Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

správné organizování svárů v kazetě

Forum věnované problematice optických komunikací / www.profiber.cz / Moderuje profiber
Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Re: správné organizování svárů v kazetě

Příspěvekod Laibir » 5 years ago

Nechceš zkusit spíš ORMPM 3U/144 s modulama? Zabere to 4U i s rezervou na kabel. 12 modulů po 12ti konektorech. Ale jde o to kolik jich opravdu potřebuješ, jestli to nakonec nezabere víc než ORSM. DC řešení pro hodně vláken dělá Huber+Suhner s názvem Lisa.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Řeším malý centrální bod kde bude cílově končit odhadem 800 vláken, vše budou 12f kabelely nebo kabely s více 12f buffery (48/72...). Vše bude končit na konektorech, nebude tam žádné provařování vlákno na vlákno apod. Část se bude popojovat přímo na aktivní prvky (páteře...), část na splittery (na konci vlákna bude koncový splitter někde v ulici...). Místnost není příliš velká, musím se tam ještě vměstnat s rackem na aktivní prvky, s rackem na servery, s UPSkama a nějakou další technologií. Předpokládám, že ta optokabeláž by měla zabrat jeden rack. ideálně kdybych do stejného racku dostal i splittery a nějakou další pasivku (máme nějaké CWDM...), pro tolik vláken se samozřejmě musí počítat s nějakým cable managementem. Nechci to dělat extrémně na husto (zhuštěné LCčka), s tám se pak docela blbě pracuje.
ORSM4 bych mohl dát do plytkého (400) racku přiraženého ke stěně, příp. do hlubšího racku oboustranně,
ORMPM 3U/144 - moc si neumím představit co se děle s buffery/kabely za vanou když se zastrčí modul
ORMPV 2U - nějaké zkušenosti mám a co se týče zapojování patchcordů, je to saigon - takhle vana by byla fajn, kdyby ji trošku poladili...
na LISA jsem se díval, připadá mi to už zbytečně nahuštěné a moc mi nevyhovuje to boční připojení
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 5 years ago

ORMPM je peklo. Pracovat s těma výsuvnejma šuplíkama je o nervy. Pro Tebe bude ORSM ideál.
Fotky nějaký pohledám večer, teď mám v telefonu jen tady tuhle - kable management ještě není na hotovo (transportní trubičky vlevo).
Za nás velká spokojenost. Za málo peněž hodně muziky. MICOS Ti to i nachystá vystrojený pigama/adaptérama jakýma chceš (buď Čína, R&M, Suhner-za peníze v Praze dům). Kabel s bufferama ukončís na boku a dál už jdeš jen silikonovou transportkou (cpát buffery přímo do těch kazet je nesmysl, polámou se).
IMG_2772.jpg
IMG_2772.jpg (99.67 KiB) Zobrazeno 5365 x
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..

Uživatelský avatar
Insider
Příspěvky: 2453
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Insider » 5 years ago

Máme nejlepší zkušenosti s těma modrejma kazetama pro 24 sváru, co tu někdo oznašuje za šajs, co je na tom napsaný optocon. Vejde se do toho 24 vláken, tedy 2 buffery. S délkou si moc hlavu nelámeme, protože to má po obvodu docela šikovný zásobníky na namotaný kabel. Takže pigtail tak 50 cm, oholený vlákno taky tak 50 čísel. Navaříme všechny a necháme je viset a pak hromadně pak hromadně jeden po druhým rveme do holderu, volné konce potom namotáme. Když se nějaký svár nepovede (což se moc často nestává, pokud jich už pár stovek máte za sebou), tak to prostě nehodíte na plný okruh, ale na zkrácený, takové vlákno se zakládá jako první, aby potom nepřekáželo. Má to zvedací holdery na kloubu, takže jdou vlákna zakládat i pod holder, jde to štosovat a dobře se to i rozebírá. Ten kdo tuhle kazetu vymýšlel, tak fakt docela přemýšlel.

Vyzkoušíme i tu Lisu, ale pokud jsem dobře viděl, tak má jenom 12 místný holder.
1 x
Michal Peterka, KPE spol. s r.o.
V Hůrkách 1, Praha5 Nové Butovice, Tel: 242498100, 777208819
http://pojitko.cz

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Okoune tady máš foto postup 24 svárů v obyčejné kazetě. Moc se nedařilo, některý vlákna jsem stripoval 6x, ale aspoň je vidět, že se to v kazetě nechá vyřešit.
https://photos.app.goo.gl/wBta5gZWzefxSm9E9
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Jaký má smysl dávat dva buffery do jedné kazety (docela hrubé), když můžu dát dvě a mít to 10x pohodlnější?
Pro nenáročné instalace (jeden buffer na pigtaily bez nějakého provařování...) mi celkem vyhovují tyto kazety
https://eshop.opticord.cz/kazeta-pro-uc ... d2267.html
Dělám to náspedujícím postupem:
délku vláken z bufferu moc neřeším, ale nechávám je co nejdelší (pak se na více otočkách dá "vyšetřit" chybějící kousek na krátkém vlákně...), buffer zapáskuju do kazety, 6 pigtailů zakráním cca na 1m, 6 jich nechám o půlotočku v kazetě delších. Pigtaily do kazety nepáskuju. Svařím 6 svarů s delšími pigtaily, založím je do jednoho hřebínku, pigtailama uděám půlotočku a vylezu ven. Svařím 6 svarů na kratší pigtaily, založím je do druhého hřebínku a vylezu s nima ven rovnou (zapáskuji všech 12 v jednom výstupu). Potom postupně smotávám ty šestice vláken - nejprve o půlotočku výstupy ze svarů (tím se to z roztřepenců celkem sjednotí do dvou 6vl svazků) a potom vždy po půlotočce vždy tu část, která je nejvíc rozčepýřená. Nakonec přebytky z obou stran zaháknu za ty packy, které vycházejí od středu kazety. Není to sice žádná superkrása, vlákna jsou nad svary, ale stejně se to zavře a nejspíše se do toho už nikdy nepoleze. Hlavní je rovnou při instalaci nepustit špatný svar a pohlídat si poloměry.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Jak jsem psal na začátku, dle mě je jednodušší když mají vlákna z buferu stejnou délku, proto používám hřebínky na 12 sv. Kazeta je cca o třetinu větší než co jsi poslal odkaz a dát tam 24 vl. není problém. Určitě by to bylo přehlednější a asi i úhlednější s 12 vl., ale tohle nám vyhovuje nejvíc.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

taky jsem teď dělal 17 svárů do jedný kazety, dva sváry nad sebou do hřebínku. Typicky gpon splitter 1:16 do vchodu do malí krabice. Dělit splitter do dvou kazet se mi fakt nechtělo. Box je Micos MTeH Easy v základní verzi s "velkou" bílou kazetou KM4.

jako jsme začínající prasátka takže s rezervou, riser to splitter = https://photos.app.goo.gl/knqPUn5Sng6WbPpx7
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Používali jsme klasické kazety, ale tam mě nejvíc štvala různá délka vláken vždy po 6ti. Blbě se to motalo a celkově to bylo takové divné. Pak jsme zkusili tu modrou větší na 24 vláken a není problém do ní nacpat velkou rezervu vláken a mít v jedné kazetě 24 svárů s tím, že délka pro jeden buffer je stejná a nemusím odměřovat polovinu vláken jinak. Zároveň je tam u možnost motat vlákna přímo pod hřebínky, kde je dost místa. My využíváme vnitřní 8. Dost nám v tom pomáhá, že využíváme kabely od Prysmianu s Flexitube buffery, které jsou ohebné jako 900um vlákna např. v Riseru. Jediné co si musíme na té modré kazetě upravovat jsou díry pro binder na chycení vláken a bufferů. Ty "vrtáme" do bočních křídel. To je tak asi jediné.
Postup zatím tak nějak hledáme, ale už jsme se dostali k tomu, že si vlákna namotáme na vnitřní 8, odměříme na hřebínek, vše se svaří, pak naskládá do hřebínku, ten se usadí, namotá se zpět na vnitřní 8, vyjede se ven a venku se chytne bindrem ke křídlu. Jde to celkem dobře a lépe než u klasické obyč. kazety. Do vany se to taky vejde tak akorát. Do klasické 1U vany jdou přesně 2 na sebe, je to na milimetry :-)

st.kazeta.JPG
st.kazeta.JPG (75.17 KiB) Zobrazeno 5226 x

nova kazeta.jpg
nova kazeta.jpg (146.61 KiB) Zobrazeno 5226 x

vana.jpg
vana.jpg (126.22 KiB) Zobrazeno 5226 x
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Pěkné kazety jsou v MTeH UNI. Testujeme řešení, že MTEH strčíme do pilířku jako "střeva".
edit: o MTeH psal už hapi
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

teď jsme použili obě MTeH jak uni tak easy a osobně nemám problém a sem nadšenej. Jsme teda zelenáči a beru uni verzi na patu paneláku a easy verzi do horního patra pro splitter a mezi tim riser a nemůžu si stěžovat (4 patrový paneláčky). Tu easy strkáme přímo do stávajících elektro rozvaděče do předposledního patra, bejvá tam vždy volno.

Dost se mi líbilo že za tu cenu těch boxů je u toho komplet příslušenství a tak nemusím řešit co ještě dokoupit a ty jejich kazety co v tom jsou se mi hodně líbí. Musim říct že u toho někdo přemejšlel.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

helapc píše:Okoune tady máš foto postup 24 svárů v obyčejné kazetě. Moc se nedařilo, některý vlákna jsem stripoval 6x, ale aspoň je vidět, že se to v kazetě nechá vyřešit.
https://photos.app.goo.gl/wBta5gZWzefxSm9E9


No díky za snahu ale není mi jasné krom toho že u toho posloucháš muziku jak tam právě namotáváš to harampádí, ve výsledku to právě moc pěkně nevypadá :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

jo protože udělal sváry a pak to motal do kazety. Taky jsme to tak teď dělaly a jako dá se to ale radši bych snad spíš udělal svár a zamotal do kazety a pak další svár. Ta moje fotka je prvně posvařovaná a zamotaná do kazety až potom a vidíš že se to dá. Dělal sem několik různých kazet a hodně záleží na kazetě než to jak máš dlouhý vlákna ke svárům. Když je dobrá kazeta tak to tam namotáš hezky jakkoliv.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Trochu jsem čekal kritiku na vzhled a beru ji.
Pod správným organizováním svárů v kazetě si představují dodržení poloměrů ohybů při kompletním ochránění vláken a svárů. Celá dnešní akce včetně stavění stanu a fotodokumentace trvala 2 hod. Motat každé vlákno zvlášť by to protáhlo cca o dvojnásobek.

Okoune to motání tam naznačeno je. Všech 12 ochran nadzvedneš srovnáš vlákna aby byli ochrany u sebe, pak ty vlasy dvakrát překřížíš nad kazetou a položíš ochrany na místo kam patří. Tahle fotka tam je. Chytneš do ruky zbytek stahovací pásky a pasuješ to do kazety.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

hapi píše:taky jsem teď dělal 17 svárů do jedný kazety, dva sváry nad sebou do hřebínku. Typicky gpon splitter 1:16 do vchodu do malí krabice. Dělit splitter do dvou kazet se mi fakt nechtělo. Box je Micos MTeH Easy v základní verzi s "velkou" bílou kazetou KM4.

jako jsme začínající prasátka takže s rezervou, riser to splitter = https://photos.app.goo.gl/knqPUn5Sng6WbPpx7


jaktože už nefibrlokuješ?
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...