Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Dotazy z FTTx problematiky

Forum věnované problematice optických komunikací / www.profiber.cz / Moderuje profiber
Uživatelský avatar
profiber
Příspěvky: 86
Registrován: 11 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Praha, Mezi Vodami 205/29
Kontaktovat uživatele:

Dotazy z FTTx problematiky

Příspěvekod profiber » 11 years ago

Zjistili jsme, že mezi těmi co staví nebo měří optické sítě, existuje mnoho rozdílných názorů v rámci problematiky FTTx. Proto vyhlašujeme anketu pro objasnění několika mýtů a polopravd. Pokud máte otázky z FTTx problematiky, nebojte se nás zeptat. Pokusíme se kvalifikovaně odpovědět 8). Případně napište své názory a zkušenosti.

první téma do pléna: Je lepší měřit optické FTTH sítě metodou přímou nebo OTDR?

Malá motivace: Každý desátý příspěvek získá volnou vstupenku na kurz FO-03 Sítě FTTx http://www.profiber.eu/Skoleni/
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Neexistuje jednoznačná odpověď, každá instalace má jiné podmínky. OTDR je jistota, ale každý kdo staví, si ho dovolit nemůže. Přímá metoda je levnější na pořízení, ale zase není tak pohodlná a podrobná.
Přímou metodu vidím jako ekvivalent validace a měření OTDR jako ekvivalent certifikace. Je na každém jakou cestu zvolí, máme i lokality, kde vím, že měřit je zbytečné. Pro běžné FTTH instalace postačuje POWERMETER, změří se jestli je na straně zákazníka dostatek signálu a tím měření končí. Je to absolutně nejlevnější řešení, jak odhalit vážnější problém.
0 x

Uživatelský avatar
Tomáš Břinčil
Moderátor
Příspěvky: 648
Registrován: 12 years ago
antispam: Ano
Bydliště: /dev/null
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Břinčil » 11 years ago

Laserové svítítka nalepené na simplex spojku už nejsou v módě?
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Tím poznáš, že vlákno je možná v celku, ale laser ho prosvítit nemusí. Jako první diagnostika nebo pro mapovaní nezakreslené optické sítě je to supr.
0 x

Uživatelský avatar
Tomáš Břinčil
Moderátor
Příspěvky: 648
Registrován: 12 years ago
antispam: Ano
Bydliště: /dev/null
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Břinčil » 11 years ago

Radek Úlehla píše:Tím poznáš, že vlákno je možná v celku, ale laser ho prosvítit nemusí. Jako první diagnostika nebo pro mapovaní nezakreslené optické sítě je to supr.

Však jo, myslel jsem to s nadsázkou. S optikou jen koketujeme, takže žádné pokročilé techniky měření zatím nepoužíváme.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 11 years ago

Zřejmě zde máme diskutovat sami :) Čekal jsem, že se dozvím něco nového.
0 x

Uživatelský avatar
Tomáš Břinčil
Moderátor
Příspěvky: 648
Registrován: 12 years ago
antispam: Ano
Bydliště: /dev/null
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Břinčil » 11 years ago

Třeba každý dostaneme vstupenku, ať to tady neplevelíme :lol:
0 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 11 years ago

Asi každý čaká na ten desiati príspevok :D
Ale k téme , nemala by otázka znieť čo chcem merať , čo chcem zistiť o tom skle , a podľa toho zvoliť metódu merania ?
0 x

Uživatelský avatar
profiber
Příspěvky: 86
Registrován: 11 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Praha, Mezi Vodami 205/29
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod profiber » 11 years ago

Přímou metodou zjistíme celkový útlum měřené trasy. Je vhodné po instalaci optické trasy změřit celkový útlum a použít jej jako referenční hodnotu pro budoucí měření zda nedošlo ke zhoršení přenosových parametrů.
Je třeba nastavovat referenci mezi vysílacím laserem a přijímacím detektorem? A jakým způsobem?
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 11 years ago

Když jsme u toho měření, dám příspěvek do pléna. Uvítal bych jednoduchou charakteristiku In-band vs. out-of-band měření. Nedávno jsem se po tom pídil, a přiznám se, že mi trvalo, než jsem na to přišel. Nakonec jsem se musel zeptat až Honzi Broučka :-)
0 x

hansbrouking
Příspěvky: 5
Registrován: 11 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hansbrouking » 11 years ago

Je večer, venku bouřka, tak čtu a hledám chytré odpovědi na blbé otázky a blbé dopovědi na chytré otázky.Zkusil bych to takhle: In-band měření nebo monitorování je když si vezmeme data z přenášeného kanálu nebo signálu. Buďto něco přimícháme do měřeného kanálu a na druhém konci si to zase vybereme a vyhodnotíme co se děje po cestě. Nebo In-band měření se dá udělat tak, že se vycucne kus přenášeného signálu nebo se z přenášeného signálu vyhodnotí informace o trase, kvalitě přenosu, atd.
Out-of-band měření nebo diagnostika se dělá tak, že vedle přenášeného signálu, třeba do jiného kanálu, na jiné frekvenci atd. se do přenosu přimíchá měřicí signál a ten vyhodnocujeme - co se s ním po trase děje a odhadujeme, jak přenos a trasa asi vypadá.
Tak nějak jsem se pokoušel to po telefonu vysvětlit i Zdeňkovi Švarcovi. Hledačům zdar!
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 11 years ago

Ohohó, registrací nového člena jménem hansbrouking se prudce vzedmul inteligenční potenciál tohoto fóra. Vítám tě Honzo! :-)
0 x

hansbrouking
Příspěvky: 5
Registrován: 11 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hansbrouking » 11 years ago

Ahoj chlapi, nevim, jak je to s tím IQ, ale rozhodně jsem hodně línej, takže mě tu často neuvidíte. Vypadá to že diskuse ustala. Doufám, že to není mým vstupem na fórum. Nebo je to tím, že 10. pozice už padla? Tak to klidně vyšroubujeme na 20.,30,40....
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 11 years ago

Desátá pozice sice padla, ale já se vzdal výhry ve prospěch mě následujícího. Takže jsi vyhrál ty, Honzo ;-)
0 x

hansbrouking
Příspěvky: 5
Registrován: 11 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hansbrouking » 11 years ago

To je dobrý. Vyhrál jsem výhru na vlastní školení!? To by bylo brutální sebeukájení. Nic takového. Do toho nejdu. Viděl bych to asi takhle: Už původní otázka je taková divná – „Je lepší měřit optické FTTH sítě metodou přímou nebo OTDR?“ Na to se blbě odpovídá. Jde o to, proč chceme měřit a co tím chceme získat. Někdy je lepší přímá metoda, někdy OTDR, někdy stačí i ten č.laser. Přesně to popsat, to je nadlouho. Pravdu mají všichni tři. Všichni si zaslouží volňáska: 1.Radek Úlehla to vzal zodpovědně, 2.Hatatitla shrnul podstatu věci jednou větou, 3.Tomáš Břinčil za to, že do toho šťoural.
Takže pánové, pokud potvrdíte zájem do 31.8.2012, zařídim zbytek, tedy volňáska. Termíny jsou na webu: http://www.profiber.eu/Skoleni/
Klidne se tam on-line zaregistrujte a do poznámky napište „volňásek“
Ať se v dalších dotazech z FTTx můžeme věnovat už něčemu zajímavějšímu.
0 x