Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

LoRa - základní informace

Diskuze k problematice chytrých domácností, termostaty, měřiče spotřeby, senzory, EZS, kamerové systémy atd.
Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

LoRa - základní informace

Příspěvekod Matess » 5 years ago

Zdravím, asi hledám blbě...

víte někdo něco o IoT alias síti LoRa? Já jsem si všiml že ČRA a Starnet tu nějak budují pokrytí, něco jsem zaslechl i o Vodafone. Měl jsem za to, že tato frekvence je volné pásmo, protože se to běžně používá pro řízení topení, různé odečty, dálkové ovladače apod.

Koukal jsem se na Aliexpress že bych se začal s něčím takovým hrát... antény do pásma kolem 900MHz není problém sehnat a modul k jednočipu není problém...

https://www.aliexpress.com/item/SX1262-LoRa-Wireless-Transceiver-850MHz-930MHz-CDSENET-E22-900M22S-915MHz-SMD-Transmitter-Receiver-rf-Module/32895978831.html?spm=2114.search0104.3.63.57882097siEe4i&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10696_10084_10083_10618_10304_10307_10820_10821_10302_10846_10059_100031_524_10103_10624_10623_10622_10621_10620,searchweb201603_2,ppcSwitch_2&algo_expid=5e27c227-c9dc-4ce0-a2db-310f829e19d1-9&algo_pvid=5e27c227-c9dc-4ce0-a2db-310f829e19d1&priceBeautifyAB=0

Dosah vypadá velice zajímavě a cena je za pár...

A teď k otázkám:
Mohu mít vysílač a příjmač (případně více příjmačů), nebo v tom pásmu nemám co dělat a musím si zaplatit připojení přes někoho?
Umí to fungovat jako repeater?
Je tam omezení výkonu?
Řešil to už někdo?


Kupovat GSM resetátory se mi prostě nechce, ale postavit něco takového by mi asi nevadilo...

Matess
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Vpravo nahoře je okénko, kam zadáš hledaný text a pak klikneš na čudlík s obrázkem lupy.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

Takové chytré rady jsou nejlepší. Samozřejmě jsem to hledal a v rychlosti jsem prolétl několik stránek, ale odpovědi na své otázky jsem bohužel nenašel.

Pokud teda o něčem takovém někdo něco ví, tak budu rád za vysvětlení, či odkaz kde to najdu.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Zařízení LoRa se u nás provozují v pásmu 866MHz podle VO-R/10 - při dodržení podmínek daných v tomto VO (výkon, klíčovací poměr) může stanice provozovat kdokoliv.
Je potřeba rozlišovat LoRa a LoRaWAN - LoRa je protokol, fyzická vrstva. Je takto možné provozovat vzájemnou komunikaci dvou nebo více zařízení.
LoRaWAN je nad tím - definuje další protokoly a umožňuje vytvářet velké sítě.

Sítě LoRaWAN se provozují i na komerčním principu - někdo postaví síť gatewayí v takové hustotě, aby měl venkovní (nebo i vnitřní) pokrytí určité oblasti, měst nebo i celé ČR a potom za poplatek umožní připojit uživatelská zařízení k této síti.
Můžeš si postavit i vlastní síť, nebo jen vlastní gatewaye pro jinou sít (TTN). Na tuhle síť pak můžeš připojovat svoje resetátory...
1 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Matess » 5 years ago

děkuji.
Pokud tedy koukám správně, tak ERP pro toto pásmo je 25mW, čili 14dBm + 2,16 (do EIRP) - 7dBi (předpokládaný zisk antény) = ~9dBm na rádiu.

Karta tvrdí že má citlivost do -147dBm a já budu skeptik a budu počítat o 20 méně...

V této frekvenci je 111.192dBm útlum na 10km

Takže pokud počítám správně, tak 16dBm EIRP - 111 + 7dBm rx gain = -88dBm příjmaný signál.

Nicméně i 100km bude mít signál -108dBm a to je do psaných -147dBm opravdu daleko.

Je mi jasné, že tohle je pouze za předpokladu přímé viditelnosti, ale i tak mi to přijde jako hrozně daleko...

Asi to budu muset objednat a začít testovat...
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Na přímou viditelnost 10km asi není problém, ono se ale s přímou viditelností nepočítá. Naopak se předpokládá, že i na relativně slušnou vzdálenost bude schopna gateway někde na střeše zachytit data z interiérového teploměru někde v přízemí...
0 x

brody
Příspěvky: 81
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod brody » 5 years ago

Zrovna včera dával jeden člověk na Twitter komunikaci mezi Anglií a Nizozemskem na 205km. Ale to jsou opravdu jen výjimky.
Nám se reálně v Plzni daří 10+ km v pohodě když tam není zástavba. Máme nyní v Plzni online kolem 20GW a zákazníci co to testují
tak když je zařízení venku chytají 10-16GW. Zevnitř budov jsou to tak 2 - 5 podle lokality a "hloubky" umístění.


Pokud sháníš nějaké info tak máme: http://loratech.cz , zde se dá o naší síti leccos najít.
Dále tento produkt, který bude co nevidět na eshopu: https://github.com/SmartCAMPUSZCU/KETCu ... asheet.pdf


Mohu mít vysílač a příjmač (případně více příjmačů), nebo v tom pásmu nemám co dělat a musím si zaplatit připojení přes někoho?

ANO můžeš jich mít kolik chceš - my je máme různě po ČR. Naší síť Plzeňsko a jinak zákazníci co ji chtějí jinde si ji rozšířují pomocí našich indoor a outdoor GW na LAN bo 4G.


Umí to fungovat jako repeater?

LoRaWAN nelze repeater. Šel by udělat LoRa repeater. LoRaWAN vezme data z 868Mhz (LoRa), zabalí je a odešle je na server zpracovávající data (network server + aplikační server). To se děje buď přes UDP a na straně serveru je UDP parser. A nebo je parser na jednotlivých GW a ty GW už vkládají data na network server pomocí MQTT, kde si můžeš komunikaci zabezpečit dle sebe (VPN atd.)


Je tam omezení výkonu?

Ano viz ČTU a tvoje komenty.


Řešil to už někdo?


Ano - my, řešíme to 2,5 roku a běžně stavíme.


R.Vozák (brody)
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 5 years ago

Must-have čtení pro všechny, co to s LoRaWAN myslí vázně je LoRa Device Developer Guide od Orange:

https://partner.orange.com/wp-content/u ... Orange.pdf

Mimo jiné i proto, že je důležité správně pochopit ToA (Time on Air) a specifické věci okolo LP WAN, nejen počítat decibelové budgety.
0 x