Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

cacti,zabix,nagios

RADIUS, CAPsMAN, The Dude, AirControl, UniFi, Zabbix atd.
Daxxim
Příspěvky: 416
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: cacti,zabix,nagios

Příspěvekod Daxxim » 11 years ago

zvukarmiso píše:Troska co ma pri zabbixe trapi je, že všetko musim si rucne povytvárať, ale tak co clovek nespravi po nociach :D, aby mal klud a info o svojej sieti :)


To ale plati u vetsiny monitorovacich systemu, nemluvim o dude nebo aircontrol, ktery maj v zakladu scan site, ale i tak tomu clovek musi trosku pomoct.
0 x
Citace: Ubiquiti jsou produkty pro lidi, kteří neumí a nerozumí sítím a chtějí aby “vše na jeden klik fungovalo”. Pokud po Ubiquiti produktech chceme obecně něco více, je to opravdu ZLO. Navíc tupé zlo, jen je designově hezké.

asdewq
Příspěvky: 539
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod asdewq » 10 years ago

Po dlhej dobe som sa dokopal k tomu povenovat sa zabbixu ako nahrade za cacti a mimoriadne ma zaujal svojimi moznostami. Chcem sa ale spytat, kto ho pouzivate v praxi na monitoring vacsieho poctu zariadeni (uvazujme zber po cca 10 grafov z cca 300-400 zariadeni - snmp + monitoring odozvy cele nad mysql databazou) ake zelezo pouzivate tak aby to vykonnostne nelahlo? stacil by nejaky core i3/5 + 8gb ram alebo treba uvazovat o niecom silnejsom? Dakujem
ps: komu pomoze, na strankach alcomy je do zabbixu template pre MPxxx spoje ;)
0 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 795
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 10 years ago

Zvažuju teď jestli do sítě nasadit Zabbix nebo Nagios. S druhým jmenovaným mám zkušenosti a už jsem s ním dělal, takže zhruba vím co dokáže, ale na druhou stranu, po letmém seznámení se mi více líbí Zabbix. Zkoušel jste někdo oba tyhle systémy, abyste objektivně dokázali říct, který z nich je lepší? Resp. jaké jsou pro a proti obou jmenovaných?
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

ok2arm
Příspěvky: 99
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod ok2arm » 10 years ago

Ahoja,
mel bych par dotazu ohledne Cacti, je mozne ?
Diiiky



lwq píše:Otazkou je co vlastne potrebujes :-)

Ja sem leta zvyklej na Cacti a vse resim pres nej. SNNP a bash/php skripty.

Zabix zas pouziva kolega hlavne stylem klient-server.

Nagios? Nikdy se mi ho nepodarilo zprovoznit, nastavit... Vzdy sem ho vyhodil a nechal Cacti s pluginy... :-)
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 10 years ago

Petr S. píše:Zvažuju teď jestli do sítě nasadit Zabbix nebo Nagios. S druhým jmenovaným mám zkušenosti a už jsem s ním dělal, takže zhruba vím co dokáže, ale na druhou stranu, po letmém seznámení se mi více líbí Zabbix. Zkoušel jste někdo oba tyhle systémy, abyste objektivně dokázali říct, který z nich je lepší? Resp. jaké jsou pro a proti obou jmenovaných?


Ono záleží co chceš dohledovat a co je v sítí za HW. Ono pokud má třeba zabbix všechno dohledovat, tak je to pěknej krám nenažranej. Po čase jsem přišel na to že s jedním dohledem si nevystačím...
To znamená že grafy mám zvlášť a dohled jako realtimový mám zase jinde.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 10 years ago

vystacis , ale vazne to na iowaitech , tz. sakra rychlej disk , idealne ssd , nebo i neco lepsiho
minimalne sata disky v raidu
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 6 years ago

okoun píše:
Petr S. píše:Zvažuju teď jestli do sítě nasadit Zabbix nebo Nagios. S druhým jmenovaným mám zkušenosti a už jsem s ním dělal, takže zhruba vím co dokáže, ale na druhou stranu, po letmém seznámení se mi více líbí Zabbix. Zkoušel jste někdo oba tyhle systémy, abyste objektivně dokázali říct, který z nich je lepší? Resp. jaké jsou pro a proti obou jmenovaných?


Ono záleží co chceš dohledovat a co je v sítí za HW. Ono pokud má třeba zabbix všechno dohledovat, tak je to pěknej krám nenažranej. Po čase jsem přišel na to že s jedním dohledem si nevystačím...
To znamená že grafy mám zvlášť a dohled jako realtimový mám zase jinde.


tiez sa rozhodujem ci zabbix alebo nagios co myslite co pouzivate?

podla
https://www.netadmintools.com/zabbix-vs ... comparison

zabbix naj na grafy a nagios naj na upozornovanie vypadnutych zariadeni...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Skor to bude o tom, ako si to nakonfigurujes tak sa to bude chovat. Pouzivam zabbix a robi presne to co som do neho nakonfiguroval a ake sablony som si spravil. Neviem ako ostatne ale k zabbixu mas dost appiek do telefonu a aj oficialnu.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

dovolil bych si odporovat. Nagios kresli grafy hodnot + grafy dostupnosti bez vetsich potizi. Nejsou mozna tak krasny, jako treba z cacti ale funguje to.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

zabbix nema ofiko apku co viem ;) ta naj je od rusa a nie je to ofi...

tak vie zabbix posielat alarmy ako aj nagios, doskriptovat a nastavit sa dá v oboch systémoch snad vsetko :) je to len o tom co sa vam paci.
0 x