Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

O2 tv všude.

Problematika videa na IP sítích.
Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: O2 tv všude.

Příspěvekod Insider » 8 years ago

stepan.benes píše:Já nevěřím vlastním očím. Zákazník užívající službu, kterou si platí, je "xindl" !? Zákazník je xindl ? Fakt ?
To že streamované video jako masově používaná služba přijde do domácností, říkám na konferencích nejen já cca 5 let. Stále dokola to opakoval třeba Zdeněk Švarc, Michal Krsek, Patrik Zandl a spousta dalších. Nebude to jen O2 TV. V příštím roce má přijít Netflix a připravují se další platformy a služby - třeba sportovní NHL.com, NBA.com. Věřte že s podobným modelem přijde brzy i UEFA s champions league. Trend je jasný v Americe byl vidět cca od let 2011-12. Datový tok v naší síti se od 1.1.2015 zdvojnásobil a třeba v síti O2 se zvednul o víc jak 50 procent. Právě kvůli streamovanému videu.
To bylo nabídek 30-50 Mbps za 200, nejlépe i s daní a když jsme říkali že to dlouhodobě nelze, tak jsem byli za idioty. Ve večerní špičce budete velmi brzy potřebovat cca garantovanýho 5-6 Mbps toku na domácnost. A to číslo bude stoupat, protože kvalita, 4K, atd ...

A hlavně !!! S Í Ť O V Á N E U T R A L I T A !!!

P.S. Nu což, alespoň se trh trochu vyčistí. Sorry.
P.P.S. O tom, že s dostatečnou kapacitou pro aplikace se v budoucnu počítá jako ze samozřejmostí a mantra vývoje fixních sítí je garantovaná nízká latence se v týhle diskuzi asi nemá cenu vůbec zmiňovat.
P.P.P.S. Klidně jim to tu službu blokujte. O2 se na to velmi těší. A vlastně nejen O2 ...


Se Štěpánem souhlasím.
Prostě to muselo přijít a ti kteří nemají rezervy na masivní investice, nebo již nemají postavenou strukturu s kapacitama 500+ Mbit/100 zákazníků půjdou velmi rychle na buben a jediné, čím budou moci konkurovat bude cenou. Jediné co zbývá dodat. O2 TV je klasickým představitelem OTT, tedy něčeho, co zákon o telekomunikacích neupravuje, protože to nespadá do definice služeb elektronickcých komunikací.

Můj názor je, podotýkám můj subjektiví názor je a uvítám na toto téma diskuzi, na OTT se nelze koukat jako na něco, na co by se vztahovala !!! S Í Ť O V Á N E U T R A L I T A !!! je to ukotvené i ve směrnici 22/2002/ES a opět tedy po době konvergence služeb elektronických komunikací dochází k determinaci co je službou elektronickcých komunikací a co není. Služby poskytující obsah poskytované prostřednictví sítí elektronickcých komunikací nejsou dle zákona 127/2005 sb. službami elektronickcých komunikací.

n) službou elektronických komunikací služba obvykle poskytovaná za úplatu, která spočívá zcela nebo převážně v přenosu signálů po sítích elektronických komunikací, včetně telekomunikačních služeb a přenosových služeb v sítích používaných pro rozhlasové a televizní vysílání a v sítích kabelové televize, s výjimkou služeb, které nabízejí obsah prostřednictvím sítí a služeb elektronických komunikací nebo vykonávají redakční dohled nad obsahem přenášeným sítěmi a poskytovaným službami elektronických komunikací; nezahrnuje služby informační společnosti, které nespočívají zcela nebo převážně v přenosu signálů po sítích elektronických komunikací,

Legislativně. Myslím, že by tedy neměl být problém předmětnou službu posktytovanou prostřednictvím sítě elektronickcých komunikací omezit, pokud na síťovou neutralitu budeme pohlížet prismatem služeb elektronickcých komunikací. Pokud ano, bude lze považovat za zneužítí prostředků sítě elektronickcých komunikací, pokud její provozovatel s přenosem tohoto kontentu nebude mít s poskytovatelem kontentu smlouvu (v podstatě pronájem okruhů). Mám pocit, že v tomto smyslu byl veden i spor FCC vs. Verizon a evropská legislativa tak daleko ještě ani nedošla.

Obecně lze říct, že by provozovatel sítí elektronickcých komunikací měl participovat na podílů s z příjmu kontentu. Existuje v tomto smylsu nějaká dohoda s Cetinem o nabídce služeb O0 TV prostřednictvím sítí elektronickcých komunikací ?

Budu se těšit na diskuzi
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 8 years ago

A málem jsem zapomněl na Michala a Картина ТВ :wink:
Karlovaráci by k tomu asi řekli svý ...
0 x
Profesionální troll, manipulátor a hrubovibrační ještírek.
Vůbec mi nevěřte, protože se s Vámi velmi pravděpodobně právě teď pokouším manipulovat !!!

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 8 years ago

Kartina se chová velmi podobně jako sledování TV, stream do 2M, takže v pohodě i na wifi ;)
0 x
Bývalý ISP...

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 8 years ago

stepan.benes píše:A málem jsem zapomněl na Michala a Картина ТВ :wink:
Karlovaráci by k tomu asi řekli svý ...



Tak kartinu nabízíme od roku 2007, problém s tím není, ale tam existuje ta dohoda, že jsme distributory předplatného :) Takže měsíčně mám +100Kč ze subskripce, což je to o čem mluvím, nepovažuji to za intruzi a zneužití sítě.
0 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 8 years ago

dagus píše:
jahpisin píše:kazdopadne je to skvela vec...ale zaroven spatny, kdyz uz si nekdo zavola o O2TV rozhodne mu daj nabidku na jejich net a volaci sluzby..je to pak uz jen jak si to dobre spocita klient, ve mestech frci vdsl rozhodne dobre, aspon tady u nas, plus si tu napr plati lidi silenou kabelovku za 250,- ktera vecne nejde, takze pro ne skvela zprava aby si o2tv poridili za mensi priplatek, a pak sleva kompletne....a co se tyce narocnosti prenosu na wifi, je to skoro jedno dneska spousta lidi ma zaple ruzne streamy jen co prijdou domu, youtube jede bezne vsude, a hodne kliosu ted i vyuziva online sluzby na sledovani filmu atd, ....s wifi muzem jit stejne do peti let do haje, požadavky budou na min 100Mbit, zacina 4k stream a ten udela pekny zle, a hlavne casem stejne operatori upravy fupky a bude pak doma stacit klidne LTE sdilene s telofony tablety a hlavni pripod optika ci utp, kdo z nas nezasituje co nejrychleji domy a nebude mit vlastni iptv ..muzem koncit za par let...


Až to příjde tak to příjde, jestli to příjde. Osobně neřeším jestli mám 20/50/300mbit a je jedno jestli koukám na 720/1080/4k. 4Kstream to je výsměch sotva seženeš fullhd obsah krom z youtube kde to není kvalitě krom pár videi přírody, není tu netflix bo podobnej distributor. Navíc bude nový kodek, takže to nebude tak děsný. Ono to nebude tak horký, v ČR každý brečí jak chce víc, ale když se podívám na cizinu(Itálie, Rakousko, Německo, Polsko), tak to zas takovej oheň není, ba naopak přijedu z dovolené většinou nasr..., že jsem se sotva připojil a to se všude pišní co kde nemaj a pak je na celej hotel 8Mbit ADSL s uploadem nic že se nedá ani skoro pracovat. A že by pan Kellner dělal vyšší rychlosti pro lidi z dobré vůle za levno si nedělám iluze. Každá investice se musí několikanásobně vrátit. To není jak lokální ISP, že když může tak zvýší rychlost za stejnou cenovku. Velká trojka to nedělá pro lidi viz jejich praktiky, za to by nás naši zákazníci hnali.

Kolega v Anglii má 150Mbit, ale omezení stránek na 18+ nee, torenty bloklé, při špičce nesmí stahovat (už má 2mbit jako díky). Tak k čemu takový net? (virgin media). 150Mbit na brouzdání na webu, výsměch.

LTE na doma těžko, protože jak by zrušili ty FUPy tak se každej na pevnou linku vysere a to by bylo smrt této slavné technologie. Přecijen nemají na sektoru 10 lidí jako my a ty kapacity ze sektoru nejsou tak horentní aby uživili 200 aktivních uživatelů, natož s TV.




dostupnost streamu ve velkem je jen otazka kratkeho casu, sam se tesim na netflix a tech sluzeb bude vice, uz dnes neni problem streamovat full hd, zdroju je spousta, spis narazim na problem s rychlosti na danych serverech,a dnes mi rozhodne nestaci 60Mbit doma,uz me pak vadi napr ze full hd film stahuju treba 2 hodiny,chci se na nej podivat rovnou a ne cekat, pokud je to na jeden soubor tak si to rovnou streamuju ale pokud je to do vice souboru tak bohuzel nemohu,vyuzivam cloud ve velkem a to pak taky nechci cekat dlouho nez dostanu data,stejne tak kdyz je chci odeslat, stejne tak nechci jit k sousedovi pro data kdyz mam tu moznost si je jen od nej stahnout driv nez bych k nemu dosel cekal na nahrati a zase zpet domu, doba je uz takova...a speje to jen dal a dal k nasemu pohodli, u nas v siti ted budem muset uz poupravit fup, od 23:00 do 17:00 to mame bez limitu, a pak zbyvajicich par hodin 7GB dene, ale uz je to problem,linku maj 20/5 na wifi, mame dost lidi co vyuzivaji stream primo i jen do TV pres ruzne sluzby a to jim pak pochopitelne nestacilo,tak maj extra vyjmku,stejne tak lidi co si chtej na vecer stahnout full hd film aby se vecer pak mohli podivat, ale je to potreba uz udelat komplet na vsechny uzivatele...nechci resit kazdou chvili problem ze se jim v osm hodin zpomalil internet, a jedine reseni je stejne vse postupne predelat na optiku a metaliku, vic nez 30Mbit na klienta nelze dat a tezko se objevi nejaka lepsi dostupna bezdratova technologie. Dnes a do budoucna jedine kabel, kdo neudela konci !!!
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 8 years ago

stepan.benes píše:Já nevěřím vlastním očím. Zákazník užívající službu, kterou si platí, je "xindl" !? Zákazník je xindl ? Fakt ?
To že streamované video jako masově používaná služba přijde do domácností, říkám na konferencích nejen já cca 5 let. Stále dokola to opakoval třeba Zdeněk Švarc, Michal Krsek, Patrik Zandl a spousta dalších. Nebude to jen O2 TV. V příštím roce má přijít Netflix a připravují se další platformy a služby - třeba sportovní NHL.com, NBA.com. Věřte že s podobným modelem přijde brzy i UEFA s champions league. Trend je jasný v Americe byl vidět cca od let 2011-12. Datový tok v naší síti se od 1.1.2015 zdvojnásobil a třeba v síti O2 se zvednul o víc jak 50 procent. Právě kvůli streamovanému videu.
To bylo nabídek 30-50 Mbps za 200, nejlépe i s daní a když jsme říkali že to dlouhodobě nelze, tak jsem byli za idioty. Ve večerní špičce budete velmi brzy potřebovat cca garantovanýho 5-6 Mbps toku na domácnost. A to číslo bude stoupat, protože kvalita, 4K, atd ...

A hlavně !!! S Í Ť O V Á N E U T R A L I T A !!!

P.S. Nu což, alespoň se trh trochu vyčistí. Sorry.
P.P.S. O tom, že s dostatečnou kapacitou pro aplikace se v budoucnu počítá jako ze samozřejmostí a mantra vývoje fixních sítí je garantovaná nízká latence se v týhle diskuzi asi nemá cenu vůbec zmiňovat.
P.P.P.S. Klidně jim to tu službu blokujte. O2 se na to velmi těší. A vlastně nejen O2 ...



u nás + 45% :-)
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 8 years ago

Trosku v tom tapu ale je sitova neutralita kdyz operatori zavadeji fup jen na urcite veci? viz LTE ... x GB FUP ale pocitaji jim do toho jen videa, ftp prenosy atd
0 x

czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod czatlantis » 8 years ago

Tyjo sice nejsem ISP, ale jen koncák, ale čumím co to tady je za názory...Jsem opravdu od srdce rád, že jsem přešel od wifi k DSL (ačkoliv papírově pomalejšímu), protože zlatý O2 se mi nerýpe v datech, jestli náhodou nestahuju víc než 100MB denně a můžu tu moji rychlost využívat 100% času. Na DSL jsem agregaci nějak nikdy nepocítil.

Tak sakra když nabízíte nějakou rychlost, tak vám může být úplně jedno co kdo tahá. Jednou si zaplatili rychlost, tak musíte čekat, že tam povalí video atd. Pokud takový rychlosti jako 20megabit nejste schopní dodat, tak nabízejte 512/256 nebo pro ty co si připlatí 1024/512. Vy byste nejraděj nabízeli 100megabit pro lidi co si na tom přečtou email a jinak nic nedělejí že?

Můj bývalej wifi ISP měl tak fajnově udělanou dynamickou agregaci, že sdružoval vždycky skupinu X lidí (myslím 5-10), kteří se dělili o zaplacenou rychlost. Výběr lidí byl podle historie stahování za posledních pár hodin. Takže když jste nic dlouho nestahovali a udělali speedtest, tak to jelo 100% zaplacené rychlosti. V případě že jste dali něco stahovat, tak rychlost postupně klesala a klesala, jak vás to řadilo do skupiny lidí se stahovačema. Až to jelo opravbdu zlomkem rychlosti. A to klidně ve 3 ráno, kdy jinak provoz skoro nebyl. No tak jsme ho poslali k vodě, protože tohle jsou fakt prasácký praktiky.
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 8 years ago

at si kazdy taha co chce kdy chce kam chce, ale jak zpusobi par jedincu maximalni vytizeni APcka, tak jako co, ostatnim rict : sorry, vim ze platite stejne jako jini, ale ti jini maji ou tů tývý a diky tomu mate smulu a pojede vam to jak s hnojem... takhle to na wifi nefunguje. Pak jsou wifinari pruserari (v mem okoli pusobi hned dva co tomu nasazuji fakt korunu) a asi budou jeste nejaky ten patek, dokud se lidi nenasrštvou a z nouze si nevezmou stabilnejsi bezdrat @ LTE. 100 Mego na maily, to sem uz taky nekde videl, agregace 1:100 za par korun :lol: ,to je taky spatny model. Ale tehle exotickych situaci bylo je a bude plno, nekteri proste premysleji jak z lidi dostat aspon neco malo, 99kc apod. smesne castky za radoby skvele pripojeni s mnoha ALE. To nemuze fungovat.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 8 years ago

czatlantis píše: protože zlatý O2 se mi nerýpe v datech



Tak tenhle se ti fakt povedl :D :D :D :D :D
1 x
Bývalý ISP...

czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod czatlantis » 8 years ago

O2 možná analyzuje statisticky co se děje. Ale rozhodně tam u toho nesedí zvědavej admin a nedívá se, že Novákovi mají zrovna puštěnej nějakej stream TV a že asi zrovna čumí na fotbal. A že Vařečkovi tenhle měsíc nějak moc stahujou
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 8 years ago

czatlantis píše:Tyjo sice nejsem ISP, ale jen koncák, ale čumím co to tady je za názory...
Tak sakra když nabízíte nějakou rychlost, tak vám může být úplně jedno co kdo tahá. Jednou si zaplatili rychlost, tak musíte čekat, že tam povalí video atd.


To není až tak pravda... Pokud chceš svojí přípojku opravdu využívat naplno většinu času, tak je potřeba si zaplatit vyhrazenou rychlost jen čistě pro tebe. Jenže pak dáš za 20M linku 2000,-Kč a více. Dneska si každý ale myslí, že zaplatí necelé 400,- za 20Mb/s a tak je musí dostat po 100% času. OMYL!
A že se O2 nevrtá v datech? Velký omyl. Asi jsi nezažil, kdy se na DSLku omezovalo stahování ze share serverů jako RapidShare.com, omezení P2P jako DC++, torrent atd., byl nasazený FUP a hromada dalších omezení. A spousta podobných mechanizmů funguje i dnes.
Agregace u WIFI je prostě jiná, než na DSLku. DSL funguje jako P2P, takže se agreguje až na DSLAMu. U WIFI se agreguje už na APčku/sektoru. Je to dáno technologií. A že xDSL funguje? Na spoustě míst je funkčnost naprosto tragická a když dojde k problémům, tak je jejich řešení běh na dlouhou trať a kolikrát je řešení ve formě vzít si přípojku přes WIFI.
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 8 years ago

Petr Bačina píše:
czatlantis píše:Tyjo sice nejsem ISP, ale jen koncák, ale čumím co to tady je za názory...
Tak sakra když nabízíte nějakou rychlost, tak vám může být úplně jedno co kdo tahá. Jednou si zaplatili rychlost, tak musíte čekat, že tam povalí video atd.


To není až tak pravda... Pokud chceš svojí přípojku opravdu využívat naplno většinu času, tak je potřeba si zaplatit vyhrazenou rychlost jen čistě pro tebe. Jenže pak dáš za 20M linku 2000,-Kč a více. Dneska si každý ale myslí, že zaplatí necelé 400,- za 20Mb/s a tak je musí dostat po 100% času. OMYL!
A že se O2 nevrtá v datech? Velký omyl. Asi jsi nezažil, kdy se na DSLku omezovalo stahování ze share serverů jako RapidShare.com, omezení P2P jako DC++, torrent atd., byl nasazený FUP a hromada dalších omezení. A spousta podobných mechanizmů funguje i dnes.
Agregace u WIFI je prostě jiná, než na DSLku. DSL funguje jako P2P, takže se agreguje až na DSLAMu. U WIFI se agreguje už na APčku/sektoru. Je to dáno technologií. A že xDSL funguje? Na spoustě míst je funkčnost naprosto tragická a když dojde k problémům, tak je jejich řešení běh na dlouhou trať a kolikrát je řešení ve formě vzít si přípojku přes WIFI.


Můžu jen souhlasit. A jen doplním - to, že jsem s něčím nebyl spokojeny (měl jsem špatné zkušenosti s wifi ISP) neznamená, že tak fungují všichni ostatní a stejně tak platí to, že to, že mi nyní něco funguje, neznamená, že to tak bude po celou dobu a pak do toho vstoupí další faktory - rychlost řešení problémů apod.

A jak se píše výše - jsou různé lokality, kde DSL jede špatně a rychlost neodpovídá hrazenému tarifu (rychlosti) ...
0 x

blax
Příspěvky: 395
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod blax » 8 years ago

do doby predsunytych dslamu, pokud O2 nasadi podobne krabicky temto http://shop.meconet.de/Zyxel-for-Operat ... 5_256.html
tak to pojede okolo 80Mbs temer vsude kam dostanou rozumnej uplink - bude celkem zajimave jak si stim poradi ISP, kteri nemaji optiku
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 8 years ago

v CR je 6244 obci + - , v listopadu zrychlili DSLkem 50 z nich. Pri nutnosti jednoho DSLamu na 2 obce to bude hypoteticky trvat 104 mesicu neboli 8,5 roku. No ani pak neni nic zaruceno, hlavne ne v novozastavbach, kde se casto kyslikate draty ani nenavedli. Cekam spise na to co EON bude delat s oky na konci tyci, ktere osazuje na kazdy sloup vedouci do obci 22kV linku napeti. Do ok by snad mela prijit optika. A pak... Gigabyt pro kazdou obec ? otazka je za kolik a jak to rozvest po obci.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))