Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Re: ISPADMIN - zkušenosti, nasazení, problémy

Příspěvekod Pintero » 15 years ago

michal.siman píše:Co se tyce sms mam k ispadminu pripojeny mobil, starickou 5110tku se seriovym kabelem.

Musel jsi neco nekde nastavovat, nebo staci jen pripojit seriak s Nokii do COM portu? (predpoladam, ze nestaci....)

PS: oficialni forum ispadmina se mi zda nejake mrtve :-)
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Pintero píše:
michal.siman píše:Co se tyce sms mam k ispadminu pripojeny mobil, starickou 5110tku se seriovym kabelem.

Musel jsi neco nekde nastavovat, nebo staci jen pripojit seriak s Nokii do COM portu? (predpoladam, ze nestaci....)

PS: oficialni forum ispadmina se mi zda nejake mrtve :-)


je to tak trosku ducharina, takze sem hodim par uryvku z komunikace mezi mnou a panem Sysem, kdyz jsem to "rozbehaval" u nas (puvodne jsem na to chtel pouzit nejakeho starsiho siemense, ale nakonec jsem to neuchodil, zaclo to makat az s nokii 5110 starickou):

... konfigurak je v /etc/gnokiirc . Zde je potreba nastavit spravny port a rychlost. Zkousel jsem ruzne kombinace, ale nejak se mi nedari. Zkuste na to pripadne mrknout. potom se vam mobil ozve po zadani prikazu gnokii --identify ...

... jeste bych k tomu doplnil, ze odesilani SMS z prikazove radky pomoci gnokii --sendsms funguje naprosto v poradku ...

... v systemovych nastavenich musite nastavit promennou sms_notify na 1
potom je potreba v /etc/initttab odhashovat
sm:3:respawn:/usr/local/sbin/smsd -u ispadm .......
zmenit heslo isp123 na heslo , ktere najdete v /data/support/ispadmin/config/config.php
zadate "telinit q"
a musi vse makat :-) ...

... maka :-) diky ...
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 15 years ago

michal.siman píše:... maka :-) diky ...

Tak me uz to taky maka a byla to taky trosku ducharina, vyhrabal jsem starou 6210 a DLR-3P kabel.....
Diky!
0 x

michal.siman
Příspěvky: 1019
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Plzeň-jih

Příspěvekod michal.siman » 15 years ago

Pintero píše:
michal.siman píše:... maka :-) diky ...

Tak me uz to taky maka a byla to taky trosku ducharina, vyhrabal jsem starou 6210 a DLR-3P kabel.....
Diky!

No vidis, a pak ze je to spatnej system ;-)
0 x
Snazim se nejak zacit, budte na me prosim hodni, dekuji :-) az se neco naucim, ochotne poradim dalsim v rade ...

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 15 years ago

michal.siman píše:
Pintero píše:
michal.siman píše:Co se tyce sms mam k ispadminu pripojeny mobil, starickou 5110tku se seriovym kabelem.

Musel jsi neco nekde nastavovat, nebo staci jen pripojit seriak s Nokii do COM portu? (predpoladam, ze nestaci....)

PS: oficialni forum ispadmina se mi zda nejake mrtve :-)


je to tak trosku ducharina, takze sem hodim par uryvku z komunikace mezi mnou a panem Sysem, kdyz jsem to "rozbehaval" u nas (puvodne jsem na to chtel pouzit nejakeho starsiho siemense, ale nakonec jsem to neuchodil, zaclo to makat az s nokii 5110 starickou):

... konfigurak je v /etc/gnokiirc . Zde je potreba nastavit spravny port a rychlost. Zkousel jsem ruzne kombinace, ale nejak se mi nedari. Zkuste na to pripadne mrknout. potom se vam mobil ozve po zadani prikazu gnokii --identify ...

... jeste bych k tomu doplnil, ze odesilani SMS z prikazove radky pomoci gnokii --sendsms funguje naprosto v poradku ...

... v systemovych nastavenich musite nastavit promennou sms_notify na 1
potom je potreba v /etc/initttab odhashovat
sm:3:respawn:/usr/local/sbin/smsd -u ispadm .......
zmenit heslo isp123 na heslo , ktere najdete v /data/support/ispadmin/config/config.php
zadate "telinit q"
a musi vse makat :-) ...

... maka :-) diky ...


zdravim, co se v tom konfiguraku /etc/gnokiirc ma teda spravne nastavit? pokousim se to rozchodit a nekomunikuje to at nastavim cokoliv. Mam pripojenou N5110 pres kabel FBUS/MBUS, ktery jsem drive pouzival na odblokovani.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 15 years ago

řádek

Kód: Vybrat vše

sm:3:respawn:/usr/local/sbin/smsd -u ispadm .......


přepiš na

Kód: Vybrat vše

sm:2:respawn:/usr/local/sbin/smsd -u ispadm .......
0 x

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 15 years ago

Já se nedostanu přes identifikaci, mě příkaz gnokii --identify vypíše "Telephone interface init failed: Command timed out" na wiki.gnokii.org jsem našel, že se má nastavit model = 6110 port = /dev/ttyS0 connection = serial. Zkoušel jsme měnit serial_baudrate různě a taky nic :-/pořád timed out. A teď nevim jestli je chyba v kabelu, v telefonu, nebo mezi židlí a klávesnicí.
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 15 years ago

Já jsem tam dal normální siemens MT50 (jakýkoliv mobil co má modem) a jako model jsem nastavil

Kód: Vybrat vše

model=AT

a šlapalo to hnedka tak nevím.
0 x

george.tu
Příspěvky: 117
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod george.tu » 15 years ago

chyba nalezena, starý kabel, ohybem prasknul jeden drátek, kabel jsem vyměnil a již to frčí :D
0 x

mato1
Příspěvky: 947
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mato1 » 15 years ago

zdravim pani
tak po dlhom uvazovani som si zakupil ispadmina... no som momentalne zhrozeny. vsak to ma viac chyb ako cokolvek ine co som kedy videl. mam nahodenu poslednu verziu, t.j. 3.28. moze to byt tym? je to nejaka pokazena verzia??? alebo to robia vsetky? moje skolenie stalo za hovno... skolitel nevedel ani tolko co ja, jeho pravidelna odpoved bola: to musite konzultovat s panom Sysom...

co sa tyka chyb... tak zopar napisem:

Pridam si dajme tomu 3 testovacich ludi. z toho mi zapise vsetkych 3 do zoznamu a tiez do mangle + qt. Neskor si pridam dalsieho a toho hodi len do ispadmina, v mangle a qt nie je. Neskor pridam dalsich dvoch a stane sa nieco neuveritelne - zapise sa z toho len jeden, pricom ani ten predosli stale nie je zapisany a do mangle sa prida este do plusu aj prvy traja uzivatelia, ktory tam uz su. Pridaju sa vsak len do mangle, v QT ostava poloprazdne. Dokonca do QT sa nepridaju niektore data, ktore su v mangle. Proste uplne nahodne, tak ako sa mu zachce. Jednoducho povedane, pridava duplicidne pravidla a sem tam neprida vobec nic.

Zaujimava vec je aj ta, ze ak napriklad vytvorim tarif s agregaciou 1:5, kde bude max rychlost 2 mbit a burst limit bude 5 mbit, tak mi v QT zapise usera tak, ze vytvori parent "shared__xxx_down", ktory ma nastaveny limit at=200 kbit a limit max=2 mbit. Ale user zadany pod tymto parentom ma burst limit nastaveny na hodnotu 5 mbit, ale nechapem naco, ked ju nikdy nevyuzije, lebo jeho nadradeny parent ma max limit nastaveny na 2mbit.
Proste uplne sprosto spravene !!!

Dalsie vec - potrebujem si vytvorit hlavny parent, kde definujem celkovu kapacitu linky. To sa spravit da, to je ok. Ale tiez to blbne, prvy krat to slo ok, druhy, treti uz nie. Znova sa to podarilo az na piaty pokus. Ale dobre, hlavne parenty sa nerobia kazdy den.
Ak chcem pridat pod tento parent uzivatelov s urcitym tarifom, tak tento tarif musi mat nastavenu agregaciu 1:1. Aj ich tam prida ok, s tym problem nebol. Ale ako pridat pod tento isty parent garantovaneho zakaznika, ktoremu chcem garantovat dajme tomu minimalnu rychlost 20mbit a maximalnu tiez 20mbit. Proste klasicky symetricky garant. A chcem aby boli priamo v jednom parente s ostatnymi usermi. Prida mi ho do tohto parentu, ale jeho minimalna rychlost je jedna desatina z maximalnej, t.j. limit at je 2mbit a limit max je 20 mbit. Tato vec sa mi tiez nepodarilo vyriesit, lebo jak garantovi, tak aj koncovemu userovi som musel zadat agregaciu 1:1.
Co sa tyka garanta, tak som ho korektne nevedel pridat ani mimo mnou specifikovaneho parentu. skusal som rovno do global-in / global-out a to iste... napriek tomu, ze mal nastavenu agregaciu 1:1 mal vzdy minimalny rychlost jednu desatinu maximalne, ako by mal agregaciu nastavenu na 1:10.
Proste si tento program robi co chce...

a takto by som mohol vypisovat veci minimalne na dve strany... zajtra volam panovi Sysovi, lebo ked toto je fakt normalne, tak to radsej vratim. Bud pani programatori nemaju sajnu o fungovani HTB alebo je nieco zle v ISPadminovi, pripadne som ja taky sprosty ze robim nieco zle...

v kazdom pripade ja testovaci kralik nebudem a uz to vobec nebudem testovat pocas realnej prevadzky. potrebujem nieco co funguje, funguje tak ako ma fungovat a nie platit neskutocne drahe prachy za nieco co mi narobi viac problemov ako uzitku.To si radsej zaplatim nejakeho programatora, ktory mi spravi potrebne veci na mieru a bude pokoj. Zajtra v kazdom pripade idem volat panovi Sysovi a nech mi vysvetli potrebne veci.

som nasraty jak hovado, trapim sa s tym uz treti den a stale to ide horsie a horsie...
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 15 years ago

Je to tak, me to dela to same, proto ho na routery vubec nepoustim, mam ho pripojen pouze na jedno testovaci RB, ktere ma u sebe kamarad a tam vidim, ze si do mangle pise co chce - obcas neco nevymaze, neprespise....
Vyuzivam to jako dobrou evidenci zakazniku... :roll:
0 x

mato1
Příspěvky: 947
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mato1 » 15 years ago

Pintero píše:Je to tak, me to dela to same, proto ho na routery vubec nepoustim, mam ho pripojen pouze na jedno testovaci RB, ktere ma u sebe kamarad a tam vidim, ze si do mangle pise co chce - obcas neco nevymaze, neprespise....
Vyuzivam to jako dobrou evidenci zakazniku... :roll:


no to je fasa... s tymto ma ani neplas. to im otrieskam o hlavu hned rano. to dufam nemyslia vazne - predavat nieco, co nefunguje.

ja stale dufam ze je problem medzi PC a stolickou, stale dufam ze to dokaze pracovat tak ako to vsade popisuju...
0 x

jpg
Příspěvky: 46
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jpg » 15 years ago

mato1 píše:zdravim pani
tak po dlhom uvazovani som si zakupil ispadmina... no som momentalne zhrozeny. vsak to ma viac chyb ako cokolvek ine co som kedy videl. mam nahodenu poslednu verziu, t.j. 3.28. moze to byt tym? je to nejaka pokazena verzia??? alebo to robia vsetky? moje skolenie stalo za hovno... skolitel nevedel ani tolko co ja, jeho pravidelna odpoved bola: to musite konzultovat s panom Sysom...


no moc nechapu tvoje problemy, mame ISPAdmina rok a pul a zadne problemy, o kterych pises jsem nikdy neresil. rychlosti i agregace funguji jak maji. Nastaveni celkove rychlosti jsem nikdy neresil, s tim zkusenosti nemame.

Jen jedno male upozorneni: pokud nekdo chce system, ktery vyovuje presne jeho pozadavkum, musi si jej napsat sam a nebo si nechat napsat na miru. Kazdy system je nejak napsany a kazdy z nas ma na provedeni nekterych veci odlisny nazor. Taky jsem ze zacatku trochu bojoval, abych pochopil, jak to autor myslel. Ne vzdy se shodnu s p. Sysem, jak nekterou vec udelat, ale celkove mi to prijde dobre.
Jako priklad muzou slouzit ucetni programy, ucetnictvi je porad stejne pritom kazdy ucetni nadava na ten svuj ucetni program.
0 x

mato1
Příspěvky: 947
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mato1 » 15 years ago

jpg píše:no moc nechapu tvoje problemy, mame ISPAdmina rok a pul a zadne problemy, o kterych pises jsem nikdy neresil. rychlosti i agregace funguji jak maji. Nastaveni celkove rychlosti jsem nikdy neresil, s tim zkusenosti nemame.


jak to ze si nikdy neriesil nastavenie celkovej rychlosti??? odkial vie potom tvoj shaper kde ma limit? ale kupujes neobmedzene mnozstvo mbit ktore ti ludi nedokazu uplne vyhulit???
u mna ani agregacia nefunguje... nie to aby fungovala agregacia pri nastaveni celkovej linky. takze neviem. ako vidim sam, tak kolega vyssie popisoval podobne problemy.

aku pouzivas verziu ispadmina? a ked uz sme pri tom... ako sa da prehodit ispadmin na nizsiu verziu? skusim to s tou...
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 15 years ago

jpg píše:no moc nechapu tvoje problemy, mame ISPAdmina rok a pul a zadne problemy, o kterych pises jsem nikdy neresil.

Obcas uvazuju o tom, ze tomu programu asi vubec nerozumim, ale co mam delat.
Sysovi se mi psat nechce, protoze v jeho odpovedich citim podtext: zase nakej nic nechapajici debil otravuje..., kdyz mu napisu nejaky navrh na zlepseni (jednoduchy), tak mi napise, ze jemu se to takhle libi, pripadne to tak staci. :shock:
Nicmene abych to rozvedl: mam kamarada na siti, ktery ma nasazene bezpecnostni IP kamery a sleduje pres ne co se u nej v provozovnach deje. Protoze stream na zaznamovy server dost casto nechava zbytecne zapnuty a vim, ze se vzdalene nediva, poresil jsem pres ispadmina extra tarif s fupem na 200 MB/hod., po prekroceni na hodinu snizi rychlost a pak by se to melo zase rozjet. Ridi to ten jeho RB, kde byla verze 2.9.51 (RB532A) - pres SSH, 3.10 (RB333) - pres SSH, ted je tam 3.24 (RB333) - pres API. Dela to porad to same - blbe maze mangle, takze porad pribyvaji nove, kdyz ma zapnout nebo vypnout fup, QT taky obcas nejsou korektne zapsany. Vysledek je, ze mu to bud nejede vubec, nebo to jede porad na plno, obcas to jede dobre :shock:
A to je pouze jeden klientsky RB s jednim uzivatelem, nedokazu si predstavit, ze bych to pustil do site.
0 x