Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
venna
Příspěvky: 9
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Žalany
Kontaktovat uživatele:

Re: ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod venna » 15 years ago

Tak včera jsem psal, že po týdnu provozu vše OK a dneska to zrušilo celou síť. Duplikují se filter rules a NAT. Musel jsem přehodit zpět na starší router se starší verzí MK a tento budu přehrávat na doporučenou verzi od pana Sýse na 3.13. Nechápu proč týden Ok a začalo to zlobit až dnes.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

venna píše:... Duplikují se filter rules a NAT...

Co resp. proc zapisuje ISPADMIN do NATu?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

Kolega me upozornil ta tuto diskuzi, ktera se zde rozpoutala :-)

myslim, ze by bylo vhodne se vyjadrit z te "druhe strany"

ISP admin se zacal vyvijet pred nekolika lety puvodne pro jednu firmu. Postupem casu se udelali jeste asi 4 dalsi instalace. Jeste pozdeji za nami chodili provideri, kteri rikali, ze by takovy system potrebovali, ale zde zde chybi fakturace , mikrotik .... tak jsem na systemu trochu "makli" a dnes mame temer 130 instalci v CZ, SK a UA. Pres system bezi problizne 120tis koncovych uzivatelu.

Udrzet nejakou vyvojou linii pri takovemto poctu uzivatelu neni vubec jednoduche, protoze kady provider ma nejake sve "overene" postupy, jak urcite problemy resit a musi se prispuspobit a nebo musime udelat upravu admina, ktera vsak nesmi ovlivnit zase dalsi uzivatele, kteri jiz urcite funkce pouzivaji a neni mozne jim je radiklane zmenit.

Z toho plyne:
1. nekteri provideri maji pocit ze nektere nefunguji jak by si predstavovali, protoze je drive pouzivali jinak
2. nekteri provideri maji pocit, ze jim nevychazime vstric, protoze onic cheji tlacitko zelene a nikoli modre. Toto je pro nektere neprekonatelny osobni problem.
3. nekteri admini maji osobni problem s tim, ze uz nejsou nenahraditelni , protoze pres admina muze managovat klienty kdokoli i nekdo jiny, nez bozsky "admin". Jeho karma "boha" je nausena a snazi se nam dokazat, ze vsechno delame spatne a jen "on" vi jak se to ma delat spravne.
4. zase na druhe strane je pozitvni, ze jeden provider vymysli nejakou peknou "vychytavku" my ji zapracujeme a ostatni provideri to nakonec oceni, protoze podobny problem nedokazali resit a nebo jej resili slozite
5. snazime se zapracovat dulezite pozadavky. Nekteri provideri vsak maji pocit, ze pri jejich 300 uzivatelich nas budou stale "otravovat" s nejakymy nesmysly, ktere nejsou z naseho pohledu podstane ( napriklad zelene tlacitko misto modreho ). Tito provideri nedokazi pochopit, ze system pouziva take nekdo jiny a diky tomu nemame o namety na vylepseni nouzi ;-)
6. za tu dobu mam jeden duleziti poznatek. Pokud provider zacne delat internet, ma 50-100 uzivaltelu, tak vsechny lidi zna, ma 5 AP, takze mu vse funguje a ma pocit, ze to dela o 200% lepe nez jeho konkurence, ktera ma 2000 klientu. V teto dobe ma jeste admin delat si vlastni system na spravu a evidenci klientu. pokud se dostava na 500 klientu, tak zjisti, ze uz nemam tolik casu, na "pilovani" sveho sysytemu. uz ma 20 AP, tak se obcas nedo podela, zarusi .... Toto je spravna doba na zvazeni zda pouzivat vlastni system, ktery si musi vyvijet, ale zase si jej udela podle svych potreb a nebo zvolit nejake hotove reseni. Pokud ma provider 1000 klientu a vice, tak uz moc dobe vi, ze se neco podela zrovna v dobe, kdy to nejmene potrebuje a take vi, ze bez poradneho systemu se neobejde.


co se tyka manualu, tak to vim, ze je nase slabina. Na druhe strane se jiz vice jak rok snazim sehnat cloveka, ktery pro nas tento manual udela a bude jej udrzovat. To je take docela problem, protoze "rejpalu" a "chyraku", kteri vi co je vsechno spatne je dosti. To jsou vetsinou lidi, kteri v zivote nic nenaprogramovali, ale jinak vi vsechno. Ale sehnat cloveka, ktery se vyzna v admin a umi napsat prehledny manual je neskutecny problem, takze pokud se nekdo prihlasi , tak budeme radi :-)

ja osobne si myslim, ze ISP admin je dobry system ( co jineho by jsem si take mohl myslet :-)) i kdyz ma sve mouchy. Ale ukazte mi system, ktery pri takovem rozsahu nasazeni je bezchybny. Rad se poucim. napriklad pokud neco nefunguje ve $WIN, tak to nikoho nevzrusuje a bere to jako uplne normalni vec:-)

take preji TweetyLBC hodne uspechu ve vyvoji. Hlavne jsem zvedav na tu komunikaci s Mikrotikem v BASHi :-) pokud pouziva API, tak nevim k cemu bude pouzivat duplicitni SSH, ale to neni nas problem. To je presne pripad vyse uvedeno. Kolega vi, ze to delame spatne, nevim, ze kde sice dosel k nazoru, ze system prepisuje celou konfiguraci kazdych 10 minut ( admin prenasi pouze rozdily a to pouze v pripade pozadavky na zmenu napriklad rychlosti klienta ),ale tesim se na vysledek napriklad po roce vyvoje ;-)

za ISP admin

Zdravi Dusan Sys,
PS: tak, a ted se do me muzete pustit ;-)
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 15 years ago

Jste schopni to ohnout pro sdruzeni?


Prijde mi to rozhrani strasne zmatene.
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

zmatene to neni, vse ma svou logiku.

vzhledem k tomu, ze zde je 5let vyvoje, tak je mi jasne, ze na prvni pohled se v tom mozna clovek nevyzna, ale to take plati o kokpitu B737 :-)
pri tech funkcich, co zde mame se jiz tezko vymysli nejake rozlozeni glacitek. Ale zatim si vsichni zvykli.....

ve potreba udelat skoleni a potom se vse "rozjasni" .....

D.S.
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 15 years ago

ispadmin.cz píše:zmatene to neni, vse ma svou logiku.

vzhledem k tomu, ze zde je 5let vyvoje, tak je mi jasne, ze na prvni pohled se v tom mozna clovek nevyzna, ale to take plati o kokpitu B737 :-)
pri tech funkcich, co zde mame se jiz tezko vymysli nejake rozlozeni glacitek. Ale zatim si vsichni zvykli.....

ve potreba udelat skoleni a potom se vse "rozjasni" .....

D.S.


Hlavne mi tam prijde strasnych kravovin ohledne nejakych IPTV veci, CATV atd.

A hlavni dotaz podruhe: OHNETE TO PRO SDRUZENI?
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

veci, ktere nepotrebujete, tak je mozne samozdrejme povypinat, aby se vam zde nepletli.

nevim co mate na myslim, tim "ohybanim" pro sdruzeni. Pokud budete konkretnejsi, tak vam budu schopen odpovedet. Mysim, ze vetsina veci se da upravit standardnim nastavenim.

D.S.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

tak ja se teda budu opakovat, ale protoze se pridal i pan Sys, tak to napsat musim. Predpokladam ze v pasazich prispevku pana Syse, jak pise o ten adminech s 300 uzivateli, kteri chteji prebarvit cervene tlacitko na modre, tak bude urcite myslet me :-). dokonce jsem pana Syse jednou tak nastval, ze nam rekl ze posila penize zpatky a ze rusi nasi kupni smlouvu. Nu stalo se. Kdyz jsme ten system koupili, tak to proste byla hruza, vsechno se mi zdalo nelogicke, uz jen samotne nazvoslovi bylo zmatene, proste musel jsem se s tim naucit, musel jsem to pochopit. Vlastne celou sit jsme museli prizpusobit. Ale delali jsme to pri nejakych 60ti klientech. I tak to bylo celkem dost prace. Dnes mame 150 lidi, pribilo nam dalsich dvacet routeru a nedovedu si predstavit jak by jsme to bez ispadmina delali. Zkusili jsme pred tim uzposobit si LMS (opensource), ale dnes mohu rici, ze dostat LMS do stavu ISPADMINa v jakem je dnes by se nam nepovedlo. A protoze sam jsem naprogramoval nekolik intranetovych aplikaci v php a mysql tak vim, ze za ispadminem je kus prace. Nechci tu obhajovat cenu, o te si myslim sve a je kazdeho vec co je za to ochoten dat, ale dnes je ISPADMIN nepostradatelny kazdo hodinovy/minutovy pomocnik a vse je v nem naprosto logicke a pochopitelne. Pravda, par tlacitek by mohlo byt modrych misto cervenych :-) ale jinak je to dobry. A musim rict, ze i kdyz urcite otravuju autory vic nez by bylo zdravo, tak v leccems vyjdou vstric, lecos upravi a opravi. System se neustale vyviji. Jsme za nej radi. Autorum preju hodne stesti a tem kteri vahaji tak doporucim aby to zkusili, stoji to za to.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

jpg
Příspěvky: 46
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jpg » 15 years ago

Zdravim pane Sys,
jsem rad, ze to uznavate s tim manualem :-) Dneska sehnat cloveka je temer nemozne, snad to krize vyresi...
Navrhuji pro zacatek udelat nejakou Wiki, kde si budeme my, stavajici uzivatele zapisovat svoje poznamky, postupy a vychytavky. Treba by to pro zacatek mohlo stacit a nebude to pro nikoho extra narocne.

Vytvorte nejakou kostru a ja se klidne hlasim, ze pokud najdu volny cas, tak urcite nejakym textikem prispeju. Uz tedka mam nejake poznamky a postupy pro kolegy, kteri s ISP pracuji...

PG

PS: S tim "admin/guru" to bylo presne :-) Ja jsem ale rad, ze nemusim hledat klienty a nosit v hlave stovky rozsahu IP adres a muzu se venovat praci, ktera ma pro sit vetsi uzitek. Dlouho mi trvalo presvedcovani koupit jakykoliv system, ale ted me nosi na rukou :-)
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

jpg píše:Vytvorte nejakou kostru a ja se klidne hlasim, ze pokud najdu volny cas, tak urcite nejakym textikem prispeju. Uz tedka mam nejake poznamky a postupy pro kolegy, kteri s ISP pracuji...

velmi dobry napad, taky se hlasim. wiki je uplne dostacujici!
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

jpg píše:PS: S tim "admin/guru" to bylo presne :-) Ja jsem ale rad, ze nemusim hledat klienty a nosit v hlave stovky rozsahu IP adres a muzu se venovat praci, ktera ma pro sit vetsi uzitek.

Moje rec, a navic, "admin / guru" je ted jeste vetsi guru, protoze k tomu vsemu co delal a dela jeste umi s ISPADMINem :-) takze je z neho minimalne dvojnasobny guru :-P
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

ispadmin.cz
Příspěvky: 19
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod ispadmin.cz » 15 years ago

koukam, ze diskuze se obratila smerem, ktery jsem urcite neocekaval a to tim, ze misto, aby jste admina pomlouvali, tak jej chvalite. To nas vsechny ucite tesi a je to dalsi motivace do vyvoje.
Nyni napriklad dokoncujeme kompletni modul netflow, takze uz si nebudete muset policajtum vymyslet data, ktera potrebuji :-) Vse bude integrovane do admina, takze se miso ip adres zobrazi primo jmena klientu .... Planujeme take z tohoto generovat nejake statistiky protokolu, provozu ....
Take pracujeme na "partnerske"sekci, kde budete moci resit provizni system v pripade, ze mate nejake externisty, kteri pro vas pripojuji klienty...

Take zdravim kolegu Simana...
Po pravde receno, prave od nej jsem ocekaval silne negativni reakce, takze jsem rad, ze se se systememe trochu "sblizili" a jiz vyhovuje alespon castecne jejich pozadavkum. je jasne, ze sit se musi systemu prizpusobit, protoze to je "cena" za komfort. Je po podobne, kdyz vlastnite benzinku, kde cepujete pouze natural, tak si s dieslovym autem take moc nezajezdite :-)

no a nyni k tem manualum
s tou wiki to je bezva napad. Urcite ji pripravim a pokusime se udelat nejakou kostru, ktere by jsme se mohli drzet. Budeme sem napriklad davat odpovedi na urcite otazku, ktere se vicemene opakuji. takze pokud nekdo popise nejakou funkci admina, tak myslim, ze jsem shopni tyto informace korigovat a pripadne doplnit chybejici drobnosti o kterych napriklad ani nemate tuseni ....
Take prave dokoncuji kompletni popis shapingu na mikrotiku, kde se jiz moznosti nastaveni rozrostli a bez podrobnych imformaci neni mozne vyuzit vsechny moznosti...
Doufam, ze prvni verzi manualnu dokoncim dnes, tak sem poslu odkaz...

Zdravi D.S.
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

to Sys: Pane Sys, chvalim vas kde muzu, a to uz delsi dobu. Nerikam ze jsem nadsen, ale urcite to stoji za to :-) Mimochodem, prave ja jsem toto vlakno zalozil a to rozhodne ne kvuli tomu abych pomlouval - naopak.

A ted trochu konstruktivne, zkusim si postupne vzpomenout na nejake veci ktere nas trapi a ktere by jsme uvitali zmenit, ale nerikam ze to jsou veci ktere zmenit treba je, proste jen davam podnet do diskuze, mozna to bude trapit i ostatni a mozna se p.Sys nekdy rozhodne s tim neco udelat. A nebo ukaze cestu jak to obejit, protoze to ze to mi neumime jeste neznamena ze to nejde ze.

1) Na generovanych fakturach by jsme potrebovali "odstranit" specificky symbol. Duvod je prosty, variabilni symbol je stale stejny, lidi dostanou prvni fakturu a jdou s ni do banky udelat si trvalej prikaz (je zajimave kolik lidi nepouziva neco jako internetbanking) v bance reknou at jim podle ty faktury udelaji prikaz a oni to tam zadaji vcetne VS a vcetne SS. No a pak se stahne do admina vypis a platba se dalsi mesic nesparuje protoze ispadmin to vyhodnoti jako jiz zaplacenou fakturu. mozna by stacilo aby to ispadmin nevyhodnotil jako jiz uhrazenou ale aby to proste pripsal k nejblizsi volne fakture.

2) Podobne jako bod jedna, ispadmin neumi priparovat platbu pokud na ni neni vytvorena faktura. Nekdo treba si chce zaplatit jednu mesicni platbu navic aby se mu nestalo ze kdyz pozde zaplati tak ze bude odpojen. Takze by to chtelo aby ispadmin umel neco jako pripsat kredit. Tento kredit by zaroven zobrazoval v UR aby to zakaznik videl. Nyni neni moznost ani rucni pripsani kreditu. Uplne stejne by to mohlo jit kdyz zakaznik prijde zaplatit v hotovosti, proste chce zaplatit navic.

3) Castecne hotovostni uhrady. Prisel zakaznik na prodejnu a ma s sebou jen tisic, ale faktura dela 1100, a on tu stovku nema. Bohuzel neumime takovou platbu prijmout. Castecne uhrady pres ucet udelat jdou takze by to nemusel byt az takovy problem.

4) Automaticke natahovani vypisu do ISPADMINa - hodilo by se, udelat nejaky adresar na serveru ispadmina, pristupny pres FTP, kam by se automaticky hazeli vypisy z uctu a ispadmin by si na ne sam sahal a zpracoval by je, vzdy kdyz by se tam novy objevil. Bylo by to jiste zjednoduseni celeho procesu - alespon z naseho pohledu.

To byla cast toho co me napada, urcite budu pokracovat. Je neco z toho co by vyuzili i ostatni ISPADMINaci?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 15 years ago

michal.siman píše:to Sys: Pane Sys, chvalim vas kde muzu, a to uz delsi dobu. Nerikam ze jsem nadsen, ale urcite to stoji za to :-) Mimochodem, prave ja jsem toto vlakno zalozil a to rozhodne ne kvuli tomu abych pomlouval - naopak.

A ted trochu konstruktivne, zkusim si postupne vzpomenout na nejake veci ktere nas trapi a ktere by jsme uvitali zmenit, ale nerikam ze to jsou veci ktere zmenit treba je, proste jen davam podnet do diskuze, mozna to bude trapit i ostatni a mozna se p.Sys nekdy rozhodne s tim neco udelat. A nebo ukaze cestu jak to obejit, protoze to ze to mi neumime jeste neznamena ze to nejde ze.

1) Na generovanych fakturach by jsme potrebovali "odstranit" specificky symbol. Duvod je prosty, variabilni symbol je stale stejny, lidi dostanou prvni fakturu a jdou s ni do banky udelat si trvalej prikaz (je zajimave kolik lidi nepouziva neco jako internetbanking) v bance reknou at jim podle ty faktury udelaji prikaz a oni to tam zadaji vcetne VS a vcetne SS. No a pak se stahne do admina vypis a platba se dalsi mesic nesparuje protoze ispadmin to vyhodnoti jako jiz zaplacenou fakturu. mozna by stacilo aby to ispadmin nevyhodnotil jako jiz uhrazenou ale aby to proste pripsal k nejblizsi volne fakture.

2) Podobne jako bod jedna, ispadmin neumi priparovat platbu pokud na ni neni vytvorena faktura. Nekdo treba si chce zaplatit jednu mesicni platbu navic aby se mu nestalo ze kdyz pozde zaplati tak ze bude odpojen. Takze by to chtelo aby ispadmin umel neco jako pripsat kredit. Tento kredit by zaroven zobrazoval v UR aby to zakaznik videl. Nyni neni moznost ani rucni pripsani kreditu. Uplne stejne by to mohlo jit kdyz zakaznik prijde zaplatit v hotovosti, proste chce zaplatit navic.

3) Castecne hotovostni uhrady. Prisel zakaznik na prodejnu a ma s sebou jen tisic, ale faktura dela 1100, a on tu stovku nema. Bohuzel neumime takovou platbu prijmout. Castecne uhrady pres ucet udelat jdou takze by to nemusel byt az takovy problem.

4) Automaticke natahovani vypisu do ISPADMINa - hodilo by se, udelat nejaky adresar na serveru ispadmina, pristupny pres FTP, kam by se automaticky hazeli vypisy z uctu a ispadmin by si na ne sam sahal a zpracoval by je, vzdy kdyz by se tam novy objevil. Bylo by to jiste zjednoduseni celeho procesu - alespon z naseho pohledu.

To byla cast toho co me napada, urcite budu pokracovat. Je neco z toho co by vyuzili i ostatni ISPADMINaci?


No asi vetsina tech napadu by byla pro me klicova. Pac kdyz bych zjistil ze takovy zakladni veci to neumi, tak bych mel jeste vic prace nez bez admina. Nehlede na casto opevovanou cenu, ktera je u me Hlavnim duvodem k neporizeni.
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 15 years ago

michal.siman píše:to Sys: Pane Sys, chvalim vas kde muzu, a to uz delsi dobu. Nerikam ze jsem nadsen, ale urcite to stoji za to :-) Mimochodem, prave ja jsem toto vlakno zalozil a to rozhodne ne kvuli tomu abych pomlouval - naopak.

A ted trochu konstruktivne, zkusim si postupne vzpomenout na nejake veci ktere nas trapi a ktere by jsme uvitali zmenit, ale nerikam ze to jsou veci ktere zmenit treba je, proste jen davam podnet do diskuze, mozna to bude trapit i ostatni a mozna se p.Sys nekdy rozhodne s tim neco udelat. A nebo ukaze cestu jak to obejit, protoze to ze to mi neumime jeste neznamena ze to nejde ze.

1) Na generovanych fakturach by jsme potrebovali "odstranit" specificky symbol. Duvod je prosty, variabilni symbol je stale stejny, lidi dostanou prvni fakturu a jdou s ni do banky udelat si trvalej prikaz (je zajimave kolik lidi nepouziva neco jako internetbanking) v bance reknou at jim podle ty faktury udelaji prikaz a oni to tam zadaji vcetne VS a vcetne SS. No a pak se stahne do admina vypis a platba se dalsi mesic nesparuje protoze ispadmin to vyhodnoti jako jiz zaplacenou fakturu. mozna by stacilo aby to ispadmin nevyhodnotil jako jiz uhrazenou ale aby to proste pripsal k nejblizsi volne fakture.

2) Podobne jako bod jedna, ispadmin neumi priparovat platbu pokud na ni neni vytvorena faktura. Nekdo treba si chce zaplatit jednu mesicni platbu navic aby se mu nestalo ze kdyz pozde zaplati tak ze bude odpojen. Takze by to chtelo aby ispadmin umel neco jako pripsat kredit. Tento kredit by zaroven zobrazoval v UR aby to zakaznik videl. Nyni neni moznost ani rucni pripsani kreditu. Uplne stejne by to mohlo jit kdyz zakaznik prijde zaplatit v hotovosti, proste chce zaplatit navic.

3) Castecne hotovostni uhrady. Prisel zakaznik na prodejnu a ma s sebou jen tisic, ale faktura dela 1100, a on tu stovku nema. Bohuzel neumime takovou platbu prijmout. Castecne uhrady pres ucet udelat jdou takze by to nemusel byt az takovy problem.

4) Automaticke natahovani vypisu do ISPADMINa - hodilo by se, udelat nejaky adresar na serveru ispadmina, pristupny pres FTP, kam by se automaticky hazeli vypisy z uctu a ispadmin by si na ne sam sahal a zpracoval by je, vzdy kdyz by se tam novy objevil. Bylo by to jiste zjednoduseni celeho procesu - alespon z naseho pohledu.

To byla cast toho co me napada, urcite budu pokracovat. Je neco z toho co by vyuzili i ostatni ISPADMINaci?



To je treba to ohnuti pro sdruzeni. Neexistuji zadne faktury, kazdy ma svuj VS a chodi penize na ucet a ty platby umoruji minus na ucte.
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!