Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Crs112-8p4s problém

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Re: Crs112-8p4s problém

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Nejblíže bohužel v Karl-Marx-Stadtu ... https://www.varia-store.com/
Gemb píše:
ludvik píše:Netonix zvládne vše, co chcete ...

Kde sa to da kupit a kolko to stoji? O netonixe viem ale nepoznam jeho kvalitu ani cenu....

Kvalitě hardwaru není co vytknout. Software s nimi řeším, něco jim vyžírá občas RAM.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

ludvik píše:Netonix zvládne vše, co chcete ...

Nemá sfp+ a nevidím velikost bufferů, jinak hezký.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

sfp+ bude snad zanedlouho v nových typech.
Je to holt "wisp" switch odpovídající době pre-60GHz. Tedy gigo na agregaci access pointů je v podstatě dostačující.

Switch čip popsán zde: https://forum.netonix.com/viewtopic.php?p=475
Co jsem to tak porovnával já, tak kam se hrabou UBNT a CRS.
A abych pravdu řekl, tak jsem náhradu nenašel. Možnosti 48V/24V/AC/DC jsou nedostižné. Neexistuje nic, co by tím nešlo odnapájet (i když možná by se občas normální stabilizovaný výstup na svorkách hodil také). A kdybych to možná lépe pochopil, tak ani není potřeba UPS (oni běžně používají DC variantu prostě s připojenou baterií a nabíječkou).

Nemluvě o teplotním rozsahu.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

ludvik píše:sfp+ bude snad zanedlouho v nových typech.
Je to holt "wisp" switch odpovídající době pre-60GHz. Tedy gigo na agregaci access pointů je v podstatě dostačující.

Switch čip popsán zde: https://forum.netonix.com/viewtopic.php?p=475
Co jsem to tak porovnával já, tak kam se hrabou UBNT a CRS.
A abych pravdu řekl, tak jsem náhradu nenašel. Možnosti 48V/24V/AC/DC jsou nedostižné. Neexistuje nic, co by tím nešlo odnapájet (i když možná by se občas normální stabilizovaný výstup na svorkách hodil také). A kdybych to možná lépe pochopil, tak ani není potřeba UPS (oni běžně používají DC variantu prostě s připojenou baterií a nabíječkou).

Nemluvě o teplotním rozsahu.

4MB je ok a jak je to s kvalitama? Neseká se to? Co software, funguje vše jak má a nastavení hybrid, trunk acces port je alespoň vzdáleně podobný ciscu a hp?
Škoda že není dovozce do ČR. Na test bychom něco asi vzali.
S tím napájením, ono to umí odpojit při určitým napětí výstup? Jinak to bez odpojovače používat je blbost.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Neseká se to. Ale jak jsem již zmínil, mají tam někde memoryleak a občas se to rebootne ... na přesnou závislost jsem zatím nepřišel, mám kusy stabilní i nestabilní. Snad je k tomu brzy dokopu. Je to softwarový problém.

Jinak si nestěžuji. Je to klikací, i když to má i CLI. Na co se ptáš u hybrid/trunk nevím, nemám problém, jednodušeji to asi vymyslet nelze. Je faktem, že u těchto switchů nepotřebuji ani (r/m)STP (ani ERPS), takže v tom neposloužím. Asi na to koukám jako na inteligentní POE panel s VLANy :-)

Ten switch čip toho umí spoustu. Přeci jenom míří do enterprise segmentu. Ale software je mířen jednodušeji.

Asi jediná věc, co mi tam chybí je podpora DDM na SFP. Typ to pozná, ale tím končí.

Měří i spotřebu, jak celkovou, tak na jednotlivých portech (krom osmičky, která je mírně lowcost).
POE je sice pasivní, ale ve všech variantách - 24V, 24VH (po 4 párech), 48V a 48VH (myslím, že ne vše na všech portech ani u těch větších typů, ty ale nepoužívám). Ale třeba Racom lze napájet ze všech portů (stačí mu 2 páry), Alcoma MP600X-PoE už potřebuje 4. A díky tomu, že je to pasivní tím lze napájet i AF/AT POE zařízení :-)
Docela rozumně vymysleli ten nejmenší typ. Je k tomu běžný napájecí zdroj, ale umí na jednom portu i poe-in - čili se to dá použít jako extender někam na stožár blíž k zařízením (dokonce na to mají i krabičku).

Napájení tak jak ho myslí oni jsem fyzicky nezkoušel. Ale výrobce (resp. jeden z majitelů) má vlastní ISP, kde to používá. Princip je ten, že to píchneš na baterii a paralelně nabíječ (plus pojistky). A v závislosti na napětí to pak umí odpojovat porty a nakonec se vypnout (a pak zase zapnout).
Sice je kupuji (ty se zdrojem, značené ala 250-DC), ale napájení máme buď IMCO nebo občas TinyControl.

Zkoušel jsem ukecat Discomp. Ale prý není zájem, tak nevím.


Varia-store.com je dle mě v pohodě, zatím žádný problém, ani s jednou reklamací (i když je to samozřejmě zdlouhavější, než něco místního). Ale stejně mám takovéto věci skladem, tak mě to zase tolik netrápí.
S cenou to je už horší ... ale řekl bych, že to za to stojí.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Zvazujeme koupi Crs112-8p4s. Jak to vypada aktualne s nimi?

Jsou spatne i s poslednimi FW?

Bylo by to na maly vysilac, kde privod je 60G nejaky 5G nejaky 60G sektor, 2 opticky klienti. Rychlosti klientu do 300Mbps coz je plus minus i celkovy maximalni datovy tok.

Byly by tam max. tak 3 vlany.

Nebo radeji vzit vychvalovany Edgeswitch 10XP?

Diky
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

basty píše:Zvazujeme koupi Crs112-8p4s. Jak to vypada aktualne s nimi?

Jsou spatne i s poslednimi FW?

Bylo by to na maly vysilac, kde privod je 60G nejaky 5G nejaky 60G sektor, 2 opticky klienti. Rychlosti klientu do 300Mbps coz je plus minus i celkovy maximalni datovy tok.

Byly by tam max. tak 3 vlany.

Nebo radeji vzit vychvalovany Edgeswitch 10XP?

Diky


Ted uz bych nevahal ani moment a vzal ES 10XP. Obcas se na provozu pres neho (max cca 600Mbits) zacaly ztracet pingy a klesnuly datove toky. Obcas se provoz temer zastavil. Vsechny pripojky byly gigabitove. V logu nic, counters na interfaces zadne chyby...nic co by pomohlo s diagnostikou. Vzdy pomohl reboot. A na mesic dva pokoj. Avsak i v tom "chybovem" stavu winbox fungoval OK.
Zadna pokrocila konfigurace, zadne vlany, vyzkouseno s izolaci portu, i bez. Chovani stejne.
Naposledy upravil(a) Jenya dne 29 Jan 2020 22:48, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Tiez by som siel len do ES 10XP, dokonca je aj lacnejsi o celkom dost. Medzi 10xp a tymto MK je rozdiel 27€. Jedine co vie MK naviac je 48V poe a 2SFP navyse....na napajanie srancov ale staci 24V.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

zrovna na ten bod co to chci, tak mi bude i ten pocet portu stacit... Ale budou mista kde mi budou 2 porty chybet co ma navic MK...
Ze bych mel konecne prvni UBNT na siti :)
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

No úplně problémy s tím nepozoruji, ale sfp nepoužívám a jedu vše 1G. Líbí se mi 24/48 l, ale vlastně bych na to fdd spoj nepověsil, takže proč ne ubnt. Ale jak je to s životností ubnt? Historický mě přišlo ubnt 3 roky a mrtvola. Jak je to u 10 xp? Nemá někdo fotku vnitřku?
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 4 years ago

dagus píše:No úplně problémy s tím nepozoruji, ale sfp nepoužívám a jedu vše 1G. Líbí se mi 24/48 l, ale vlastně bych na to fdd spoj nepověsil, takže proč ne ubnt. Ale jak je to s životností ubnt? Historický mě přišlo ubnt 3 roky a mrtvola. Jak je to u 10 xp? Nemá někdo fotku vnitřku?


10xp podle mě není na našem trhu tak dlouho. Myslím si že je to tak sotva rok co to je ke koupi.
Používáme na mikrobody kde je napájení 24V a no problém ani s propustnosti. Na některých bodech to mám než se tam předělali 24V větev na 48V jako uplink je tam ceragon ip20e a teče přez to dost a no problém... Tak to to je na pár mistech., Potom měníme za 48V es8 kvůli sjednocení napájení a využití stávající 24V zálohované větve.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

Jenom pár dotazů k 10XP:

1 Jak tam konkrétně funguje ten watchdog? Je možné nastavit XX watchdogu per port a restartovat jen ten daný port? Nebo je to nějak centálně a rebootne to celý switch?
2 Jak se obecně řeší automatická záloha konfigurace? Je to v tom UNMS? Nebo je možnost si ji nějak zasílat?
3 Žere to všechny SFPčka?
4 Je možné umístit 2 switche vedle sebe do racku? (pomocí toho kitu)?
5 Jak je to ze zkušenosti s teplotami na půdách? Vadí tomu vyloženě horko nebo chlad?

Díky
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 4 years ago

basty píše:Jenom pár dotazů k 10XP:

1 Jak tam konkrétně funguje ten watchdog? Je možné nastavit XX watchdogu per port a restartovat jen ten daný port? Nebo je to nějak centálně a rebootne to celý switch?
2 Jak se obecně řeší automatická záloha konfigurace? Je to v tom UNMS? Nebo je možnost si ji nějak zasílat?
3 Žere to všechny SFPčka?
4 Je možné umístit 2 switche vedle sebe do racku? (pomocí toho kitu)?
5 Jak je to ze zkušenosti s teplotami na půdách? Vadí tomu vyloženě horko nebo chlad?

Díky


1. WatchDog se nastavuje per port. Na portu to vypne napájení na časový úsek který si nastavíš. Jsou tam ochranné intervaly, aby se to nezacyklilo. Vypíná napájení jen na jednom portu. WatchDog na celý switch tam není
2. Záloha jedině pře UNMS. Jinak jako jiné switche, záloha konfigu přes cli - ručně.
3. I RJ45 SFP to normálně jede proti Mikrotikům
4. Ne, jen jeden se tam vleze.
5. Nemám to zatím na extrémním místě co se teploty týče (Půda). V krabici venku to mám, a problém není. Ale produkt je nový cca 4/2019 - čili nejde asi zatím úplně zjistit trvanlivost a rekce na teploty.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

To UNMS jak? Je tam normalne soubor, ktery tam nahraju?
0 x

ef
Příspěvky: 615
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod ef » 4 years ago

Neznám, nepoužívám. Ale podle mě je to server aplikace. Takže na nějaké PC. Ale fakt netuším.
0 x