Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISPadmin 5 - <R>EVOLUCE

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
skrivy
Příspěvky: 61
Registrován: 7 years ago

Re: ISPadmin 5 - <R>EVOLUCE

Příspěvekod skrivy » 6 years ago

Nadává Vás tu celkem dost. :) Můžete se domluvit, udělatsi nějakej hackaton a zkusit společnými silami postavit něco opensource svého.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Nemusíme je toho dost.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 6 years ago

Dva poznatky z tohoto tématu.
Za cca 13tis. Programátora dle mě neseženete.
Za 10tis. Je malé členství v ISPA kde je CRM, NMS, Projektu...
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Programátor na full-time za 13k měsíčně je utopie, to je bez debat, za ty peníze by to ale mohlo zajímat nějakého VŠ studenta (pravda, ne v Praze). Případně by dotyčný mohl dělat ve firmě i další věci, a pak za to mít nějakou zajímavější částku na výplatě. Dovedu si představit, že by na tom mohl dělat jeden nebo více lidí v dohledovém centru.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 6 years ago

helapc píše:Dva poznatky z tohoto tématu.
Za cca 13tis. Programátora dle mě neseženete.
Za 10tis. Je malé členství v ISPA kde je CRM, NMS, Projektu...


Je potřeba se na to dívat jinak, předpokládám, že ti co nyní za ISP admin platí cca 1.500 - 2.000,- měsíčně tak mají cca 1.000-2.000 zákazníku, čemuž odpovídá i tržba a náklady. No a najednou začít platit 10.000,- měsíčně je prostě darda, proto tu každý píše, že to raději bude řešit nějak jinak, přes free software, nebo člověkem, který se mu o to bude starat a řešit to ručně.

Taky jsme chtěli vyměnit ISP admin za jiný software, protože nedělá to, co bychom chtěli, ale nakonec nám to finančně nevyšlo. Protože to není jenom o navýšení měsíční platby ale i o migraci z jednoho systému na druhý, zaučení lidí atd.

ISP Alience má software, ale co si pamatuji, tak neměli soft na řízení sítě, ani soft na správu úkolů (v ISP adminu to je plánování) a navíc bylo potřeba účetnictví FlexiBee, které dělá faktury, takže další peníze navíc.

CF Control vychází cca 2.500 - 3.250,- měsíčně, síť řídit umí, má plánování, ale jenom nějaké základní, které neumí ani to co nyní umí ISP admin. Myslím, že nemá historii změn u zákazníka, zařízení atd. (to co má ISP admin v Statistiky / historie), myslím si, že toho umí míň než ISP admin, což ale může být výhoda.

Jsou i jiné systémy, ty jsme ale zatím nezkoumali, protože je to časově náročné. Každopádně nás ISP admin donutil to nyní znova otevřít, a začít to řešit.

Za ty prachy co ISP admin nyní stojí, a to co umí, asi nemá konkurenci. Hlavně si ho může (mohla) pořídit i firma co má pár desítek, stovek klientů a finančně to utáhne. Osobně fandím CF controlu, ale je potřeba aby dotáhli spoustu věcí. Myslím si, že pokud se tak stane, tak to bude za relativně slušné peníze dobrá náhrada za ISP admin. Ale je taky možné, že se pletu... :sunglasses:
1 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Já jsem dlouho váhal s nasazením ISP-admina, díky rozporuplným reakcím. Teď jsem dostal současnou cenu a opravdu se mi nezdá poměr cena/výkon. Opravdu moc jiných řešení není, ale tohle je fakt hodně velké navýšení. Jinak se do udělat celkem elegantně stačí pár skriptů a propojení s učetvnictvím, vím, že někdo to měl pořešeno dobře, ano na řízení atd. to nebylo marný, ale za tu cenu a složitost to prostě nestojí.
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 6 years ago

Myghael píše:Programátor na full-time za 13k měsíčně je utopie, to je bez debat, za ty peníze by to ale mohlo zajímat nějakého VŠ studenta (pravda, ne v Praze). Případně by dotyčný mohl dělat ve firmě i další věci, a pak za to mít nějakou zajímavější částku na výplatě. Dovedu si představit, že by na tom mohl dělat jeden nebo více lidí v dohledovém centru.


Už vidím někoho kdo umí (skutečně) programovat, jak celej žhavej sedí v dohledovým centru ... :D
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 6 years ago

sacnok píše:
helapc píše:Dva poznatky z tohoto tématu.
Za cca 13tis. Programátora dle mě neseženete.
Za 10tis. Je malé členství v ISPA kde je CRM, NMS, Projektu...

ISP Alience má software, ale co si pamatuji, tak neměli soft na řízení sítě, ani soft na správu úkolů (v ISP adminu to je plánování) a navíc bylo potřeba účetnictví FlexiBee, které dělá faktury, takže další peníze navíc.


Jen pro upřesnění - Adminus (SW ISPA) nemá "správu ukolů", ale aplikaci pro celé procesní řízení a správu procesů. Nedíváme se na úkol jako jednotlivou činnost (i když o to lze), ale jako na součást nějakého většího celku - procesu. Systém samozřejmě umožňuje i zadávat a spravovat jednoduché úkoly, ale z praxe mohu potvrdit, že je prakticky nepoužíváme. I jednoduchý úkol typu "zameť dvůr" máme nadefinovaný jako proces se 3 kroky - zadáním, plněním a schválením splnění úkolu ;)
Soft pro řízení sítě je poněkud široký pojem a nevím co si pod tím mám přesně představit. Znám pár SW, které umí komplexní obecný provisioning, ale jejich cena se pohybuje v desítkách milionů korun a výš. Například Packet Front. K problému přistupujeme poněkud jinak a nechceme nutit někoho ohýbat síť podle požadavků SW. V podstatě existují dvě možnosti - dle konkrétní specifikace napsat provisionovací modul pro konkrétní situaci (většinou je velmi triviální) a existuje už celkem dost modulů pro provisionig služeb do standardních zařízení či SW. Zároveň dokončujeme poměrně robustní obecný provisionovací modul do Adminus NMS, který funguje na bázi překladu požadavků pro konkrétní zařízení. K řízení provisioningu je pak použit procesní SW - nastavení nějaké služby je právě proces a v každé firmě může být unikátní. Např. spuštění TV pro zákazníka znamená několik kroků - zapsání informací do middleware nangu, povolení konkrétních VLAN na portu access zařízení, povolení IGMP na access zařízení, nastavení ACL, konfigurace CPE. Ale může se to lišit např. na GPON kde se to řeší přepnutím profilu. V jiné firmě ten proces bude ale úplně jiný. Máme tak k dispozici nástroj (ve fázi finálního vývoje) , který umožňuje nastavit poměrně snadno a rychle naprosto individuálně provisioning dle požadavků každé sítě.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 6 years ago

helapc píše:Dva poznatky z tohoto tématu.
Za cca 13tis. Programátora dle mě neseženete.
Za 10tis. Je malé členství v ISPA kde je CRM, NMS, Projektu...

Myslím že nikdo zde programátora za 13tis. neshání. Mám a platím updaty ISPadmina asi 10 let. Mám i FlowPro. Na ISPadmina lze najít nejen na tomto fóru hodně kritiky. I já jsem kritický. Spousta věcí tam není dotažena do konce. Hlášení a opravu/neopravu chyb už nekomentuju.
U Flowpro se tuším platí každý měsíc dodavateli 2000/měs. bez DPH za podporu a aktualizace. Realita je taková, že na hlavní straně vidím asi 3 roky, že mám aktuální verzi 2.5.
Mohli za tu dobu alespoň updatovat grafy ve statistikách, které se zobrazují ve flashi.... Mě se nezobrazují, flash nejméně 3 roky nepoužívám.
Netuším kolik je prodaných instalací FlowPro, ale i kdyby jich bylo jen 30, tak každý měsíc inkasují 60tis. na plat programátora, který za poslední 3 roky nevydal ani jednu aktualizaci.

Nejen z tohoto důvodu si myslím, že pokud budu nově platit 13tis. měsíčně za Revoluční ISPadmin, tak to zas tak zásadní revoluce nebude.
3 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 6 years ago

Otázka je jestli se i nadále najde " " - doplňte dle uvážení - který jim bude platit za support/nesupport takovou raketu. Na trhu je spousta volných variant a lépe funkční placené ( za méně peněz ).

Netuším, jestli toto fórum sleduje i někdo od ISP Admina, ale měli by se chlapci chytit za nos. Už takhle zprofanovaný "produkt" pošlou do kopru nesmyslnými cenami. :joy: Těď ještě, aby stát přestal platit data retenci a sbohem snadný peníze.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Tak všem je asi jasné, že FlowPro je penězovod ze státní kasy. Nevěřím, že by to nějaký ISP dobrovolně platil ze své kapsy.
2 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 6 years ago

thanui.linux píše:Otázka je jestli se i nadále najde " " - doplňte dle uvážení - který jim bude platit za support/nesupport takovou raketu.

Najde a určitě dost. Mají instalace po celém světě a v přepočtu na € nebo $ to zas taková raketa nebude. Takže český trh odříznou a nazdar....
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Třeba je právě to celý úmysl...
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 6 years ago

V konkurenci s UBNT dohledem ( UNMS ) bych měl těžký spaní. Má snad někdo pocit, že když support nejede ani v ČJ, že v jiných jazycích to bude lepší? Když někdo dlabe na zákazníky, nedá se dlouhodobě fungovat. I když ISP admin je tu s námi již dlouho. Ale každý svého štěstí strůjce. ...
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 6 years ago

Tak panove mam info ze ispadmin v4 konci v polovine roku 2019, pak uz jen v5 za abnormalne prachy. Nam to vycislili za 28tis mesicne. Takze kde to teda preklopime? Mame na to rok.
0 x
David Kratochvil