Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Re: ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod soooc » 15 years ago

jpg píše:
michal.siman píše: a co teda delas nebo by jsi delal kdyby ti prisla platba na ucet a ty si ji nemel kam priparovat?


pouziju zakon o DPH (bohuzel se musime v nasi zemi ridit zakony :D ) a udelam danovy doklad k teto prijate platbe (samozrejme to muze byt rucne vystavena faktura na dany pocet mesicu dopredu), pokud platbu nemuzu nijak identifikovat (neznamy VS ani jmeno), tak ji vratim na ucet odesilatele.
Proste neni mozne prijmou platbu v lednu a pouzit ji jako preplatek/zalohu na pristi mesic jen tak...

jeste dovetek, musime si lidi naucit platit presne kdy maji a co maji a pak zadne problemy nevzniknou. variantou je i mesicni SIPO pripadne inkaso z uctu. Pak mame vysokou pravdepodobnost, ze to zaplati a nevzniknou zadne problemy se spatnymi platbami...

vzorem budiz EUROTEL (O2) a jeho faktury, tam se pise neco ve smyslu "za uhrazeno se povazuje platba ve spravne vysi, na spravny ucet a se spravnym VS -> vse ostatni=neuhrazena fakura se vsemi nasledky"



A je to tady opet :) Sdruzeni tohle potrebujou - bez tohohle si ISPadmina muzete vsichni strcit .... Uvazujem o nem, ale potrebujem system, ktery funguje kreditne, zadne parovani plateb neni moc mozna, protoze sdruzeni nevystavuje faktury :) Clovek posle prachy, 30. se vygeneruje pohledavka clensky prispevek unor 2009, strhnou se prachy, pokud je zustatek 0=< net jede, jinak upominka. Takhle presne bysme to potrebovali :) Hlasuju pro zavedeni, pak je tu moznost, ze nebudu psat nas is, ale neco koupim :)

Jo a zakon o DPH nas netoci, protoze sdruzeni se timhle zakonem neridi.
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

Tak se nam konecne podarilo dokoncit manual shapingu k Mikrotiku. Pokud nekoho zajima, jak vlastne ten ISP admin s Mikrotikem funguje, trk se muze podivat na http://www.ispadmin.cz/administrace-isp/download/ :-)

Zdravi Dusan Sys
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

ispadmin.cz píše:http://www.ispadmin.cz/administrace-isp/download/ :-)

v navodu se zminuje jako nejlepsi varianta QT typu HTB, ale tu ve svem RouterOS na shaperu nemam? Potrebuji vyssi licenci nebo jak tento typ Queue ziskam?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

jpg
Příspěvky: 46
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jpg » 15 years ago

michal.siman píše:
ispadmin.cz píše:http://www.ispadmin.cz/administrace-isp/download/ :-)

v navodu se zminuje jako nejlepsi varianta QT typu HTB, ale tu ve svem RouterOS na shaperu nemam? Potrebuji vyssi licenci nebo jak tento typ Queue ziskam?


hmm, mam tady L3 i L5 (v2.9 i 3.x), ale nikde tady doporucenou HTB nevidim :-(
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

jpg píše:
michal.siman píše:
ispadmin.cz píše:http://www.ispadmin.cz/administrace-isp/download/ :-)

v navodu se zminuje jako nejlepsi varianta QT typu HTB, ale tu ve svem RouterOS na shaperu nemam? Potrebuji vyssi licenci nebo jak tento typ Queue ziskam?


hmm, mam tady L3 i L5 (v2.9 i 3.x), ale nikde tady doporucenou HTB nevidim :-(


mno studoval jsem navod k ROS 3.x a pokud to dobre chapu, tak HTB je zpusob zapisu do Queue Tree, tak jak jej zapisuje ISPADMIN, takze se nikde nic nemusi nastavovat, teda jestli jsem to dobre pochopil. Ale moc chytrej z toho nejsem, v tom navodu je to pro me trosku nepochopitelne napsane.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

na HTB zapomente. To je pouze na linuxu. Hodil jsem zde starsi verzi dokumentu :-)
ja osobne mam dobre zkusenosti s SFQ, ale to je pomerne narocne na CPU

D.S.
0 x

Maxik
Příspěvky: 2579
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Maxik » 15 years ago

a mikrotik je co, ja myslim ze linux a HTB pokud vim umi.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 15 years ago

ispadmin.cz píše:na HTB zapomente. To je pouze na linuxu. Hodil jsem zde starsi verzi dokumentu :-)
ja osobne mam dobre zkusenosti s SFQ, ale to je pomerne narocne na CPU

D.S.

Docela se divim tohle tvrdit. HTB je "Hierachical token bucket". Je to zpusob razeni front a jejich zpracovani. Mikrotik ho samozrejme ma a vyuziva ho jak v SQ, tak i v QT. Jeste existuje CBQ a HFSC (to je docela strohe na manual, tak jsem jej nezkousel) a mozna dalsi.

Ohledne manualu. No o par "chybach" vim a uz vim i proc nase konkurence meri misto 3M 3.3-3.4M. Jednoduse maji rychlost vynasobenou koeficientem 1.2, protoze to jinak pry nejde.

A to je duvod, proc nejit do ISPadmina a pouzit sve vlastni reseni, ktere je daleko cistejsi.

Aneb s 3Mbit linkou (3072) se da namerit 2995kbit/s. To je opravdu vyrazne snizeni. Daleko vetsi problem vidim ve vytizenost spoju az ke klientovi a vytizenosti anteny na kterou je napoj.

iTomB
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 15 years ago

Násobení rychlosti se dá v ISP adminovi nastavit. Když se násobek nastaví na 1.0 tak je rychlost tolik kolik jí nastavíš.
0 x

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

ano, nasobek rychlosti slouzi prave k tomu, aby borec co ma 1024 kbit linku porad nevolal, ze mu to jede "jen" 120 KB/s a ze on chce ve svem IE videt 128 kB/s. Pokud nastavim ( menu "Nastaveni / Syst. Nastaveni / Obecne" ) v polozce rate_exponent hodnotu 1.2 a mam od nej pokoj, protoze ted mu to pojede treba 135kB/s.
Take pokud mi dochazi konektivita a vim, ze mi ji provider navysi az za mesic, tak nastavim 0.9 a vsem se trochu konektivita ponizi , ale v konecnem dusledku to lidi moc nepoznaji a ja jeste mecic nejak preziju :-)

Zdravi D.S.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 15 years ago

ispadmin.cz píše:ano, nasobek rychlosti slouzi prave k tomu, aby borec co ma 1024 kbit linku porad nevolal, ze mu to jede "jen" 120 KB/s a ze on chce ve svem IE videt 128 kB/s. Pokud nastavim ( menu "Nastaveni / Syst. Nastaveni / Obecne" ) v polozce rate_exponent hodnotu 1.2 a mam od nej pokoj, protoze ted mu to pojede treba 135kB/s.
Take pokud mi dochazi konektivita a vim, ze mi ji provider navysi az za mesic, tak nastavim 0.9 a vsem se trochu konektivita ponizi , ale v konecnem dusledku to lidi moc nepoznaji a ja jeste mecic nejak preziju :-)

Zdravi D.S.

Borcovi by se nejdriv melo vysvetlit co znamena garantovana a sdilena ci agregovana rychlost. Pak se treba 3M a 3M srovnavaji jako brambory a jabka. Jeden ma do 3M a druhej ma pusteno treba 3.6 ci 4M? ale oboum se tvrdi, ze maji 3M.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

iTomB píše:Borcovi by se nejdriv melo vysvetlit co znamena garantovana a sdilena ci agregovana rychlost. Pak se treba 3M a 3M srovnavaji jako brambory a jabka. Jeden ma do 3M a druhej ma pusteno treba 3.6 ci 4M? ale oboum se tvrdi, ze maji 3M.

no jasne. nechapu o ci vlastne jde. davam tri s agregaci 1:10. poustim 4 s agregaci 1:5, proc ne? to je prece muj problem a moje skoda. ze davam navic a jeste s lepsi agregaci. nebo si snad na to budes stezovat na CTU? ze nekdo pousti lidem vic nez si oni plati? nechapu tve pripominky.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 15 years ago

michal.siman píše:
iTomB píše:Borcovi by se nejdriv melo vysvetlit co znamena garantovana a sdilena ci agregovana rychlost. Pak se treba 3M a 3M srovnavaji jako brambory a jabka. Jeden ma do 3M a druhej ma pusteno treba 3.6 ci 4M? ale oboum se tvrdi, ze maji 3M.

no jasne. nechapu o ci vlastne jde. davam tri s agregaci 1:10. poustim 4 s agregaci 1:5, proc ne? to je prece muj problem a moje skoda. ze davam navic a jeste s lepsi agregaci. nebo si snad na to budes stezovat na CTU? ze nekdo pousti lidem vic nez si oni plati? nechapu tve pripominky.

Je videt, ze jsi pekne vztahovacny a kdyz se ti neco nehodi, tak to falsujes jak to jen jde.
To co jsem psal, nebylo mysleno pouze na Vas, ale obecne (nejste jedini, kdo tohle ma ...)

iTomB
0 x

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

myslim, ze nema cenu se o tomto dohadovat.

zakladni problem je v tom, ze to borcovi proste nevysvetlite. Jeho synacek totiz chodi prvni rok na prumku, tak vi vsechno a je v rodine nejvetsi machr na pocitace. jsou lidi, kterym to proste nevysvetlite, tak radeji nastavim koeficient 1.2 a mam pokoj, protoze me nakonec borec bude chvalit, ze mu to jede rychleji, ze ma ve smlouve.

D.S.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 15 years ago

ispadmin.cz píše:myslim, ze nema cenu se o tomto dohadovat.

zakladni problem je v tom, ze to borcovi proste nevysvetlite. Jeho synacek totiz chodi prvni rok na prumku, tak vi vsechno a je v rodine nejvetsi machr na pocitace. jsou lidi, kterym to proste nevysvetlite, tak radeji nastavim koeficient 1.2 a mam pokoj, protoze me nakonec borec bude chvalit, ze mu to jede rychleji, ze ma ve smlouve.

D.S.

Ale az tohle zacnou delat vsichni, tak pak se budou jen predhanet, kolik desitek MBit mu jedou ty jeho 4Mbity ;). Fakt super.
0 x