Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

měření hladiny ve studni

Diskuze k problematice chytrých domácností, termostaty, měřiče spotřeby, senzory, EZS, kamerové systémy atd.
Styx
Příspěvky: 27
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: měření hladiny ve studni

Příspěvekod Styx » 8 years ago

Mám dvě vrtané studny a kvůli suchému období v létě jsem výšku hladiny řešil taky. Nakonec byli všechny "elektronické" záležitosti na nic.
Čerpadla jako taková mají svou ochranu aby nejela na sucho. Hladinu pro vlastní útěchu měřím mechanicky lankem s připevněným plovákem. Projel sem kvanta odkazů na měření hladiny, ale nic rozumného za rozumné peníze jsem nenašel (upozorňuji, že je to můj subjektivní názor vycházející pro mně potřebnou instalaci).

Pokud potřebujete hladinový spínač kvůli čerpadlu, mělo by mít čerpadlo (sestava) něco takového zabudované. Pokud z nějakých důvodů řešíte hladinu obecně kvůli sledování poklesu, mechanická metoda je nejlevnější a nepřijde mi ani pracná.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 8 years ago

Peyrak píše:Spojitý měření hladiny se dá dělat ultrazvukovým čidlem připjeným třeba k arduinu, teď si to tu připravuju na jaro, arduino s ethernetem a displejem a k tomu tohle čidlo. Měří to krásně přesně.


přesně, tohle funguje i když na hluboký studně to moc neni ale do cca 5m určo spolehlivě.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

no píšou tam do 4 metrů, tedy jak měřit spolehlivě 40m? to nevím :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Radu jste dostal, doktore Džeksne, zařiďte se podle toho ... Jste nám neřekl, že chcete měřit takové hloubky.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

Džeksne? no tak nemusí to být 40m může to být i 10m, kopané studny mají běžně kolem 10m....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 8 years ago

já to používám v retenční nádrži na dešťovku, má to 3,5m

jinak určitě těch čidel je víc typů podle dosahu, takže hledej, vždyť se to používá i v těch "laserových" dálkoměrech, to taky měří ultrazvukem a laser je jen ukazovátko abys věděl kam míříš
0 x

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 8 years ago

Jen par poznatku v kratkosti. Ultrazvuk ano, ale je treba pouzi levne cidlo (ale je to HCR-04 za dolar, pouzit jeho weatherproof verzi) pro rozsah hladiny do 4metru ci pouzit drazsi cidlo a tam je rozsah i 10 ci 12m. Na vetsi vzdalenosti je LIDAR. Ten stoji podobne jako to 10m ultrazvuk cidlo, tedy asi dva tisice. Vse je pripojitelne k Raspberry, ESP8266 ci pri nejhorsim k Arduinu a to pres I2C v lepsim pripade, v tom horsim je treba jeste nejak ADC pripadne.
Toto jsou contact-less moznosti. Pro pripady, kdy by ceste je cerpadlo atp, lze pouzit kontaktni metody.
Lze pouzit sadu nerez plovaku, ale to je nouzovka jak z 50 let minuleho stoleti.
Lze do studne dat platovou vodovodni trubku zname delky a prumeru. K tomu cidlo tlaku, treba Honeywell a merit tlak vodniho sloupce.
Posledni moznost je do nerez, vodotesne krabicky co snese prislusny tlak vody umistit cidlo typu MS5803-14BA a tuto krabicku bud chytit na stenu a to idealne ke dnu. V pripade vrtane studny dat krabicku na nerezove lanko, zatizit a spustit do dane hloubky. Pro delsi vedeni je nutne I2C ci SPI prevest na RS485 a nebo tam primo mit napriklad Raspberry ci podobne, treba glinet. Na tomto foru asi nemusim zduraznovat, ze wifi tunami vody proste neprojde, jak se nekteri jedinci jsou schopni divit. Mam v planu ale zkusit 315MHz, 468MHz ci neco podobneho co si clovek v uzavrenem systemu studne muze i dovolit.

Snad se tento text bude nekomu hodit 8)
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

Vokys
Příspěvky: 19
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Vokys » 8 years ago

Taky přemýšlím nad něčím podobným.
1. měření výšky vody ve studni 0,5-3m hloubka hladiny.
2. měření mám udělaný odvodnění okolo kotelny a mám tam šachtu ve které mám čerpadlo a to se občas nespustí. Takže bych takle mohl zjistit zda to funguje nebo ne.

Akorát by se mi líbilo hotový řešení kde bych připojil eth. port a nastavil IP ...
0 x

zubodravec
Příspěvky: 832
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zubodravec » 8 years ago

Narazil sem na dokument , kde se uz neco rysuje.
http://www.solidustech.cz/files/lora_clanek1.pdf
citace z dokumentu ......
V oblasti integrací úzce spolupracujeme se společnosti HiDesign s.r.o.
Do 1.4.2016 bude k dispozici portfolio LoRaWAN1.0 senzorů
- zařízení splňující class A,B a C specifikace:
- detektor zaplavení
- detektor výšky hladiny

Tak pokud spravne rozumim, tak se stanes operaterm a namontujes si vlastni Lora prijimac.
A do studny si vrazis Lora cidlo. A pak se budes divat na sesbirany data.
A ja udelam to same na chate.

Vokys píše:Taky přemýšlím nad něčím podobným.
1. měření výšky vody ve studni 0,5-3m hloubka hladiny.
2. měření mám udělaný odvodnění okolo kotelny a mám tam šachtu ve které mám čerpadlo a to se občas nespustí. Takže bych takle mohl zjistit zda to funguje nebo ne.

Akorát by se mi líbilo hotový řešení kde bych připojil eth. port a nastavil IP ...
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 8 years ago

zubodravec píše:Tak pokud spravne rozumim, tak se stanes operaterm a namontujes si vlastni Lora prijimac.
A do studny si vrazis Lora cidlo. A pak se budes divat na sesbirany data.

Přesně tak to bude s LoRaWAN (LPWAN). Jde o podobný model jaký známe z WIFI světa, přičemž tyto tři množiny uživatelů se navzájem prolínají (např. mám domácí wifi router, který je na internet připojen přes WIFI operátora):

1) Část uživatelů má domácí WIFI.
2) Část uživatelů vytvořila komunitní WIFI sítě (czfree).
3) Část uživatelů se připojuje přes WIFI operátora k Internetu.

Převedeno do světa LPWAN, Things.cz řeší všechny tři množiny. TTN (viewtopic.php?f=92&t=19851) řeší množiny 1 a 2. A domácí kutil si může všechno spíchnout ve své režii.

Ať nemluvíme jenom o LoRAWAN, tak mezi LPWAN systémy, které nabízí stejnou funkcionalitu je třeba zařadit Sigfox (ten se představí na sítí T-Mobile nejpíš v dubnu 2016), LTE-M a NB-IOT (do těch půjde O2 a Vodapfone) a dobrá desítka dalších podobných systémů (Starfish, Cynet, Ingenu, Accellus, nwave, Waviot, Telensa ...). Některé jsou určeny pro kutily, nekteré čistě pro operátory, ale to by bylo na samostatnou kapitolu a offtopic.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 8 years ago

lwq píše:Jen par poznatku v kratkosti. Ultrazvuk ano, ale je treba pouzi levne cidlo (ale je to HCR-04 za dolar, pouzit jeho weatherproof verzi) pro rozsah hladiny do 4metru ci pouzit drazsi cidlo a tam je rozsah i 10 ci 12m. Na vetsi vzdalenosti je LIDAR. Ten stoji podobne jako to 10m ultrazvuk cidlo, tedy asi dva tisice. Vse je pripojitelne k Raspberry, ESP8266 ci pri nejhorsim k Arduinu a to pres I2C v lepsim pripade, v tom horsim je treba jeste nejak ADC pripadne.
Toto jsou contact-less moznosti. Pro pripady, kdy by ceste je cerpadlo atp, lze pouzit kontaktni metody.
Lze pouzit sadu nerez plovaku, ale to je nouzovka jak z 50 let minuleho stoleti.
Lze do studne dat platovou vodovodni trubku zname delky a prumeru. K tomu cidlo tlaku, treba Honeywell a merit tlak vodniho sloupce.
Posledni moznost je do nerez, vodotesne krabicky co snese prislusny tlak vody umistit cidlo typu MS5803-14BA a tuto krabicku bud chytit na stenu a to idealne ke dnu. V pripade vrtane studny dat krabicku na nerezove lanko, zatizit a spustit do dane hloubky. Pro delsi vedeni je nutne I2C ci SPI prevest na RS485 a nebo tam primo mit napriklad Raspberry ci podobne, treba glinet. Na tomto foru asi nemusim zduraznovat, ze wifi tunami vody proste neprojde, jak se nekteri jedinci jsou schopni divit. Mam v planu ale zkusit 315MHz, 468MHz ci neco podobneho co si clovek v uzavrenem systemu studne muze i dovolit.

Snad se tento text bude nekomu hodit 8)

Zdravím,
to lwq: jen dotaz, jak se prosím to doporučované čidlo MS5803-14BA aplikuje v praxi, t.j. v hloubce 50 metrů vody? Ten tvar tomu moc nenapomáhá.
Dík, mpcz, 08.04.2016
0 x

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 8 years ago

mpcz: mno - resil bych to v bytelne nerez schrance, ale je to extrem mno - zajimava vec .... 8)
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 8 years ago

lwq píše:mpcz: mno - resil bych to v bytelne nerez schrance, ale je to extrem mno - zajimava vec .... 8)

to lwq: dík, škoda, to mi moc nepomůže, už jsem myslel, že si ušetřím drahocený čas s různými pokusy. Elektroniku + SMS kanály jsem odzkoušel na stole, to problém není, ale pořizovat si 100metrovou studnu se mi moc nechce ...
mpcz, 13.04.2016
0 x

LudekPrach
Příspěvky: 2
Registrován: 8 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LudekPrach » 8 years ago

ByZaK píše:Pokud se jedná o kopanou studnu, tak bych volil ultrazvukové čidlo s proudovým výstupem a http://www.papouch.com/cz/shop/product/ ... thernetem/
Pokud se jedná o vrtanou studnu, tak bych volil sérii čidel


Musím říct, že ultrazvukové čidlo se neosvědčilo. Je tam hodně odrazů od zkruží, UZ čidlo nedává přesné informace, vyzkoušeno :)
0 x
Práce: Průmyslové kompresory a Kompresory FirstAir
Zábava: Stavba malých optických a bezdrátových sítí

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 8 years ago

LudekPrach píše:
ByZaK píše:Pokud se jedná o kopanou studnu, tak bych volil ultrazvukové čidlo s proudovým výstupem a http://www.papouch.com/cz/shop/product/ ... thernetem/
Pokud se jedná o vrtanou studnu, tak bych volil sérii čidel


Musím říct, že ultrazvukové čidlo se neosvědčilo. Je tam hodně odrazů od zkruží, UZ čidlo nedává přesné informace, vyzkoušeno :)

Zdravím,
mám stejnou zkušenost. UZ chodí někdy dobře, ale je to dost nečitelné, v různých studnách se to chová různě a je to takové labilní.
V současném stavu jsem dospěl k asi jedinému řešení - tlakové nerezové čidlo ponořené do vody na dno + kablík s potravinovým atestem. To chodí podle čidla bezva až do 100 metrů, jednoduché a levné připojení na CPU a systém SMS + LCD. Žádné problémy s jakoukoliv studnou. Zatím nemám dlouhodobý test. Dá se očekávat, že se studna bude bránit - tlak, vlhko a koroze vody by mohlo dlouhodobě udělat své. Uvidíme.
mpcz, 29/04/2016
0 x