Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

hAP ac vs hAP ac² při GbE WAN

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
holda
Příspěvky: 3
Registrován: 5 years ago

hAP ac vs hAP ac² při GbE WAN

Příspěvekod holda » 5 years ago

Ahoj,
dotáhl jsem si do bytu full duplex GbE přípojku, je zakončená RJ45. Současný router (random TP-Link) to neuroutuje, chci pořídit něco jiného. Rád bych mkt, jen bych se rád zeptal, který vybrat tak, aby ten provoz z WAN do LAN uroutoval.
Rád bych šel cestou wifi routeru, na výběr tak mám buď hAP ac (RB962UiGS-5HacT2HnT) nebo hAP ac² (RBD52G-5HacD2HnD-TC). Druhý by měl být výkonnější, ale podle ohlasů na tom není moc dobře po stránce FW.
Rozdíly na bezdrátové části znám a nejsou pro mě limitující.
Můžete poradit prosím?
Díky!
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

RB962UiGS-5HacT2HnT to nezvládne... vyzkoušeno
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

hap ac2 s fast trackem by se tomu měl hodně přiblížit. Asi víc než hap ac a to o dost. Pak samozřejmě nepoužívat wifi routery ale pouze výkonnější pouze eth routery. RB3011 a vejš.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

holda
Příspěvky: 3
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod holda » 5 years ago

To je škoda, no budu to muset promyslet, do "velkých" routerboardů + ap se mi moc nechce, nemám místo.
0 x

Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Chilli » 5 years ago

hap ac2 má jen 2 chainy na wlan, první verze hap ac má 3 chainy. hap ac by tedy mělo být rychlejší ne?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

proč sis nepřečet specifikaci? Taková ztráta času.

hAP AC, 1core, MIPSBE, 720MHz
hAP AC2, 4core, ARM, 716MHz

pokud srovnám blokový schéma tak sice hAP AC technicky dokáže přenést 1G FDX mezi SFP a zbytkem ale CPU to nezvládne. hAP AC2 to CPUčkem sice dá ale zase všechny porty vedou přes jednu sběrnici do CPU takže upload bude brzdit download.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

hlavva
Příspěvky: 115
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod hlavva » 5 years ago

Spíš bych sáhl po Ubiquiti.
Pokud stačí gigabit jedním směrem (download nebo upload) tak stačí edge router X pokud je třeba oběma směry zároveň tak edge router lite.

Jinak od mikrotik vše v jedné bedně to dá RB4011iGS+5HacQ2HnD.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

edge router x je prakticky RB750Gr3.
edge router lite je prakticky RB850Gx2.

Jak tyhle dvě hračky protahnou 1G FDX?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

Protože to je jen "prakticky" ... Když ubnt s routery vylezlo, viděl jsem pokus naroubovat tam WRT (nebo čistý debian, už si přesně nepamatuji). Dobré, víc možností a tak. Jenže přenosovka končila někde u 300 Mbit. UBNT firmware zvládl 800. A to včetně NAT. Předpokládal bych, že tyto novější na tom budou ještě lépe.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

mám pocit že ten ubnt router má někeré věci řešeny HW narozdíl od MKčka...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Hapi nás za chvíli bude přesvědčovat o dokonalosti Tiku a neschopnosti UBNT. A i když s tím ( Tikem ) má řada lidí problém, tak to je jen o nastavení, kterému rozumí jen on.
1 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

předložil jsem fakta, co si předložil ty?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Fakta a dojmy jsou dvě rozdílné věci, které s oblibou zaměňujete.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

holda
Příspěvky: 3
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod holda » 5 years ago

Měl jsem půjčený EdgeRouterX, výkon nekompromisní, ale asi jsem na něj moc velká lamka. S mkt dělám v práci a v nich si udělám co potřebuju. Na druhou stranu teď jsem zkoušel starý TP-Link WDR3600 a 900/700 zvládne. Asi je to svatokrádež, ale půjdu cestou ac TP-Linku, který má HW akcelaraci NAT a věci co jsem chtěl řešit na mkt budu řešit až za ním.
Pořád je to jenom na doma a větší robustnost řešení je zbytná, ač mě to mrzí. Vzhledem k tomu, že za tím chci mít nějaké storage, tak je to pro mě lepší cesta. Asi. Snad. :)
0 x