Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
zdenekr
Příspěvky: 218
Registrován: 16 years ago

Re: ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod zdenekr » 14 years ago

ahoj nevíte jak do ispadmina pridat linux router ? pořad mi to hlasí spatní heslo ? mužete nekdo poradit ? díky zdenek skouším pridat linux router ale vubec mi to nejde
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 14 years ago

Nemate nekdo na shaperu rizenem ispadminem udelane prioritizovani www stranek?
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 14 years ago

Zkusil jsem pres ISP killera odeslat informacni sms par stovkam uzivatelu najednou a nejak se nezadarilo.
Text se bohuzel nevesel do jedne sms zpravy a i kdyz killer pismenka pekne pocital a ujistoval me, ze je rozdeli do dvou zprav, nepovedlo se.
Nekterym uzivatelum prisla prvni pulka textu v jedne sms, nekterym prisly obe sms, nekterym prisly tri sms vsechny stejne a jak se zda, vetsine lidem prisla pouze zbyvajici cast textu.
Po odeslani jsem uz jen zvedal mobil a asi ctyri hodiny lidem vysvetloval, coze jsem jim to vubec poslal :roll:

Jinak ten kram obcasne vypadky routeru odesila pres smsky celkem spolehlive, tak nevim....
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 14 years ago

zdenekr píše:ahoj nevíte jak do ispadmina pridat linux router ? pořad mi to hlasí spatní heslo ? mužete nekdo poradit ? díky zdenek skouším pridat linux router ale vubec mi to nejde

Je otazkou, jaky to ty linuxovy routery vubec podporuje - na jejich webu je psano:
------
V současné době jsou podporovány 2 typy routerů se kterými dokáže ISP Admin komunikovat, provádět nastavení a monitoring.

Flash linux router
Operační systém Linux je nainstalován na flash disku, což je paměťové záznamové zařízení podobné pevnému disku, ale založené na jiném principu záznamu. Po aktivaci zařízení běží operační systém pouze v paměti počítače a Flash disk se již nepoužívá. Tím je také zajištěna vysoká bezpečnost systému ( při jakémkoliv problému stačí systém pouze vypnout a zapnout ).

Mikrotik
Jedná se o oblíbený routerboard, který poskytuje dostatečný výkon a komfortní nastavení.
-----
:arrow: Takze jestli to dobre chapu, pokud mas linuxovej router nainstalenej na hadru, mas smulu... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
0 x

Uživatelský avatar
pepop
Příspěvky: 96
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pepop » 14 years ago

Pintero píše:Zkusil jsem pres ISP killera odeslat informacni sms par stovkam uzivatelu najednou a nejak se nezadarilo.
Text se bohuzel nevesel do jedne sms zpravy a i kdyz killer pismenka pekne pocital a ujistoval me, ze je rozdeli do dvou zprav, nepovedlo se.
Nekterym uzivatelum prisla prvni pulka textu v jedne sms, nekterym prisly obe sms, nekterym prisly tri sms vsechny stejne a jak se zda, vetsine lidem prisla pouze zbyvajici cast textu.
Po odeslani jsem uz jen zvedal mobil a asi ctyri hodiny lidem vysvetloval, coze jsem jim to vubec poslal :roll:

Jinak ten kram obcasne vypadky routeru odesila pres smsky celkem spolehlive, tak nevim....


Jsi me pobavil :D dovedu si predstavit jak mi dojde od isp sms s textem "dekujeme za spolupraci, s pozdravem Admin" :lol: Chvilku bych cucel jak puk a pak bych si myslel ze jsem dostal vypoved pro neplaceni. Vysledkem by byl urgentni telefonat :))
No co, alespon klenti vedi ze se o ne staras ne? :lol: :lol:
0 x
pepop

Uživatelský avatar
pepop
Příspěvky: 96
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pepop » 14 years ago

michal.siman píše:
SPCom píše:tak uz pry jedine 64bit stroje.. jine architektury uz nejsou ze sumperka podporovany... napr. 8 bity :-)

no tak to jsem take postrehl, ted jde o to jaky ten stoj by byl nejlepsi ... resp. nejsetrnejsi k energii a zaroven nejvykonnejsi mozny. Koukal jsem na nejake znackove veci jako HP, DELL, ale nevim co, rozhodne nechceme kupovat nejaky drahy server ...



Neblbni, pokud chapu ze chces setrit na serveru, ale uvedom si, ze s ti programem budes asi denne pracovat a nechces cekat minuty na vygenrovani nejakeho dotazu z databaze?? Nebo aby se ti deska s atomem napolicce odporoucela nekam. pojede to 24 hod, tak se placni na Vanoce pres kapsu, rozklepni prasatko a kup si neco overeneho se zarukou, nejlepe s raid polem a nejaky 64bit. casem to urcite ocenis a kolega ze Sumperka taky.
0 x
pepop

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

Pintero píše:
zdenekr píše:ahoj nevíte jak do ispadmina pridat linux router ? pořad mi to hlasí spatní heslo ? mužete nekdo poradit ? díky zdenek skouším pridat linux router ale vubec mi to nejde

Je otazkou, jaky to ty linuxovy routery vubec podporuje - na jejich webu je psano:
------
V současné době jsou podporovány 2 typy routerů se kterými dokáže ISP Admin komunikovat, provádět nastavení a monitoring.

Flash linux router
Operační systém Linux je nainstalován na flash disku, což je paměťové záznamové zařízení podobné pevnému disku, ale založené na jiném principu záznamu. Po aktivaci zařízení běží operační systém pouze v paměti počítače a Flash disk se již nepoužívá. Tím je také zajištěna vysoká bezpečnost systému ( při jakémkoliv problému stačí systém pouze vypnout a zapnout ).

Mikrotik
Jedná se o oblíbený routerboard, který poskytuje dostatečný výkon a komfortní nastavení.
-----
:arrow: Takze jestli to dobre chapu, pokud mas linuxovej router nainstalenej na hadru, mas smulu... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Kdyz otom vis kulo tak radsi nic nepis...
Jak bys pak teda vysvetlil to ze me funguje tadle kombinace naprosto normalne od buhvi jak stary verze.
Figl je v tom ze se musi zaridit, aby se prihlasil ispadmin server pres ssh bez hesla. tzn. vymenit klice. Pak vse funguje normalne. Dale je zapotrebi mit v kernelu podporu IMQ.

Takze asi tak :)

Este ad. 64bit, ja osobne jsem byl prechodem na tudle verzi strasne nadsenej, jednak bych rekl ze to pracuje v tom mnozstvi lip s db. A jednak ze 32bit byla kompilovana ruco - nejde update php ani niceho jineho pokud by se chtel provozovat treba i hosting.
Nam ted jede ispadmin a webhostingy soucasne a neni prob ani po updatu. Jen se musi hlidat balicky s kernele :)

A pro pintera:

Radsi se na to vyser a naprogramuj si to sam. A neblej tu kraviny okolo...OK?
0 x
Daniel Tasáry

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 14 years ago

Zdravím pánové,

funguje Vám ve ver. 3.27 zobrazení klientů atd. na integrované googlemapě? Výškový rozdíly fungují, ale to je asi tak vše :)
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 14 years ago

Na hlavni mape mi to ukazuje 1 klienta, co ma fakturacni adresu v Pisku a kdyz kliknu k jednotlivym userum, nebo routerum, tak to ukazuje taky toho pisecaka :-)
A to mam u vsech routeru zadany souradnice.....
0 x

kaddy
Příspěvky: 96
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kaddy » 14 years ago

Pintero píše:Na hlavni mape mi to ukazuje 1 klienta, co ma fakturacni adresu v Pisku a kdyz kliknu k jednotlivym userum, nebo routerum, tak to ukazuje taky toho pisecaka :-)
A to mam u vsech routeru zadany souradnice.....


Já mám taky vyplněné souřadnice u všech routerů i závislisti mezi nima. To jsem rád že to není chyba jen u mě, už jsem se skoro lek :)
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 14 years ago

google mapa se netvori dle souradnic, ale dle malinke google mapy, resp. presne pozice spendliku v ni! pak ulozit a pak uvidite spravne routery. a u uzivatelu by to melo byt obdobne.
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 14 years ago

michal.siman píše:google mapa se netvori dle souradnic, ale dle malinke google mapy, resp. presne pozice spendliku v ni! pak ulozit a pak uvidite spravne routery. a u uzivatelu by to melo byt obdobne.

přesně tak, GPS souřadnice pomůžou při kliknutí na tlačítko "najdi", pozor nato, je potřeba ten "špendlik" posunout ručně přesně na vysílač, nejdříve jsem jen klikal na najdi a uložit a pak jsem zjistil, že mi u některých vysílačů umístěných například na sile, to ukazuje na nejbližší barák v okolí s číslem popisným. Přitom GPS souřadnice jsou přímo na to silo. Po tomto ručním odladění to ukazuje všechny trasy v pořádku.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 14 years ago

1) Existuje na ISPadm monitoring pripojene UPS pres USB port?
2) Je v ISPadm. implementovan nejaky webovy SMART monitoring disku, cpu atd? Mam na mysli hlavne teplotu :-)

Schopen si to tam sam doinstalovat samozrejme asi jsem, aktualni zaloha systemu to jisti...
0 x

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 14 years ago

Tu UPS resit leda pres snmpd.a pak utvorit v ispadminu monitoring zarizeni pres snmp. Jinak me nic napada, jinak to tam naprimo neni, a CPU ram a hdd jsou normalne uz davno.
Potazmo napsat dotaz na monitoring a nebo uplne nejlip si dat apcupsd ktery ma svoje CGI rozhrani a vubec neresit jestli je to na klikacce v ispadminovi.
Pintero mas vubec ispadmina?

A jeste ke googlemaps. Ty me funguji dle michala simanovo postupu:) Klienty nam to nejak zobrazuje ale pocitat nehodlam :)
Jinak je tam chyba nebo spis to kresli spatne pokud je napr hlavni router > paterni MK > "zarizeni" > MK Tak to udela spoj z hlavniho router na MK rovnou. Takze se sice bere nadrazeny router ale zarizeni nereflektuje. Takze nagios vykresluje spravne ale googlemaps to kresli spatne :) Ale to neni nic co by bylo na vadu todle je spis jen takova ficura ze se clovek muze podivat kde co je ale s realnym provozem to nema vubec nic spolecnyho. :)
0 x
Daniel Tasáry

soucez
Příspěvky: 845
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod soucez » 14 years ago

dantasik píše:Tu UPS resit leda pres snmpd.a pak utvorit v ispadminu monitoring zarizeni pres snmp. Jinak me nic napada, jinak to tam naprimo neni, a CPU ram a hdd jsou normalne uz davno.
Potazmo napsat dotaz na monitoring a nebo uplne nejlip si dat apcupsd ktery ma svoje CGI rozhrani a vubec neresit jestli je to na klikacce v ispadminovi.
Pintero mas vubec ispadmina?

A jeste ke googlemaps. Ty me funguji dle michala simanovo postupu:) Klienty nam to nejak zobrazuje ale pocitat nehodlam :)
Jinak je tam chyba nebo spis to kresli spatne pokud je napr hlavni router > paterni MK > "zarizeni" > MK Tak to udela spoj z hlavniho router na MK rovnou. Takze se sice bere nadrazeny router ale zarizeni nereflektuje. Takze nagios vykresluje spravne ale googlemaps to kresli spatne :) Ale to neni nic co by bylo na vadu todle je spis jen takova ficura ze se clovek muze podivat kde co je ale s realnym provozem to nema vubec nic spolecnyho. :)


U klientů musíš každého tevřít dát upravit pak "najít" a uložit. Pak to ukazuje na mapě OK. Ale klikat takhle každýho klioša je opruz...
0 x