Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ISP admin - zkušenosti 1500+ uživatelů

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

ISP admin - zkušenosti 1500+ uživatelů

Příspěvekod ianek » 9 years ago

Zdravím,
má zde někdo nasazený systém na takovéto síti ?
Koupili jsme ho, ale na to že by měl být vyvíjen tolik let mi přijde , že absentují úplně základní logické věci - párování jedné platby na více faktur a spousta věcí v účetnictví, která je neskutečně složitá a zdržuje.
Monitoring, omezování a zakazování uživatelů jsem se zatím neodvážil nasadit, při tom kdy jsem zkusit nasadit omezování na 3 uživatele a bylo mi vytvořeno přes 10 pravidel na Mikrotiku mi není jasné , na jaký router bych to měl nasadit aby to stíhalo.
Technická podpora se mi zdá vcelku tragická - po nahlášení chyby v půlce věty odpověď - my ale máme vše v pořádku a po půldenní anabázi se chyba našla ...
Děkuji za každý podnět

Honza
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 9 years ago

Jo, účetnictví tam je tragický. Kdyby se radši nesnažili hrát si na účetní systém a a hnali to přes api třeba do flexibee tak udělají lépe.
Omezování klientů je žečeno tak že se do firewallu přidejí pravidla kam klient může (banky a pod.) a jka samotného klienta se přidávají 3 pravidla. Otázkou je jak máš dělanou síť a jaké routery používáš. Buďto to zařízneš hned na vysílači nebo někde centrálně. To kam se ty pravidla nahrají se nastavuje u každého vysílače. Monitoring funguje dobře neom pozor. vyčítané grafy jsou vázaný na MAC zákazníka. Pokud tedy vezmeš jednomu zákazníkovi SXTčko a dáš ho jinému a nezměníš (nesmažeš) MAC adresu tak se tomu prvnímu stále bude vykreslovat grav jednotky kterou má někdo jiný a na jiném vysílači.

Technická podpora pomůže ale nečekej od ní extra rychlost. Ta se ale tuším dá zaplatit. Jinak zatím každý problém co jsem měl ta vyřešily.

Hloupý je že systém umí dost věcí ale tím že k tomu chybí mauál tak ani nevíš co a jak se dá kde nastavit. O wiki kterou mají se radši nebavím, půlka věcí tam chybí a druhá je na nějaký starý verze takže dneska je vše zase jinak.
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 9 years ago

Vítej v klubu.. Chyby systém nemá, má pouze vlastnosti..
Podpora účetnictví, kromě Pohoda tragedie.. U nás třeba znamenal nájezd na ABRA (kterou jsme koupili i proto, že ISPADMIN samozřejmě s ABRA funguje (tedy aspoň dle Webu) konec propojení, ačkoliv se tím chlapci doposud chlubí). kompletní účtování agendy sítě (tvoří asi jen 10 procent obratu) znamenalo vytváření interních dokladů..
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ianek » 9 years ago

Na čem to provozujete ? Ty grafy apod. to musí být server jako kráva :-).
Ten manuál, jasně, první co jsem se dověděl že mám dojet na školení ....
Ty grafy a takové jiné blbosti bych klidně oželel, stačil by mě export IP dlužníků ale oni to maj svázaný s ip firewall filter kompletně, což je pro mě smrt, protože jsem přecházel ze systému s jinou logikou a zakáže mi to to co není v systému.
Logiku sítě mám takovou že většinu omezování a všechno zakazování mám na hlavním routeru, ale s tímto stylem na to můžu zapomenout.
Takže buď to nesvážu s routerem, čímž přijdu o většinu funkcí , nebo nevím´. Rozsekat to na koncové se mi nechce, navíc je to práce jak na kostele.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 9 years ago

ianek píše:Na čem to provozujete ? Ty grafy apod. to musí být server jako kráva :-).
Ten manuál, jasně, první co jsem se dověděl že mám dojet na školení ....
Ty grafy a takové jiné blbosti bych klidně oželel, stačil by mě export IP dlužníků ale oni to maj svázaný s ip firewall filter kompletně, což je pro mě smrt, protože jsem přecházel ze systému s jinou logikou a zakáže mi to to co není v systému.
Logiku sítě mám takovou že většinu omezování a všechno zakazování mám na hlavním routeru, ale s tímto stylem na to můžu zapomenout.
Takže buď to nesvážu s routerem, čímž přijdu o většinu funkcí , nebo nevím´. Rozsekat to na koncové se mi nechce, navíc je to práce jak na kostele.

Pokud mas do ted vse rizeny na 1 gw tak v adminu budes mit jeden "hlavni" router na kterym jsou vsechny klienti.
0 x

ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ianek » 9 years ago

Ale tak to je mi jasný, spíš mi šlo o HW na kterým provozujou ISPadmin s tímto počtem zákazníků. Nemám tam ty sledovací funkce a propojení s routerem a je to rozežrané jako blázen.
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 9 years ago

ianek píše:Ale tak to je mi jasný, spíš mi šlo o HW na kterým provozujou ISPadmin s tímto počtem zákazníků. Nemám tam ty sledovací funkce a propojení s routerem a je to rozežrané jako blázen.

Sry ale v dnesni dobe 4 jadro + nejakych 6 Gb - 8Gb pameti + nejaky SAS disky v raidu uz nejsou buchvijak velké naroky na hw. :roll:
Na jakým HW to mas pusteny?
0 x

ianek
Příspěvky: 134
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ianek » 9 years ago

Podle grafu paměť peak 3G, ale špičky procesoru na 100% s železnou 10 min pravidelností, mám to zatím na virtualu 2jádra 3Ghz i5 , ale podle mě tam nic zásadního neběží.
Jak říkám, zákazníky grafovaný nemám, jede tam jenom fakturace. Mám rozjetý daleko složitější systémy a takto se to nechová....
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 9 years ago

Pamet vubec neres. I kdyby jsi mel 20G tak si ji admin do mesice celou obsadi...

CPU mam v prumeru na 77% jenom v noci kdyz se dela backup tak vyskoci na 200%. Takze vicemene jedno jadro jede furt. Je to ve virtualu.
0 x
Bývalý ISP...