Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

O2 tv všude.

Problematika videa na IP sítích.
czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Re: O2 tv všude.

Příspěvekod czatlantis » 8 years ago

Petr Bačina píše:
czatlantis píše:Tyjo sice nejsem ISP, ale jen koncák, ale čumím co to tady je za názory...
Tak sakra když nabízíte nějakou rychlost, tak vám může být úplně jedno co kdo tahá. Jednou si zaplatili rychlost, tak musíte čekat, že tam povalí video atd.


To není až tak pravda... Pokud chceš svojí přípojku opravdu využívat naplno většinu času, tak je potřeba si zaplatit vyhrazenou rychlost jen čistě pro tebe. Jenže pak dáš za 20M linku 2000,-Kč a více. Dneska si každý ale myslí, že zaplatí necelé 400,- za 20Mb/s a tak je musí dostat po 100% času. OMYL! I.

Kolik je teda tak podle vás normální vytížení domácí linky? 10%? Já to teda beru tak, že pokud mi ISP dá linku 20mbit, tak si můžu tahat 20mbit od rána do rána celej měsíc. Pokud s tímhle máte problém, tak má na té lince být jasně napsanej fup třeba 100gb mšsíčně nebo tak. Pokud se ale píše že je linka datovš neomezená, tak se počítá že si ju budu vytšžovat jak chci...třeba že se přes ni přenáší 24/7 nějaká IP kamera ze zabezpečovaček a podobně...
0 x

Uživatelský avatar
aliney
Příspěvky: 1312
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod aliney » 8 years ago

Muzes si tahat kolik chces, kam te pusti kapacita linky a agregace s ostatnimi uzivateli.
0 x
kvalita tohoto fóra klesla pod hranici, která je snesitelná

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

Rád bych sdílel ten optimismus, že O2 je v prdeli.
Jednak bych připomněl , že dráty ani DSLAMy už nejsou nějakou dobu O2. Patří CETINu. Ten deklaroval behěm 3 let investovat do sítě 20 mld. Zatím vyčkávali jak to dopadne s NGA, ale pokud mám správné informace, tak už na ně nečekají.
O2 si může infrastrukturu pronajmout i od dalších hráčů na trhu ...
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 8 years ago

To zni jako by byl jiz nekdo osloven ......
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 8 years ago

no vime ze CRa... vic nevime, zatim.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 8 years ago

czatlantis píše:Kolik je teda tak podle vás normální vytížení domácí linky? 10%? Já to teda beru tak, že pokud mi ISP dá linku 20mbit, tak si můžu tahat 20mbit od rána do rána celej měsíc. Pokud s tímhle máte problém, tak má na té lince být jasně napsanej fup třeba 100gb mšsíčně nebo tak. Pokud se ale píše že je linka datovš neomezená, tak se počítá že si ju budu vytšžovat jak chci...třeba že se přes ni přenáší 24/7 nějaká IP kamera ze zabezpečovaček a podobně...



Tahat můžeš jak chceš. Ale nemůžeš počítat s tím, že budeš po 100% času mít plnou rychlost. Máme klienty, kteří mají běžné prostahováno přes 700GB/měsíc a nikdo je neomezuje. Online přenos kamer je naprosto běžný jev, kdy proletí uploadem 800+GB/měsíc. Pokud ale někdo chce opravdu vyhrazenou rychlost, musí si jí taky zaplatit, protože cena 1Mb je úplně jiná, než za kolik se prodává jako sdílená linka.
Příklad - sektor na vysílači je schopný přenést cca 50-60Mb/s, na sektoru je 10 lidí s 20Mb tarifem. Pokud si 3 lidi budou chtít zálohovat internet, dostane se na ně rovným dílem, pokud se ale přidá další, musí se rozdělit rychlost spravedlivě mezi všechny. Ano, CETIN/O2 má výhodu, že používá kabely, které se pokládaly ještě za monopolu Telecomu a nikde neměli problém s věcným břemenem, smlouvami atd. Rozkopali co se dalo, nedali městu a majitelům ani korunu a ještě si nechali zaplatit za to, že tam ten kabel dali.
A teď ještě modelová situace. Dneska už několik ISP nabízí 1Gb linky. Představ si, že takovou linku prodají do 1000 domácností. Myslíš si, že bude mít poskytovatel 1000x 1Gb konektivitu? A co když krom těch 1000 přípojek je připojeno i dalších 20000 domácností s cca 20Mb/s. To je dalších 400Gb/s navíc. Ano můžeš využít 1Gb, do té doby, než nastane nějaké omezení. Jak velké přípojky mají servery ze kterých chceš tahat data "TVOU ZAPLACENOU RYCHLOSTÍ"? Vyšel update na Dveře 10, sakra to musím mít. Tak šup stáhnout.... sakra, mám přeci 1Gb přípojku, tak proč to jde jenom 2Mb? Hnusnej ISP, určitě mi to omezuje. Ale že třeba MajkroSoup má server "jenom" s 10Gb uplinkem a je k němu připojeno dalších 10000 lidí kteří chtějí taky aktualizace, to už nevidíš

Rychlost kterou si platíš na domácí přípojce je maximální rychlost, ne stálá a garantovaná.
2 x

blax
Příspěvky: 395
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod blax » 8 years ago

ono to spis bude o tom jestli ve wifi siti pujde napr. Netflix v HD nebo ne - zakaznik rychlost asi moc resit nebude pouze bude resit to jestli mu jeho oblibena sluzba jede ci nikoliv.(vetsinou tomu ani vubec nerozumi)
Nyni jsou nabidky postaveny dle rychlosti, uvidime jestli se to zmeni.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 8 years ago

Netflix si dává požadavky na přenosovku v podstatě podobně, jak O2 TV. Pro HD kanály 5 Mbps, pro UHD 25 Mbps.
Ano, bude pro APčka zatěžkávací zkouška, až se sejde víc takovýchto uživatelů na jendom sektoru a začne se jim to kuckat. V podstatě bych řekl, že na to O2 čeká, nechce prodávat jeden samostatný produkt, ale chce mít na jednoho zákazníka na jedné faktuře co nejvíce spojených služeb. Takže kuckající wifi klient je pro něj cesta, jak mu nabídnout přechod na jeho "skvělý nekuckající xDSL" za zvýhodněnou cenu balíčku (zvláště pokud ten TV box si bude dělat statistiku, jak se mu vede s parametry linky, takže bude jasné, na koho cílit)....
Jinak stejně jak O2 se neštítí deklarovat, že bude využívat služeb různých firem, tak ani CETIN nemá nejmenší problém použít infrastruktrury dalších firem, aneb rozhovor "A trváte, aby to bylo realizováno na infrastruktuře bývalého O2? Pokud ne, tak můžeme využít infrastrukturu našich nových partnerů, při stejných parametrech a SLA to budete mít o 20% levnější." (pronájem tras přes půlku Česka).
0 x

czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod czatlantis » 8 years ago

Petr Bačina píše:Tahat můžeš jak chceš. Ale nemůžeš počítat s tím, že budeš po 100% času mít plnou rychlost. .....

Rychlost kterou si platíš na domácí přípojce je maximální rychlost, ne stálá a garantovaná.



Jo tohle všechno chápu a počítám s tím. Šlo mi tady o to, že se tady někdo čertil, že si klioš pustí TV a zaseká mu celý APčko televizí co pojede od rána do večera. Tak já nevím jestli se bere že někdo dko stahuje víc než XX GB denně je "škodná" a raděj ho nebudete mít a tak...
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 8 years ago

Majklik píše:Netflix si dává požadavky na přenosovku v podstatě podobně, jak O2 TV. Pro HD kanály 5 Mbps, pro UHD 25 Mbps.
Ano, bude pro APčka zatěžkávací zkouška, až se sejde víc takovýchto uživatelů na jendom sektoru a začne se jim to kuckat. V podstatě bych řekl, že na to O2 čeká, nechce prodávat jeden samostatný produkt, ale chce mít na jednoho zákazníka na jedné faktuře co nejvíce spojených služeb. Takže kuckající wifi klient je pro něj cesta, jak mu nabídnout přechod na jeho "skvělý nekuckající xDSL"


A proto co? Co nejvíc kopat optiku a nabídnout lepší ceny než O2 u jejich xDSL. Je jasné že toto je na bezdrátu neudržitelné. Další problém je rušení na sektorech. Kolik uživatelů můžete mít s televizí na zarušeném sektoru....
A znáte to jak je klient naštvaný když mu večer cukala Ordinace, Fotbal atd...
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 8 years ago

Ahojda,

stavet optiku je jedine reseni, bezdrat drive ci pozdeji nebude konkurencni to je jasne, kazdopadne O2TV air je predevsim cesta jak ziskat koncaky na ADSL, presne receno pokud si nekdo koupi O2TV na unicastu a nebude mit ADSL ( i kdyz to bude sit operatora zvladat ) bude O2 urcite premlouvat tyto zakazniky k prechodu k nim ( balicky volani, net a tv ). Dalsi duvod je, ze jiz dnes O2 vi ze neni schopno technicky zajistit velky narust zakosu O2TV na unicastu, proto maji i obchodnici zakazano bavit se o velkoobchodni nabidce pro operatory, neni a nikdy nebude. Je zde samo moznost podani stiznosti na antimonopolni urad, obavam se vsak ze to je beh na dlouhou trat, ADSL se resi uz mnoho let :( a zatim stale bez vysledku.

Jeste tu je jedna varianta, a to koupit IPTV napriklad na Slovensku a odvolavat se na zakladni princip EU, tedy volny pohyb osob, zbozi a sluzeb, kde je pravdepodobne prodej vysilacich prav omezenych regionem v rozporu s timto principem, to je jen moje uvaha, mozna chybna.
0 x
/josef


Přímý dovozce FTTx komponentů pro optické sítě
http://www.centel.cz
Internet bez omezení

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 8 years ago

josefp píše:Jeste tu je jedna varianta, a to koupit IPTV napriklad na Slovensku a odvolavat se na zakladni princip EU, tedy volny pohyb osob, zbozi a sluzeb, kde je pravdepodobne prodej vysilacich prav omezenych regionem v rozporu s timto principem, to je jen moje uvaha, mozna chybna.


Směrnice o službách na vnitřním trhu 2006/123/ES je sektorová. Definuje řadu oborů, které jsou z její působnosti vyjmuty, a to včetně audiovizuálních služeb, služeb telekomunikačních a řady dalších.
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 8 years ago

Majklik píše:
josefp píše:Jeste tu je jedna varianta, a to koupit IPTV napriklad na Slovensku a odvolavat se na zakladni princip EU, tedy volny pohyb osob, zbozi a sluzeb, kde je pravdepodobne prodej vysilacich prav omezenych regionem v rozporu s timto principem, to je jen moje uvaha, mozna chybna.


Směrnice o službách na vnitřním trhu 2006/123/ES je sektorová. Definuje řadu oborů, které jsou z její působnosti vyjmuty, a to včetně audiovizuálních služeb, služeb telekomunikačních a řady dalších.


Dekuji za info, tim padem jsem v riti :) fotbal nebude :)
0 x
/josef


Přímý dovozce FTTx komponentů pro optické sítě
http://www.centel.cz
Internet bez omezení

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 8 years ago

josefp píše:Dekuji za info, tim padem jsem v riti :) fotbal nebude :)


Jak se to vezme, že směrnice o poskytování služeb na vnitřním trhu není ta vhodná, to ještě neznamená, že neexistuje jiná. :-)
Za prozkoumání by stála směrnice o audiovizuálních mediálních službách 2010/13/EU, nicméně je z její působnosti oblast IPTV a obsah na vyžádání přes hranice asi stále výslovně vyjmuta, to by mělo spadat pod směrnici o elektronickém obchodu 2000/31/ES.
Ale asi si stejně nepomůžeš... Stejně se na to nedá koukat..
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

josefp píše:... Dalsi duvod je, ze jiz dnes O2 vi ze neni schopno technicky zajistit velky narust zakosu O2TV na unicastu, proto maji i obchodnici zakazano bavit se o velkoobchodni nabidce pro operatory, neni a nikdy nebude ...


Zdroj ? Proč ? Důvod ?
V době kdy hlavní streamovací služby aka YouTube, Netflix a další obsluhují o několik řádů zákazníků víc, by mě ten "technický důvod" opravdu zajímal.

Btw. ten důvod je pouze a pouze obchodní.
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!