Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ARM problémy

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

ARM problémy

Příspěvekod FairyTale » 4 years ago

Zdravím,
stále řešim problémy s ARM a už si s tím fakt nevím rady.

Grafy pingu u všech lidí kde to pozoruji z klientsých zařízení vypadají takto:
Výstřižek3.PNG
Výstřižek3.PNG (33.55 KiB) Zobrazeno 4449 x
Provoz na lince
Výstřižek2.PNG
Výstřižek2.PNG (44.28 KiB) Zobrazeno 4449 x
Ping linky

Už nevím co s tím mám opravdu dělat :/ zarušené to není viz. provoz z linky jede to bez problému přez 100Mbps v 1TCP s CCQ kolem 95-99%, nejede to v only N, only AC, 802.11, nstreme, NV2, proste nic. Nejradeji bych to předelal cele do mipsbe ale jedna se o celou jednu obec co jsme stavěli novou a je to asi 40-50 lidi :/ nasadit AC od MK byla za mě obrovská chyba.

Jinak klienti maji DISC AC a LHG AC,sektory jsou bud OMNI a nebo mANT... zadnej mix a/n/ac FW 6.44 a bios nejnovejsi.

Nastavení klienti:
0 R name="wlan1" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=xxxxxxx arp=enabled
interface-type=IPQ4019 mode=station ssid="xxxxxx" frequency=5570
band=5ghz-a/n/ac channel-width=20/40/80mhz-Ceeee secondary-channel=""
scan-list=5480-5725 wireless-protocol=nv2-nstreme-802.11 vlan-mode=no-tag
vlan-id=1 wds-mode=disabled wds-default-bridge=none wds-ignore-ssid=no
bridge-mode=enabled default-authentication=yes default-forwarding=yes
default-ap-tx-limit=0 default-client-tx-limit=0 hide-ssid=no
security-profile=default compression=no

Nastaveni sektor:
R name="wlan1" mtu=1500 l2mtu=1600 mac-address=xxxxxxxxx arp=enabled
interface-type=Atheros AR9888 mode=ap-bridge ssid="xxxxxxx"
frequency=5560 band=5ghz-onlyn channel-width=20/40mhz-Ce
secondary-channel="" scan-list=5000-6000 wireless-protocol=nv2
vlan-mode=no-tag vlan-id=1 wds-mode=disabled wds-default-bridge=none
wds-ignore-ssid=no bridge-mode=enabled default-authentication=yes
default-forwarding=yes default-ap-tx-limit=0 default-client-tx-limit=0
hide-ssid=no security-profile=default compression=no

NV2 setup: cell radius 10km, TDMA AUTO

Pokud někdo poradí co s tím budu velmi vděčný...
0 x

FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod FairyTale » 4 years ago

Ještě jsem měl spoj na 2km LHG AC vs LHG AC jelo to 60 Mb v 1TCP a tyto 20sec výpadky tam byly taky at jsem s tím delal co dělal. Vymenil jsem to za uplne stejne ale Nkové LHG 5 naprosto stejny kanal i konfigurace a jede to bez výpadků...
0 x

Mario
Příspěvky: 135
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Mario » 4 years ago

Neuděláš nic, už se to tu řešilo, MK na to serou, jen u mipsbe odezva nelitá.
0 x

FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod FairyTale » 4 years ago

Jenže neuděláš nic to tak nějak ty lidi co na to trpí a mají ARM nějak neuspokojí a mě také ne...
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

ARM bych považoval za vyřešený. Propustnost a odezvu vyřešili od verze 6.44. Problém bych viděl v tom 40Mhz kanálu. Nastav 20Mhz + NV2 a bude to cajk
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Zde jeden příklad. 18klientů. Mix ARM + MISPBE. 20Mhz kanál + NV2. Plná propustnost sektoru 80Mbit. Při této propustnosti pingy viz obrázek. Běžné pingy cca 9-12ms. Testováno na ARM klienta
Přílohy
arm.jpg
arm.jpg (247.08 KiB) Zobrazeno 4315 x
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

FairyTale píše:Zdravím,
stále řešim problémy s ARM a už si s tím fakt nevím rady.
...


- nenapsaný použitý verze
- že není rušení... to jako vážně?
- nastav si i u klientů 20MHz. Co to jako je 20/40/80-Ceee. Proč to vůbec lidi dělaji?
- wireless protokol = nv2-nstreme-802.11... jako ku*va proč? "any" ti neni dost dobrý?
- podle těch grafů usuzuji že máš sice shapovaný klienty ale zajímalo by mě jak je máš shapovaný jako že jestli to neshapuje i ping co je v grafu. Typicky shaping na sektoru.
- a dál by mě zajímalo jestli nemáš přetíženej sektor protože takhle vypadá graf když sice shapuješ klienty ale nemáš omezenou rychlost celím sektorem a tak to dvá klienti celí zbouraji na latenci.

Jako ano, pokud je nstreme tak ARM se odpojuje několikrát denně takže lecos vyřešený není a možná lecos napovídá i fakt že nemají board s ARMem a L4 resp. nemají ani ARM s L3 na ptp spoje. RBM11G případně RBM33G nepočítám, to je bastlení s kartou a ještě to je prašivej mediatek nicméně standardní RB911 s ARMem stále nemají. RB450Gx4 už má ARM ale na wifi ne.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Dalibor Toman
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Dalibor Toman » 4 years ago

hapi píše:- podle těch grafů usuzuji že máš sice shapovaný klienty ale zajímalo by mě jak je máš shapovaný jako že jestli to neshapuje i ping co je v grafu. Typicky shaping na sektoru.
- a dál by mě zajímalo jestli nemáš přetíženej sektor protože takhle vypadá graf když sice shapuješ klienty ale nemáš omezenou rychlost celím sektorem a tak to dvá klienti celí zbouraji na latenci.

jen poznamka - NV2 defaultne prioritizuje ICMP, takze ucpany sektor se na pingu nemusi projevit. Cili ty jeho grafy muzou svedcit spis o tom, ze ten ping je brzdenej shaperem co brzdi zakaznika.
0 x

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 4 years ago

honzam píše:Zde jeden příklad. 18klientů. Mix ARM + MISPBE. 20Mhz kanál + NV2. Plná propustnost sektoru 80Mbit. Při této propustnosti pingy viz obrázek. Běžné pingy cca 9-12ms. Testováno na ARM klienta


nieje to nejaka mala priepustnost ?
ja mam non-ARM a ide to cca 90Mbit v plnej polnej s 11-timi klientmi
Přílohy
sector.jpg
sector.jpg (107.79 KiB) Zobrazeno 3928 x
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

Dalibor Toman píše:
hapi píše:- podle těch grafů usuzuji že máš sice shapovaný klienty ale zajímalo by mě jak je máš shapovaný jako že jestli to neshapuje i ping co je v grafu. Typicky shaping na sektoru.
- a dál by mě zajímalo jestli nemáš přetíženej sektor protože takhle vypadá graf když sice shapuješ klienty ale nemáš omezenou rychlost celím sektorem a tak to dvá klienti celí zbouraji na latenci.

jen poznamka - NV2 defaultne prioritizuje ICMP, takze ucpany sektor se na pingu nemusi projevit. Cili ty jeho grafy muzou svedcit spis o tom, ze ten ping je brzdenej shaperem co brzdi zakaznika.


a to je napsaný kde že nv2 priorizuje icmp? je to nesmysl pokud icmpčku nezměníš DSCP resp. všemu ostatnímu. Takže defaultně fakt nic nedělá.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

coolerman1 píše:
honzam píše:Zde jeden příklad. 18klientů. Mix ARM + MISPBE. 20Mhz kanál + NV2. Plná propustnost sektoru 80Mbit. Při této propustnosti pingy viz obrázek. Běžné pingy cca 9-12ms. Testováno na ARM klienta


nieje to nejaka mala priepustnost ?
ja mam non-ARM a ide to cca 90Mbit v plnej polnej s 11-timi klientmi


Já netvrdím že to je super :) Je to 90tka anténa která kouká na celou vesnici. Ty to máš v AC?
Sektor který jsem dával je onlyN a 18klientů. Zkus si tam hodit dalších 7 klientů a uvidíš jestli to pojede pořád přes 90 :)
0 x

FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod FairyTale » 4 years ago

-No cotak samozdrejme ruseni tam nejake je, ale kdyby to bylo postavene v mipsbe tak by to jelo. Scanuju tam asi 20-30 siti vetsina -80 jinde mam mikrotiky v brutusu kde scnauju 150+ a jede to v poradku ze...
-Promin verze i bios 6.44 stable
-20/40/80 mam u klientu na celé siti proto, aby se chytili i kdyz se nastavi treba 40 kanal na spouste mist jsme sami mame tam uplink 200 Mb a tak lidem poustime treba 100 prezto ze plati 30 tarif ... nicmene pokud veris, ze by to mohl byt problem tak to na teto AC casti predelam
- NV2,Nstreme,802.11 je u klientů takdle proto, ze kdyz se nekdo splete pri drbani do AP a zapomene se a da ANY na AP tak prezto sektor pojede v NV2 .. a nerozsype se v 802.11 coz se nam stavalo lidi holt nejsou neomylni
- Klienti shapuje centralni shaper a agregace jsou per sektor tento sektor dá na kazdeho cloveka 100+ a agregace ma 50Mb DOWN a 10 UP a je tam 10 lidí tzn kdyz jedou dva zaraz v plnem podeli to na 25/5 + 25/5

hapi píše:
FairyTale píše:Zdravím,
stále řešim problémy s ARM a už si s tím fakt nevím rady.
...


- nenapsaný použitý verze
- že není rušení... to jako vážně?
- nastav si i u klientů 20MHz. Co to jako je 20/40/80-Ceee. Proč to vůbec lidi dělaji?
- wireless protokol = nv2-nstreme-802.11... jako ku*va proč? "any" ti neni dost dobrý?
- podle těch grafů usuzuji že máš sice shapovaný klienty ale zajímalo by mě jak je máš shapovaný jako že jestli to neshapuje i ping co je v grafu. Typicky shaping na sektoru.
- a dál by mě zajímalo jestli nemáš přetíženej sektor protože takhle vypadá graf když sice shapuješ klienty ale nemáš omezenou rychlost celím sektorem a tak to dvá klienti celí zbouraji na latenci.

Jako ano, pokud je nstreme tak ARM se odpojuje několikrát denně takže lecos vyřešený není a možná lecos napovídá i fakt že nemají board s ARMem a L4 resp. nemají ani ARM s L3 na ptp spoje. RBM11G případně RBM33G nepočítám, to je bastlení s kartou a ještě to je prašivej mediatek nicméně standardní RB911 s ARMem stále nemají. RB450Gx4 už má ARM ale na wifi ne.
0 x

FairyTale
Příspěvky: 36
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod FairyTale » 4 years ago

honzam píše:Zde jeden příklad. 18klientů. Mix ARM + MISPBE. 20Mhz kanál + NV2. Plná propustnost sektoru 80Mbit. Při této propustnosti pingy viz obrázek. Běžné pingy cca 9-12ms. Testováno na ARM klienta


Mohl by jsi prosim postnout klidne treba do SZ jak mas presne nastavene AP a Klienta ? Zkusil bych stejne nastaveni...
0 x

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 4 years ago

honzam píše:
coolerman1 píše:
honzam píše:Zde jeden příklad. 18klientů. Mix ARM + MISPBE. 20Mhz kanál + NV2. Plná propustnost sektoru 80Mbit. Při této propustnosti pingy viz obrázek. Běžné pingy cca 9-12ms. Testováno na ARM klienta


nieje to nejaka mala priepustnost ?
ja mam non-ARM a ide to cca 90Mbit v plnej polnej s 11-timi klientmi


Já netvrdím že to je super :) Je to 90tka anténa která kouká na celou vesnici. Ty to máš v AC?
Sektor který jsem dával je onlyN a 18klientů. Zkus si tam hodit dalších 7 klientů a uvidíš jestli to pojede pořád přes 90 :)



mam to only N,cca120sieti , 30tka horn
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

FairyTale píše:
honzam píše:Zde jeden příklad. 18klientů. Mix ARM + MISPBE. 20Mhz kanál + NV2. Plná propustnost sektoru 80Mbit. Při této propustnosti pingy viz obrázek. Běžné pingy cca 9-12ms. Testováno na ARM klienta


Mohl by jsi prosim postnout klidne treba do SZ jak mas presne nastavene AP a Klienta ? Zkusil bych stejne nastaveni...


AP = řežim "NV2", pevný kanál, cell radius 10km, 20Mhz, zbytek stejně jako ty
KLIENT = 20Mhz, nv2 + nstreme + 802.11. Nic víc, stejné jako ty
0 x