Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

MikroTik Switche

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

MikroTik Switche

Příspěvekod DRakgon » 5 years ago

Zdravím Vás pánové,
obracím se na Vás s dotazem na Vašich zkušeností se switchema MK... Na pár vláknech jsem se dočetl, že nestojí za nic... Momentálně mám lokalitu několika malých bytovek na optice s tím, že záměr byl dát na začátek nějaký 24p SFP s SFP+ UPlinkem a do bytovek malé switche s SFP UPlinkem a cca 5-8 Gb Eth. Jako switche používáme standardně EdgeCore, ale MK je cenově jinde a tak jsem chtěl info, jestli je to i použitelné...

Pokud bych zvažoval kombinaci následujících zařízení mám radši investovat do EdgeCore?

CORE: MikroTik CRS328-4C-20S-4S+RM nebo MikroTik CRS212-1G-10S-1S+IN

Bytovky: RB260GS

Předem děkuji za Vaše názory.
Naposledy upravil(a) DRakgon dne 16 May 2019 14:47, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

Nemá ten CRS212-1G-10S-1S+ jen 1x RJ45?
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 5 years ago

svestka píše:Nemá ten CRS212-1G-10S-1S+ jen 1x RJ45?

Omlouvám se - napsal jsem zo špatně... Ten by byl na případné "větvení"....
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 5 years ago

Jasně.
No pokud tím budou prolézat jen VLANy, a chytrystika bude jinde na výkonném routeru (shaping, NAT, ...), tak v pohodě.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Já používám minimálně 6 let RB250GS s VLANami a taky v pohodě. Občas se to kouslo při aktualizaci toho systému SwitchOS, ale stačilo to odpojit na chvíli od elektriky a pak to bez dalších problémů opět naběhlo.
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 5 years ago

svestka píše:Jasně.
No pokud tím budou prolézat jen VLANy, a chytrystika bude jinde na výkonném routeru (shaping, NAT, ...), tak v pohodě.

Nejedná se o novou síť.... Je to přesně jak říkáš - shaping, NAT, FW atd. máme centrálně na serverech v serverovně a síť je dále routovaná a tedy od toho očekávám jen a pouze funkci L2 switche s VLANy. Spíš se hrozím toho jak se tady někde řešilo že byl problém s packetlossem atd... Dále údajně problém s propustností při přechodu 10G na 1G a nebo z 1G na 100M...

Následně by mě ještě zajímalo co a jak s IGMP snoopingem - teď máme zatím IPTV jako unicast, ale pokud by bylo potřeba (nevím, jestli při dnešní kompresi bude nutné), tak EdgeCore IGMP snooping umí.
Fungue na tom SwOS DHCP snooping?
Dále potom na switchích přiřazujeme porty jen daným klientům a omezujeme jej na jejich MAC a IP, kvůli zneužití... Lze nějak v SwOS řešit svázání portu IP a MAC?
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Osobně bych se na tomhle nesnažil moc šetřit a dávat tam mikrotik. Těch pár korun bych radši investoval do lepších switchů a spokojeně si potom dělal jinou práci než řešit proč vyletěla latence, nebo proč se některé porty odlinkovávají. Což MK switche bohužel někdy dělají, nahodile klidně i po měsících/letech bezproblémového chodu a "vestavěný" packetloss u některých modelů je normální. Centrální switch bych dal pořádný, přeci jen přes něj může jít hromada dat.
0 x

pavel1tu
Příspěvky: 36
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod pavel1tu » 5 years ago

Mám doma 2ks RB260GS, včeně VLANů - absolutní spokojenost, jen jsem v nich nerozchodil žádné jiné SPF než od Mikrotiku, ale testoval jsem jen půjčené, nevím v jakém stavu a většina byla jen 100M (včetně CISCO)
0 x
Vím co je proud a napětí. Tudíž tuším co je "1" a co "0". Přečetl jsem si co je TCP/IP na wiki. Tak berte mé příspěvky podle toho :-)
RB760iGS, RBcAPGi-5acD2nD

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Já si takové nasazení neumím představit např. bez DHCP snoopingu, IGMP snoopingu apod. S RB260GS a IPTV mám špatné zkušenosti - má to malé buffery a telka se sekala (uplink 1Gbps, ke klientům 100Mbps). Nehledě na naprosto šílenou konfiguraci.
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 5 years ago

rsaf píše:Já si takové nasazení neumím představit např. bez DHCP snoopingu, IGMP snoopingu apod. S RB260GS a IPTV mám špatné zkušenosti - má to malé buffery a telka se sekala (uplink 1Gbps, ke klientům 100Mbps). Nehledě na naprosto šílenou konfiguraci.

Takže ty MK switche nemají DHCP snooping a IGMP snooping? Zatím nevím jestli do multicastu půjdeme... Možná časem... Jinak uplink je 1Gb a ty LANy jsou také Gb... Jak myslíš tu šílenou konfiguraci? To se v tom SwOS tak špatně konfigurují VLANy a ostatní? S ROS nemám problém, ale SwOS jsem nikdy neviděl....
A jak je to s tím CRS328-4C-20S-4S+RM? To si můžu vybrat jestli tam flashnu ROS nebo SwOS? L3 funkce od toho neočekávám a tak mi stačí pouze SwOS..
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

No neumí to dohromady vůbec nic.
U všech normálních switchů na trhu se vlany nastavují tak, že se řekne typ portu (access/trunk/general), nastaví členství ve VLANách a případně PVID. U mikrotiku se nastavují nějaká pravidla (add/strip...). Nemá to ani rozumně konfigurovatelný qos.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

já v tom nevidim rozdíl. add/strip je ekvivalent tag/untag akorát to neni ve vlan tabulce ale u portu což je možná logičtější nastavení.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

DRakgon píše:
rsaf píše:Já si takové nasazení neumím představit např. bez DHCP snoopingu, IGMP snoopingu apod. S RB260GS a IPTV mám špatné zkušenosti - má to malé buffery a telka se sekala (uplink 1Gbps, ke klientům 100Mbps). Nehledě na naprosto šílenou konfiguraci.

Takže ty MK switche nemají DHCP snooping a IGMP snooping? Zatím nevím jestli do multicastu půjdeme... Možná časem... Jinak uplink je 1Gb a ty LANy jsou také Gb... Jak myslíš tu šílenou konfiguraci? To se v tom SwOS tak špatně konfigurují VLANy a ostatní? S ROS nemám problém, ale SwOS jsem nikdy neviděl....
A jak je to s tím CRS328-4C-20S-4S+RM? To si můžu vybrat jestli tam flashnu ROS nebo SwOS? L3 funkce od toho neočekávám a tak mi stačí pouze SwOS..


taky by sis mohl něco zjistit sám. CRS má RouterOS s možností nabootování do SwOS a zpět. To co má naběhnout se zvolí v menu a pak to už nabíhá furt zase do změny v nastavení.

CCS maji pouze SwOS.

Obou switchům bych se vyhnul obloukem. Kup si ubnt edge switch.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 5 years ago

hapi píše:
Obou switchům bych se vyhnul obloukem. Kup si ubnt edge switch.

Nějaký přesnější důvod? Jde jen o absenci DHCP snooping, IGMP snooping a dalších funkcí, nebo je to opravdu až tak nestabilní a zabugované?
Switch od UBNT jsem nikdy nedržel v ruce... Používámé jen EdgeCore... Teď jsem ale do malých lokalit chtěl zkusit něco levnějšího...
Upřímně když mě od MK výrobků odrazuje zrovna hapi a radši mě odkazuje na UBNT tak na tom něco bude... :-)
Kouknu na ty switche od UBNT... Hapi: ty je máš otestované? UBNT tam má funkční DHCP snooping a IGMP snooping?
0 x

DRakgon
Příspěvky: 90
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod DRakgon » 5 years ago

Koukám, že UBNT má ale největší 12SFP+... Tak ty menší verze UBMT lze použít do těch bytovek, ale jako hlavní asi budu muset koupit ten EdgeCore, když mi ty MK switche tak vyvracíte...... Potřebuju cca 20SFP a 10G uplink...
0 x