Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RouterBOARD SXT

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Re: RouterBOARD SXT

Příspěvekod pcwifi » 13 years ago

zadnej stress, nekdo to ozkousi a vsici velmi radi zustanou u RB711 a svobodne volby antenniho boxu :wink:

PW
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

honzam píše:viděl jsi ty fotky na FB? vevnitř 711 není, je to úplně nová deska která ale asi pochopitelně asi vychází z RB711.
Dvě polarizace se určitě používat nemusí. Přepnu to do Ačka a jedu


hw typu RB711 ne identická deska.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

Selič píše:
nemohu si pomoci,ale kolem te krytky to na me pusobi, jakoby to vodotesny nebylo ani omylem...to uz jako lepe ma toto reseny UBNT u Nano/Loco. Silene mi prijde i to, ze pri napojovani UTPka polezu prsty nad pametovym cipem, staci 1 kapka vody na ruce a je to mrtvola...hrozne nedoreseny, to nemelo vubec jit na trh podle me zadna snaha nejak oddelit tyto konektory od zbytku...sice provedeni s 24db ant, by asi bylo uz vetsi prase, ale snad by bylo i misto na doreseni zminenych problemu...


A co jako cekali? Mikrotici design hardware proste tezce nezvladaji a nikdy nezvladali. Co deska, to nejaka bota. Ted se hlavne snazi neztratit stopu za UBNT, ktery jim obchodne a kvalitativne vypalilo rybnik ve vetsine sveta. Srovnej treba RB411R s Picostation2, kdyby to UBNTaci nepodelali cenou, tak Mikrotiky valcovali uz mnohem driv.

Tu antenu vevnitr tipuju na 12 kulatych flicku do krize a vyzarovak bude hodne divoky. A nebo nejakej fraktal.
Hlavne me znervoznuji plosky na pripaji koaxu na PCB. Tohle uz je na 5GHz pase.


Co deska to nejaka bota? Sem zatim neregistroval nejaky extra boty krom 333 a 433 kde se rusej karty u men nejvice pouzivane 411 ted 711 u klientu zatim nemaj zadnej problem o kterym vim ... na vysilacich drib 532 bez problemu , pak 600 super deska bez problemu jedine tak 800 mela problem zezacatku s teplotou , coz sami priznali a bez problemu vymenily .
Pravda ten jejich novej sxt me zatim moc nepresvedcuje ale zatim sou to pouze dohady vyzkousim uvidim . Spis to vypada ze zustanu u desek rb ale anteny si dodam nejaky kvalitnejsi , kdyz se to zakaznikovi dobre vysvetli tak tech par stovaku navrch ozeli . Podle me je zaklad dobryho spojeni hlavne dobre vyvazena anteni soustava coz UBNT zatim nepredvedlo . Zatim predvadi same levny reseni pro takoveto domaci bastleni . Kdyz srovnam ve svem okoli tak tri konkurencni firmy od ubnt uplne upustily a presli na rbcka plus antena jakou sami uznavaj za dobrou a jen jedna prejela na ubnt komplet a to je n proto ze je to reseni pro "blby" otazkou je proc je kazdou chvilku vidim nekde na servisu :twisted: ciste na ubnt to nesvaluju i kdyz na tom ma dost velkej podil ono staci jim projet sit a kdyz vidim jejeich reseni ... ble ble ble .... kdyz uz ubnt tak jedine s kvalitni antenou a totez se bojim aby nezalalo platit i u tiku . Ale pockam na zkusebni kousky nez to zavrhnu uplne . Ono je sice hezky mit lambo ale kdyz jedete na cinskejch gumach za petikilo z hypace tak je vam taky nahovno kolik koni mate pdo kapotou kdyz sou v praxi nepouzitelny :evil: Takze shrnuti je hezky teoreticky hodnoty ael az praxe ukaze kdo vic masti papir :mrgreen:
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 13 years ago

S tim souhlasim, kvalitni antena je zaklad. Pomerne hojne pouzivam WISPstation5, Bullet a zadny problem.

K tem botam RB:
RB450 - nafukovaci kondenzatory
RB112, RB133, RB411AR - nahodne mizi po rebootu radia.
RB532 odflaknuty zdroj, rusi TV, s jistou kombinaci karet vubec nenabehne.
RB411 nefunguji starsi atheros chipsety AR5211 - pekne nas....o kdyz jich chtel dat clovek par desitek misto RB133
RB4xx prvnich serie chybne osazeni soucastek ve zdroji.
RBx33 "ruseni" karet - dilem umistenim karet nad sebou, dilem diletantsky navrh plosnaku
jakykoliv RB s integrovanym radiem - na co je me antena s PSV1.1, kdyz to zmrvi mikropaskem mezi konektorem a atherosem
a jeste by se toho naslo

UBNT pro zmenu zase:
anteny :(
Prvnich nekolik serii Bulletu - spatny ethernet chip, nahodne ztraci spojeni s nekterym chipsetem se nespoji vubec
Prvnich nekolik serii Bulletu - spatne navrzene napajeni, se kouse a nechce nabehnout
Prvni serie Rocket - prehozene soucastky kolem vf zesilovace, jedna antena vubec nefungovala
Jinak me toho moc nenapada. Vetsinou po nahlaseni na ubnt foru nasledovala rychla oprava.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

Tak asi patrim k tem stastnejm ale krom ruseni karet na x33 seriich sem nic z vyse uvedenych zavad na rb nezaznamenal, jelikoz mi vice vyhovuji seri 600 a 800 tak em to moc ani netrapilo :)
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 13 years ago

RB450 - nafukovaci kondenzatory
Nepoužíval jsem, nemůžu posoudit
RB112, RB133, RB411AR - nahodne mizi po rebootu radia.
asi 250ks rb133 na síti, mimo asi 3ks odpálených eth portů jsem nikdy podobný problém nezaregistroval, u 112 a 411AR nevím
RB532 odflaknuty zdroj, rusi TV, s jistou kombinaci karet vubec nenabehne.
Zdroj na 532 ruší TV? To snad dělají spínané zdroje, nebo se o tom aspoň takhle mluvilo. Osobně jsem se s tím taky setkal, ale po výměně zdroje za jiný, problém ustal. RB532 jsem měl na síti jako apčka asi 8-10ks a ještě se po síti pořád někde poflakují, v podstatě už jen jako klientské zařízení, ale fungují bez problémů. Ohledně kombinace karet + nenaběhnutí, 532 je stará plečka, co bys chctěl, když do ní narveš kombinaci starých a nových karet které se v té době nevyráběli.....
RB411 nefunguji starsi atheros chipsety AR5211 - pekne nas....o kdyz jich chtel dat clovek par desitek misto RB133
Nevím jaké karty mají uváděný chipset, zřejmě starší než CM9 a ty se vyrábějí už pěknou řádku let. Asi Tě to naštvalo, zkoušels ty karty třeba v RB600, RB433 nebo něčem podobném? myslím že tam taky nejedou. Ve Felicii Ti taky nebudou sedět díly ze Š120 ikdyž jich máš doma kopec a chtěl bys je použít.....
RB4xx prvnich serie chybne osazeni soucastek ve zdroji.
nemůžu posoudit
RBx33 "ruseni" karet - dilem umistenim karet nad sebou, dilem diletantsky navrh plosnaku
To je prasárna ale rušení karet je i něčím jiným, než že jsou karty nad sebou. Třeba v RB600 jsou stejně, a k podobnému problému tam nedochází. Určitě to má ale svůj podíl, když u RB800 zvolili horní patice o poznání vyšší.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 13 years ago

Ja to povnavam od doby, kdy proti sobe staly RB532 a RB133 versus WRAP a o RB4xx nebylo slechu. A to se kvalitativne srovnat proste neda.
K tem RB4xx vs. Atheros5211 - jsem tam mel osazene karty s MMCX konektory kvalitativne lepsi nez CM9 coz je odpad. Takze to by byl pro me tehdy krok zpet. Tyhle karty normalne kdekoliv krome RB4xx jedou.

Na "ruseni" karet v RB433 jsem se koukal ve vf laboratori a zkouseli jsem na to vyvinout patch, coz se temer podarilo. Otazka je co s tim, protoze se tim jednak rusi zaruka konkretniho kusu a zabere to prilis mnoho clovekominut. Muzu rict ze umisteni karet nad sebou neni hlavni pricina.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

Selič píše:Na "ruseni" karet v RB433 jsem se koukal ve vf laboratori a zkouseli jsem na to vyvinout patch, coz se temer podarilo. Otazka je co s tim, protoze se tim jednak rusi zaruka konkretniho kusu a zabere to prilis mnoho clovekominut. Muzu rict ze umisteni karet nad sebou neni hlavni pricina.


povídej, stejně ty šmejdy vyhazuju ze sítě ale povídej.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 13 years ago

povídej, stejně ty šmejdy vyhazuju ze sítě ale povídej.


Až budeš vyhazovat příště čekám pod oknem :)
Ještě to musím trochu dopilovat a pak se rozhodnu jest-li to zveřejním nebo ne. Celkový odhad vynaložené výzkumné práce je asi 40 odborných člověkohodin a nechce se mi to publikovat úplně zadarmo. Bych pořeboval ještě dva vzorky RB433 a jeden RB493 na ověření.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 13 years ago

ppp76 píše:
lwq píše:
pcwifi píše:esi se nepletu, pokud se neco SW pokaká, tak se samotný board prepne do nejakeho servisniho modu, kdy do nej jde napumpovat po LANce opravu...je to i v nastaveni samotneho RoS co vim...aspon u 711 ano

PW


Me slo ale o cilenej reset - kdy proste treba ala UBNT - na PoE injektoru podrzim tlacitko a to vyresetne board do zakladu ...


A na co chces totalni reset? Za leta co rbcka pouzivam sem ho zatim nepotreboval ani jednou u klienta delat :roll:


Na co totalni reset ? Treba kdyz nic jineho na haluzi RB nepomuze - bohuzel se to obcas stane ... :roll:
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 13 years ago

hapi píše:
lwq píše:
Plus taky, zda budou umet i neco bez dual-polarizace pro to jejich TDMA a hlavne, zda TDMA chteji udelat poradne a se vsemi vyhodami a ne jako UBNT :roll: :twisted:


cože? TDMA je přece NV2 a o tom už vim docela hodně a dá se používat. Nikdo tě nenutí používat obě polarizace, prostě jeden chain vypneš a hotovo. Ale žádný ukvapený závěry bych nedělal. Bude to RB711 s vyvedenym druhym výstupem. Jestli ta anténa a výdrž celku bude za něco stát, bude to ok ale jinak to bude k ničemu. Ten kryt na konektor taky odsuzuju. Mohly to vymyslet jinak. No ale u UBNTu si taky nikdo nestěžuje na připojení jednotky k rocket dishe skrz ty slabounký kablíky, RSMA + šprcku na tom.

Jinak by to asi mohlo znamenat brzký příchod release v5.


Pravda, ale prijde mi, ze bez synchronizace (nejlepe absolutne cele) site je TDMA (v tomto provedeni) jen polovicate reseni ...

Kazdopadne to dokazuje absolutni nouzi chlapcu k MK ohledne HW platformy a vubec konstrukcniho reseni ... Alespon dle meho nazoru.

Ohledne Ros v.5 - jen at to PORADNE doladi a nikam nespechaji - k cemu mrte revizi, kde clovek musi hledat co za verzi kde jak funguje :roll:
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

PW[/quote]

Me slo ale o cilenej reset - kdy proste treba ala UBNT - na PoE injektoru podrzim tlacitko a to vyresetne board do zakladu ...[/quote]

A na co chces totalni reset? Za leta co rbcka pouzivam sem ho zatim nepotreboval ani jednou u klienta delat :roll:[/quote]

Na co totalni reset ? Treba kdyz nic jineho na haluzi RB nepomuze - bohuzel se to obcas stane ... :roll:[/quote]

Tak to te lituju ale me se to za x let a a ni na jednom xset rbcek nestalo ... a doufam ani nestane
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

lwq píše:
hapi píše:
Pravda, ale prijde mi, ze bez synchronizace (nejlepe absolutne cele) site je TDMA (v tomto provedeni) jen polovicate reseni ...

Kazdopadne to dokazuje absolutni nouzi chlapcu k MK ohledne HW platformy a vubec konstrukcniho reseni ... Alespon dle meho nazoru.

Ohledne Ros v.5 - jen at to PORADNE doladi a nikam nespechaji - k cemu mrte revizi, kde clovek musi hledat co za verzi kde jak funguje :roll:


tak pokud hodláš ject na stejnym kanále tak jasně, potřebuješ syncnout všechny APčka dohromady ale když na různých tak je to jedno ne? Tohle mi nepřijde jako chyba. Mimo to, i tenhle sync mezi APčky se do NV2 chystá. Jinak jakej jinej sync by jsi tam chtěl? Všechno ostatní obstará APčko samo pro sebe.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 1659
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lwq » 13 years ago

hapi píše:
lwq píše:
hapi píše:
Pravda, ale prijde mi, ze bez synchronizace (nejlepe absolutne cele) site je TDMA (v tomto provedeni) jen polovicate reseni ...

Kazdopadne to dokazuje absolutni nouzi chlapcu k MK ohledne HW platformy a vubec konstrukcniho reseni ... Alespon dle meho nazoru.

Ohledne Ros v.5 - jen at to PORADNE doladi a nikam nespechaji - k cemu mrte revizi, kde clovek musi hledat co za verzi kde jak funguje :roll:


tak pokud hodláš ject na stejnym kanále tak jasně, potřebuješ syncnout všechny APčka dohromady ale když na různých tak je to jedno ne? Tohle mi nepřijde jako chyba. Mimo to, i tenhle sync mezi APčky se do NV2 chystá. Jinak jakej jinej sync by jsi tam chtěl? Všechno ostatní obstará APčko samo pro sebe.


Prave, kdyz bych chtel usetrit pasmo a pro sit v jedne oblasti pouzit jednu frekvenci, tak potrebuju NV2 co umi se pres GPS a mezi sebou synchronizovat.
0 x
LWQ ... Vice na www.lwq.cz (treba GIOM 3000 atp.) ...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

neni třeba GPS. Stačí aby se o syncnulo podle něčeho jinýho. Tedy spíš GPS je jenom na to když jsou APčka dál od sebe kde neni možný je nějak spojit kabelem. No ale stejně, čistě logicky si podělíš rychlost na APčkách.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků