Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

O2 tv všude.

Problematika videa na IP sítích.
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Re: O2 tv všude.

Příspěvekod okoun » 5 years ago

já to chápu, ale nechápu proč je u vás tak masivní možnožství lidí co chce sporty? u nás je to slabá minoritka, proto se tím nezabýváme.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

protože ta slabá minorita dělá majoritní provoz iptv. V tuhle dobu máme 23Mbit přes SledováníTV od 11 zákazníků. O2 TV aktuálně 3 streamy se stejným datovým tokem.

Když se tím nezabýváš tak proč se sereš do diskuze?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

LadaP
Příspěvky: 113
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod LadaP » 5 years ago

jak tyto streamy poznáte, jak sledujete, grafujete?

díky
L
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

hapi píše:protože ta slabá minorita dělá majoritní provoz iptv. V tuhle dobu máme 23Mbit přes SledováníTV od 11 zákazníků. O2 TV aktuálně 3 streamy se stejným datovým tokem.

Když se tím nezabýváš tak proč se sereš do diskuze?


aha takže máš ještě o 1 stream o2 méně než my, takže fakt nechápu, minoritka, kolik že máte zákazníků 1000, no tak :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 5 years ago

okoun píše:já nevim proč tu tak brečíš, normálně prostě nabízej AKTIVNĚ televizi co máš a zjistíš že ti O2 tv ubude, případně upozorňuj že používají televizi, která není provozovaná v partnerséké síti a že může být problém se sekáním streamu :)

To bývalo, ale od chvíle, kdy mají monopol na ligu mistrů a vypustili podomní prodejce, tak spousta lidí přechází - ať už kvůli fotbalu, nebo šílený masáži od podomních prodejců a na pobočkách. Když jsem si šel objdnat VDSL (jednoduchý úkon na pár minut), tak jsem dostal takovou masáž "a nechcete ještě tohle" a "no jo, stabilní wifi připojení neexistuje, stačí když malinko zafouká", že se to celý protáhlo na půl hodiny a já chtěl odejít, protože už mě to fakt nebavilo.

Množství lidí jsem viděl při servisech, když se sekala (O2 TV připojená přes wifi na 802.11g router skrz 2 zdi spolu s 5 telefony/laptopy - velmi oblíbené), případně řešil stížnosti na rychlost (vždyť máme "jen" Youtube a nejede to - ale zapomněli, že mají puštěnou TV ("určitě nemáme, obrazovka je vypnutá") a YT natvrdo nastavený na FullHD)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

okoun píše:
hapi píše:protože ta slabá minorita dělá majoritní provoz iptv. V tuhle dobu máme 23Mbit přes SledováníTV od 11 zákazníků. O2 TV aktuálně 3 streamy se stejným datovým tokem.

Když se tím nezabýváš tak proč se sereš do diskuze?


aha takže máš ještě o 1 stream o2 méně než my, takže fakt nechápu, minoritka, kolik že máte zákazníků 1000, no tak :D


psal se v tuhle dobu což bylo 11 ráno. Večer je situace jiná a bude se jenom horšit.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

LadaP píše:jak tyto streamy poznáte, jak sledujete, grafujete?

díky
L


sledovanitv má svoje rozsahy. O2 TV má podle všeho jenom 80.188.229.0/24 takže se do čítačů v mangle s passthrough napočítaji hodnoty velmi lehce. Ty pak jednou za minutu vemu a pošlu pomocí /tool fetch na web server který hodnoty uloží třeba do RRD a pak si je můžu zobrazit. Stejně označuju i konexe. Mikrotik umí označit spojení který je vidět v conn. tracking tabulce takže pak můžeš vyhledat kolik aktivních spojení tam je. S tím udělám to samí a pošlu počet spojení na web server. Tím mám počet běžících streamů = počet lidí co se kouká na tv. Ve finále vidim celkovej průtok, průtok na sledovanitv, o2tv a kolik streamu se tahá třeba ze sledovanitv protože oni žádný takový údaj neposkytujou.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 5 years ago

hapi píše:Když se tím nezabýváš tak proč se sereš do diskuze?

První a poslední varování na tyhle vulgarity.
1 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 5 years ago

svestka píše:
hapi píše:pro každou externí službu ze který nic nemáš budeš řešit CDN?


jasně že ne. jen nahoře pán nespecifikoval podrobnosti. na vlastní IP TV může CDN výrazně pomoct (vím z vlastní zkušenosti)


Valstní CDN server pro naši IPTV samozřejmě máme, ale jak bys řešil těch 700Mbit (O2TV, LepsiTV, DIGI TV, Kuki TV, T-Mobile TV, .......) ostaního IPTV steemu?
0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 5 years ago

hapi píše:s tebou je to fakt marný. Když chce někdo sporty tak musí do O2 TV protože jinde nejsou. Pochopíš to? Proč by si jinak někdo bral O2 TV?


naprostý souhlas
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

mena píše:
svestka píše:
hapi píše:pro každou externí službu ze který nic nemáš budeš řešit CDN?
jasně že ne. jen nahoře pán nespecifikoval podrobnosti. na vlastní IP TV může CDN výrazně pomoct (vím z vlastní zkušenosti)

Valstní CDN server pro naši IPTV samozřejmě máme, ale jak bys řešil těch 700Mbit (O2TV, LepsiTV, DIGI TV, Kuki TV, T-Mobile TV, .......) ostaního IPTV
steemu?


jak psal hapi o pár prispevku vys. identifikovat podle IP rozsahu. nicmene omezovani treba rychlosti zavani narusenim neutrality. spis otazka na pravniky, co si ISP muze dovolit a co ne. mozna by se to dalo schovat pod "nadmerne zatezovani site", to vetsina z nas ve VOP má.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Ve finále máš pět možností.
1) Přizpůsob se - investuj do sítě, do klientů apod. Pak ti 2-3 streamy na vysílači nebudou vadit.
2) Omezuj datové toky služeb, které nadměrně zatěžují síť. Ve VOP to má snad každej.
3) Pošli zákazníka tam odkud má TV.
4) Přetáhni zákazníka z konkurenční IPTV na svou preferovanou ( předpokládejme technicky vyspelou Sledování TV )
5) Modli se, aby poskytovatelé služeb přešli na lepší kodeky H.265 HEVC ideálně.

My se vydali 1. cestou - je to nákladné, ale jde to. 4 kusy IPTV ( T-mobile ) na jednom vysílači a i tak ostatní jedou 50+.
2 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 5 years ago

svestka píše:
mena píše:
svestka píše:jasně že ne. jen nahoře pán nespecifikoval podrobnosti. na vlastní IP TV může CDN výrazně pomoct (vím z vlastní zkušenosti)

Valstní CDN server pro naši IPTV samozřejmě máme, ale jak bys řešil těch 700Mbit (O2TV, LepsiTV, DIGI TV, Kuki TV, T-Mobile TV, .......) ostaního IPTV
steemu?


jak psal hapi o pár prispevku vys. identifikovat podle IP rozsahu. nicmene omezovani treba rychlosti zavani narusenim neutrality. spis otazka na pravniky, co si ISP muze dovolit a co ne. mozna by se to dalo schovat pod "nadmerne zatezovani site", to vetsina z nas ve VOP má.


Rozhodně nemám v úmyslu zákazníka jakkoliv zařezávat, není k tomu důvod. žádný problém není ani tu konektivitu nakoupit. Problém mám spíše mentální, tak nějak mě sere, že modernizujeme sítě za mnoho desítek mil Kč nakupujeme stále více konektivity a někdo si tu dělá business na naše triko.
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

mena píše:
svestka píše:
mena píše:Valstní CDN server pro naši IPTV samozřejmě máme, ale jak bys řešil těch 700Mbit (O2TV, LepsiTV, DIGI TV, Kuki TV, T-Mobile TV, .......) ostaního IPTV
steemu?


jak psal hapi o pár prispevku vys. identifikovat podle IP rozsahu. nicmene omezovani treba rychlosti zavani narusenim neutrality. spis otazka na pravniky, co si ISP muze dovolit a co ne. mozna by se to dalo schovat pod "nadmerne zatezovani site", to vetsina z nas ve VOP má.


Rozhodně nemám v úmyslu zákazníka jakkoliv zařezávat, není k tomu důvod. žádný problém není ani tu konektivitu nakoupit. Problém mám spíše mentální, tak nějak mě sere, že modernizujeme sítě za mnoho desítek mil Kč nakupujeme stále více konektivity a někdo si tu dělá business na naše triko.


Tak zaved FUP 1000GB a mas pokoj od ludi ktori nevypinaju svoje IPTV boxy. Do 1000GB sa vojdu aj narocny stahovaci a aj ti ktori vypinaju normalne box. Ten kto nevypina box a kto nenormalne taha torrenty nech ide doprec.....alebo moze potom klient platit viac za nadmernu zataz. Osobne som toho nazoru, ze na optike by to nemalo vadit nikomu a tam by som to neriesil....na wifi je to potrebne riesit minimalne kvoli kapacite sektorov. Spoje aj konektivita sa daju vzdy riesit ale tie sektory hlavne v meste uz tazko. U nas ma zatial na wirelesse par ludi orange tv a neriesime to. Ak ich bude viacej tak to riesit urcite budeme. Mam na mysli tych co nevypinaju box. Taky klient robi cez 2000GB mesacne len na IPTV streame....
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

mena píše:
svestka píše:
mena píše:Valstní CDN server pro naši IPTV samozřejmě máme, ale jak bys řešil těch 700Mbit (O2TV, LepsiTV, DIGI TV, Kuki TV, T-Mobile TV, .......) ostaního IPTV
steemu?


jak psal hapi o pár prispevku vys. identifikovat podle IP rozsahu. nicmene omezovani treba rychlosti zavani narusenim neutrality. spis otazka na pravniky, co si ISP muze dovolit a co ne. mozna by se to dalo schovat pod "nadmerne zatezovani site", to vetsina z nas ve VOP má.


Rozhodně nemám v úmyslu zákazníka jakkoliv zařezávat, není k tomu důvod. žádný problém není ani tu konektivitu nakoupit. Problém mám spíše mentální, tak nějak mě sere, že modernizujeme sítě za mnoho desítek mil Kč nakupujeme stále více konektivity a někdo si tu dělá business na naše triko.


aby si nedostal varování za vulgární výrazy. Ale jinak s tebou souhlasím. Vystihuje to krásně situaci kolem netflixu v USA.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků