Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

HW pro GW a PPPOE koncentrátor

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
waggy
Příspěvky: 22
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Re: HW pro GW a PPPOE koncentrátor

Příspěvekod waggy » 4 years ago

https://www.hotlavasystems.com/products_10gbe.html do 1U nacpeš 2 tyhle karty chipset 82599es v mikrotiku jede
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

waggy píše:https://www.hotlavasystems.com/products_10gbe.html do 1U nacpeš 2 tyhle karty chipset 82599es v mikrotiku jede

Kolik ta sranda stojí?
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 4 years ago

Dík za všechny postřehy. Bohužel to 1U je relativně nutnost :-/ zatím není tolik místa.

Jestli budou IO zepředu nebo zezadu, to je mi šumák. Důležitá je rychlost a cena. Na detaily si nehrajem ;-) nikdo se tam na to jezdit dívat nebude.

Ale díky moc za pomoc. S HW si fakt moc nekamarádím. :-/
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Ještě k té topologii a požadavkům:
1) BGP+NAT router. Pokud nemáš v BGP full table, pustil bych to na libovolném slušném L3 switchi. Switch s hromadou sfp+ tam totiž stejně budeš muset mít, ušetříš server, ušetříš porty a rozumný switch ani nebude vědět, že přes něj něco teče. Co se NATu týče jsem pochopil, že jich máš jen pár (většina sítě na veřejkách), takže bych ty tuto úlohu udělal jinde (obětovat těch pár veřejek až ke klientům, případně to obsloužit na nějakém menším Mikrotik boxu). Máme tady třeba v bedně Catalyst 4500-X co se nepoužil na jednom projektu, mělo by to mít slušné buffery (32MB shared).
2)+3) MPLSka sama o sobě moc výkonu nežere. Není zbytečné, aby L2 okruhy končily v serveru a pak se kvůli PPPoE po L2 (bridge) stěhovaly do samostatného BOXu kvůli PPPoE když na nich vlastně stačí zapnout PPPoE server na tom MPLS boxu ?
Jsou to jen návrhy, neznám tvou topologii a jakou roli tam hraje MPLS/VPLS...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

no jo jenomže ani na jednom z toho neběží přívětiví mikrotik což je podmínka a já se jí nedivím. Já ho chápu obzvlášť když vidím cenu toho cisca.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

cmgn píše:Dík za všechny postřehy. Bohužel to 1U je relativně nutnost :-/ zatím není tolik místa.

Jestli budou IO zepředu nebo zezadu, to je mi šumák. Důležitá je rychlost a cena. Na detaily si nehrajem ;-) nikdo se tam na to jezdit dívat nebude.

Ale díky moc za pomoc. S HW si fakt moc nekamarádím. :-/


kolik teda portů? Jestli můžou bejt io zezadu tak je to snadnější cesta.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

hapi píše:
rsaf píše:Cena možná trošku nesmysl je, v pondělí se můžu podívat do konfigurátoru, kam se to dostane. Jinak na vždy bývá na výběr víc různých typů (Qlogic, broadcom/mellanox, Intel...) takže s kompatibilitou by problém být nemusel. Pokud je v 1U 8 rozhraní tak jsou to většinou dvě quad port karty - jedna normálně ve slotu a druhá "onboard" daughtercard.


no jo ale většina z toho v mikrotiku nejede. Ale tak to je fuk, dell s 8x SFP+ bude těžce přes 100k a nebojim se říct i přes 150k.


Servery od Dellu se dají za 100k sehnat s 8C/16T@3Ghz, 5 disky a 7 letou 4hr on-site zárukou (oprava serveru do 4h od nahlášení). Ceny SFP+ karet teď nevím, ale nemyslím, že by to byl ranec.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

hapi píše:no jo jenomže ani na jednom z toho neběží přívětiví mikrotik což je podmínka a já se jí nedivím. Já ho chápu obzvlášť když vidím cenu toho cisca.

Přívětivější? To je asi věc názoru. Určitě mám raději BGP na Ciscu než na Mikrotiku. Podle mě je to přehlednější, lépe zdokumentované, online je dostupná spousta informací a na je velká šance, že na druhé straně upstream peeru bude někdo, kdo ví jak to v tom ciscu nastavit...

Switch tam pravděpodobně bude muset mít tak jako tak, slušný switch na tom místě bez mrknutí oka vydrží 10 let, případně se časem přesune v síti někam níže (zatímco hluboké 1Učko bude tou dobou již dávno ve šrotu).
Místo 3 serverů (a beztak i switche) by z toho možná mohl být jeden switch + jeden server.
Cena je samozřejmě důležitá, ale 1) u Cisca se na veřejně dostupné ceny moc dívat nemůžš, 2) může to přeci klidně být Arista, Hua nebo něco jiného, 3) jsou to dvě datacentra, několik okruhů, konektivita v řádech gigabitů. Tahle sranda může mít měsíční provozní náklady klidně 100tis Kč? Jak moc je potřeba na takovém místě šetřit?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Sidi píše:Servery od Dellu se dají za 100k sehnat s 8C/16T@3Ghz, 5 disky a 7 letou 4hr on-site zárukou (oprava serveru do 4h od nahlášení). Ceny SFP+ karet teď nevím, ale nemyslím, že by to byl ranec.

Navíc 5 disků nepotřebuje, 7y mission critical záruku nepotřebuje, řadič s raid5/6 a baterkou taky ne.
Jinak oprava do 4 hodin od nahlášení je spíše mokrý sen než realita - jsou to 4 hodiny "na reakci", takže:
- nahlásíš poruchu, trvá hoďku (někdy dvě) než se někdo ozve
- vyžádají si hromadu informací jako např. diagnostické výpisy z iDRACu, nahrává se to někam k nim na portál...
- pak teoreticky posílají kurýrem díl (pokud z diagnostiky usoudí na vadný user-serviceable díl), případně díl+technika (každé jde jiným kanálem).
- pokud se úplně náhodu stane, že je problém jinde, běží 4 hodiny znovu...
Takže 4 hodiny to nejsou, ale určitě je to lepší než nic. Záleží taky na tom, odkud díl vezou - k nám na Ostravsko to jezdí někde od Katowic a když se při diagnostice zjistilo, že chyby vykazují v poli dva disky, šel ten druhý až někde ze Rzeszowa (a dovezl ho polský taxikář).
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

rsaf píše:
hapi píše:no jo jenomže ani na jednom z toho neběží přívětiví mikrotik což je podmínka a já se jí nedivím. Já ho chápu obzvlášť když vidím cenu toho cisca.

Přívětivější? To je asi věc názoru. Určitě mám raději BGP na Ciscu než na Mikrotiku. Podle mě je to přehlednější, lépe zdokumentované, online je dostupná spousta informací a na je velká šance, že na druhé straně upstream peeru bude někdo, kdo ví jak to v tom ciscu nastavit...

Switch tam pravděpodobně bude muset mít tak jako tak, slušný switch na tom místě bez mrknutí oka vydrží 10 let, případně se časem přesune v síti někam níže (zatímco hluboké 1Učko bude tou dobou již dávno ve šrotu).
Místo 3 serverů (a beztak i switche) by z toho možná mohl být jeden switch + jeden server.
Cena je samozřejmě důležitá, ale 1) u Cisca se na veřejně dostupné ceny moc dívat nemůžš, 2) může to přeci klidně být Arista, Hua nebo něco jiného, 3) jsou to dvě datacentra, několik okruhů, konektivita v řádech gigabitů. Tahle sranda může mít měsíční provozní náklady klidně 100tis Kč? Jak moc je potřeba na takovém místě šetřit?


super super ale když to neumíš ovládat tak je ti to na nic. Mikrotika ovládá půlka osazenstva tohohle fora. Cisco tady na foru tak 10 lidí? A jako proč to furt řešíš? podmínka je mikrotik. To je jako kdybych dostal cisco do ruky já. Pro mě to je jenom předražený těžítko na stůl protože v tom neudělám ani pííp. Pokud někdo už má přizpůsobeno všechno na mikrotik tak ho nějaký cisco zajímat nebude.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

Sidi píše:
hapi píše:
rsaf píše:Cena možná trošku nesmysl je, v pondělí se můžu podívat do konfigurátoru, kam se to dostane. Jinak na vždy bývá na výběr víc různých typů (Qlogic, broadcom/mellanox, Intel...) takže s kompatibilitou by problém být nemusel. Pokud je v 1U 8 rozhraní tak jsou to většinou dvě quad port karty - jedna normálně ve slotu a druhá "onboard" daughtercard.


no jo ale většina z toho v mikrotiku nejede. Ale tak to je fuk, dell s 8x SFP+ bude těžce přes 100k a nebojim se říct i přes 150k.


Servery od Dellu se dají za 100k sehnat s 8C/16T@3Ghz, 5 disky a 7 letou 4hr on-site zárukou (oprava serveru do 4h od nahlášení). Ceny SFP+ karet teď nevím, ale nemyslím, že by to byl ranec.


jistě že, a proto je tu supermicro kde tohle máš za půlku s lepším cpu. Navíc jak to je s 5 disky tak automaticky hloubka 600+. No já tu sestavu vymyslim a pak sem postnu cenovku za kterou to prodávám jako hotový řešení.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 4 years ago

Hapi, co nejvíc portů ;-) klidně, když to napíšeš nějak a dáš odkaz na jiný 2-3 karty, co v Tiku jedou a daji se kdyztak v té sestavě vyměnit, tak úplně značka ideal.

Cisco umím, to problém není. CCNA i CCNP v routingu mám. Problém je čas a to, že nemám za sebe v Ciscu na firmě zástup. Ale čas je horší. Dost jsem z toho zapomněl, musel bych si to připomenout. Teď je MikroTik pro mě lepší volba. Server časem posunu jinam a klidně dam Cisco či cokoliv jinyho :-)

Moc díky za pomoc
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

rsaf píše:Navíc 5 disků nepotřebuje, 7y mission critical záruku nepotřebuje, řadič s raid5/6 a baterkou taky ne.
Jinak oprava do 4 hodin od nahlášení je spíše mokrý sen než realita - jsou to 4 hodiny "na reakci", takže:
- nahlásíš poruchu, trvá hoďku (někdy dvě) než se někdo ozve
- vyžádají si hromadu informací jako např. diagnostické výpisy z iDRACu, nahrává se to někam k nim na portál...
- pak teoreticky posílají kurýrem díl (pokud z diagnostiky usoudí na vadný user-serviceable díl), případně díl+technika (každé jde jiným kanálem).
- pokud se úplně náhodu stane, že je problém jinde, běží 4 hodiny znovu...
Takže 4 hodiny to nejsou, ale určitě je to lepší než nic. Záleží taky na tom, odkud díl vezou - k nám na Ostravsko to jezdí někde od Katowic a když se při diagnostice zjistilo, že chyby vykazují v poli dva disky, šel ten druhý až někde ze Rzeszowa (a dovezl ho polský taxikář).


To byla jen reakce na hapiho i tom, že požadovaná sestava by byla za 150+k. Napsal jsem příklad (konkrétně CCTV server), který jsem v zimě nechával skutečně naceňovat a nevycucával si cenu z prstu. Za 105k jsem byl daleko za požadovanýma specifikacema (jen chyběly SFP+ karty).

MC4h jsem už jednou vyzkoušel (většinou reakci do 4h nevyžaduji - co je důležité, to je v HA, takže si zásah vklidu naplánuji do regulérní pracovní doby). Zjistil jsem si vadu, zavolal (zásadně jen volám a po telefonu už zodpovídám první dotazy technika), posla maila s požadovaným logem a cca za 3,5h u mě byl technik - ale je pravda, že je nutné být hodně konkrétní, rázný a nenechat prostor pro nejasnosti. Ke mě jezdí cca 150km z Pražského skladu.
0 x

Filipová Ludmila
Příspěvky: 139
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Filipová Ludmila » 4 years ago

Představ si CCR co má ethernety zezadu.
Ona jen představa, že by jste měli fyzicky přehodit kabely z CCRka do serveru s kabely zezadu je fakt děsivá. A jak psal někdo dál v datacentru je to z přístupné z obou stran. Narazili jsme na stejný problém a vyřešit to jde úplně jednoduše server si dejte do racku obráceně :)
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Filipová Ludmila píše:server si dejte do racku obráceně :)

Spousta datacenter (i když cecolo to většinou úplně není) má teplou/studenou uličku. Spíše se "obráceně" dávají switche.
0 x