Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Monitoring využití

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
Josef Richtr
Příspěvky: 1
Registrován: 8 years ago

Monitoring využití

Příspěvekod Josef Richtr » 8 years ago

mám dotaz ohledně monitoringu, budu znít jako amatér ale potřebuji si být jistý že jste mě správně pochopili.

Pokusím se vysvětlit co potřebuji.
Mám tu Mikrotika (RouterOS) a klientům určujeme rychlost pomocí Simple Queues.
Při zobrazení Trafficu u některého klienta v Simple Queue se zobrazuje graf aktuálního přenosu v kbps.
A právě tyhle hodnoty potřebuju někam ukládat. Nejlépe nějak zprůměrované třeba na hodiny.
Klasický pingy mi nestačí.

Potřebuji to abych věděl jestli nějaký klient nepotřebuje rychlost větší nebo naopak by mu stačilo míň.

Výsledek si představuji ve výstupním měsíčním reportu nějak takhle:
___________________________________________________
Name: Pan Rohožka IP:10.10.10.113 Max Limit: 10/10 Mbps

čas__________ min upload________min Download______max upload________max Download_______Průměr upload______Průměr Download_______DOWN
09:00:00_______100 kbps____________50 bps___________5 Mbps_____________10 Mbps_____________8 Mbps______________ 10 Mbps__________0
10:00:00_______100 kbps_____________0 bps___________0 Mbps______________0 Mbps_____________0 Mbps______________0 Mbps___________12
11:00:00_________9 Mbps___________100 bps___________20 bps______________0 bps______________10 Mbps______________0 Mbps___________0
___________________________________________________
Vím že je to ve výsledku hodně dat na zpracování a proto by se na to musel použít nějaký server nebo nadupanější Router.

Nevím jestli takový program existuje a proto sem dávám tento dotaz.
Nevíte o nějakém takovém programu nebo alespoň podobném.
Prosím poraďte.

Pokud víte i o jiném řešení, tak sem s ním. Děkuji
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 8 years ago

Pouzil bych CACTI, DUDE, NAGIOS nebo neco podobneho. Nebo pak zalozka v kazdem mikrotiku tools->graphing, nevim ale jeslti to na to co potrebujes bude stacit.

Pro představu mikrotik grafy:
weekly.gif
daily.gif


Todle jsou grafy interfejsu, ale da se tam nastavit i jinak.
0 x

nitx
Příspěvky: 47
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod nitx » 6 years ago

Tohle jsem zrovna studoval v Zabbix Mikrotik Queue Templates k čemu to je.. S queue přímo u klienta to je užitečné. Zobrazuje to statistiku fronty v kB.. Pokud existuje, pokud ne je graf čistý. Na konci týdne, měsíce, nebo kvartálu vidíš kdo a jak dlouho líže strop :)
1 x