Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

O2 tv všude.

Problematika videa na IP sítích.
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: O2 tv všude.

Příspěvekod hapi » 5 years ago

ale prosím tě. lineární tv zvoní hrana? kolik lidí si platí takovou iptv aby měly tak dlouhej timeshift nebo archiv? Drtivá většina lidí si nasadí IPTV protože normální televizáci nejsou a nebo stojí za hovno případně jejich dostupnost při problému je tak obtížná a zdlouhavá že radši lidi připlatí nějaký prachy za základní balíček iptv a jde jim televize okamžitě a servis ISPíka je prostě rychlej takže nejpozději do tejdne je opraveno. Beztak to většina lidí pustí live jako normální tv a nějakej timeshift nebo archív případně nahrávání pořadů jim vůbec nic neříká případně je velmi omezený v základním balíčku který má většina lidí. Takovým lidem by bohatě stačila normální DVB-T televize a byl by po problému. Ono by to bylo nejlepší řešení aby se live tahal z dvbt a archívy a nahrávky z netu. Ostatně když settopboxy neumí ani detekovat odpojený HDMI kabel (vypnutou tv) aby zastavili streamování tak jako těžko něco s tim řešit.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 5 years ago

Tak zatím je to, tak jak píšeš. Jen z toho co se mi zdá, že mladší generace, než jsem já to má prostě jinak, ale možná celkově s TV, třeba na ni nebudou tolik koukat a nebo jen na počítači, jako já. Máme teď, ale i velké procentro seniorů co koukají na záznamy seriálů atd. na tv ze záznamu. Jinak servisáci na TV, by asi byli, ale lidem se je nechce platit mi připadá. Radši platí měsíční paušál s tím, že zařízení třeba dostanou "zdarma" a stejně tak to je s netem. Dnes jsem u jednoho klienta řešil seris jeho satelitu od UPC a byl to hodně velký boj se dovolat na několikátý pokus na tu jejich linku, aby aktivovali kartu v novém boxu. Zpoplatnění DVB-T2 tedy HD kanálů podle mne nažene, další lidi na IPTV, bohužel. Optické sítě jásají, že konečně mohou, nějak prakticky využít kapacitu optiky, hold bezdát je otloukánek. Třeba až tím přetíží a zlikvidují wifi sítě, začnou to komprimovat na svých LTE sítích.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Ono s H265 to není tak hrozné. HD má myslím 4,5Mbit
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Nepovedal by som, ze IPTV je nejaka nutnost pre ludi alebo buducnost....u nas to funguje tak, ze ludia hladaju casto najvyhodnejsie riesenie - najvyhodnejsie cenovo vychadza satelit ci uz skylink alebo digi pri viacerych tv. U nas ide vacsina ludi po cene. Dvbt naopak je u nas na pokraji zahuby....platene dvbt si ludia daju len tazko nakolko cena sa vyrovnava satelitu kde maju viac kanalov, taktiez ludia velmi lahko zmigruju z jedneho satelitu na iny. Co sa tyka IPTV najvacsi problem je hlavne nevypinanie boxu a tym padom konstatne prenasanie zbytocnych dat. Pokial sa jedna o bezneho klienta s jednou telkou ktory si normalne zapina a vypina box tak to neni o moc rozdielne nez stream z youtube ci inej rite....cely prelom v telke nastal po vypnuti analogu, odvtedy to ide doprdele...ludia stale nemozu pochopit, ze telka je len vymyvanie mozgov :D U nas na slovensku je to tak, ze keby markiza zostane vysielat volne v dvbt tak by to 50% ludom stacilo...cela telka je u vacsiny ludi len dementna markiza a preto vobec tu telku kukaju...
0 x

Martas00
Příspěvky: 15
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Martas00 » 5 years ago

Tak zrovna u toho Tmobilu to funguje korektne.Vypnu tv a vypne se mi sam set top box .Jde to nastavit i obracene zapnu tv a zapne se set top box.Takze pokud mate v siti nekoho kdo ma Tmobile s tim VIP 4302 tak by stalo za to ho o tom informovat at vam netaha 1.4 TB dat.
0 x

Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Chilli » 5 years ago

Gemb píše:
okoun píše:stačí u boxů zapnout potvrzení sledování po 2 hodinách a je pokoj...
my bohužel máme domácnosti kde mají lidé 2 - 3 boxy i od toho t-mobilu a nevymluvím jim že to nemůžou dělat jako normální televizi, že je to nezajímá :)
t-mobile bouhžel ty boxy dává za korunu a podobně, samozřejmě úvazek na léta ale to lidem je jedno....

Taky klient by robil s prehladom 3TB mesacne a ak by bol pripojeny na wirelesse tak by som ho odpojil kvoli nadmernemu zatazeniu siete. Ak by bo bol na optike tak je to jedno. Nech si hlada ineho cocota ktory mu spravi net kde bude nonstop tahat. Pri beznych klientskych linkach je to fakt za hranicou rentability vzhladom na cenu konektivity, transport atd...ale najhlavnejsi problem a tazko riesitelny je ten zatazeny sektor.


Na wireless to chápu, ale jaký je problém mít na optice někoho kdo tahá co tarif dá? ba naopak takový zákazník dodává většinou dobré reference. Znám takových několik. Mají 100Mbitovou linku a tahají skoro celý den na maximum tarifu. A rozhodně nešetří se tím pochlubit. Naopak zákazník kterému někdo dá výpověď proto že vytěžuje síť, ten asi dobré reference nedá :D
0 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 5 years ago

Chilli píše:
Gemb píše:
okoun píše:stačí u boxů zapnout potvrzení sledování po 2 hodinách a je pokoj...
my bohužel máme domácnosti kde mají lidé 2 - 3 boxy i od toho t-mobilu a nevymluvím jim že to nemůžou dělat jako normální televizi, že je to nezajímá :)
t-mobile bouhžel ty boxy dává za korunu a podobně, samozřejmě úvazek na léta ale to lidem je jedno....

Taky klient by robil s prehladom 3TB mesacne a ak by bol pripojeny na wirelesse tak by som ho odpojil kvoli nadmernemu zatazeniu siete. Ak by bo bol na optike tak je to jedno. Nech si hlada ineho cocota ktory mu spravi net kde bude nonstop tahat. Pri beznych klientskych linkach je to fakt za hranicou rentability vzhladom na cenu konektivity, transport atd...ale najhlavnejsi problem a tazko riesitelny je ten zatazeny sektor.


Na wireless to chápu, ale jaký je problém mít na optice někoho kdo tahá co tarif dá? ba naopak takový zákazník dodává většinou dobré reference. Znám takových několik. Mají 100Mbitovou linku a tahají skoro celý den na maximum tarifu. A rozhodně nešetří se tím pochlubit. Naopak zákazník kterému někdo dá výpověď proto že vytěžuje síť, ten asi dobré reference nedá :D


Vzpamatuj se!
Cožpak tys nepochopil na jakém principu funguje bussiness ISP poskytovatelů? Ty nevíš že musí nakoupenou konektivitu prodat několikrát? Schválně se nám tu pochlub, kolik tě stojí v nákupu těch zmiňovaných 100Mbit? A kolik ti ta domácnost s tím "výborným referentem" dělá tržbu? Už vidím jak všichni ISP skáčou metr vysoko radostí, že tento "referent" to povykládal všem svým kámošům...
Až budeš mít 30 takových kvalitních "referenčních" zákazníku a budeš muset v nákupu pro ně rezervovat 3 Gbit, tak možná pochopíš....

Každopádně to, co tady řešíme je něco co nás díky streemovaným službám čeká v blízké budoucnosti všechny, a není na to jednoduché řešení. V Americe si operátoři prosadili zrušení síťové neutrality. Evropa to musí pochopit také, jinak to bude do budoucna hodně zajímavé.

Chápu, že wifináři toto neřeší. Staví AC na 5GHz a myslí si že nějak přežijí. Bohužel až si za 5 let na jejich sektoru zapne 10 uživatelů 4K video, tak jim spadne linka. A to pak budou panečku reference!

Pokud si chcete zajistit klidnou budoucnost, nemůžete hledět pouze jeden krok dopředu a hasit jen aktuální problémy. Musíte se dívat nejméně na 10 let do budoucna a konat už dnes.
0 x

jahpisin
Příspěvky: 248
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod jahpisin » 5 years ago

Přijde mi to jako taková ta pohádka, prodávám lidem internet, ale vadí mi když ho používají. Přeci se ví, že přes internet teče víc jak 50% videa a jen se to bude zvedat, tak co se kdo diví. Komu to nebude fungovat na bezdrátu tak musí počítat, že ty lidi mu utečou jinam pokud nemá svoji optiku či metaliku. Jinak ano náklady na konektivitu jsou slušnej mazec....chtělo by to levnější pronájem okruhu, ale to jde jaksi těžko.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Presne tak....ak si zoberem len konektivitu pri cene dajme tomu 1€ za Mbit bez dph a budem mat stahovaca ktory nonstop vyuziva 100Mbit tak to moc nezarobim, kedze on ma stoji 100€ mesacne len v konektivite (nepocitam zvysny problem v sieti) a ja mu ten net predavam za 20€ mesacne :D Dalsia vec je, ze samozrejme z vyssou konektivitou uz nejde ta cena tak hore a cena za mbit je vyrazne nizsia ale aj tak...ludia ktory pravidelne tahaju viac ako 1TB a nemaju telku su bud chory na hlavu alebo sharuju linku dalej.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

jahpisin píše:Přijde mi to jako taková ta pohádka, prodávám lidem internet, ale vadí mi když ho používají. Přeci se ví, že přes internet teče víc jak 50% videa a jen se to bude zvedat, tak co se kdo diví. Komu to nebude fungovat na bezdrátu tak musí počítat, že ty lidi mu utečou jinam pokud nemá svoji optiku či metaliku. Jinak ano náklady na konektivitu jsou slušnej mazec....chtělo by to levnější pronájem okruhu, ale to jde jaksi těžko.


Tu nejde o to, ze ti vadi, ze vyuziva internet. Nam vadi, ze jeden clovek ti zabere dost konektu a ty na nom nic nezarobis, este aj prerabas. Proste pri internete je to aktualne nastavene na hovno...zober si, ze by si pri elektrike nemal hlavny istic, nikto na tvojej ulici by ho nemal. Co by bolo potom? Ak by to malo byt ferove musel by byt zavedeny FUP. Rychlost linky obmedzena shejperom je tvoj hlavny istic a FUP je spotrebovana elektrika.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Nevím co se tu řeší. Prostě pokud tam bude sosac 24/7 tak prostě buď si zaplatí víc za firemní linku nebo bude omezen na základě vop za ohrožení stability sítě a nadměrne zatěžování sítě. (ošetřeno ve vop). Tmobile. Když chytne sosaca na lte tak ho přiškrtí a buď zákazník je omezen nebo prostě dá výpověď bez sankce. Už jsem to zažil. Takže prostě nasrad.
Navíc máte na vop udávané max/min rychlosti...
1 x

mena
Příspěvky: 99
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod mena » 5 years ago

jahpisin píše:Přijde mi to jako taková ta pohádka, prodávám lidem internet, ale vadí mi když ho používají. Přeci se ví, že přes internet teče víc jak 50% videa a jen se to bude zvedat, tak co se kdo diví. Komu to nebude fungovat na bezdrátu tak musí počítat, že ty lidi mu utečou jinam pokud nemá svoji optiku či metaliku. Jinak ano náklady na konektivitu jsou slušnej mazec....chtělo by to levnější pronájem okruhu, ale to jde jaksi těžko.


To je přesně ten typ příspěvku bez jakéhokoliv pohledu do budoucnosti. Dnes nikdo neřeší narůstající průtok stemingu, zatím je to v poho. Ale to neznamená, že to bude v poho za 5 let. Pokud nedojde k nějakým zásadním změnám, tak počítej s tím, že za 5 let budeš mít poloviční zisk, protože tu druhou půlku utopíš v navýšení ceny za přívodní kapacitu. A nebo tu kapacitu nenakoupíš, necháš linky agregovat, streemy pojedou v SD kvalitě a zákazníci tě pošlou, víš kam....
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

každopádně myslím že je chyba lidem rvát do hlavy to že v rámci přechodu na dvb-t2 je výhodnější přejít rovnou na IPTV, já vždy lidem říkám pokud chtějí mít kvalitní obraz se 100% funkčností aby si dali parabolu nebo to DVB-tčko protože iptv beru jako doplňkovou službu, nějaké řečičky o tom že iptv může být dobrý přivýdělek pro ISP jsou jen hloupé řeči protože nakonec se to obrátí proti vám, je to spíš služba na to aby se udržel zákazník, rozhodně ne na zisky :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Velcí to mají na zisk. My ne.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Pokud je zákazník na optice tak mě nevadí že má IPTV. Těžko ale pak můžu jinému zákazníkovi který má reference od prvního tvrdit že jemu na bezdrátu tu službu nedám když ji chce. Proto používáme HD low profil kde jsou menší datové toky a postupně přecházíme na H265.
Podle mě jakmile v DVB-T2 se začne platit za HDčka tak ještě více lidí přejde na IPTV
0 x