Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Monitoring sítě, diagnostika

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Re: Monitoring sítě, diagnostika

Příspěvekod hol » 6 years ago

Michal Vojáček píše:Ahoj,
co všechno monitorujete na své síti, jakým způsobem, máte k tomu něco vytvořeného/uzpůsobeného, jaký sw používáte? Máte případně nějaké pomocné nástroje na diagnostiku ? :)
My zatím máme takový malý vlastnoručně prováděný počin, tak sháníme další názory a nápady a kdyby pak byl zájem, tak si myslím, že by se to dalo i nějak publikovat pro ostatní :-)

https://ibb.co/c8Yugn

Díky, Michal


my jedeme nagios, ale je to "jen" dohled a ne konfiguranční databáze.
Naposledy upravil(a) hol dne 20 Apr 2018 09:59, celkem upraveno 2 x.
0 x

Michal Vojáček
Příspěvky: 5
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Michal Vojáček » 6 years ago

placek.milan píše:
Michal Vojáček píše:
placek.milan píše:Do dnes používám The Dude od mikrotiku. Už asi 10 let v několika sítích. Umí všechno co potřebuji a spolehlivě mi odesílá maily při výpadku a to vše zadarmo...

My kvůli dude máme vyčleněný vlastní PC s poměrně slušným výkonem, ale při 2500 prvcích je už dost nestabilní, samotné najetí všech funkcí atp je po restartu počítače na cca 30 minut. A aby to najelo, museli jsme v tom povypínat provázání s mikrotiky, přestat používat snmp pro grafy ale hlavně - stačí XML editor a dokáže se kdokoliv přihlásit jako kterýkoliv uživatel = není tam jistota, který uživatel co editoval/smazal...


Na 2500 prvků to asi ani dělané není. Já jich tam měl vždycky kolem 500 a měl jsem to na x86 mašině, ssd diskem a nikdy nebyl problém. Člověk od toho nesmí chtít zázraky - na to jsou pak dokonalejší systémy.
Jak to myslíš že stačí xml editor aby se kdokoliv přihlásil?

Stačí Vyexportovat konfiguraci, otevřít jí v XML editoru a můžeš číst... jak hesla všech uživatelů v dude, tak i loginy do mikrotiků...

midnight_man píše:zabbix vie mapy, grafy, icmp...topologiu..všetko.

A mohl bych tě požádat o to, jak taková topologie v tom zabbixu vypadá? To tvoříš vše ručně přes "maps" ?


sub_zero píše:PRTG Network Monitor
https://www.paessler.com/prtg


Pro 2500 prvků to je software za 112 500,-. To už vyjde levněji si najmout šikovného programátora, který to udělá dle naší představy. a "unlimited" verze ? ... :-D :-D
PS: a co si pamatuji, tak v demíčku nešli pořádně udělat přehledné topologické mapy...
Naposledy upravil(a) Michal Vojáček dne 20 Apr 2018 10:49, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 6 years ago

Michal Vojáček píše:

Pro 2500 prvků to je software za 112 500,-. To už vyjde levněji si najmout šikovného programátora, který to udělá dle naší představy. a "unlimited" verze ? ... :-D :-D



Tak tohle je vtip týdne a to jsem byl včera v Olomouci !
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 6 years ago

Michal Vojáček píše:
placek.milan píše:
Michal Vojáček píše:My kvůli dude máme vyčleněný vlastní PC s poměrně slušným výkonem, ale při 2500 prvcích je už dost nestabilní, samotné najetí všech funkcí atp je po restartu počítače na cca 30 minut. A aby to najelo, museli jsme v tom povypínat provázání s mikrotiky, přestat používat snmp pro grafy ale hlavně - stačí XML editor a dokáže se kdokoliv přihlásit jako kterýkoliv uživatel = není tam jistota, který uživatel co editoval/smazal...


Na 2500 prvků to asi ani dělané není. Já jich tam měl vždycky kolem 500 a měl jsem to na x86 mašině, ssd diskem a nikdy nebyl problém. Člověk od toho nesmí chtít zázraky - na to jsou pak dokonalejší systémy.
Jak to myslíš že stačí xml editor aby se kdokoliv přihlásil?

Stačí Vyexportovat konfiguraci, otevřít jí v XML editoru a můžeš číst... jak hesla všech uživatelů v dude, tak i loginy do mikrotiků...


Konfiguraci ale nevyexportuje nikdo kdo má učet read only pokud se nepletu ne?
0 x