Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Termostaty Nest, obecná diskuze (update 3gen)

Diskuze k problematice chytrých domácností, termostaty, měřiče spotřeby, senzory, EZS, kamerové systémy atd.
zubodravec
Příspěvky: 832
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Termostaty Nest, obecná diskuze

Příspěvekod zubodravec » 9 years ago

Spolupracovli jsme jako subdodavka na reseni prediktivniho rizeni tepla v Panelaku pro 400 bytovych jednotek, 9 vchodu. Nabidli jsme kapacitu existujici vnitrni LAN pro potreby prenosu namerenych dat z GW jednotek. ty spolupraciuji s cidlem na frekvenci snad 400MHz. ridici jednotka je v kotelne a tam je zakonceny take vnitrni rozvod LAN. Barak je popsany v pripadove stuidii.
http://feramat.cz/uspory-bytove-domy.html
Ridici stabnice ve vymeniku je tato http://domat-int.com/wp-content/uploads ... 5xx_cz.pdf
A wifi sberace jsou toto http://www.conrad.cz/repeater-pro-datal ... 00.k101472



DarkLogic píše:
Zdeněk Švarc píše:U Salusu mě odradila "trojdílnost", nutnost myslet na baterie (termostatu) a nutnost připojovat gateway k routeru. Přijde mi to překombinované, minimálně pro jednozónovou instalaci.


ad baterie - záleží, jak často se musí měnit. U současného "tupého" termostatu měním baterie asi 1x za topnou sezonu. Pokud by to bylo u Salusu obdobně, neviděl bych to jako problém.

ad trojdílnost a gateway - předpokládám, že gateway pak komunikuje s přijímačem i termostatem na nějakých nižších frekvencích než wifi a cílem asi bylo, aby se zajistila dostupnost signálu v domě. I já bych měl třeba problém, kdyby byla nutnost mít přístup na wifi i v kotelně a musel bych přidat další AP. Salus GW toto zřejmě elegantně řeší a opravdu se pak dá udělat čistě bezkabelová instalace. Ale to jsou jen doměnky...tak dopodrobna jsem tento systém nestudoval.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 9 years ago

Zdeněk Švarc píše:
Ladik píše:... tim, ze treba v noci to snizim a naopak me to pak pres den musi kotel dohnat, neusetrim ani "ň".

S tímhle výkladem zákona o zachování energie bohužel nemůžu souhlasit. Alespoň pokud se nejedná o energeticky aktivní nebo (absolutně) nulový dům. A dále v jednom příspěvku píšeš, cituji: "uz x let topim na jedno nastaveni", v druhém to popřeš. Přijde mi to jako trochu zbytečná diskuze, promiň.


Nonstop, znamena stale ON, tedy bez termostatu, ze netopim nonstop zaridi termostat :-)
Asi jsme se nepochopili.
U podlahoveho vodniho topeni neusetris nic a navic se neda dost dobre "rychle" regulovat jako radiatory.
Muzete me nekdo postnout odkaz jak to, ze se temito termostaty tolik usetri?
0 x

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 9 years ago

No podle mě je cesta jak ušetřit používáním ekvitermní regulace ( výstupní teplota se mění podle venkovní teploty). Pokud se budeme bavit o plynovém kotli, tak cílem je, aby kotel co nejméně startoval. Prostě aby uměl snížit výkon a pořád dokola nezapaloval. A to se mi pouze s termostatem, i když je sebelepší nepovede.
0 x
Petr Krist

DrWiza
Příspěvky: 212
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod DrWiza » 9 years ago

Kysa píše:No podle mě je cesta jak ušetřit používáním ekvitermní regulace ( výstupní teplota se mění podle venkovní teploty). Pokud se budeme bavit o plynovém kotli, tak cílem je, aby kotel co nejméně startoval. Prostě aby uměl snížit výkon a pořád dokola nezapaloval. A to se mi pouze s termostatem, i když je sebelepší nepovede.

tak to je naprosta blbost, kotel je potreba aby bezel vzdy na vykon kdy ma nejvyssi ucinnost, vetsina kotlu ji ma okolo maximalniho vykonu. Tudis je potreba aby kotel bezel na maximalni ucinnost klidne i kratsi dobu. Nejlepe tak aby u kotle byla akumulacni nadrz, ta se natopila a nasledne se pak barak "vytapel" z ni. Aby se zamezilo zapinani kotle kazdou pulhodinu.
Kazdopadne ale to je o prekopani celyho systemu,,, o tom asi jindy a jinde ;)
0 x

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 9 years ago

Akumulační nádrž má smysl u kotle na tuhá paliva (uhlí, dřevo) U plynu je to nesmysl.
0 x
Petr Krist

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 9 years ago

Taky teď něco podobného budu řešit a hodně se mě líbí systém od loxone, kde lze udělat tu regulaci na místnosti. Jedna hlavní jednotka a pak x hlavic kde lze řídit i krokově otevření. Umí to snad dokonce sestavit křivku odezvy na vytápění kde bere teplotu venku, teplotu v místnosti a pak dle otevření ventilu.

Zatím jsem to viděl pouze u někoho, takže zkušenosti vlastní nemám, ale co jsem koukal tak fakt je to vychytané. Navíc to není jen o termostatu ale o propojení celého baráku.
0 x
Daniel Tasáry

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

Upozornění moderátora. Porušení pravidel viewtopic.php?f=93&t=9226, bod 3) Odpověď na jakýkoliv příspěvek musí být věcná a bez zlomyslných narážek a urážek.

kuva voe, a o čem tady asi píšu?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 9 years ago

[ot]
Koukám, že hapi bude slavit ;)
[/ot]
0 x
Petr Krist

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 9 years ago

Hapi: jo vím že si to tu psal, ale o tom že máš krokový hlavice (otevření třeba jen na 1/2) + nějaký název systému na kterém to provozuješ, těch variant je spousty a něco řeší jen topení a něco umí řešit celý dům komplexně - třeba ten Loxone..
0 x
Daniel Tasáry

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

EQ-3 max, psal sem to v druhým příspěvku. Hlavice samozřejmě umí regulaci 0-100 lineárně. Vše bezdrátový. Možnost připojit ke každý hlavici okenní spínač nebo prostorovej termostat taky bezdrátově. Web rozhraní kde vše připojený vidíš a můžeš programovat. Můžeš dokonce hlavice spojit když jsou třeba dva radiátory v jednom pokoji.

Regulaci kotle neřešíme, každej kotel má svojí regulaci. Udržuje se konstantní teplota vody v kotly. Samozřejmě nepočítej s tim že budeš časově vypínat kotel tak jak to někteří dělají třeba na noc kdy vypnou kotel. Pak je taková regulace k ničemu. Hlavice pak otevřou ventily na plno atd.. a pak po zapnutí kotle nastane šok v podobě tvrdýho nonstop provozu kotle na plný kule po dobu několika hodin a hlavice začnou svojí práci regulaci přenastavováním míru otevření ventilů podle toho jak se postupně mění teplota čimž rapidně stoupne spotřeba baterek v hlavicích. Normálně v průběhu dne to jenom sem tam dolazuje otevření ventilu ale takhle to musí cvičit několik hodin sem a tam. Navíc vytopení takovýho domu trvá půl dne a efektivita jde krutě k zemi.

Právě sem spočítal kolik hlavic tu máme a je jich 13 pro celej barák. U každýho radiátoru jedna hlavice.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 9 years ago

eQ-3 Max! je zajímavý produkt, mám s ním poměrně dobré zkušenosti. Zamrzela pouze absence webového rozhraní centrální řídící jednotky.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

jo no, uvnitř nic není. No ale zase pro normální usery je to fuk když se na to můžeš připojit na jejich portále. Viděl sem docela dost aplikací třetích stran k tomu takže můžeš vyčítat další hodnoty atd. Chtěl jsem se na ten komunikační protokol podívat a postavit si vedle na nějakym alixu/raspberry web kterej by to ovládal a dělal víc věcí ale nikdy sem se k tomu nedokopal. Pak by to ale byl hodně mocnej nástroj.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 9 years ago

Ano, to mě také napadlo, ostatně pro něj zrovna plichtím webovou aplikaci, která bude kromě toho maxe ovládat i kotel a pár dalších věcí v baráku. Jinak webový xicht k maxu už kdosi napsal, takže vím, že to jde (ostatně z toho výtvoru vycházím). Poběží to na raspberry, přes jehož GPIO řídím těch několik zařízení a měřím spotřebu energií.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

puhy
Příspěvky: 111
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Choceň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod puhy » 9 years ago

Dá se to ovládat přes fhem. Doma mi to chodí už druhou sezónu na raspi. Baterky jsem měnil zatím v jedný hlavici za celou dobu.

Jak to rozchodit jsem sepsal tady:

https://www.puhy.cz/blog/rizeni-topeni- ... m-fhem-de/

Jinak dejte odkazy na to webový rozhranní jestli to je něco jinýho než fhem.
0 x
Jan Půhoný

http://www.puhy.net- připojení k internetu a VOIP telefonování v Chocni a okolí
https://www.puhy.cz - spolehlivý obchod s elektronikou
http://www.gsm-spinac.cz - ovládejte spotřebiče mobilem

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 9 years ago

O FHEM jsem doposud nevěděl, určitě ho vyzkouším. To o čem jsem mluvil je pouze jednoúčelový webový skript dělaný na míru pro eQ-3 Max!. Odkaz je zde http://www.mega-nas.de/max/.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.