Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

PtP spoj 4 km LHG-SXT - odladění, zkušenosti

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
moole6
Příspěvky: 5
Registrován: 4 years ago

PtP spoj 4 km LHG-SXT - odladění, zkušenosti

Příspěvekod moole6 » 4 years ago

Potřebuji zařídit záložní připojení do kanclu, když vypadne UPC. Primární konektivita UPC je 240/24, moje očekávání od spoje je (bylo) 10/10 přes den a 50/10 přes noc (přes noc běží zálohy od zákazníků směrem do kanclu).
Z budovy je přímá viditelnost na balkon mého bytu, vzdálenost 4 km, volná fresnelka. Kancl je v širším centru Brna, byt na kopci mimo centrum.
Mám volné SXT Lite5 (16 dBi) (původní myšlenka byla připojovat se na UPC WiFree, ale ukázalo se, že když vypadne UPC, tak je to v celé oblasti :). Kalkulačka Mikrotiku ukázala, že ho proti LHG půjde použít (reliable link - viz screen níž), dokoupil jsem teda LHG 5 AC XL (27 dBi).

- Spoj je osazený, LHG na střeše straně kanclu (bridge), SXT na balkoně (station-bridge), v obou jednotkách poslední RouterOS 6.45.3, zaměřeno je podle signálu, jak nelíp to šlo (u SXT je to skoro jedno).
- Pokud jsou obě strany v limitu (regulatory_domain na CZ), tak se ani nenaskenují.
- Zkusil jsem zvýšit stranu LHG snížením antenna gain z 27 na 10, spoj je stabilní na SNR 47/35 už jsem na slušných 30/30 Mbps v UDP Bandwidth testu, ale CCQ kolem 40-50 %.
- Na straně SXT měnit antenna gain nejde (přepnout na jiné country a superchannel jsem zatím nezkoušel).

Teorii jsem si načetl, ale chybí praktické zkušenosti, abych z pokusů něco vyvozoval, proto prosím o radu na následující otázky:

1) Kalkulačka mikrotiku asi nepočítá s normama dané země, ale jen schopnostma zařízení..? proto mi ukázala, že spoj je spolehlivě možný, ale zřejmě ne v limitu.
2) Přikládám scany z obou stran - seřazené podle signálu nebo kanálu. podle toho skenu - pálí to i ostatní přes limity a neřeší to? přijde mi, že určitě.
3) DFS zdržuje pokusování, při každé změně na AP trvá několik minut, než začne vysílat. Dělá se to tak, že dám no_country, superchannel a vlastní scanlist, aby to ladilo pouze venkovní kanály po 20 MHz?
4) Jak zjistím skutečnou tx_power, když jsem v režimu regulatory_domain? Je to těch 17 dBm v "Channel 5660/20-Ce/an/DP(17dBm)" na detailu interfacu?
5) Proč to mikrotik dopočítává do 27 dBm, když limit je 1 W, tj. 30 dBm? Můžu jít teda legálně ještě o 3 dBm výš?
6) Z dob 2.4G si pamatuju, že na naskenování stačilo SNR třeba i 9 dB, na připojení třeba 16 dB a na použitelnou rychlost >20 dB. Tady je mi záhadou, že rozdíl mezi "naskenuje se" a "rychlost" je hrozně malý, příklad: jakmile se už podaří na SXT naskenovat LHG, tak se zpravidla i spojí a rychlost v bandwidth testu je hned >10 Mbps. Je to normální? Může to být projev zarušeného prostředí nebo nějaké nelineární regulace tx_power, nebo nekompatibility čipsetů?
7) Má CCQ nějakou vypovídací hodnotu i na úplně nezatíženém spoji?
8) Spoj je jen jako záloha. V praxi po něm něco poteče půl dne jednou za tři měsíce. Zarušuje nepoužívaný spoj (tedy zapnutý, navázaný, ale nulový traffic) ostatní? Neboli co naměří spektrometr na takovém spoji? (Uvažuju na noc, kdy poběží zálohy, a naopak většina ostatních spojů je nevytížených, skriptem měnit antenna_gain/tx_power.)
9) Jaký má vliv velmi rozdílný zisk/směrovost antén na obou koncích? Kde by spíš měla být úžší anténa, na zarušenějším nebo méně zarušeném místě? Mám v plánu vyměnit SXT za Disc Lite5 ac (21 dBi), víc se mi na balkon nevejde. Je šance, že by to pak jelo v limitu?

Díky za odpovědi i názory.

[*] Výpočet z Mikrotik kalkulačky http://imgWorld.cz/OduDZGQ3gS.png - mezitím odstranili SXT Lite5, ale i s SXT SA 5 ac jim to vychází na Reliable při 975 Mbps modulační rychlosti...
[*] Scan z LHG podle signálu: http://imgWorld.cz/BlY4B73YsJ.png podle kanálů: http://imgWorld.cz/O92wBeaxEY.png
[*] Scan z SXT podle signálu: http://imgWorld.cz/qx1rzzgBjE.png podle kanálů: http://imgWorld.cz/1deiboch1T.png
[*] Nastavení LHG: http://imgWorld.cz/6GhJuvblmo.png Nastevní SXT: http://imgWorld.cz/bwPYmLGnd9.png
[*] Link z LHG na SXT: http://imgWorld.cz/T8VLZCk7FX.png Link z SXT na LHG: http://imgWorld.cz/Vf6gtpU5Mg.png

------------------------

Doplňuju odpovědi, co zatím vím:

1) Kalkulačka Mikrotiku omezení podle státu neuvažuje, ačkoliv firmware v jednotkách ano a omezí to vysílací výkon naprosto zásadně, takže výsledek realizovatelnosti spoje z kalkulačky se nedá brát vážně.
2) Pravděpodobně jo.
3) Jo, přesně tak to funguje. Antenna gain pak nemá vliv, stačí měnit tx_power. Na LHG to ale reaguje trochu podivně - od 10 dBm níž to nastavuje jen na ch0 a ch1 je cca na -3 dBm (posuzuju podle Tx signal strength).
4) Na detailu interfacu, po rozkliknutí Advanced mode, v sekci Current TX Power. Jenže LHG má tu tabulku prázdnou, takže asi jen z toho, jak píšu v otázce. Rozdíl mezi sloupci TX power a Total TX power je pravděpodobně součet obou chainů, tzn. Total TX Power je o 3 dBm (dvojnásobek) víc.
5) Nemůžu, viz. VO-R: "Není-li automatická regulace výkonu použita, snižuje se maximální povolený střední e.i.r.p. o 3 dB".
6) Ze zkoušení se zdá, že je to projev velmi nelineární regulace mezi nastavenou tx_power a skutečnou výstupní sílou signálu. Viz práce https://is.muni.cz/th/qn00y/172985-Ondrej-Skipala-DP.pdf kde jsou měření, která ukazují, že některé karty regulace pod 10 dBm nefunguje a vysílají třeba -3 dBm. Tzn. že si na LHG pěkně nastavuju po 1 dBm, ale ve skutečnosti je skok mezi nastaveným 10 a 9 dBm 13 dBm.
7) Ani ne, je dobré spoj zatížit.
8) Z výše linkované displomky: "Poznamenejme ještě na závěr, že samozřejmě rušení nastane pouze v momentě, kdy vysílá zařízení na vedlejší frekvenci. Pokud je síť na vedlejší frekvenci „zticha“, i když je přítomna, pak samozřejmě k žádnému rušení nedochází."
9) Zatím jen poznámka, že AP (mode bridge) je lepší dát na stranu méně ziskové antény, aby si určila vhodnější provozní kanál ona.
Naposledy upravil(a) moole6 dne 10 Aug 2019 10:15, celkem upraveno 5 x.
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 4 years ago

na 4km bych dal fakt pořádný paraboly, ten lite je na nic. něco jako "na balkon se větší nevejde" je dost divný ... ???
a popravdě i tak, 4km v rámci brna na 5ghz je dost úlet :)
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 4 years ago

takovej detailni rozbor spoje, kterej nebude (dobre) fungovat :) :)
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 4 years ago

hol píše:takovej detailni rozbor spoje, kterej nebude (dobre) fungovat :) :)

hmmm taky bych rekl. Trosku waste time... jestli chces prodam ti Alcomu v 10GHz 32/32Mbps a pojede to porad i v TCP :-)))))))))))))
0 x

Tomáš Nesrsta
Moderátor
Příspěvky: 1333
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Karlovy Vary
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Tomáš Nesrsta » 4 years ago

[*] Výpočet z Mikrotik kalkulačky http://imgWorld.cz/OduDZGQ3gS.png - mezitím odstranili SXT Lite5, ale i s SXT SA 5 ac jim to vychází na Reliable při 975 Mbps modulační rychlosti...

975 Mbps modulační rychlost fakt nehrozí, maximální rate je 867 Mbit/s a to musí být plná šířka kanálu a super signál

SXT na 4km fakt neee ani na vesnici natož pak ve měste. Disc je lepší volba, případně LHG.
0 x
Bývalý ISP...

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 4 years ago

abych netrolil, i když tohle si o to říká. Podmínkou dobrého fungování spoje je volnost pásma, kanálu. A tady co kanál, to spousta vysílačů, prostě zarušeno. Chápu, nehodí se to do krámu. Tak to prostě ignoruju, koupím nejlevější klienské zařízení a pak se divím, že to nemaká. Ale tady to bohužel neprojde, fyzika je neúprosná.

Asi čekáte příměr, tak tady je :) Koupím si levný silníční auto a vyrazím s ním do terénu. V manuálu píšou, že jede na pětku 130km/hod, na troju vyjede i kopec, že žere 5l nafty a moc nedrncá. V terénu ale jede jen 20km/hod, žere jako protržený, hází sebou a do svahu nevyjede vůbec. Divné že, když je vše v pořádku (kromě takového detailu, jako je těžký terén) a mělo by ject 130 :)
0 x

moole6
Příspěvky: 5
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod moole6 » 4 years ago

Pánové, díky díky, ale napsal jsem ty jasné informace a očíslované otázky proto, abych na ně mohl dostat jasné odpovědi, ale zatím ani jedna :)
Jestli dráždí ten "amatérský laciný spoj, co nemůže fungovat", tak pls dělejte jako by se to nestalo :) Ty otázky jsou ale z většiny obecné a odpovědi aspoň na některé určitě pomůžou víc lidem.

Jinak tam píšu, že SXT jsem měl, kalkulačka napsala OK, tak jsem to nejdřív zkusil, než koupím další kus HW.
Ani se až tak nedivím, že to nemaká (ono to vlastně maká), ale z těch odpovědí a zkušeností se chci jednak něco naučit a jednak něco vyvodit. V podstatě: Jestli se běžně kašle na limity, jestli na ně můžu/mám na takovém záložním spoji kašlat taky, jestli Disc Lite5 bude vůbec znatelné zlepšení proti SXT. Prostě cost-benefit analýza, jestli stojí zato ten spoj ladit nebo to řešit jinak (LTE) nebo se na zálohu vyprdnout.
Naposledy upravil(a) moole6 dne 09 Aug 2019 22:27, celkem upraveno 1 x.
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

heh ok :-)

1) nevím
2) asi jo
3) zkus to
4) RTFM
5) RTFM - VOR
6) nevím
7) zkus to
8) beacon jo
9) anténa je jako uši, čím větší máš, tím líp slyšíš

lepší?
2 x

moole6
Příspěvky: 5
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod moole6 » 4 years ago

Trochu :)

Ad 5) Tohle je ono?

stanice v pásmech c a d musí být vybaveny automatickou regulací výkonu, která průměrně poskytuje činitel potlačení rušení alespoň 3dB oproti maximálnímu povolenému výstupnímu výkonu uvedených systémů. Není-li automatická regulace výkonu použita, snižuje se maximální povolený střední e.i.r.p. a odpovídající mez střední hustoty e.i.r.p. pro pásma c a d o 3 dB;
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

moole6 píše:Trochu :)

Ad 5) Tohle je ono?

stanice v pásmech c a d musí být vybaveny automatickou regulací výkonu, která průměrně poskytuje činitel potlačení rušení alespoň 3dB oproti maximálnímu povolenému výstupnímu výkonu uvedených systémů. Není-li automatická regulace výkonu použita, snižuje se maximální povolený střední e.i.r.p. a odpovídající mez střední hustoty e.i.r.p. pro pásma c a d o 3 dB;


vidíš že to jde ...
0 x

moole6
Příspěvky: 5
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod moole6 » 4 years ago

Vyměnil jsem SXT za DISC Lite 5 ac a je to horší než s SXT.
- obě strany jsou na posledních stable fw 6.45.3
- nv2 je úplně nepoužitelné, udp btest okolo 3 Mbps; 802.11 skáče max. k 10 Mbps
- podezřívám hodnotu noise floor, která na SXT byla o 10-12 dBm nižší (-112 vs -100 nyní), což je dvojnásobek toho, o kolik má DISC lepší zisk, takže v důsledku je nyní SNR o 6 dB horší.
Moc nechápu, jak je to možné... Jestli jde prostě o kvalitu chipsetu Qualcomm vs. Atheros, tak to je teda rozdíl jako kráva, ale tomu se mi nechce věřit.
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

Proč tam dáváš plastové krámy, které posbíraji do okola plno rušení a mají “velký” vyzařovací úhel?

Když se ti chce s tím drbat, tak tam dej směrové paraboly, nejlépe takové co mají hliníkový límec a hliníkové boxy na rádiové karty a uvidíš o kolik to bude lepší.

Jestli chceš máme takové starší antény stažené ze síťe jsou to od p. Štourače, co je to za antény si tady na fóru najdeš.

A pokud s tím nechceš dál experimentovat a chceš to mít funkční tak si kup 32Mbps Acomu co tou psali kluci v příspěvku výše a máš vyřešeno, onehdá ji tu někdo prodával za pár šestek.

Teď nad tím tak přemýšlím, proč tu zálohu neuděláš na VDSL? Pošli adresu, ověříme jakou tam můžeš mít rychlost.
Naposledy upravil(a) sacnok dne 28 Aug 2019 06:32, celkem upraveno 1 x.
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

Ještě píšeš, že i záloha má fungovat v noci pro stahování dat od zákazníků.

Jak budeš řešit změnu veřejné IP adresy, když ti internet pojede na záložní spoj?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

moole6 píše:Vyměnil jsem SXT za DISC Lite 5 ac a je to horší než s SXT.
- obě strany jsou na posledních stable fw 6.45.3
- nv2 je úplně nepoužitelné, udp btest okolo 3 Mbps; 802.11 skáče max. k 10 Mbps
- podezřívám hodnotu noise floor, která na SXT byla o 10-12 dBm nižší (-112 vs -100 nyní), což je dvojnásobek toho, o kolik má DISC lepší zisk, takže v důsledku je nyní SNR o 6 dB horší.
Moc nechápu, jak je to možné... Jestli jde prostě o kvalitu chipsetu Qualcomm vs. Atheros, tak to je teda rozdíl jako kráva, ale tomu se mi nechce věřit.


hmm, ty nejsi ISPík co?
qualcomm = atheros
když tam máš zarušeno tak si tam můžeš dát co chceš a nepojede to. Pokud ti ani NV2 nejede slušně tak to zabal.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

nmap
Příspěvky: 50
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod nmap » 4 years ago

Na něco takovýho bych doporučil minimálně 29dBi plné paraboly, něco jako JRC-29DD. Myslím, že nic jiného ve městě stejně fungovat na 4km nebude.
1 x