Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Termostaty Nest, obecná diskuze (update 3gen)

Diskuze k problematice chytrých domácností, termostaty, měřiče spotřeby, senzory, EZS, kamerové systémy atd.
Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Re: Termostaty Nest, obecná diskuze

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

Kysa píše:No podle mě je cesta jak ušetřit používáním ekvitermní regulace ( výstupní teplota se mění podle venkovní teploty). Pokud se budeme bavit o plynovém kotli, tak cílem je, aby kotel co nejméně startoval. Prostě aby uměl snížit výkon a pořád dokola nezapaloval. A to se mi pouze s termostatem, i když je sebelepší nepovede.

Nemůžu souhlasit. Pokud se nebavíme o nějakém centrálním vytápění pro celý bytový dům, které by jelo nonstop, tak se mi to tvrzení moc nezdá. A jestli se mýlím, tak mě opravte. Ekvitermní regulace nastavuje teplotu zdroje podle venkovní teploty, takže když to vezmu v bodech:

1) Tepelný komfort. Když jsem pryč a topný systém netopí, chci aby se po mém návratu teplota dostala na komfortní úroveň v co nejrychlejším čase. Tzn. kotel na nejvyšší výkon bez ohledu na to, jaká je venkovní teplota.

2) Jak už někdo poznamenal, standardní (plynové) kotle jsou zpravidla nejefektivnější v oblasti maximálního výkonu. Takže ekvitermní regulace bude mít na úsporu přesně opačný účinek, než bychom chtěli. Jestli se to dá zhodnotit i vizuálně podle čistoty spalinové komory, tak to rozhodně můžu potvrdit. Chceme-li nějaká čísla, pak viz tento graf (zdroj: http://www.tzb-info.cz):

007973o1.gif

Pokud budu mít kondenzační kotel, tak by ekvitermní regulace smysl měla. Ovšem i tak by stálo za pečlivou úvahu, jestli se investice do kondenzačního kotle + ekvitermní regulace oproti standarnímu kotli bez ekvitermní regulace vůbec nějak rozumně vyplatí.

3) Časté zapínání/vypínání plynového kotle. Na časté zapínání/vypínání jsou plynové kotle stavěné, takže tento argument bych neřešil.

Takže laicky za mě vedou k reálným úsporám u běžného domu/bytu tyto základní cesty:

1) Řádné zateplení.

2) Netopit, ale temperovat pokud nikdo není doma.
0 x

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 9 years ago

Měl jsem samozřejmě na mysli kondenzační kotel ( nenapsal jsem to).
Ono taky celkem dost záleží na tom jestli používám radiátory nebo v dnešní době čím dál oblíbenější podlahové topení.
U podlahovky podle mě ekviterma opravdu smysl nemá, protože ta má obrovskou setrvačnost.

Taky trochu mícháme dohromady ekvitermu a řízení výkonu kotle ( přiznávám, s tím jsem začal já).
Pokud se podíváme na ten graf , tak je vidět, že kondenzační kotel je nejefektivnější od 10 do cca 50%. Takže místo toho aby jel kotel na 100% pak vypnul, znova naplno nastartoval atd, tak kotel nastartuje na 100% a výkon si postupně snižuje a udržuje požadovanou výstupní teplotu. Musím uznat, že tohle nové kotle už umí a s termostatem to nemá nic společnýho.
Ekviterma je o tom, jestli ten kotel jede kolem 50% pokud je pod nulou, nebo kolem 20% pokud je nad nulou. Ale pořád se pohybuje v nejefektivnějším rozsahu.
No a samozřejmě čím nižší výkon, tím menší spotřeba paliva. No a tohle taky po přidání venkovního čidla už většina kotlů umí.

U standartního kotle musím souhlasit. Musí jet na plno, aby byl co nejefektivnější. Proto se u nich, pokud je to možné, nastavuje větší hystereze. Prostě chci 60°C na výstupu, kotel vypne při 65°C a znovu zapne při 55°C. Tím se docílí toho, aby jel na plný výkon co nejdéle a zbytečně nestartoval, třeba několikrát za minutu.

Takže jsem tak trochu řešil něco jinýho, než o čem toto vlákno je.

Co se týká úspory, musím souhlasit se zateplením a režimem temperace a komfort. Ještě bych doplnil efektivní větrání ( Otevřít okno klidně dokořán na několik minut a zavřít. Žádná mikroventilace) a zónová regulace, nebo se alespoň naučit používat termohlavice.
0 x
Petr Krist

Houmr
Příspěvky: 1
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Houmr » 9 years ago

Dobrý den,

všichni tu zbytečně řeší jestli je dobrý používat termostat jako je NEST, nebo ne. Co je výhodnější a nebo typově jiný produkt.

Myslím, že tento topic byl založen pro lidi, kteří přesně vědí co chtějí a tím je NEST.

Abych se po krátkém rozčarování konečně dostal k mému dotazu..
Právě probíhá rekonstrukce mého nového bytu v činžovním domě s centrálním topením. Velmi se mi líbí "chytré možnosti v domácnosti" a tak jsem se rozhodl pro NEST. Bohužel se mi nepodařilo nikde nalézt jak vyřešit zapojení v domácnosti "bez kotle" . Předpokládám nějakými hlavicemi k ústřednímu topení, ale byl by tu někdo schopen poradit blíže? Jaký typ? A třeba i s nastavením?

Děkuji.
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

Nest jako takový sice není navržený pro sdílené vytápění, nicméně teoreticky by neměl být pro UK verzi problém ovládat elektromagnetický ventil (https://www.google.cz/search?q=elektrom ... open%C3%AD). Pokud jsou však jednotlivé části bytu na různých stoupačkách (což asi právě jsou), pak je Nest nepoužitelný.
0 x

DhPrek
Příspěvky: 2
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod DhPrek » 8 years ago

Dobry den,

mam maly byt s jednim elektrickym radiatorem a rad bych pripojil NEST. Nema s tim nekdo zkusenost? Jestli je mozne heatlink s el. radiatorem propojit? Je u neho takovato hlavice http://www.topenilevne.cz/ImageHandler. ... gyYy5KUEc=

Delsi dobu nasavam informace o NESTu, ale nikde jsem nenasel reseni konkretne meho pripadu.
Mozna to Houmr prede mnou nakousl, ale nevim jestli je pripad stejny, radiator mam elektricky a centralne rizene to nemame.

Dekuji
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 8 years ago

DhPrek píše:... mam maly byt s jednim elektrickym radiatorem a rad bych pripojil NEST. Nema s tim nekdo zkusenost? Jestli je mozne heatlink s el. radiatorem propojit? Je u neho takovato hlavice http://www.topenilevne.cz/ImageHandler. ... gyYy5KUEc= ...


Jestli jsem to dobře pochopil, jedná se o elektrický radiátor s olejovým topným médiem. Akorát jsem nepobral ten zobrazený současný termostat. U samostatných elektrických radiátorů se přeci reguluje odpor topného tělesa, nikoliv průtok topného média nebo se mýlím?

Každopádně pokud vím, tak heat link spíná 220V do 3A. Pokud je to dostatečné pro daný radiátor, tak by se postupovalo tak, že původní termostat by se odstranil nebo otočil do plna a heat link by se zapojil na přívodní kabel radiátoru takhle (bez záruky):

ht-switched-live.png
0 x

DhPrek
Příspěvky: 2
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod DhPrek » 8 years ago

Jee, poslal jsem spatny odkaz, jde o tento radiator
http://www.bbelektro.cz/radiator-elektr ... 93-c-5304/

Takze by to mohlo podle nakresu fungovat?

Dekuji
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 8 years ago

Dívám se na ten radiátor a má příkon 2000 W. Jestli to počítám dobře, tak podle ohmova zákona by v tom případě procházelo přívodním vodičem skoro 9 ampér. Heat link je stavěný na proud max 3 A / 220 V. Tudíž heat link by musel spínat relátko schopné spínat větší proud, které by bylo vloženo mezi heat link a přívodní kabel radiátoru. Pro elektrikáře by takové zapojení měla být hračka. Relátko je otázka odhadem do pěti stovek. Jestli je ten radiátor zapojený na samostatný jistič, což asi je, tak se dá použít relátko na DIN lištu. Akorát to esteticky poladit s kabeláží.
0 x

[OP]CZMadman
Příspěvky: 44
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod [OP]CZMadman » 7 years ago

Dnes jsem zjistil na tzb foru, ze že již oficiálně prodává v ČR i se zárukou, kdyby to někoho zajímalo tak na https://www.inteligentnitermostat.cz
Já mám objednáno, tak to snad zvládnu zapojit.
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 7 years ago

[OP]CZMadman píše:Dnes jsem zjistil na tzb foru, ze že již oficiálně prodává v ČR i se zárukou, kdyby to někoho zajímalo tak na https://www.inteligentnitermostat.cz
Já mám objednáno, tak to snad zvládnu zapojit.

Včetně českého návodu, super.
0 x

steve.m
Příspěvky: 1
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod steve.m » 7 years ago

Dobrý deň

aktuálne so tu nový , premýšľam nad týmto termostatom zaujímalo by ma pár faktov kto ho má

- mám klasické podlahové kurenie
- plynový kotol zo zásobníkom vody ktorý zohrieva vodu ale je aj zásobník pre kúrenie v lete som musel zatvoriť ventil do podlahy lebo ked ohrievalo vodu tak aj kurilo do podlahy (pravdepodobne je tam niečo zle urobené kedže tak by to fungovať nemalo )

- viem na Nest-e nastaviť kúrenie pre teplú vodu zvlášť aj časovo alebo len teplotou
- ovládať kurenie je klasika ake čo som pozeral do aktuálneho termostatu je digitálny , dá sa prepnúť aj ohrev teplej vody aj kurenie ale idú do neho len dva káble , čo mi príde dosť málo na ovládanie celého systému

a časom by som chcel pripojiť aj solárne panely na ohrev vody takže by som to chel skombinovať všetko do jedného ovládanie

bude to možné alebo máte nejaký návr na iný systém ktorý bude tiež online aby som si vedel kontorolovať prípadne ovládať online

Dakujem
0 x