Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Re: ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

1) poresime v dalsim update
2) kreditni system resime, takze se v adminovi take objevi
3) to je umyslne, aby jste klienta donutili jej zaplatit celou castku. jinak vam bydou nosit platbu po 50ti korunach, ale uz nam o tomto rikalo vice provideru, tak to mozna take poresime, ale nyni potrebujeme resit "dulezitejsi" veci
4) automaticke zpracovani planujeme resit pres mail, ze si toto system vytahne ze schranky.


s bastym nezbyva nic jineho nez souhlasit. ISP admin neni pro kazdeho a pokud by mu jeste pridelaval praci a za tolik prenez... To je nesmysl jej nasazovat. System nikdy nebude vyhovovat uplne vsem. Proste se snazime, aby vyhovoval vetsine provideru. Nedelame take system zadarmo, protoze lidi co na tomto pracuji chteji kazdy mesic vyplatu atd atd....
Urcite jsou i jine systeme, napriklad jiz zminovany LMS

D.S.
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 15 years ago

ISPADMIN: sdilim tve nazory , jsou fine

Nas pohled:
nam tohle dela jedna duchodkyne v tomto zbehla za pripojeni k internetu. A nemuzu si ji vynachvalit, bezchybna a jeste dokaze poradit.
Pokud by cena ISPADMINa spadla tak pod polovicku soucasne ceny, melo to vychytane ty problemy a fungovalo by to i pro sdruzeni, jsem ochoten o tom uvazovat.
Sorry, ale nedam 50tis (a vice) za system, pro ktery budu muset ohnout sit a jeste se bat co vsechno v nem nebeha a nakonec na to tu ucetni budu potrebovat taky. Tot muj pohled na svet. Je tu krize, zbytecne vydaje je letos proste nekonaji.

Taky jsem programator (uz ve vsem moznem a uz dobrych 15let ) , vim ze je v tom hoodne prace, cena je ale dosti vysoka.
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 15 years ago

asi tak nejak no.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Dalsi veci ktere by se hodili (opet jsou to pouze napady, berte s rezervou, opet by se mozna nekomu mohlo hodit stejne jako nam a pro autory ispadmina by to mohl byt signal k zapracovani techto funkci):

5) pridani klienta do NAGIOSu, tedy moznost monitorovat klienta a dozvedet se v pripade jeho vypadku okamzite o jeho nefunkcnosti.

6) sledovani signalu klienta - abych se pouze pohledem do ispadmina dozvedel co je spatne a nemusel se chodit divat na jednotlive APcka. stejne tak jako signal by to mohlo vycitat i kvalitu linky. a take to zaznamenavat do grafu, bylo by tak mozne podle toho urcit kdy se asi tak neco stalo atd.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

mato1
Příspěvky: 947
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mato1 » 15 years ago

michal.siman píše:2) Podobne jako bod jedna, ispadmin neumi priparovat platbu pokud na ni neni vytvorena faktura. Nekdo treba si chce zaplatit jednu mesicni platbu navic aby se mu nestalo ze kdyz pozde zaplati tak ze bude odpojen. Takze by to chtelo aby ispadmin umel neco jako pripsat kredit. Tento kredit by zaroven zobrazoval v UR aby to zakaznik videl. Nyni neni moznost ani rucni pripsani kreditu. Uplne stejne by to mohlo jit kdyz zakaznik prijde zaplatit v hotovosti, proste chce zaplatit navic.



myslel som, ze tam su uz davno tieto veci zakompovane.... kopa klientov mi plati za 2, niekedy 3 mesiace dopredu. proste mi to prijde ako jedna zo zakladnych veci ohladne fakturacie. niekedy sa mi stane, ze klient posle na 6 mesiacov, niekedy na 9, niekedy na 10 a niektory aj na cely rok vopred. co v takom pripade??? ako to funguje v realnej prevadzke, lebo podla mna sa to stava v kazdej takejto firme, ktora funguje na principe splatkovych kalendarov / pripadne pri pravidelnych platbach, kde mate rovnaky variabilny symbol a sumu.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

mato1 píše:
michal.siman píše:2) Podobne jako bod jedna, ispadmin neumi priparovat platbu pokud na ni neni vytvorena faktura. ...

myslel som, ze tam su uz davno tieto veci zakompovane.... kopa klientov mi plati za 2, niekedy 3 mesiace dopredu. proste mi to prijde ako jedna zo zakladnych veci ohladne fakturacie. niekedy sa mi stane, ze klient posle na 6 mesiacov, niekedy na 9, niekedy na 10 a niektory aj na cely rok vopred. co v takom pripade??? ako to funguje v realnej prevadzke, lebo podla mna sa to stava v kazdej takejto firme, ktora funguje na principe splatkovych kalendarov / pripadne pri pravidelnych platbach, kde mate rovnaky variabilny symbol a sumu.

no ted se stane to ze proste to nejde k nicemu priparovat. proste musim pockat do generovani dalsi faktury a pak to k ni castecne priparovat rucne a pak zase k dalsi a k dalsi atd., ale myslim ze se to brzo v ispadminu objevi tak jak vise napsal pan Sys.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

mato1
Příspěvky: 947
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mato1 » 15 years ago

michal.siman píše:no ted se stane to ze proste to nejde k nicemu priparovat. proste musim pockat do generovani dalsi faktury a pak to k ni castecne priparovat rucne a pak zase k dalsi a k dalsi atd., ale myslim ze se to brzo v ispadminu objevi tak jak vise napsal pan Sys.


a ako sa riesia napriklad splatkove kalendare... je predsa nerealne kazdemu rozosilat kazdy mesiac fakturu postou. je mi jasne ze si tieto faktury najdu ludia na uzivatelskom rozhrani ispadmina, ale polovica ludi je takych sprostych, ze maju problem najst ikonu internetoveho prehliadaca ked sa im nahodou zmaze z plochy. neviem si predstavit ten zmetok, ktory by bol v tomto keby to mam riesit inak ako splatkovym kalendarom.

u nas to funguje tak, ze sa proste vystavy splatkovy kalendar na cely rok, samozrejme sa to cele musi nahodit do uctovnictva a potom sa uz len odratavaju z "dlznej ciastky" ludom kazdy mesiac suma, ktoru zaplatia.
privital by som aj moznost hromadneho tlacenia splatkovych kalendarov pre uzivatelov. ked to manualne tlacime na zatiatku kazdeho roka, tak si trhame vlasy - je to praca na 2 dni.

neviem ako to riesite vy ostatny, ale co poznam ja osobne dalsich ISP, tak vsetci, okrem jedneho pouzivaju splatkove kalendare.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

mato1 píše:neviem ako to riesite vy ostatny, ale co poznam ja osobne dalsich ISP, tak vsetci, okrem jedneho pouzivaju splatkove kalendare.

no prave proto jsme koupili ispadmin. nemusime se delat ani se splatkovyma kalendarema, ani s fakturama, proste zavedes cloveka, nastavis od kdy se ma fakturovat a co a prvniho dne v mesici spustis generovani faktur. faktury se vygenerujou a pak se rozeslou na email. pak si ucetni udela export z a ispadmina a do ucetnictvi a pak se dle vypisu z banky uz jen paruji zaplacene faktury, v pripade prodleni jak je nastaveno se po trech dnech treba uzivatel odpoji, zobrazi se mu hlaska "nemas zaplaceno" a pusti ho to pouze a jen na www stranky internetoveho bankovnictvi.

vystavovani faktur kazdy mesic me osobne prijde logictejsi a prehlednejsi nez jednou za rok a pak nejaky zalohy, v tom aby se cert vyznal. u nas to delaji ostatni tak i onak. nam se tohle libilo vice.
Naposledy upravil(a) michal.siman dne 15 Feb 2009 20:24, celkem upraveno 1 x.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

7) dalsi poznamka na zlepseni ispadmina, je to takova drobnost, kdyz delam fakturaci, vetsinou jde o prvni fakturu, tak postupuju dle nejakeho predavaciho protokolu, zadavam tedy pekne radku po radce, zadam co, jednotku, mnozstvi cenu za jednotku a ono se mi to hezky nakonci secte. ale kdyz mam tech polozek vic, coz se bezne stava, tak si pred ulozenim faktury musim jeste vzit kalkulacku a secist vsechny radky aby sem se dostal na celkouvou cenu te faktury, tak aby souhlasila s predavacim protokolem. no ale ten vyslednej soucet uz se tam automaticky nedela, pritom je to jen jedno policko a jeden javascrip. je to drobnost, potesila by. vice screen:

takhle to je ted:
Obrázek

a takhle by to mohlo vypadat (dole je celkovy soucet):
Obrázek
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

jpg
Příspěvky: 46
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jpg » 15 years ago

neda mi to, nez se jako uzivatele ISPADMINa taky pridat.
co se tyce plateb "dopredu":
- kazdy si dopredu rekne, jakou chce mit periodu placeni (1,3, 6, 12), fakturujeme na uvedene obdobi vzdy na pocatku obdobi dopredu (tedy treba 1.1. na obdobi 1.1.-1.3.)
- pokud prece nekdo chce platit jakykoliv mesic mimo vyse uvedene pravidlo, na pockani mu vystavim rucni fakturu s oznacenim mesice a pak udelam hotovostni uhradu. je to otazka par kliknuti a je v tom poradek.

- pokud jste platci DPH, tak si zavedenim systemu plateb "dopredu" zadelavate na dalsi starosti. ke kazde platbe musite stejne vystavit (v den prijeti platby) danovy doklad na prijatou platbu, pak by se muselo v nasledne hromadne fakture tato zaloha odecist, takze cca dvojnasobek prace, nez v postupu vyse a jeste starosti v ucetnictvi...

Takze hlasuju pro "nezavadeni" teto funkce, protoze by se clovek neznaly ucetnictvi mohl zbytecne dostat do problemu se zakonem...

Co se tyce jakychkoliv kreditnich systemu tak pred tim (hlavne platce DPH) varuju. Premysleli jsme nad tim napr. u VoIP sluzeb, ale ucetne/softwarove by to bylo tak narocne, ze by naklady na evidenci byly mozna vyssi nez vynosy ze sluzeb samotnych. Proc si myslite, ze i takove kolosy jako mobilni operatori se snazi za kazdou cenu prehodit na klasicky tarif?
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

jpg píše:Takze hlasuju pro "nezavadeni" teto funkce, protoze by se clovek neznaly ucetnictvi mohl zbytecne dostat do problemu se zakonem...
a co teda delas nebo by jsi delal kdyby ti prisla platba na ucet a ty si ji nemel kam priparovat? muj navrh: dobra, at ta platba zustane nesparovana, ale pri generovani faktur at se to podiva do nesparovanych plateb, a pokud to nejakou najde tak at to hned v tu chvily sparuje a na fakturu pak napise "JIZ UHRAZENO, NEPLATTE" nebo tak nejak podobne. nerikam ze je potreba kredit, ale proste obcas se neco takoveho stane, pokud to jsou jednotky pripadu, je to ok, pokud to budou desitky uz je to horsi. nejaka moznost proste byt musi.

mimochodem rikas ze neni problem vystavit okamzite fakturu a dat jeji platbu v hotovosti, to souhlasim, to problem neni, ale vsichni se asi snazime to delat tak aby to jelo vsechno pres ucet. a tam je potreba si s tim nejak poradit, pri bezhotovostnim styku. pri hotovostnim to opravdu neni potreba.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

jpg
Příspěvky: 46
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jpg » 15 years ago

michal.siman píše: a co teda delas nebo by jsi delal kdyby ti prisla platba na ucet a ty si ji nemel kam priparovat?


pouziju zakon o DPH (bohuzel se musime v nasi zemi ridit zakony :D ) a udelam danovy doklad k teto prijate platbe (samozrejme to muze byt rucne vystavena faktura na dany pocet mesicu dopredu), pokud platbu nemuzu nijak identifikovat (neznamy VS ani jmeno), tak ji vratim na ucet odesilatele.
Proste neni mozne prijmou platbu v lednu a pouzit ji jako preplatek/zalohu na pristi mesic jen tak...

jeste dovetek, musime si lidi naucit platit presne kdy maji a co maji a pak zadne problemy nevzniknou. variantou je i mesicni SIPO pripadne inkaso z uctu. Pak mame vysokou pravdepodobnost, ze to zaplati a nevzniknou zadne problemy se spatnymi platbami...

vzorem budiz EUROTEL (O2) a jeho faktury, tam se pise neco ve smyslu "za uhrazeno se povazuje platba ve spravne vysi, na spravny ucet a se spravnym VS -> vse ostatni=neuhrazena fakura se vsemi nasledky"
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

jpg píše:musime si lidi naucit platit presne kdy maji a co maji a pak zadne problemy nevzniknou

snazime se a dari se nam to :-) nechci se dohadovat, mi si tech par pripadu vosefujeme rucne a basta.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

tak koukam, ze jste so to pekne vyresili :-)

meli jsme v planu tyto platby "navic" davat do "predplatneho". pri automatickem vystaveni faktur by se tato castka navic pouzila na uhradu teto faktury.
Ale jak tady kolega spravne podotknul s tim DPH, tak si nejsem uplne jisty. Budu to muset probrat s nasim danarem....

ten soucet polozek na fakture dodelame. uz to maji kluci v ukolech ;-)

klasicky kreditni system bude fungovat tak, ze si poslu platbu, obratem mi prijde faktura a sluzba mi pobezi po zaplacene obdobi, takze nebude potreba resit splatkove kalendare, protoze dostanu fakturu na kazdou platbu ( teda takto to provideri pouzivaji )

Zdravi Dusan Sys
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

mimochodem:
jpg píše:... (bohuzel se musime v nasi zemi ridit zakony :D ) ...

pamatna veta, pisu si do deniku :-D :-D :-D
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...