Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

jak svářečka odhaduje útlum spoje?

Forum věnované problematice optických komunikací / www.profiber.cz / Moderuje profiber
Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

jak svářečka odhaduje útlum spoje?

Příspěvekod okoun » 4 years ago

neví prosím někdo zkušenější dle čeho svářečky (3d core) odhadují útlum sváru?
nějak mi to nedává logiku, někdy svár vypadá hrozně a má odhadovaný útlum třeba 0,05 dB a někdy normálně a má třeba 0,9 dB a raději ho předělávám, nevím však jestli to nejsou opravdu kraviny a dle čeho to ta svářečka odhaduje?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

okoun píše:neví prosím někdo zkušenější dle čeho svářečky (3d core) odhadují útlum sváru?
nějak mi to nedává logiku, někdy svár vypadá hrozně a má odhadovaný útlum třeba 0,05 dB a někdy normálně a má třeba 0,9 dB a raději ho předělávám, nevím však jestli to nejsou opravdu kraviny a dle čeho to ta svářečka odhaduje?


kamerou
nevim, jak jiny vyrobci, ale moje Fujikura veme pohled z osy x a osy y a "nejak" to vyhodnoti. Detaily jsem nikdy nezkoumal, ale celkem to sedi (svarecka pise 0.01 a na OTDRku ten svar ani na kratkej pulz nevidim)
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

no a to právě o tom pochybuji že kamerou, když jak píšu někdy to vypadá hnusně a je to dle svářečky dobré a někdy to vypadá úplně ok a svářečka řve...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Určitě kamerou + do toho možná ještě započte úhly zalomení změřené provedením svaru. Že vidíš na svaru nějaký maras nemusí ještě nic znamenat = vlákno je 125um, ale pro přenos dat je podstatné jen to 9um jádro.
0 x

arrabbella
Příspěvky: 139
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod arrabbella » 4 years ago

okoun píše:neví prosím někdo zkušenější dle čeho svářečky (3d core) odhadují útlum sváru?
nějak mi to nedává logiku, někdy svár vypadá hrozně a má odhadovaný útlum třeba 0,05 dB a někdy normálně a má třeba 0,9 dB a raději ho předělávám, nevím však jestli to nejsou opravdu kraviny a dle čeho to ta svářečka odhaduje?

Mám úplně stejnou zkušenost a taky by mě to hrozně zajímalo.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

je právě otázkou jeslti mám znovu vařit svár, který je vizuelně naprosto ok ale svářečka držkuje útlum třeba 0,5dB ?
samozřejmě se jedná o pasivní síť
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

RTFM

u svářečky se jasně píše na co koukat a jak to i člověk má vyhodnocovat. Opticky špatně vypadající svár odhadnutej na 0.1dB měl opravdu cca 2dB útlum. Tak to psal i manuál ke konkrétní svářečce. Koukat na to co kamery ukazujou + to co odhaduje svářečka.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jo a to se neshoduje tak dle čeho se řídit? já bych se řídil tím obrázkem...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Tak svár kde na obrazovce vidím jasnou vadu pochopitelně nepustím. Svár kde stroj vyhodnotí útlum nad nějakou mez taky ne.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

jo i když tam prakticky ani ten svár není vidět jo?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

když tam není vidět tak je to snad správně ne?

Možný kdyby si pozorně četl a zbrkle nepsal tak by ses dozvěděl že máš koukat jak na obrázek tak na útlum. Né jenom na jedno nebo druhý.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Tak ono záleží co vaříš. Na těch našich instalacích většinou o nějaké desetiny nejde.
Naposledy upravil(a) rsaf dne 06 Dec 2019 08:13, celkem upraveno 1 x.
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 4 years ago

Tak údajně co vidim na obrazovce je jen 500x zvetseno, ale svářečka přacuje s daleko vetším zvětšením údajně až 5000x. Tak možná proto to na obrazovce vypadá jinak než ve skutečnosti to vidí ta svářečka.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

ano to je možné....
konečně někdo něco napsal k věci na místo keců...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Tak hlavně každá svářečka to vyhodnotí asi jinak. Máme fujikuru a tohle se nám neděje. Když je víc jak 0.05 tak je to většinou už nějak divné na pohled. Takže pouštíme sváry do 0.03 a je to více jak 99% svárů a nejsem nijak zdatnej (do 1000 svárů).
0 x