Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rozhranový router - jaký hardware

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Re: Rozhranový router - jaký hardware

Příspěvekod Matess » 5 years ago

máme aktuálně na hraničních místech CCR1036 a na tom nejvytíženějším máme problém, že nám to nechce jet moc přes gigabit (jedná se o SFP+ verzi) Chvilkama tam vidím nějakých 1050Mb/s, ale přes tuto hodnotu se mu nechce. Když zkusím něco přes to přenášet do jiné serverovny, tak to jede přes 2Gb/s, ale shapovaný provoz nějak nejede... nesetkal se s tím někdo?
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Nikoliv. Jedu PPPoE a tento problém na shaperech/koncentrátorech nemám.

Tudíž otázka, jak máš udělaný ten shaping? CCR má slabá jádra, ale má jich hodně, což je přesně naopak než u x86 nebo klasických RouterBoardů. CCR není zázrak z nebes, ale mnozí ho odvrhli jen proto, že při tvoření shapingu nezkoumali, co mají. Single-thread zátěž prostě CCR odrovná už u toho gigabitu, mnohdy i níž.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

mato1
Příspěvky: 947
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mato1 » 5 years ago

Myghael píše: ale mnozí ho odvrhli jen proto, že při tvoření shapingu nezkoumali, co mají. Single-thread zátěž prostě CCR odrovná už u toho gigabitu, mnohdy i níž.


ja sa chystam akurat vyskusat shaping na CCR... tak porad, ze na co davat pozor a co ako nastavit...
0 x

tomasik
Příspěvky: 103
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod tomasik » 5 years ago

jaký disk do těch x86 strojů pořídit ? poběží na tom RouterOS. Díky za názory. Tom
0 x

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 5 years ago

Supermicro SATA III DOM module
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 4 years ago

coolerman1 píše:Supermicro SATA III DOM module


Poradite mi prosim, jak napajet DOM modul diky nejake redukci ke zdroji? Nemam supermicro desku a nevim, jak to napajet (https://www.supermicro.com/products/nfo/SATADOM.cfm). Diky.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Černý drát na černý drát, červený na červený. Koupil jsi si disk do SM desky a nemáš SM desku, tak budeš muset trošku bastlit (pokud k tomu ten napájecí kablík dodávají, pak je to pětiminutovka - napájecí sata reduke, cvikačky, pájka a kousek smršťovačky).
0 x

pepulis
Příspěvky: 1418
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod pepulis » 4 years ago

rsaf píše:Černý drát na černý drát, červený na červený. Koupil jsi si disk do SM desky a nemáš SM desku, tak budeš muset trošku bastlit (pokud k tomu ten napájecí kablík dodávají, pak je to pětiminutovka - napájecí sata reduke, cvikačky, pájka a kousek smršťovačky).


Napajeci kablik mam. Chtel jsem se vyhnout bastleni, ale ok, kdyz neexistuje nic hotoveho, udelam to tak. Dekuju.
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

Kdyby někdo chtěl, tak budu mít k dispozici na prodej asi 2ks ARISTA 7150S-24, ideální 10G L3 stroj na páteř nebo na BGP hraniční router. My na tom provozujeme BGP a OSPF routery v lokalitách. Je to trochu iné kafe než mikrotik :-) případnému zájemci vysvětlím/nastavím jak efektivně řešit FIB.
1 x

rseb
Příspěvky: 101
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod rseb » 4 years ago

Dva bgp peery s full tabulkou to asi nedá, že?
0 x

rseb
Příspěvky: 101
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod rseb » 4 years ago

Lepsi je prvne otevrit datasheet a pak se ptat...

Layer 3 Features
• 70K IPv4 Routes
• 20K IPv4 Multicast Routes
• 18K IPv6 Routes*
• 64K Next Hops
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

rseb píše:Dva bgp peery s full tabulkou to asi nedá, že?


na co je ISP full table ve FIB? hezky o tom kluci ze Spotify povídaj na jedný přednášce :-) na co vláčet celej atlas světa, když jedeš na hory na Šumavu ... Spotify na tom má celou síť.
My to provozujem s 2x full BGP peer + NIX + Peering + ISPA .. a děláme výběr prefixů co se cpou do FIB tak, že to odroutuje 99+ traficu tam kam má .. zbytek jde do defaultní routy. Funguje to naprosto spolehlivě. Jako ISP hlavně potřebuješ posílat svoje prefixy peerům, aby oni věděli kam maj posílat data tvým zákazníkům... A Arista to má udělaný jako control plane - data plane, takže v control plane si můžeš definovat peerů kolik chceš .. my máme aktuálně cca 30+ a do dataplane do FIB narveš to co chceš .. L3 ASIC za cenu Mikrotiku :-) přestaneš se se spoustou mikrotik vymrdávek trápit ...

P.S. nadchlo mě to natolik, že jsem vyházel i OSPF mikrotiky co máme v jednotlivých lokalitách .. protože to prostě funguje. Dneska mám mikrotik de facto jen na rádio + poe switch..
P.P.S. pokud má někdo zájem, vysvětlím rád po telefonu, jak to udělat .. ale psát se mi to sem nechce .. nedá se to v pár větách..
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

A co ten box umí z pohledu NATu/shaperu, případně nějakých BNG funkcionalit? Má na to Arista něco přijatelného?
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 4 years ago

rsaf píše:A co ten box umí z pohledu NATu/shaperu, případně nějakých BNG funkcionalit? Má na to Arista něco přijatelného?


sorry, nic z toho jsem nikdy neresil .. ale tady bys mohl pohledat .. https://www.arista.com/en/um-eos
0 x

Uživatelský avatar
sub_zero
Příspěvky: 1741
Registrován: 18 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod sub_zero » 4 years ago

jsou to super stroje.. resp. skoro kazdej enterprise je super, dokud po tom nechces takovy sracky jako shaping pro 2000 uzivatelu a napojeni na ISP admina :D
0 x
Říkáš-li, že něco nejde, znamená to, že to neumíš.

Jirka Lazorčák

PS: Ta fotka je stará, už mám +15kilo..