Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Re: ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

iTomB píše:Je videt, ze jsi pekne vztahovacny a kdyz se ti neco nehodi, tak to falsujes jak to jen jde.
To co jsem psal, nebylo mysleno pouze na Vas, ale obecne (nejste jedini, kdo tohle ma ...)

ale naopak, ja taky vubec nepisu za nas jako za ISP ale obecne. Proste nechapu co v tom vidis za problem. kazdej se snazi prodavat sve sluzby. nekterej pekar taky prodava za 2.50 rohliky ktery maji 120g namisto 100g. a ja budu chodit pro ty rohliky kde jsou vetsi za stejny penize. to je proste obchod jako kazdej jinej. stejne jako kdyz mi daji za stejnou cenu o 20procent samponu navic tak si ho taky koupim radeji. nevim jak ostatni, ja to proste tak mam rad a tak to tak i sam delam. a pokud ty chces bejt pri zemi a kazdymu vysvetlovat proc to lita jen tesne pod hranici, tak si to vysvetluj. me to je uplne jedno prece. :-)
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

iTomB píše:Ale az tohle zacnou delat vsichni, tak pak se budou jen predhanet, kolik desitek MBit mu jedou ty jeho 4Mbity ;). Fakt super.

to ses dneska probudil? tohle uz se prece deje ted. lidi nezajima ze to ma rychlej ping, lidi nezajima ze to je stabilni, ze to nema vypadky. lidi zajima cena a megabajty. ne vsechny, ale valnou vetsinu. a proto stale rejzuje O2 a podobni na prodeji ADSL. lidi sou proste takovy s tim nic nenadelas.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 15 years ago

michal.siman píše:
iTomB píše:Ale az tohle zacnou delat vsichni, tak pak se budou jen predhanet, kolik desitek MBit mu jedou ty jeho 4Mbity ;). Fakt super.

to ses dneska probudil? tohle uz se prece deje ted. lidi nezajima ze to ma rychlej ping, lidi nezajima ze to je stabilni, ze to nema vypadky. lidi zajima cena a megabajty. ne vsechny, ale valnou vetsinu. a proto stale rejzuje O2 a podobni na prodeji ADSL. lidi sou proste takovy s tim nic nenadelas.

S lidma nic nenadelam, to je pravda. Proto radsi zmizela cela diskuze na vasem webu, kdyz se ukazalo, ze opet nemas pravdu ... A do ted jsi jeste nepochopil, proc jsem ja na to reagoval.
Ad k 20% (napr. u samponu). Ano to se dela ze maj "akci", ale jeste jsem nevidel prodavat sampon s navysenim o 20% stale. Vzdy tahle akce skoncila.
Ono se timhle pak dostavame do dalsi snuzky co kdo jakej internet vlastne poskytuje. Pak nema cenu rikat slova agregace, sdileni ci garantovana pripadne vyhrazena linka. Protoze vse je uplne jedno, pokud se ze 3 delaj 4 treba. Pak se muze nabizet internet zpusobem: No hele za nejakych 300+- dostanes neco takovyho.
Ad. agregace - u hodne ISP s wifi je to jen snuzka lzi. Vetsina jich nedosahuje agregace co pise. A to uz je i na podnet CTU. Vetisnou se napise agregace treba 1:3, protoze to vypada lip nez u ADSL 1:50 ci u konkurence 1:20 a stejne nabizeni ne agregovanou rychlost, ale sdilenou.

Ad. Borec. Tak pokud chce vic, tak at si priplati a pokud ma IQ mensi jak 100, tak bych to neresil. Ja se s timhle nesetkal u zadneho zakaznika, ktereho spravuji a to jich je pres 1600.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

myslim ze je nacase aby se iTomB prestal hadat, navic o vecech ktere do teto diskuze nepatri. Takze ja uz na jeho prispevky nebudu reagovat, muj email Tomasi znas kdybys neco potreboval.

Mam tu ale dalsi namet na opravu v ISPADMINovi. Shodou okolnosti jsem si vcera rekl ze pripomenu vsem nasim zakaznikum ze mame nejake Uzivatelske rozhrani, a rozeslal jim email. Formou OSTATNI > INF.DOPIS a kdyz sem to cele poslal tak jsem zjistil, ze se to poslalo i na ty zaznamy ktere nemaji od nas zadnou sluzbu a nebo jsou zruseni atd. proste se to vygenerovalo uplne vsem zaznamum v databazi kontaktu a to myslim neni dobre, nevim jak autor tuto funkci presne zamyslel, libilo by se mi tam nejaky zatrhavatko neco jako "odeslat pouze kontaktum s alespon jedno aktivni sluzbou".
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

A jeste jedna vec ohledne UR, na titulce, v prihlasovacim dialogu je "Uzivatelske jmeno", z logeru se dozvidam ze hodne lidi tam proste napise svoje prihlasovaci jmeno ze seznamu. Prvni vec ktera mi napada, nedalo by se jako prihlasovaci jmeno pouzit email uzivatele na ktery mu chodi faktury a informace. A druha vec, rad bych zmenil ten napis "Prihlasovaci jmeno", nastaveni jsem nasel promennou tech_support_username ale at ji zmenim na cokoliv, stale se pise Uzivatelske jmeno, takze k cemu presne je tato promenna?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

- k odeslani hlomadneho mailu slouzi "Ostatni / Hromadny mail"
- popis UR zmenit nejde

D.S.
PS: uz aby jsme meli tu nasi diskuzi
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

ispadmin.cz píše:PS: uz aby jsme meli tu nasi diskuzi

ja myslim ze sekce v na ispdforu by pro vas byla plodnejsi nez nekde na vasich strankach. preci jen si to tady prectou i lidi ktery ispadmina zatim nemaji, a zatim o nem ani az tak neuvazuji, nicmene kazdy je preci potencialni zajemce a tady se s nimi muzete setkat. na diskuzi ktera se bude tykat jen ispadmina nekde mimo toho forum asi chodit nebudou.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 15 years ago

michal.siman píše:A jeste jedna vec ohledne UR, na titulce, v prihlasovacim dialogu je "Uzivatelske jmeno", z logeru se dozvidam ze hodne lidi tam proste napise svoje prihlasovaci jmeno ze seznamu. Prvni vec ktera mi napada, nedalo by se jako prihlasovaci jmeno pouzit email uzivatele na ktery mu chodi faktury a informace. A druha vec, rad bych zmenil ten napis "Prihlasovaci jmeno", nastaveni jsem nasel promennou tech_support_username ale at ji zmenim na cokoliv, stale se pise Uzivatelske jmeno, takze k cemu presne je tato promenna?


Můžu jen souhlasit. Když kolikrát čtu jaké blbosti se tam uživatelé snaží napsat, nevím jestli se smát nebo brečet :-D
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 15 years ago

Mozna by byla zajimava portace pro PDA, alespon seznam uzivatelu, planovani, stav routeru :shock:
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

ispadmin.cz píše:- k odeslani hlomadneho mailu slouzi "Ostatni / Hromadny mail"

a k cemu je tam tedy ten Informacni dopis? Tak to zruste!
ispadmin.cz píše:- popis UR zmenit nejde

Jak vidite vyse nejsem sam kteremu se zda ze by ten popis zmenit jit mohl. Proc se na to nepouzije ta systemova promenna o ktere jsem psal v puvodnim prispevku?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Pintero píše:Mozna by byla zajimava portace pro PDA, alespon seznam uzivatelu, planovani, stav routeru :shock:

ja si to na sve E51 normalne otevru. nerikam ze je to pohodlne, ale v pripade nouze je to lepsi nez nic ...
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

SPCom
Příspěvky: 47
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod SPCom » 15 years ago

michal.siman píše:
Pintero píše:Mozna by byla zajimava portace pro PDA, alespon seznam uzivatelu, planovani, stav routeru :shock:

ja si to na sve E51 normalne otevru. nerikam ze je to pohodlne, ale v pripade nouze je to lepsi nez nic ...


Také jsem to používal s Nokii E60, ale s novou verzi kdy dochází k náhledu informací o klientovi, dříve než na něho kliknu tak mi to shazuje prohlížeč. Předpokládám že je to napsané v javascriptu a že je v tom zádrhel. uvítal bych mít možnost tuto funkci v nastavení disablovat.
0 x

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

SPCom píše:
michal.siman píše:
Pintero píše:Mozna by byla zajimava portace pro PDA, alespon seznam uzivatelu, planovani, stav routeru :shock:

ja si to na sve E51 normalne otevru. nerikam ze je to pohodlne, ale v pripade nouze je to lepsi nez nic ...


Také jsem to používal s Nokii E60, ale s novou verzi kdy dochází k náhledu informací o klientovi, dříve než na něho kliknu tak mi to shazuje prohlížeč. Předpokládám že je to napsané v javascriptu a že je v tom zádrhel. uvítal bych mít možnost tuto funkci v nastavení disablovat.


Pokud si na Nokii E60 nahrajete operu mini a nebudete používat vestavěný prohlížeč tak by to fungovat mělo.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Drazi kolegove uzivatele ISPADMINa, jaky je vas nazor na pozastavovani uzivatelu pro neplaceni? Resp. pouzivate to vubec nekdo? Ja jsem to nastavil na 4 dny po splatnosti a na minimalni castku jednu korunu pod nejnizsim tarifem (to aby se nam nezastavili lidicky co nezaplatili treba pomernou cast za par dni kdyz zacali v pulce mesice). Jenze s tim mam trosku problem, ze to rovnou pozastavi nekoho a on treba ani nevi o tom ze dostal fakturu, prestoze ispadmin se tvari ze mu ji poslal uz pred ctrnacti dny. Ne ze by to bylo nejake pravidlo ale proste se to parkrat stalo. Jde mi ciste jen o to, ze se mi moc nelibi ze to toho cloveka hnedka vypne. Me by se libil nejakej jinej system, neco jako (mozna to je blbost, ale prijde mi to jako dobre) ze by se po zapnuti pocitace klienta a po spusteni typicky seznam.cz objevil seznam v ramech, v horni casti upozorneni a v dolni jiz seznam ve sve plne krase. A nebo ze by to kazdych co ja vim 10 minut tomu cloveku napsalo ze nema zapalaceno a ze ho to omezi a ze TADY muze pokracovat na puvodni stranku kam chtel. Proste mi jde o to upozornit, ale nevypnout uplne, to az po vice dnech. Mnozi namitnou ze se jim da poslat upominka, ale jsou taci co se do mailu proste par dni nepodivaji, nebo s nim neumi pracovat a nebo se to oznaci jako spam a oni to proste nenajdou. Volat jim je blbost, to je drahy. Zobrazovat neco na internetu je jedina jistota, to vola hned a kazdy. Proste bych byl pro nejakou viceurovnovou signalizaci neplaceni a moznosti pozastaveni sluzeb. Nejdriv upozorneni parkrat a pak az uplny stop stav. Mozna o tom uvazuje primo pan Sys. Co na to vy ostatni, prijde vam to jako uplna blbost a nebo by vam neco takoveho prislo rozumne?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 15 years ago

michal.siman píše:Drazi kolegove uzivatele ISPADMINa, jaky je vas nazor na pozastavovani uzivatelu pro neplaceni? Resp. pouzivate to vubec nekdo? Ja jsem to nastavil na 4 dny po splatnosti a na minimalni castku jednu korunu pod nejnizsim tarifem (to aby se nam nezastavili lidicky co nezaplatili treba pomernou cast za par dni kdyz zacali v pulce mesice). Jenze s tim mam trosku problem, ze to rovnou pozastavi nekoho a on treba ani nevi o tom ze dostal fakturu, prestoze ispadmin se tvari ze mu ji poslal uz pred ctrnacti dny. Ne ze by to bylo nejake pravidlo ale proste se to parkrat stalo. Jde mi ciste jen o to, ze se mi moc nelibi ze to toho cloveka hnedka vypne. Me by se libil nejakej jinej system, neco jako (mozna to je blbost, ale prijde mi to jako dobre) ze by se po zapnuti pocitace klienta a po spusteni typicky seznam.cz objevil seznam v ramech, v horni casti upozorneni a v dolni jiz seznam ve sve plne krase. A nebo ze by to kazdych co ja vim 10 minut tomu cloveku napsalo ze nema zapalaceno a ze ho to omezi a ze TADY muze pokracovat na puvodni stranku kam chtel. Proste mi jde o to upozornit, ale nevypnout uplne, to az po vice dnech. Mnozi namitnou ze se jim da poslat upominka, ale jsou taci co se do mailu proste par dni nepodivaji, nebo s nim neumi pracovat a nebo se to oznaci jako spam a oni to proste nenajdou. Volat jim je blbost, to je drahy. Zobrazovat neco na internetu je jedina jistota, to vola hned a kazdy. Proste bych byl pro nejakou viceurovnovou signalizaci neplaceni a moznosti pozastaveni sluzeb. Nejdriv upozorneni parkrat a pak az uplny stop stav. Mozna o tom uvazuje primo pan Sys. Co na to vy ostatni, prijde vam to jako uplna blbost a nebo by vam neco takoveho prislo rozumne?


Pokud by se něco takového uskutečnilo já osobně bych byl určitě pro! Současný systém nevyužíváme, jelikož jak píšeš omezí to kolikrát i lidi, který nevědí že nemají zaplaceno, takže to skončí tak, že místo toho, aby se omluvili a zaplatili tak začnou ještě nadávat že jim nejde internet :) Nejjednodušší volba by asi bala kdyby při otevření prohlížeče se otevřela nějaká varovná hláška že jestli nebude do ....uhrazen dluh ve výši..... budou služby úplně odpojeny a bylo tam třeba desetivteřinové odpočítavání a pak se to automaticky přesměrovalo na původní stránku. To by snad neměl být problém vytvořit a uživatelé by bylo 100% informování.

Máte někdo jiný názor a námět jak by to mohlo fungovat? :-D
0 x