Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Doporučení zabezpečovacího systému domu

Diskuze k problematice chytrých domácností, termostaty, měřiče spotřeby, senzory, EZS, kamerové systémy atd.
Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Re: Doporučení zabezpečovacího systému domu

Příspěvekod Peyrak » 11 years ago

zóny nebo objekty??? to je sakra rozdíl
0 x

Uživatelský avatar
LUKESM
Příspěvky: 128
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Ruda nad Moravou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LUKESM » 11 years ago

Peyrak píše:zóny nebo objekty??? to je sakra rozdíl


To je, ale kolega "astec" mluvil o zonach a tech muzes mit i u Jablotronu dost....
0 x

norg
Příspěvky: 46
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod norg » 11 years ago

Dělal jsem tento rok zabezpecovacku RD rodičů (dělala se totální rekonstrukce) na doporučení kamaráda jsem šel do paradoxu (tedy předtím jsem zabezpečovačku nikdy nedělal).
Jsem rozhodně pro drátovou variantu (v domě je 20 senzorů) chodit po domě jako pešek a měnit baterky by mě važně nebavilo.
Paradox je složitější na nastavení a musi se u toho přemýšlet, ale výstupem je přesně to co jsi chtěl.
Jako ustřednu jsem použil paradox digiplex evo192, což je podle mě ideální ustředna pokud si stim chces trochu hrát (mám ve výsledku cca 90 zon ve 4 podsystemech)
V každem okně magnet, to neni proti zlodějum, ale abych když odchazim věděl že jsou všechna okna zavřena.
Termostat v kazde mistnosti, jako zona na zabezpecovacce ktera podle stavu zavre ci otevre ventil daneho radiatoru (PGM vystupy)
Pokud budeš mít větší množství zon (myšleno kontaktu ne modulu na sběrnici) doporučuju napajet si desticky s odpory (pouzival jsem zdvojení ATZ) jinak vznikne strasne klubko kde bude hrozit ze se odpory dotknou.
Před bezdrátovou nastavbu MG-RTX3 ovladam i posuvna vrata a garazova (pokud dam zavrit dvere garaze tak se zaroven zabezpeci )
Vystupem je ze jsem velmi spokojen a urcite stim vymyslim dalsi aplikace (ted to bude zhasnuti celeho domu kdyz odchazim), takze pokud je to do vlastniho domu a jsi ochoten u toho přemýšlet rozhodně doporučuju, ale dělat to někomu za peníze by se mi moc nechtělo, buď by musel kralovsky platit nebo jen zakladni nastaveni.
0 x

DarkLogic
Příspěvky: 1315
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DarkLogic » 11 years ago

Díky "norg" i ostatním za odpovědi. Budu se tedy orientovat na Paradox. Jen by to chtělo asi nějaký základní slovník pojmů (ATZ, PGM, podsystém apod.), abych při výběru věděl, co je pro mě důležité...máte někdo odkaz na vysvětlení základních pojmů u EZS?

Díval jsem se, že Paradox má několik produktových sad (Digiplex, Spectra, Magellan,...). Která je vhodná pro rodinný dům? Zopakuju a trochu upřesním požadavky:

* 6 pohybových analogových čidel
* 3 detektory kouře
* 3 klávesnice (z toho jedna LCD)
* 2 teplotní termostaty
* bateriové zálohování
* rozdělení na zóny (pohyb - přízemí, pohyb - patro, pohyb - garáž, kouřové detektory, termostaty(?))
* internetová komunikace - informace o poplachu na e-mail, možnost vzdáleně nastavit termostat na jinou teplotu
* vše propojeno kabelově

A začal bych tedy od ústředny. Která by splňovala mé požadavky?
0 x

norg
Příspěvky: 46
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod norg » 11 years ago

proc budes pohybová čidla davat na analog? uz je mas a chces zuzitkovat? pokud ne nove jsou na sbernici(nezabira pozici kontaktu, daji se lepe nastavit)
na analogu zustavaji pouze detektory koure, CO,LNG (daval jsem k plynovemu kotli)
klavesnice jsou na sbernici
jake termostaty je otazka jak to chces resit ja jsem pouzil levne (myslim za 290Kc/kus) a mam je pripojene jako kontakt nevyhodou je ze vzdalene nezmenis teplotu
baterie je samozrejmy zaklad, dava se jedna k ustredne pripadne k posilujicimu modulu DGP2-PS17 pokud mas rozlehlejsi instalaci ci vice modulu(sbernice je 12V takze podle delky vedeni)
rozdeleni na zony- tim asi myslis rozdeleni na podsystemy evo192 ma max 8 podsystemu
pro komunikaci/nastaveni po ethernetu se pouziva modul IP100 (pripojuje se primo k ustredne)
pro sms modul PCS200/250
moznost vzdalene nastavit termost je otazka vyberu termostatu EZS nerozlisuje (pokud nechces jit do radove drazsiho systemu od Conceptu), pokud je vzdalene nastaveni termostatu klicove asi bych resil IP termostatem s relátkem (po IP se podivas/nastavis a relatko pripojis jako kontakt do EZS a na zaklade jeho stavu sepne/rozepne PGM kontakt)

Osobne jak jsem psal vyse doporucuju paradox digiplex evo192 za velmi hezke penize a nebudes se muset omezovat (maz 192 zon)
Esprit ma max 18, magelan je bezdratovy system pokud spravne koukam max 16 modulu, spectra max 32
Jedinym problem je ze evo192 neni volne k prodeji musis mit zivnost na EZS ale s prodejci se da vzdy domluvit:)(cti napisou to na nekoho jiheho)
instalace http://ulozto.cz/xausHgb/evo48-192-instal-pdf
programovani http://ulozto.cz/xs9Snvv/evo48-192-prog-v2-65-pdf
ATZ=zdvojení zon tedy na jeden kontak mohu pripojit 2 analogova zarizeni
PGM=proramovatelný vystup, tedy bud pusti napeti nebo relatko(napeti si privedes) do ktere se sepne na zaklade udalosti
podsystem= sdruzena skupina zon, tedy napr do jednoho podsystemu dam prizemi, dalsi bude patro (je to kvuli logice pri zastrezeni)

pokud necemu nerozumis tak se ptej
0 x

lubo
Příspěvky: 41
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod lubo » 11 years ago

Jednoznačně paradox. cenově srovnatelné s jablotronem. v RD osazujeme nejčastěji spectry. digiplex spíš firmy, popř. složitější objekty s více podsystémy. spectra umí max. 2 podsystémy, digiplex umí 8 podsystémů.
0 x

DejvidCV
Příspěvky: 2
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod DejvidCV » 10 years ago

Dobrý den, zrovna taky řeším zabezpečení novostavby...
Už od začátku mám jasno, že bude pokud možno, tak vše v drátu. Do jablotronu se mi moc nechce, už i u auta jsem řešil jiného výrobce a jsem spokojen. Jablotron mi připadá předražen.
Momentálně se rozkoukávám po jiných výrobcích vč. Paradoxu... a narazil jsem na zn. Eldes (Esim 364 např. http://alarmy.lesovna.eu/gsm-alarmy/379 ... eless.html ), máte někdo zkušenosti s tímto?
Rád bych v první řadě zajistil venek (vniknutí při překonání plotu) ale narazil jsem na poměrně velký cenový rozptyl u fotoelektrických plotů-závor a tak se ptám, je cena přímo uměrná kvalitě a tedy mám spíš na toto venkovní zabezpečení zapomenout a soustředit se hlavně na vnitřek a nebo i tyto levné závory jsou v praxi použitelné?
Mockrát děkuji za odpovědi.
0 x

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 10 years ago

Jako IP termostat by asi šlo použít http://www.mikrovlny.cz/cz/produkt/64
0 x
Petr Krist

Warcz
Příspěvky: 127
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Warcz » 10 years ago

Paradox dobrý, kdyby ten jejich NEware byl trochu více uživatelsky přivětivý a umožňoval připojení více uživatelů současně. Když já se připojím na programování karet a odjedu na dovolenou tak mi musí lidi vypnout PC, aby se dostali na ústřednu. Stejně mi nefunguje posílání SMS současně s posíláním Emailu.

Osobně bych určitě vzal drát a nešetřil bych na PIR čidlech. Lidi pošetří na PIRu a potom mají falešné poplachy.
0 x

zubodravec
Příspěvky: 832
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zubodravec » 10 years ago

Na skoleni Paradxou sem porad brecel aby to melo eth pristup treba malej web server.
Az sem nakonec jednou pro vzdy prestal EZS delat.
Ted sem zahledl Jablotron 100 a ten ma komunikaci na klientskou zonu pres web. z toho uchcavam (por mne je to jednoznacne atrakce, ktery dela rozdil tridy), ma s tim nekdo zkusenosti v realnem provozu ? za tyden delam prvni instalaci. v cene za 90 kc je SIM karta s datovym tarifem bezomezeni ktery koumnikuje na jablotron cloud tam si uzoivatel nacvaka, zamkne, odemkne co chce i kdyz zapomen zakodovat.
Pokud klient zonu a ovladani pres web/ neumi Paradox tak je total OUT.
A jeste jeden plus, s Jablotronem se da dohodnout pult, koupil SV agency (meli desnou povest, ale pry uz zmizeli konkurencni agentury). Situace se hodne zmenila za poslednich 10 let.
Takze pro malou instalaci rodinneho domu snad lepsi reseni neexistuje. Mozna lepsi pouzit jina cidla od jineho dodavatele.
Ale pokud pozaduji opohodli pres web tak neni co resit.

Pro velke instalace pres 20 zon atd. byl dobry Domus Milenium, ale nevim jak je na tom ted,

DejvidCV píše:Dobrý den, zrovna taky řeším zabezpečení novostavby...
Už od začátku mám jasno, že bude pokud možno, tak vše v drátu. Do jablotronu se mi moc nechce, už i u auta jsem řešil jiného výrobce a jsem spokojen. Jablotron mi připadá předražen.
Momentálně se rozkoukávám po jiných výrobcích vč. Paradoxu... a narazil jsem na zn. Eldes (Esim 364 např. http://alarmy.lesovna.eu/gsm-alarmy/379 ... eless.html ), máte někdo zkušenosti s tímto?
Rád bych v první řadě zajistil venek (vniknutí při překonání plotu) ale narazil jsem na poměrně velký cenový rozptyl u fotoelektrických plotů-závor a tak se ptám, je cena přímo uměrná kvalitě a tedy mám spíš na toto venkovní zabezpečení zapomenout a soustředit se hlavně na vnitřek a nebo i tyto levné závory jsou v praxi použitelné?
Mockrát děkuji za odpovědi.
0 x

Uživatelský avatar
LUKESM
Příspěvky: 128
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Ruda nad Moravou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod LUKESM » 10 years ago

JA-100 je sbernicovy system, unikatni komunikacni protokol... Takze na cidla od jinych vyrobcu zapomen (pokud nepouzijes "redukci" na klasicke zapojeni smycky, ale to popres smysl sbernicoveho systemu).

JInak s JA-100 delame i vetsi instalace a bez problemu, hlavne uzivatele ovladani zvladaji celkem bez problemu...

zubodravec píše:Na skoleni Paradxou sem porad brecel aby to melo eth pristup treba malej web server.
Az sem nakonec jednou pro vzdy prestal EZS delat.
Ted sem zahledl Jablotron 100 a ten ma komunikaci na klientskou zonu pres web. z toho uchcavam (por mne je to jednoznacne atrakce, ktery dela rozdil tridy), ma s tim nekdo zkusenosti v realnem provozu ? za tyden delam prvni instalaci. v cene za 90 kc je SIM karta s datovym tarifem bezomezeni ktery koumnikuje na jablotron cloud tam si uzoivatel nacvaka, zamkne, odemkne co chce i kdyz zapomen zakodovat.
Pokud klient zonu a ovladani pres web/ neumi Paradox tak je total OUT.
A jeste jeden plus, s Jablotronem se da dohodnout pult, koupil SV agency (meli desnou povest, ale pry uz zmizeli konkurencni agentury). Situace se hodne zmenila za poslednich 10 let.
Takze pro malou instalaci rodinneho domu snad lepsi reseni neexistuje. Mozna lepsi pouzit jina cidla od jineho dodavatele.
Ale pokud pozaduji opohodli pres web tak neni co resit.

Pro velke instalace pres 20 zon atd. byl dobry Domus Milenium, ale nevim jak je na tom ted,

DejvidCV píše:Dobrý den, zrovna taky řeším zabezpečení novostavby...
Už od začátku mám jasno, že bude pokud možno, tak vše v drátu. Do jablotronu se mi moc nechce, už i u auta jsem řešil jiného výrobce a jsem spokojen. Jablotron mi připadá předražen.
Momentálně se rozkoukávám po jiných výrobcích vč. Paradoxu... a narazil jsem na zn. Eldes (Esim 364 např. http://alarmy.lesovna.eu/gsm-alarmy/379 ... eless.html ), máte někdo zkušenosti s tímto?
Rád bych v první řadě zajistil venek (vniknutí při překonání plotu) ale narazil jsem na poměrně velký cenový rozptyl u fotoelektrických plotů-závor a tak se ptám, je cena přímo uměrná kvalitě a tedy mám spíš na toto venkovní zabezpečení zapomenout a soustředit se hlavně na vnitřek a nebo i tyto levné závory jsou v praxi použitelné?
Mockrát děkuji za odpovědi.
0 x

martynek
Příspěvky: 105
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod martynek » 10 years ago

přirovnal bych to asi takto

jablotron - ubnt paradox -mikrotik

na jabláči sme začínaly, je to easy na instal
ale už montujeme jen paradox, dá se líp konfit a funkce o kterých si nechá jablotron zdát.

určitě drát
0 x

soucez
Příspěvky: 845
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod soucez » 10 years ago

Přiklánímn se k Jablotronu. Je to taková hračka se kterou uděláš všechno. Konkrétně JA-100 řada je vychytaná.
Od PARADOXU se odkláníme, vyjde to na stejný prachy.
Navíc u PARADOXU to musíš skládat. PCB ústředny, GSM modul, LAN komunikátor. Navíc ty základná GSM moduly neumí posílat SMS s konkrétním čidlem které vyvolalo poplach. Prachsprostě spojíš kontakt na kostru a ono to pošle SMS s předdefinovaným textem. Například ALARM DOMA! a tp je trochu málo. Takže tam musíš pak dát GSM modul kterej je dražší a ten pak umí poslat i text s konkrétním čidlem. Pak zase ale přijdeš o možnost ovládat SMSkama výstupy.
Zkrátka mají to takové nedotáhnuté i když firma Variant se hodně snaží s podporou výrobklů které sem dováží.
Když jsem spočítal zabezpečení budovy školy se sběrnicovým systémem Paradox a Jablotron JA-100, tak to vyšlo dokonce u Jablotronu o něco lépe.
Navíc u Jablotronu JA-100 vidíš spousty věcí v diagnostickém servisním režimu. Napříkald úbytky napětí na čidlech(rozhodující pro vzdálenosti) a ty možnosti nastavení se nedají vůbec srovnat s Paradoxem.
Můžu Ti i podat referenci poměrně velké firmy, která také odchází od Paradoxu a v 95% montuje jablotron JA-100
Navíc co se mě líbí na Jablotronu, tak mají pojištění do výše 2.000.000,- na škody způsobené sofistikovaným překonáním alarmu. Tzn. zarušení GSM, zarušení 860MHz pro bezdrátová čidla apod.
0 x

DejvidCV
Příspěvky: 2
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod DejvidCV » 10 years ago

A co zkušenosti s ELDESem, nemáte nikdo? Vychází levněji jak Jablotron a Paradox a přitom vypadá srovnatelně...
0 x

Uživatelský avatar
michnzee
Příspěvky: 189
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Praha, Žižkov

Příspěvekod michnzee » 8 years ago

DejvidCV píše:A co zkušenosti s ELDESem, nemáte nikdo? Vychází levněji jak Jablotron a Paradox a přitom vypadá srovnatelně...


Ahoj, s ELDESem mám dobré zkušenosti, nemají sběrnici (tzn. počítá se s klasickými smyčkami) ale je to vcelku moderní systém a stále na něm pracují a zdokonalují ho. Osobně se mi líbí jejich skleněné dotykové klávesnice, které jsou takové nadčasové. Cenově jsou někde úplně jinde s výhodou pro koncového zákazníka, než Jablotron nebo Paradox a přitom jejich výrobky jsou dost dobré. Eldes má navíc minialarm, který je super na chaty, garáže i do bytu.

Paradoxy i Jablotrony dělám taky, do rodinných domů navrhuju spíš Jablotron 100, které jsou dnes takové hodně "user firendly" včetně snadného a intuitivního ovládání. Výhodou (v některých názorech i nevýhodou) je nová služba Jablotron Cloud, kdy umožňuje správci i majiteli objektu vstupovat do ústředny přes webovou aplikaci nebo webové rozhraní. Paradoxy dávám do složitějších objektů nebo firem, kdy je potřeba složitějšího větvení, nebo návaznosti na přístupové systémy. Cenový základ pro nabídku od paradoxu nebo jablotronu na EZS do rodinného domu vychází cca podobně, ale u větších objektů je paradox už o něco dražší, ale zase na úkor toho, že firmy často expandují a mají paradoxy rádi už kvůli zmíněnému dohadování, že služby vzdálené správy v "cloudu" prostě nechtějí. :)

Pak je tu ještě jeden hráč - DSC, který jsem viděl nainstalovaný také v několika rodinných domech, ale nepřijde mi že by byl moc populární.

Pro veliké objekty (typu velké office centrum) tu je pak moloch Honeywell, který dle mého názoru patří do robustních systémů, na který lze navázat od zabezpečovacího systému přes přístupák, docházku, regulace, mar, atp.

Jen bych zmínil fakt, že pro instalaci zabezpečovacích systémů je (správně) potřeba kvalifikovaná firma, která má koncesované živnostenské oprávnění, popřípadě certifikaci od výrobce na správnou a odbornou montáž. Výrobce pak nabízí koncovému zákazníku různé benefity jako prodlouženou záruku, servis, POJIŠTĚNÍ!!!. Když si například EZS nainstalujete sami, některé pojišťovny Vám ji neuznají na snížení pojistného, popřípadě pokud Vás vykradou a vy se budete ohánět tím, že tam máte EZS, budou po vás chtít všechny potřebné dokumenty včetně oprávnění montážní firmy. Příkladem může být třeba Jablotron, který má pojištění do několika milionů při překonání alarmu nebo když výjezdovka nestihne dojet na místo včas atp.
0 x
::RouterLEGOboard::