuxu nejaka verze 19 ale to uz je taky 10 let. Pak jsem chvili koketoval s Ubuntu 9 ale to je vse.
Zkus mi sem strucne napsat jak bych zjistil ze je plny syslog nebo ta tabulka... ale tabulka ceho a jak se takova tabulka vubec muze zaplnit (tabulka v SQL?)... No nemel by to hlidani zaplneni takhle nahodou resit sam podskript ISPadmina (ktery tam asi nebude)? To by dle mne bylo idealni.

Jako ja Loguju kdejaky provoz na siti, grafy signali, dat. toku, pingu na klienty, ale pri poctu 30 routriku (paternich) a nekolika AP to zas neni tolik, Jestli mne to pri licenci pro 200 lidu lehne po roce, jak rychle to pak musi lehnout pri poctu 1000 a vice klientu...
0 x

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

No to by mne zajímalo, co se ve 2 ráno spouští za proces... vypnul jsem i zálohy... bestak se to hryzne.
Rád bych si to zjistil, jenže na místě obvyklém, crontable prostě není /USR/VAR/CRON.... (proč každý distro má všecko jinde a jinak překopaný, to nepochopim :evil: ...)
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 9 years ago

Ve 2 rano se jeste spousti zalohy routeru.
0 x

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

Pintero píše:Ve 2 rano se jeste spousti zalohy routeru.

Diky za tip... neco jsem nasel... je to vzdy 2:05h co se to kousne, ale jedinej error jsem nasel az ve 2:40h

Obrázek
0 x

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 9 years ago

Kolik mas RAM a kolik mas nastaveny swap?
0 x
Daniel Tasáry

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

dantasik píše:Kolik mas RAM a kolik mas nastaveny swap?


Vypnul jsem zálohy Mikrotiků a zatim drží

Informace o serveru
Uptime: 1d 10:30:31
Jádro systému: Debian 6.0.6 - Linux ispadmin.cenet.cz 3.6.8 #1 SMP Fri Nov 30 10:45:28 CET 2012 x86_64 GNU/Linux
CPU typ: Intel(R) Xeon(R) CPU E5345 @ 2.33GHz
Počet jader: 4
Paměť: 2002 MB
SWAP: 7993 MB

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
0 x

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

Dál koukám že to ořezávání grafů mělo za následek i to že se graf vytížení linky neukládal přes 24h... co jsem to ořezávání zrušil, už se to zas ukládá.

Obrázek

Ale co se zas vyvrbilo, "červenaj mi interface na routerech s verzí 6.17" cca. 50% z nich... a 3 z toho přestávají komunikovat po API (většinou staré málovytížené koncáky ještě na RB532A, možná za to může i MK v. 6.17, na vyšší verzi nemůžu, je tam v MK změna struktury dat při vyčítání a tahle verze ISPa ji ještě neumí... už abych moh udělat tu aktualizaci, ikdyž převést ISP na tu novou formu nabídky (od v. 4.xx) nebylo taky nejšťastnější... dost se mi na tom hroutí prohlížeč od chromu, nebo se zobrazí jen kus menu.

Obrázek

Jakej by byl tak nejideálnější SW v MK před v. 6.17 ??
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 9 years ago

provozovat admina na 2Gb ram je sebevrazda. Ja mam na starym serveru 4Gb a taky swapuje.
Nedal jsi sem grafy disku ale pokud dam nemas SASy tak pocitam ze se taky pekne nabehaj...
0 x
Bývalý ISP...

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

Tomáš Nesrsta píše:provozovat admina na 2Gb ram je sebevrazda. Ja mam na starym serveru 4Gb a taky swapuje.
Nedal jsi sem grafy disku ale pokud dam nemas SASy tak pocitam ze se taky pekne nabehaj...


Aha, no muj spravce, ktery ted zrovna ma plne ruce prave ve svem hlavnim zamestnani, rikal ze to bohate staci, ale neni problem tu masinku vypnout a nejakou tu pamet pridat (na 8GB nebo 16GB)...

Jo SAS tam je.. 2,5" 15k otackove disky v HW raidu (ne softwarovy), o to ma alespon CPU min prace.
0 x

jiri.cestr
Příspěvky: 28
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod jiri.cestr » 9 years ago

Tak si odpovím sám :-)

jiri.cestr píše:Ale co se zas vyvrbilo, "červenaj mi interface na routerech s verzí 6.17" cca. 50% z nich... a 3 z toho přestávají komunikovat po API (většinou staré málovytížené koncáky ještě na RB532A, možná za to může i MK v. 6.17


Ano MK 6.17 a ISPa 4.06b2 se nesnesou....
Updatoval jsem je všechny MK na 6.22 a už je to v pořádku. Sice jsem přišel o hodnoty napětí, teplot a jiné ale jede to...

Jen bacha při update OmniTika z 6.17 na 6.22 dojde ke ztrátě nastavení wlan! Třeba otevřít zálohu v ISPa a natáhnout přes terminál sekci /interface/wireless, pak doházet zpátky IP na správné interface.
0 x

p79wifi
Příspěvky: 45
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod p79wifi » 9 years ago

řeknu to asi takhle:

ten kdo dá 2GB ram na server je jelito! to fakt nechápu...jak někdo muže říct že to stačí!
dd3 stály kulové ne, nevím kdy se to stavělo, teďka tedy třeba dražší, jestli na tom běží 1000kliošu třeba to je materiál.

vždy jsem dával co to šlo..a vždy se admin pěkně zaplnil bez swapu, mám tam ssd a raptora a 16gb ram a 2500k a z68 chipset.

jinak 6.17 ta nebyla moc vhodná, na staré věci co máme po síti máme 6.10 ( 133,532 ) jinak jedu vše 6.19 a jede to super.

zatím
0 x