Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

měření hladiny ve studni

Diskuze k problematice chytrých domácností, termostaty, měřiče spotřeby, senzory, EZS, kamerové systémy atd.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: měření hladiny ve studni

Příspěvekod okoun » 8 years ago

hmm tohle nepůjde to se zničí, ta voda je dost železitá, navíc mám kopanou studnu.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 8 years ago

okoun píše:hmm tohle nepůjde to se zničí, ta voda je dost železitá, navíc mám kopanou studnu.

Co nepůjde? Co se zničí? Proč ne kopaná studna?
mpcz, 16.08.2015
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 8 years ago

jakou potřebuješ informaci o té hladině, nějaké odměřování, nebo Ti stačí informace vysoká/nízká?
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

tak stačí jen přibližně nízká vysoká...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

patrik_
Příspěvky: 252
Registrován: 12 years ago
Bydliště: erotikon7, lunární modul
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod patrik_ » 8 years ago

Mám v kopané studni nautilu a u ní hladinový spínač+motorovou ochranu. Kdysi dávno, když jsem byl ještě frikulín, tak jsem tam měl sondu s LEDkama, vrazil jsem tam svařené PPR trubky a na nich kroužky z postříbřeného drátu vyvedené nahoru, kde jsem jednoduše přes nějakého CMOS brouka spínal hladinou vody jednotlivá hradla která přes tranzistor budila ledky. Jednoduché, funkční. Postříbřený drát jsem zatavil do trubky, zakončil nad hladinou do čokolády (nedá se to letovat) Do pitné vody bych se nebál dát nerezový drát, nebo taky stříbrný drát s vyšší čistotou. Tenkrát mi stačila šestistupňová signalizace... dneska už mě to netrápí, jako správný paranoik mám zdroj vody jak ve studni, tak z obecního vodovodu a dvě další nádrže celkem asi 20m3 jako rezervu a pro zalévání, což se letos hodilo. ("studový" baragraf jsem měl natažený až do obýváku utp kabelem :-) No výstupy z těch hradel můžou spínat vstupy třeba arduina s ehernet modulem, nebo wifinou, ale potom by to muselo být někde na studni zvenku, on ten vodou nacucanej beton bude slušnej blokátor wifiny. Jinak běžněj hladiňák má min střed max sondy, takže nepustí čerpadlo když tam není voda a případně dá vědět když je tam moc. Už mi několikrát zachránil čerpadlo, a minulou sobotu, když došla obecní voda, mi zase zachránila nautilu motorová ochrana, po několika letech nepoužívání čerpadlo zarostlo, musel jsem do studny, vyndat čerpadlo, odpojit dráty, vytáhnout je z baráku, rozhýbat šneka a zase všechno zpět :-) Hladinový spínač je třeba tady http://www.bbelektro.cz/hladinovy-spinac-hs-2-k-ovladani-dalsich-komponent-elvyk/d-71352-c-3467/ .. mají tam i nerezové sondy. Já mám ještě starší model http://www.smaris.cz/bin/download/~94/HS1.pdf. Jinak obecně snímání hladiny se správně dělá malinkatým střídavým proudem aby se předešlo nežádoucí elektrolýze vody.
0 x
Nejsem úplný idiot. Některé moje kousky dodnes hledají...

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

mě jde hlavně o ty sondy, ta voda je tam fakt dost agresivní když se tam dala klasická vodovodní pozink roura tak byla velmi brzy fuč až nerez roura pomohla, proto se bojím tam dávat nějaké sondy, které jsou nevím z čeho...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 8 years ago

Amatérské rádio číslo 7/2015 konstrukce "Navýšení kapacity studny" strana č.23.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 8 years ago

Tyto sondy mám e studni s hodně tvrdou a železitou vodou už 9 let a není to na nich nijak znát. Relé k tomu mám toto v nějakém starším provedení, ovládám s tím takovou reléovou logiku se dvěma čerpadly a pár ventily a se signalizací.
0 x

jahoo
Příspěvky: 154
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod jahoo » 8 years ago

Dej tam tohle, mám to otestovaný na pěti instalacích a bez problému

http://www.elkoep.cz/produkty/elektroni ... hrh-5-137/
0 x

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 8 years ago

Idealni je reseni BEZ kontakru elektorniky s vodou. Takze ultra zvuk, LIDAR, ci pri nejhorsim trubka s tlakovym cidlem Honeywell. K tomu prislusny prevodnik na I2C a pomoci RPi ci podobne desky si to cist. Vse lze sehnat na ebay ci sparkfun a neni to problem zprovoznit, jen je treba vse dobre promyslet a spocitat. :idea:
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 8 years ago

A proč nepoužiješ třeba http://www.marinfo.cz/plovakovy-spinac-lrnv31s42/dp-3763/ je u toho jenom 2m kabel, ale prodloužení určitě vymyslíš ;)
0 x
Petr Krist

jarda.jezek
Příspěvky: 220
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod jarda.jezek » 8 years ago

Ale okoun přece chce měřit, ne spínat...
0 x

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 8 years ago

okoun píše:tak stačí jen přibližně nízká vysoká...

No podle toho bych řekl, že mu stačí binár, možná dva. A podle sond, co se tu řešily to taky odpovídá bináru.
0 x
Petr Krist

GRFS
Příspěvky: 667
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod GRFS » 8 years ago

Merit muze i binarem. Staci mit cidel vic a vedet v jaky hloubce. Jinak vlastni cidlo jsou 2 elektrody ponoreny po vnitrni stene vrtu kazda do jiny hloubky, 2 obycejny tranzistory a par pasivnich soucastek okolo. Mozna by to slo i s jednim. Vystup open colector nebo bezpotencialove sepnuty/rozepnuty kontakt rele.
0 x
A0 = 92,4+20log(d0*f)
Art = A0+Ap+(-Gtx–Grx)
nr = nv-Art

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 8 years ago

Spojitý měření hladiny se dá dělat ultrazvukovým čidlem připjeným třeba k arduinu, teď si to tu připravuju na jaro, arduino s ethernetem a displejem a k tomu tohle čidlo. Měří to krásně přesně.
0 x