Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Termostaty Nest, obecná diskuze (update 3gen)

Diskuze k problematice chytrých domácností, termostaty, měřiče spotřeby, senzory, EZS, kamerové systémy atd.
Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Termostaty Nest, obecná diskuze (update 3gen)

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

Dovolím si založit toto vlákno, kde bych rozvinul problematiku inteligentních termostatů Nest. Nejde jen o geekovský výstřelek. Popularita od uvedení na trh v roce 2011 neopadá (http://www.google.cz/trends/explore#q=nest%20thermostat) a další výrobci (Netatmo, u nás distribuuje například Alza.cz) se rozhodli jít podobnou cestou.

- rychlé rozpoznání verzí, https://nest.com/support/article/How-ca ... tat-I-have

Verze (US, UK/EU):
- US 1 generace, 8 kontaktů na svorkovnici a vodováha nahoře, 24 voltů. Komplexní HVAC ovládání pro ohřev, chlazení, tepelné čerpadlo a vzduchotechniku.
- US 2 generace, 10 kontaktů na svorkovnici a vodováha dole. 24 voltů. Komplexní HVAC systém jako Nest první generace + rozšiřuje vzduchotechniku o zvlhčovač a vysoušeč vzduchu.
- UK 2 generace (2 generace pro Evropu se označuje jako UK verze), 2 kontakty na svorkovnici. Termostat funguje jako ovladač Heat Link (součást dodávky UK verze), který pracuje jako relátko pro 220 V. Termostat s Heat Linkem komunikuje buď bezdrátově nebo po dvoulince (proto pouze 2 kontakty na termostatu). Hodí se pro ovládání kotle, resp. jakéhokoliv on/off zařízení. Evropská verze se dá koupit na Amazonu UK (UK 220 V vidlička) nebo Amazonu FR ("česká" 220 V vidlička).
- US 3 generace, https://nest.com/support/article/3rd-ge ... ifications
- EU 3 generace (3 generace pro Evropu je pokračovatelem 2 generace UK), https://nest.com/ie/press/3rd-generatio ... in-europe/

Heat Link
- Čistě on/off princip.
- Připojení k termostatu bezdrátově nebo dvoulinkou (12 V).
- https://nest.com/uk/support/article/What-is-Heat-Link

Evropskou verzi mám objednanou. Jakmile dorazí, provedu montáž, zdokumentuju a podělím se do fóra.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

Roky na baráku používáme EQ-3 max pro řízení celého domu. Náklady na vytápění klesly o 1/3.

Nějak nechápu význam Nestu. Připadá mi to jako když si někdo něco vymyslel bez hlubších znalostí potřeb vytápění v domácnosti. Jak mohu regulovat teplotu nezávisle v různých místnostech? Umí to regulovat radiátorový ventily?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

UK verze nezávislou regulaci neumí, protože ovládá pouze jeden Heat Link. Což je obyčejné relátko. Takže 1 Nest = 1 zóna. Americká verze nějaké mutlizóny má, ale nezkoumal jsem hlouběji. Jinak pointa Nestu je v tom, že šmíruje domácnost, měří si dynamiku topné soustavy a učí se.
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

Nest z britského Amazonu dorazil za sedm dní. Zapojení heat linku ke kotli a spárování Nestu s heat linkem byla otázkou pár minut. Všechno intuitivní a bezproblémové.

Instalace viz viewtopic.php?f=92&t=16949
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 9 years ago

Mně se líbí spíše Salus:

http://www.alza.cz/salus-it-500-set-d1775641.htm

Mám raději, když si můžu termostat nastavit jak chci a nesnaží se mé potřeby pochopit nějaký algoritmus. Chystám se to pořídit, ale uvítal bych předtím něčí zkušenost, pokud to někdo má. Případně tip na jinou alternativu.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 9 years ago

Nechapu k cemu jsou tyto termostaty.
Mam doma termostat se dvema talcitky + a - jenom na nastaveni teploty, nic vic a uz x let topim na jedno nastaveni.
U podlahoveho topeni neni ani dobre stale regulovat, protoze to ani dost dobre nejde, reakce topeni je hooooodne dlouha, takze jednoznacna volba je, to spravne nastavit a nechat to tak, stejne se neda nic usporit.
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

Jojo, jak by řekla stará Pohlová: "Já bych všechny ty termostaty zakázala." Pokud člověka netrápí účty za energii, nepotřebuje tepelný komfort a ekologii dáme stranou, tak ať si samozřejmě topí nonstop. A přiznám se, že když jsem měl po resetu nastavovat zrůdnost s názvem BPT37 (http://www.elektrobock.cz/cs/bezdratovy ... tml?id=115), taky jsem to vzdal :-)
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

DarkLogic píše:Mně se líbí spíše Salus:

http://www.alza.cz/salus-it-500-set-d1775641.htm

Mám raději, když si můžu termostat nastavit jak chci a nesnaží se mé potřeby pochopit nějaký algoritmus. Chystám se to pořídit, ale uvítal bych předtím něčí zkušenost, pokud to někdo má. Případně tip na jinou alternativu.

"Inteligenci" lze u Nestu kompletně povypínat, všechno co je na screenshotu:

nest-ios.png

U Salusu mě odradila "trojdílnost", nutnost myslet na baterie (termostatu) a nutnost připojovat gateway k routeru. Přijde mi to překombinované, minimálně pro jednozónovou instalaci.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 9 years ago

Zdeněk Švarc píše:Jojo, jak by řekla stará Pohlová: "Já bych všechny ty termostaty zakázala." Pokud člověka netrápí účty za energii, nepotřebuje tepelný komfort a ekologii dáme stranou, tak ať si samozřejmě topí nonstop. A přiznám se, že když jsem měl po resetu nastavovat zrůdnost s názvem BPT37 (http://www.elektrobock.cz/cs/bezdratovy ... tml?id=115), taky jsem to vzdal :-)


Co to je za blbost, ja netopim nonstop ani omylem, viz muj priklad.
A ano ucty za el. me trapi jako kazdeho, pokud bydlite na panelaku tak to mozna chapu, ale novy zakon na to pamatuje a rozpousti se spotreba ikdyz clovek "jakoze" netopi.
Ja rikam, usetri se pouze, kdyz snizim teplotu, ja chci abych mel doma stale 23°C a tim, ze treba v noci to snizim a naopak me to pak pres den musi kotel dohnat, neusetrim ani "ň".
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 9 years ago

Zdeněk Švarc píše:U Salusu mě odradila "trojdílnost", nutnost myslet na baterie (termostatu) a nutnost připojovat gateway k routeru. Přijde mi to překombinované, minimálně pro jednozónovou instalaci.


ad baterie - záleží, jak často se musí měnit. U současného "tupého" termostatu měním baterie asi 1x za topnou sezonu. Pokud by to bylo u Salusu obdobně, neviděl bych to jako problém.

ad trojdílnost a gateway - předpokládám, že gateway pak komunikuje s přijímačem i termostatem na nějakých nižších frekvencích než wifi a cílem asi bylo, aby se zajistila dostupnost signálu v domě. I já bych měl třeba problém, kdyby byla nutnost mít přístup na wifi i v kotelně a musel bych přidat další AP. Salus GW toto zřejmě elegantně řeší a opravdu se pak dá udělat čistě bezkabelová instalace. Ale to jsou jen doměnky...tak dopodrobna jsem tento systém nestudoval.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

Je zajímaný že od doby kdy jsme zapnuly kotel na nonstop provoz a na automatiku kde si kotel sám zapíná podle teploty oběhový vody která je nastavená na určitou teplotu tak se neskutečně moc ušetřilo. Samozřejmě v každém pokoji je samostatná regulace teploty radiátoru s programy pro každý pokoj zvlášť. Samozřejmě denní/noční teploty jiný a v jiných hodinách atd.. prostě komfort pro každou místnost extra a chodby taky. Ložnice se vytápí na jiný teploty než obývák a v každým čase jinak samozřejmě. V ložnici jsme v noci, v obýváku přes den. Proč tedy hrotit teplotu v ložnici na 23 když tam nikdo 16 hodin denně není, že.

Dřív jsme taky měly jeden termostat kterej zapínal přímo kotel ale stojí to za houby. Jedna místnost je přetopená, druhá nevytopená. Sežere to kurva energií na víc.

Třeba, jdu na víkend pryč, snížim si topení ve svém pokoji na 16, vim že přijdu v neděli večer tak si buď nastavim aby se běžnej program zapnul třeba hodinu před tim než přijdu a pořešeno nebo na dálku přes telefon cestou domu. Jelikož většina topení v baráku jede tak nějak na desetinu výkonu nonstop tak v tu chvíli 20kW kotel žene teplo do jednoho radiátoru a do hodiny je místnost vytopená. To samozřejmě souvisí i s použitým variabilního čerpadla na vodu u kotle, který se reguluje samo podle toho kolik radiátory vyžadují (na kolik jsou otevřený) s čimž souvisí i další úspora energie protože statický čerpadlo jede třeba nonstop na 100W kdežto variabliní jede třeba 20-150W podle otevření radiátorů.

Takže jako chápej Zdeňku, že tenhle Nest je z mého pohledu prostě jenom hračka označená nálepkou smart.


Aby jste trochu vystřízlivěli tak jako všichni lidé bydlící v panelových domech tak se prosím podívejte na teploty na který se topí v těchto domech. Neni problém v noci klesnout na 18 a někdy i pod 18 stupňů což je pro lidi z baráku něco nepředstavitelnýho :-) a denní teploty v místnosti nepřekračují 21. Před půl rokem sem se stěhoval a byl sem fakt v šoku. Takže asi znáte odpověď na otázku proč platíte za účty tolik že? :-) temperovat místnosti na 23 je prostě sakra hodně :-)
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

Ladik píše:... tim, ze treba v noci to snizim a naopak me to pak pres den musi kotel dohnat, neusetrim ani "ň".

S tímhle výkladem zákona o zachování energie bohužel nemůžu souhlasit. Alespoň pokud se nejedná o energeticky aktivní nebo (absolutně) nulový dům. A dále v jednom příspěvku píšeš, cituji: "uz x let topim na jedno nastaveni", v druhém to popřeš. Přijde mi to jako trochu zbytečná diskuze, promiň.
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

Stando, začíná mi to lehce připadat jako poměřování pindíků skrze topné systémy :-) Nebydlím v panelovém domě. A kdybych bydlel, klidně se k tomu přiznám. Co máš zřejmě na mysli, minimálně v posledním odstavci, je centrální vytápění pro více bytových jednotek. Jenže o tom tady nikde nebyla řeč. Takže bych se s dovolením držel tématu, ačkoliv určitě nikdo nepochybuje, že tvé domácí řešení je ultra-mega-super-vychytané ;-) Každopádně rád bych s dovolením pokračoval v diskuzi nad něčím plodným, nejlépe celým Nest ekosystémem (https://nest.com/works-with-nest/). Sice dobrá polovina těch udělátek vypadá jako pěkné chujoviny (viz adaptér na OBD zásuvku do auta), ostatní jsou celkem zajímavé.

A když se krátce vrátím k nezávislému vytápění, jde to i s verzí Heat Link. Akorát se to prodraží, protože pro každou zónu potřebuješ jeden kompletní termostat s HL. Ve tvém případě by pak každý Heat Link ovládal svůj zónový ventil hydraulického rozvodu, což máš nějakým způsobem už teď. V aplikaci jsou pak všechny termostaty sdruženy pod jednou lokalitou.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 9 years ago

ne nebavim se o centrálním vytápění bytových jednotek. To až v poslednim odstavci. Rodiče doma mají tohle nezávislí řízení a vím že předtím platili 60k+ za topení za první patro + 1 pokoj v patře a nyní platí 40k za první parto, přidělaný + přidělaný podkroví kde je jakoby druhej byt. Což určitě o něčem vypovídá ne?

Nest mi přijde jako 30 let používaný programový termostaty který zapínají a vypínají centrálně topení podle nastavený teploty což se mi nezdá moc efektivní a taky není z předchozích zkušeností. No vlastně ona to není jedna zkušenost, nasazovaly jsme to do dalších dvou baráků u zákazníků a mají stejné výsledky.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 9 years ago

hapi píše:Nest mi přijde jako 30 let používaný programový termostaty který zapínají a vypínají centrálně topení podle nastavený teploty ...

Jestli to nebude tím, že principem termostatu je TERMOSTABILITA :-)
0 x