Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

HW pro GW a PPPOE koncentrátor

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Re: HW pro GW a PPPOE koncentrátor

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Dej to veřejně. Klidně bez cen, nebo je zaokrouhli "řádově", pokud by ti to vadilo ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

s 1U je aktuálně problém. Supermicro přestává všechny 1U s předními IO vyrábět. Aktuálně mám problém i u jiný zakázky s 1U. Myslím krátký 1U do 450mm a ne ty s hotswapy s hloubkou 600-800mm a cenou kterou na routeru nikdo neakceptuje nebo to nemá ani kam umístit. Nikdo z dodavatelů mi nedokázal říct proč to přestávají dělat. Ještě je ve hře jedno šásko 1U ale tam se nedá dát víc jak jedna karta.

Původně jsem si myslel že váznou dodávky kvůli čínskému novému roku a pak přišel korona virus a najednou u většiny věcí 1U a přední IO je ukončená výroba a všude značka EOL. Uvidíme co kde seženu.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Formát je vcelku fuk (i když i 60cm hloubky je už poměrně hafo). Přední konektory se sice leckdy hodí, ale hlavní jsou střeva.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

přední IO jsou důležitý. Představ si CCR co má ethernety zezadu. Je to prostě divný. Ale asi se to bude muset začít používat.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Jo, já to chápu. Ale u PC routerů/serverů je to bohužel jen výjimka. Budeme muset vymyslet nějaký "dock".
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Součástí zadání bylo, že to bude v datacentru (Ce Colo + TTC). Není v takovém případě zbytečné bojovat s chassis s předními konektory, když v DC jsou většinou dostatečně hluboké racky a jsou přístupné z obou stran? Těch pár parchcordů dozadu nikoho nezabije, fyzicky se na to stejně potom několik let nesáhne.

1U DELLy, které máme ve vmware clusteru mají klidně 8xSFP+ (ale bude to jiná cenová relace...)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

Standardně se používá io vepředu tak se snažím to tlačit. I tak s io v zadu to nevypadá o moc lépe. Jo hp, dell atd. určitě mají 8x SFP+ a podobně ale hádám že podpora v mikrotiku nebude a to ze tam je sfp+ 8x značí že to bude na víc patic a cena bude nesmysl.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

pozor pokud tam budš chtít koncentrovat to VPLS tak je problém s použitím X86 na mikrotiku a vyšším MTU pro VPLS, takže by si musel mít jedině X86 s kartami od mikrotiku, které se už snad ani neprodávají a výkonově jsou hodně špatné, takže jedině CCR zatím bohužel :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Cena možná trošku nesmysl je, v pondělí se můžu podívat do konfigurátoru, kam se to dostane. Jinak na vždy bývá na výběr víc různých typů (Qlogic, broadcom/mellanox, Intel...) takže s kompatibilitou by problém být nemusel. Pokud je v 1U 8 rozhraní tak jsou to většinou dvě quad port karty - jedna normálně ve slotu a druhá "onboard" daughtercard.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

okoun píše:pozor pokud tam budš chtít koncentrovat to VPLS tak je problém s použitím X86 na mikrotiku a vyšším MTU pro VPLS, takže by si musel mít jedině X86 s kartami od mikrotiku, které se už snad ani neprodávají a výkonově jsou hodně špatné, takže jedině CCR zatím bohužel :(


keci v kleci.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

rsaf píše:Cena možná trošku nesmysl je, v pondělí se můžu podívat do konfigurátoru, kam se to dostane. Jinak na vždy bývá na výběr víc různých typů (Qlogic, broadcom/mellanox, Intel...) takže s kompatibilitou by problém být nemusel. Pokud je v 1U 8 rozhraní tak jsou to většinou dvě quad port karty - jedna normálně ve slotu a druhá "onboard" daughtercard.


no jo ale většina z toho v mikrotiku nejede. Ale tak to je fuk, dell s 8x SFP+ bude těžce přes 100k a nebojim se říct i přes 150k.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

To si nemyslím, ale nechci kecat (nefunguje mi login do konfigurátoru). Může to být tak 30% proti supermicro. Navíc pokud se najednou poptá 6 serverů, dá se vykouzlit zajímavá cena...
0 x

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 4 years ago

Co třeba něco takového: https://www.czech-server.cz/dell-powere ... 77227.html dají se tam určitě dát 4-6 10G portů... Nad to free ESXi a CHR a za pár korun mám profi stroj co vydrží...
Máme pár dellů (710, 730, 730xd) a jsou fajn :)
0 x
Jan Ptáček

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

a jak tahle stará šunka s nutností používat virtual se může rovnat dnešnímu hardware? Aha.. už sem to pochopil, neragovat na to.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1635
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zdenek.svarc » 4 years ago

Kluci, nepleťte si routování v datacentrech s routováním v carrier network. V carrier nejde mít abstrakce, musí to jít co nejblíž na železo.
0 x