Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Televize prejímaní digitálu

Problematika videa na IP sítích.
Ajfel
Příspěvky: 962
Registrován: 17 years ago

Re: Televize prejímaní digitálu

Příspěvekod Ajfel » 13 years ago

hapi píše:promin ale jestli chces delat iptv stylem jako lukas, tak si promysli nasledky. on to nema rizeny a vsechno se siri vsude a pokud se nepletu, tak to bez rizeni zasere i klientovu wifinu doma. Na to je nejlepsi mit extra infrastrukturu ethernetu. iptv neni podle me dobra cesta. Keci typu ze to ma konkurence je zcestna. Uz par let ma O2 iptv a nic se nedeje. Pokud mas sit v radu tisicu useru, mozna bych premejslel, jinak strata penez a casu za zadnej zisk a hromada problemu.

Ja jsem psal lukas jenom jako priklad, kdo si to sam streamuje, nepsal jsem, ze to super vyresene.
0 x

miract
Příspěvky: 1312
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod miract » 13 years ago

hapi píše:promin ale jestli chces delat iptv stylem jako lukas, tak si promysli nasledky. on to nema rizeny a vsechno se siri vsude a pokud se nepletu, tak to bez rizeni zasere i klientovu wifinu doma. Na to je nejlepsi mit extra infrastrukturu ethernetu. iptv neni podle me dobra cesta. Keci typu ze to ma konkurence je zcestna. Uz par let ma O2 iptv a nic se nedeje. Pokud mas sit v radu tisicu useru, mozna bych premejslel, jinak strata penez a casu za zadnej zisk a hromada problemu.


Na to pouziva switche co umi s multicastem pracovat a pusti na dany port jen to, co si klient na danem portu vyzada, i treba pred domaci wifi. Pokud mu ta wifi ale routuje, tak prez ni stejne zadne multicast neproleze, pokud teda nema jeho podporu.
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

miract píše:
hapi píše:promin ale jestli chces delat iptv stylem jako lukas, tak si promysli nasledky. on to nema rizeny a vsechno se siri vsude a pokud se nepletu, tak to bez rizeni zasere i klientovu wifinu doma. Na to je nejlepsi mit extra infrastrukturu ethernetu. iptv neni podle me dobra cesta. Keci typu ze to ma konkurence je zcestna. Uz par let ma O2 iptv a nic se nedeje. Pokud mas sit v radu tisicu useru, mozna bych premejslel, jinak strata penez a casu za zadnej zisk a hromada problemu.


Na to pouziva switche co umi s multicastem pracovat a pusti na dany port jen to, co si klient na danem portu vyzada, i treba pred domaci wifi. Pokud mu ta wifi ale routuje, tak prez ni stejne zadne multicast neproleze, pokud teda nema jeho podporu.


O me beze me koukam :) Presne tak, jedine misto, kde to lita vsude je to, kde jsou "chytry" switche, tam je to fuk, beha tam konstantni provoz /je-li o nej zajem/, bez ohledu na pocet uzivatelu, resp. do toho maxima poctu kanalu, coz mam ted neco kolem 40Mbit/s. Ten switch to pusti na port pouze v pripade, kdy si to ta stanice vyzada, takze o nejakem zahlcovani nemuze byt vubec rec. To je uplne stejne reseni jako ma (mel) Mattes, PODA a vetsina ostatnich, jen s tim rozdilem, ze mam nekolik lokalnich streameru, ktere to berou od toho centralniho, protoze mezi temi uzly treba nemam jeste optiku, ale nejakou 10ku, nebo jen vlakno pronajaty. V DC mam streamer, ktery bere 2xDVB-S, 1x-DVB-T a posila to unicastem na ty lokalni streamery, ktere to pak siri bud tim multicastem, viz nahore, nebo teda unicastem (to je zatim vetsi cast site), protoze tam proste nemam ony "chytry switche". To je taky cesta, jak to delat i na stare siti, do doby, nez se zmodernizuje, funguje to uplne v pohode, ale je to omezeny vykonem te masiny, nastesti ti klienti uz nezpusobuji nejake vyrazne zatizeni, takze to snese docela dost.
0 x
Lukas Kristek

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

K routerum - to je uplne samostatna kapitola a tady po tom, co jsem poslouchal prednasku Martina Siguta na webu IPV zvazuju, jestli fakt netahat k lidem 2x UTP, kdy to jedno bude pro tu televizi. Na starych rozvodech se proste rozdvoji TPcko na obou stranach a je to v klidu. Ono je to totiz tak - sehnat router, ktery ma nejakou rozumnou propustnost (cekam tak 60Mbit minimalne), wifinu, podporu multicastu a stoji kolem 600kc je dost slozity. U nas si totiz lidi router proste plati a ja nemam v planu na tom neco menit. Popis vyrobce snese fakt hodne, ale jedine zarizeni, ktere to alespon trochu splnovalo byl D-link DI-524, ten se bohuzel prestal prodavat a taky je ze strany d-linku uplne minimalne podpora. Ted mi na stole lezi DIR-600 a mam objenanej na zkousku TP LINK TL-WR741ND, v pripade toho DIR by tam podpora byt mela, u tplinku bude jenom tezko, ovsem do obou tech stroju se da nahrat OpenWRT a jakmile mame konzoli, tak si ten FW proste vyvineme, jedinou otazkou je stabilita toho HW a propustnost, to ted budeme testovat. Lidi si Inteno za 1000 jen tezko koupi a ja to dotovat proste nebudu.

K tomu headendu - ty zname navody na netu jsou sice super, ale pro nonstop provoz uplne k nicemu, to proste v tom nasem rozsahu fungovat stabilne nebude. Nebo jako bude, nez se na to pripoji vic lidi a nez se udelaji ty lokalni restreamery. My jsme si vyvinuli napul vlastni reseni, jeste nedavno jsem mel chut to vyrvat z racku a koupit si ferovej streamer za ten balik penez, ted jsem rad, ze jsem to neudelal a pockal, az kolega doresi vsechny problemy, protoze po tom, co jsem slysel Siguta a dalsich lidi, co si to reseni koupili, tak maji vlastne uplne stejne problemy, jako jsme meli my s linuxem. Zmena transponderu, zmena ID kanalu, vyleekovani pameti a dalsi kopa problemu. Toto vsechno se nakonec vyresilo a uz to nejakej ten patek bezi relativne stabilne. To je obrovska vyhoda tohoto reseni, protoze mam konecne moznost ten problem vyresit a ne cekat na vyrobce, az se mu bude chtit se mnou mluvit. Balik penez to ale stalo taky, mzdove naklady, HW, ktery nefungoval... X desitek tisic.

A jeste k tem setopboxum - motorola at si ty svoje krabice za ty prachy strci nekam. Tady se nabizi dreambox, pro ktery uz jsou nejake FW vyvinute a zase je treba to odladit a pak ty setoboxy od Antiku, Juice, nebo jak. Tady me neskutecne se*e, ze jsem nebyl na te konferenci, protoze presne toto jsem s nima chtel resit. Na maily a poptavky z formulare jednoduse nereaguji, tak ja nevim, co s tim...

Uz jsme se tady o tom bavili s Mirou a Bloodem, vsichni resime ten stejny problem a stalo by za to se sejit a zvazit nejakou spolupraci. Ja jsem pristupny cemukoli, kdyz na tom nebudu tratit. Mame kazdy nejaky svoje schopny lidi, kteri o necem neco vi, kdyz daji hlavy dohromady, muzeme vyvinout komplet vlastni resesni. Zalozit nejak o.s., nebo z.s.p.o., do ktereho kazdy necim prispejeme by nemuselo byt na skodu.
0 x
Lukas Kristek

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

hapi - ty vole, svarovani je na hovno, L2/L3 swtiche jsou na hovno, setoboxy jsou na hovno, multicast je na hovno, "low-end" IPTV je na hovno... Ty musis mit nejakej problem; jsi ho asi dlouho nemel v nejaky ty skatuli, co?
0 x
Lukas Kristek

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

no tak mi řekni k čemu iptv je? Na wifině neběží. Dáš ho určitě na kabelech, kabely jsou na místech s větší koncentrací lidí tedy paneláky a podobně. Majitel paneláku musí zajistit rozvody DVB-T. Ty si tam dáš switch a ne zrovna levnej aby to zvládal. User si určitě nekoupí dream box za těžký prachy aby se podíval na to samí co mu poběží dneska už bez settop boxu přes DVB-T přímo. Určitě s nezaplatí router v bytě aby mu to chodilo. Dnešní useři nejsou schopný ani zaplatit připojovací poplatek tatož nějakou televizi. Sám sis tim prošel a sám píšeš že to prostě stojí hodně peněz a prakticky to děláš zadarmo. Promiň ale tudy cesta nevede. Tohle je takovej boom jako hybridní auta. Ono to odezní.

Jinak neříkám že svařování je na hovno, je dobrý ale seru na něj když dělám měsíčně dvě vlákna. Neboj se, ono to bude fungovat stejně dlouho jako fibrlock a dřív se rozpadne vlákno samotný.
L2/L3 switche jsou na hovno. Pro použití IGMP je většina z nich na hovno.
Já problem nemám, jenom to vidim reálnějc než vy. Nežeru tolik tu komerčně založenou konferenci na který tlačeji ISPkům do hlavy nějaký sračky. Každej jsme si navzájem konkurence a tim že tu probíráme IPTV aby jsme měly něco navíc než ostatní, tak si to jenom potvrzujeme protože O2 už dávno neni konkurence a jejich IPTV stojí za houby a vlastně lidí z toho ubejvaji protože nehodlaji platit za něco, co můžou na DVB-T chytat zadarmo.

Ale je to váš boj, já raději strčim prachy do renovace wifi po městě pro lidi protože to je důležitější než nějaká IPTV. Až někdo bude chtít IPTV, tak mu tam dám DVB-T settop box s aktivní pokojovou antenou tak, jak to mám doma sám akorát bez settop boxu.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 13 years ago

..jednoduse..na klasicke IPTV nikdy nezbohatnes.. proto se hledaji tyhle "bocni" reseni...
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod lukas » 13 years ago

hapi: Ok, tak jinak, pokryvam nejaky mesta a nejaky ty vesnice kolem, v jednom, ve dvou mestech mam mimo O2 konkurenty 2 pomerne silne regionalni operatory, UPC a par nejakych wifistu, co toho moc nemaji. Ja, ti 2 a UPC mame optiku, kazdy trochu jinak, kazdy v trochu jinem rozmeru, ale ty klicove lokality mame zajistene vsichni. Moji konkurenti bud maji IPTV, nebo na ni pracuji, lidi se me ted ptaji, jestli jim dam taky za 500 internet a tech 11, nebo kolik kanalu, jako to dela konkurence. Takze ja je ted mam presvedcovat o tom, ze IPTV je na hovno a at si pockaji na digital, jo? To bych tady asi moc dlouho nebyl. Ano, IPTV je sracka, obrovska sracka a dira na penize, ale ja nemam na vyber, tu sluzbu proste mit musim. A oproti konkurenci dam tem lidem gratis a jako bonus se muzou divat na PC. A je na to ohlas a pomerne silnej. O wifi nemuze byt vubec rec, to je uplne mimo, pokud nekdo dela vesnice na wifine, tak ma od tohoto svaty klid. Router ano, to nebude problem, kdo chce IPTV, ma nejaky druhy comp a ma tim padem i router. Setopbox je druha vec, to jo, to je to, kvuli cemu tady jsem , nehodlam nekoho presvedcovat k tomu, at jde delat IPTV a nejak tady obhajovat to, proc to delam, cilem je tady najit lidi, kteri maji stejny nazor jako ja ... Dream se da sehnat za neco pres 2000, bezna marze eshopu je nejakych 40-60%, takze ta nakupni cena bude nekde pres 1000, to je pak uplne nekde jinde. Me takovou cenu vyrobce, nebo ten distributor nikdy neda, ale kdyz nas bude 5, 10, uz jsme zajimavej zakaznik.
0 x
Lukas Kristek

mac78
Příspěvky: 36
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mac78 » 13 years ago

lukas:já se snažim obecně na některý typ příspěvků nereagovat, ale občas se prostě naudržím i když mě to pak mrzí :) Jestli máš klienty, kteří televizy chtějí, jdi do toho a vykašli se na keci typu IPTV je hovno. Občas je třeba jít proti proudu :) Většina výhod IPTV se teprve začíná ukazovat, ale už nyní je to podle mýho zajímavá služba. Divil bys ses, jak se lidem líbí telka v HD, pause tv, start over tv, tv archiv a podobný kravinky, takže alespoň u nás nemáme s prodejem absolutně žádný problémy. Důležitý je si uvědomit, že na rozdíl od ortodoxních WiFinářů ty stavíš svoji optiku na dvě a více desitiletí a jak si psal v silnym konkurenčním prostředí si nemůžeš dovolit říct lidem "sorry, tohle já nedělám". Navíc pokud přemýšlíš, tak to zas tak hrozná díra na peníze není a to mluvím z vlastní zkušenosti.

Nesouhlasím s tebou ale v ceně settopboxů, podle mě se takhle nízko nedostaneš, ale jen můj názor ;)
0 x

miract
Příspěvky: 1312
Registrován: 17 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod miract » 13 years ago

mac78 píše:Nesouhlasím s tebou ale v ceně settopboxů, podle mě se takhle nízko nedostaneš, ale jen můj názor ;)


Ja jsem si minuly rok v prosinci obehnal primo odnekud z ciny kopii DM500(je to to same jako original, jen to ma na celnim panelu jinej popisek) a cele me to I S DOPRAVOU stalo 1500,- Kč koncova cena. Kdyz jich vezmes 1000 + clo, tak se podle me na cenu kolem 1200,- Kč dostanes uplne vpohode. Potom je jeste druha vec, udelat do toho nejaky rozumny firmware. Kazdopadne je to moc pekna krabicky.

Mam doma i motorolu VIP1909(nebo jak to ma to oznaceni), taky jsem si stim hral, podaril se mi skompilovat a upravit middleware..., ale proste cena 2500-3000 je za tu krabicku fakt moc, na to ze to vubec nic v zakladu neumi.
0 x

mac78
Příspěvky: 36
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mac78 » 13 years ago

miract:ok, takže za 1200Kč máš set-top-box, kterej pravděpodobně nepodporuje žádnej komeční middle-ware, bez pořádnýho supportu a bez jistoty, že jej bude výrobce podporovat za pár let. Mimochodem není to náhodou stb primárně pro satelit?

Motorola je v našem reionu de facto standard, cena neni ideálně, ale na druhou stranu je ze strany výrobce garance ochrany investic (tedy, že se stb bude podporovat) myslím okolo 6 let. Za tu dobu jistě něco málo vydělá ;) Taky jsme přemýšleli nad něčím jinčím, ale objednávat z Číny x tisíc kusů bez jistoty nějaký budoucí podpory se nám nechtělo.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

mac78 píše:Většina výhod IPTV se teprve začíná ukazovat, ale už nyní je to podle mýho zajímavá služba. Divil bys ses, jak se lidem líbí telka v HD, pause tv, start over tv, tv archiv a podobný kravinky, takže alespoň u nás nemáme s prodejem absolutně žádný problémy.


emm, na DVB-T je HD? neni tam náhodou roztaženej pal jako na analogu? Typicky jako má online vysílání ČT24 na webu kde je taky rozaženej pal? Bavíme se tu o přejímání televize z digitálu a pokud vim tak ani na satelitu neni HD pokud nepočítám cinema HD a ještě jeden ale ostatní jsou SD tak jaký výhody. Ono ani pause TV nebo start over TV neni u přejímanýho signálu z digitálu protože tyhle služby poskutujou jiný firmy od kterých se bere to pravý IPTV řešení a ne to o čem se tu bavíme. To neni IPTV ale jenom to skrz něj putuje bez ostatních služeb když jenom měníš medium mezi televizí a antenou. Proto říkám že tohle řešení je bezcený protože nenabídne nic oproti DVB-T. Pokud si dotahnu balík televizních programů od nějakýho IPTV dodavatele se všechy službami který k tomu jsou, tak to už je IPTV se vší krásou. Jinou cestou bych do toho ani nešel.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mac78
Příspěvky: 36
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod mac78 » 13 years ago

na DVB-T je HD jen zkušebně v Praze ... Na satelitu je v HD NOVA, NOVA SPORT, ČT (vždy jen jedno). Pak samozřejmě další jako HBO, ale o těch jste nemluvili.

Každopádně snažit se bránit konkurenci UPC a O2 telkou s 12 programy z pozemního multiplexu je asi nesmysl. Žil jsem v domnění, že chce pořádný řešení, takže se omlouvám, pokud to nebylo úplně k tématu. Pokud chcete pouze přestremovat pozemní terestriál do multicastu, tak profi zařízení na 2 multplexy a max. 8 kanálů vyjde na cca. 25tis. Kč. Pokud chce pořádný řešení, kterým bude schopen konkurovat ať dá vědět ;)
0 x

Ajfel
Příspěvky: 962
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Ajfel » 13 years ago

hapi píše:
mac78 píše:Většina výhod IPTV se teprve začíná ukazovat, ale už nyní je to podle mýho zajímavá služba. Divil bys ses, jak se lidem líbí telka v HD, pause tv, start over tv, tv archiv a podobný kravinky, takže alespoň u nás nemáme s prodejem absolutně žádný problémy.


emm, na DVB-T je HD? neni tam náhodou roztaženej pal jako na analogu? Typicky jako má online vysílání ČT24 na webu kde je taky rozaženej pal? Bavíme se tu o přejímání televize z digitálu a pokud vim tak ani na satelitu neni HD pokud nepočítám cinema HD a ještě jeden ale ostatní jsou SD tak jaký výhody. Ono ani pause TV nebo start over TV neni u přejímanýho signálu z digitálu protože tyhle služby poskutujou jiný firmy od kterých se bere to pravý IPTV řešení a ne to o čem se tu bavíme. To neni IPTV ale jenom to skrz něj putuje bez ostatních služeb když jenom měníš medium mezi televizí a antenou. Proto říkám že tohle řešení je bezcený protože nenabídne nic oproti DVB-T. Pokud si dotahnu balík televizních programů od nějakýho IPTV dodavatele se všechy službami který k tomu jsou, tak to už je IPTV se vší krásou. Jinou cestou bych do toho ani nešel.

A to je prave to co se ti nevyplati, prilis mnoho penez za malo muziky. Jak jsem psal, spousta lidi ti vezme i tu podle tebe obycejnou NoIPTV, protoze jak jsem uz psal, na spouste panelaku jsou STA zrusene, protoze je prece kabelovka tak STA byt nemusi (aspon se tak chovaji stare struktury v cele druzstev), no a kabelovka jak je znamo, je placena sluzba i v zakladu. HD vysilani je a bude, jenom proste musis sledovat porady, ktere jsou v tom HD natocene, teda nove porady. Z SD ti ani na Cinema HD neudelaji prave HD. Nemuzes chtit, aby ti slo v HD nemocnice na kraji mesta a podobne stare speky. Musis se na veci divat realisticky, ne jak pesimista na vse nadavat. Proste u nas to tak je, neni tu IPTV, neni tu DVB-T (teda kdyz nepocitam CT1,2,4,24 ted posledni 2-4 tydny co to teprve spustili), je tu jenom UPC a spousta lidi nechce platit za televizi. Pause TV si udelat klidne muzes taky, i IPVideorekorder si muzes taky udelat, jenom to proste musis mit osefovane, aby to neslo napadnout atd atd. Vsechno se da vyresit. Neznamena, ze kdyz ty o to nemas zajem, ze ostatni pojedou podle tveho business planu, tak laskave kdyz nekdo chce neco udelat, co nepasuje do tveho business planu, tak to aspon nekomentuj stylem to je na ho.no, to je na nic, ale kdyz uz, tak aspon k veci jak to resit, vyresit atp., nebo to proste nekomentuj, vim ze proste potrebujes mit v kazdem threadu nejaky svuj zarez, ale opravdu tam kde to neni podle tebe dobry napad,tak to aspon nekomentuj. IPTV jak rikas se vsi krasou dotazena od dodavatele IPTV je pekna vec, ale stoji to balik a ve vysledku zjistis, ze kvalita je stejna(v mnoha pripadech i stejne udelana, proste jen restream DVB-T), mozna nejaka sluzba navic, ale zase a opet vzdy i v zakladu za penize a jsme opet u toho problemu, za penize. Takhle to muzes dat zadarmo k internetu a hned mas nejake male plus ke sve sluzbe.

Každopádně snažit se bránit konkurenci UPC a O2 telkou s 12 programy z pozemního multiplexu je asi nesmysl. Žil jsem v domnění, že chce pořádný řešení, takže se omlouvám, pokud to nebylo úplně k tématu. Pokud chcete pouze přestremovat pozemní terestriál do multicastu, tak profi zařízení na 2 multplexy a max. 8 kanálů vyjde na cca. 25tis. Kč. Pokud chce pořádný řešení, kterým bude schopen konkurovat ať dá vědět ;)


Ale zase opet za penize, spouste lidi staci tech 10 - 15 programu, ty ostatni stejne nejsou divatelne a jsou jenom na delani co nejvetsiho poctu programu na letacku. Profi reseni za 25.000, to by me teda zajimalo jake, rozepis se trochu.

Jen tak pro zajimavost by to chtelo zverejnit statistiky kolik lidi ma zakladni balicky od UPC a O2 a kolik si plati premiove programy. Dosli by jste k tomu,ze drtiva vetsina jede v zakladnich baliccich a ten jste jim schopni poskytnout i tak a zadarmo k netu a ne za penize.

Sem se dnes nejak rozepsal, no nebojte se, uz se to vickrat nestane.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

U nás je DVB-T dostupná už všude a všechny multiplexy takže tady u nás je řešení IPTV naprosto zbytečný. U vás asi ne. Tady to chytáme na kus drátu.

Řešení za 25k myslel asi ty moduly co to dekodujou na ethernet. Pak to vypadá jako v paneláku zesilovače vedle sebe naskládaný podobně jako jističe v elektro bedně. Doufám že to rozepíše. Neni to špatný řešení. Určitě trvanlivější než alix s usb moduly.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků