Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Sousedská IPTV

Problematika videa na IP sítích.
Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Sousedská IPTV

Příspěvekod Myghael » 11 years ago

Zdravím,
tuhle mám jednu zajímavou lokalitu - je to "osada", asi pět domů na louce v lese poblíž jezera, z nichž pouze jeden je obydlený celoročně. Je na něm něco jako věžička, která je jediným místem, kam se dá umístit televizní anténa, aby se dalo chytit aspoň něco. Do všech ostatních domů vedou z toho prvního optické kabely. Protože si tam nechtějí hyzdit střechy nějakýma anténama a navíc je tam prd příjem, chtějí umístit antény na satelitní i pozemní TV + rádio a internet na onu věžičku a dál to rozvádět po LANce. Technicky už to běží, to bych to nepsal sem.

Je to legální? Nepotřebuju k tomu licenci jako na kabelovku nebo tak něco?
0 x

Uživatelský avatar
Tomáš Břinčil
Moderátor
Příspěvky: 648
Registrován: 12 years ago
antispam: Ano
Bydliště: /dev/null
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Břinčil » 11 years ago

Myghael píše:...

Teď už jo :lol:
Pět lidí si myslim, že je hranice mezi "pardon já to napravim" a průserem.
Asi bych to neřešil
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 11 years ago

Zajima te zakon 231/2001 Sb. a to pravdepodobne $2 (6):

Kód: Vybrat vše

Za převzaté rozhlasové a televizní vysílání se nepovažuje současné, úplné a nezměněné šíření přejímaných rozhlasových a televizních programů včetně služeb přímo souvisejících s programem určených pro veřejnost prostřednictvím kabelu, do něhož je zapojeno nejvýše 100 účastníků s přijímači podléhajícími oznamovací povinnosti; tento počet může být překročen, jestliže účastníci společného příjmu jsou umístěni v jedné budově nebo v komplexu budov k sobě prostorově nebo funkčně přináležejících, jestliže přenos signálu je veden tak, že nepřekračuje pozemní komunikaci, a jestliže tento společný příjem není obchodně využíván.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

to ano ale neřeší to jeho situaci. Tenhle paragraf říká že majitel baráku může do společného rozvodu pustit televizi v nezměněné podobě vedoucí přímo do TV po kabelu. Nic víc, nic míň.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 11 years ago

umístěni v jedné budově nebo v komplexu budov k sobě prostorově nebo funkčně přináležejících
Dá se to napasovat na chatovou/rekreační osadu?

hapi píše:to ano ale neřeší to jeho situaci. Tenhle paragraf říká že majitel baráku může do společného rozvodu pustit televizi v nezměněné podobě vedoucí přímo do TV po kabelu. Nic víc, nic míň.

Takže když je tím "kabelem" ethernetová LAN o 20 stanicích, z nichž 6 jsou televize právě tohle využívající?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 11 years ago

podle mě je to jenom ochranna pro panelové domy. Nic jinýho.
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 11 years ago

Jsou jen dve moznosti:
a) jedna se o prevzate rozhlasove a televizni vysilani - registrace RRTV za 50K, ochranne svazy autorske atp.
b) nejedna se o prevzate rozhlasove a televizni vysilani - neni potreba vubec nic.

Nejsem pravnik, nejsem clen rady RRTV, takze tezko muze moje stanovisko neco znamenat. Ale nebal bych se ve tve situaci odvolat na $6. Ruznych "STA" reseni v zahradkarskych koloniich jsem videl dost, nikdo se nad tim nepozastavoval. Kdybys chtel sdilet satelitni karty, tak bych ti to zacal vymlouvat ;-)
0 x

josefp
Příspěvky: 206
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod josefp » 11 years ago

Ahojda,

neco podobneho jsme uz resily, cca. 25 domu vse propojeno optikou, vysilame CATV - DVB-T v nezmenene forme ( tedy co se chytne ve vzduchu ) vstup i vystup je RF, konzultovali jsem to s CTU v Usti nad Labem dle prislusnosti dane lokality, dle opravneneho pracovnika neni potreba zadna licence pokud za tuto sluzbu nevybirame zadne poplatky. Zakaznici plati pouze internet, koncove zarizeni pro CATV si zakoupili u nas.

/Josef
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Kde není žalobce, není soudce. Ty lidi, co to mají, to asi těžko půjdou udat, jestli nemají jinou možnost. Takže bych tohle téma radši smazal :)
0 x

ocior
Příspěvky: 481
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ocior » 11 years ago

josefp píše:...konzultovali jsem to s CTU v Usti nad Labem dle prislusnosti dane lokality...

Prevzate vysilani je veci RRTV ne CTU, zeptej se radej jeste Rady.
0 x

Uživatelský avatar
stepan.benes
Příspěvky: 818
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod stepan.benes » 11 years ago

Je to trošku složitější a sama RRTV v tom má trochu guláš. Pokud to nebude IPTV ale internetové vysílání, pak žádnou registraci u RRTV nepotřebujete. To mi řekli přímo na radě. Jaký je rozdíl mezi IPTV a internetovým vysíláním už ale definovat nedokázali (i když já bych to asi zvládnul :)).
Pokud budete přebírat jen terestriál pak vám nehrozí ani žádné nebezpečí od programerů.
Jediné místo odkud bych čekal ránu jsou ochranné autorské svazy a tady musím svůj příspěvěk ukončit, protože bych vybočil z jakýchkoli mezí slušnosti.
0 x