Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rušení od LTE?

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Re: Rušení od LTE?

Příspěvekod Sidi » 5 years ago

mrazek609 píše:Klidně koupím to UBNT na zkoušku, ale všechny klienty mám Mikrotiky. Pojede to dobře proti sobě?

Jedině M5, ale to nemá filtr jako Prism, takže je na nic.
0 x

Pat.
Příspěvky: 11
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Pat. » 5 years ago

Myslim si ze problem bude se zahlcenym prijimacem wifi. Operator tam prazi velky vykon [v porovnani s wifi] na nekolika frekvencich a ve dvou polarizacich a pokud je wifi prijimac blizko, nema kvalitni vstupni filtry je na problem zadelano. Od operatora nic na jinych frekvencich nevysila, zadna mezifrekvence nic.

Jeste by byla varianta intermodulaci v samotne ant operatora [spolecna ant pro GSM LTE a 3G, pripadne kombinace TMCZ a O2 do jedny ant], pak by mohlo z ant operatora lezt neco co nema, ale na 5GHz uz by to nemelo moc velky vykon, nicmene pokud neni 5GHz zaruseno neni to tento pripad, a i tak by se nejspis operator zarusil sam a uz by se to resilo premerenim a naslednou vymenou ant.

Pokud by byla moznost premistit rusene zazizeni treba pod nebo nad uroven anten operatora nebo "za" ant operatora mohlo by to pomoct.

O jakyho operatora se jedna? adresa? pripadme oznaceni vysilace by nebylo?

Jinac mohu potvrdit nekolik zarizeni ISP, ktere rusily operatory. Vetsinou slo o nevhodne umisteni ISP zarizeni pred ANT operatora, Prijimac je citlivy, ant ma velky zisk a to neco malo co vyzaruje ISP zarizeni - prijimac operatora slysi a je rusen. A neslo o to ze by nekdo vysilal nekde kde nema, proste zaril samotny procesor, spinany zdroj, menic a co ja vim co jeste. Vetsinou byla donmluva s ISP o premisteni nebo vymene zarizeni a bylo po problemu. Tohle je na spouste vysilacich, ale pokud to technologie operatora nedetekuje neni co resit. Staci, ze je ISP mimo vyzarovaci lalok operatora a uz si navzjem nevadi.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

máme antény na silně opevněným sajtu tmobilem a nic takovýho se neprojevuje. Spíš bych se zajímal proč ti klesne signál o 5-10dB protože i kdyby se to rušilo tak ti signál nepoklesne.

Doufám že si to neumístil tak blbě aby to bylo v hlavním laloku LTE sektorů.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Chcelo by to fotku, takto je to tazko riesit, ked nikto z nas nevie ako je to realne namontovane. My mame 5 sajtov v meste spolocne s nejakym mobilkarom ale vzdy anteny od seba tak 3-5m s rocketami prism a nic sa nedeje.
1 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

Fotku momentálně nemám, ale je to klasická čtvercová vysílací věž. Úplně na vršku jsem já a hned podemnou (2m) je asi 7 LTE antén.
Vzájemně se nijak nepřekrýváme, každý máme svůj čistý výhled. Tento problém nastává pouze když je ve městě plno lidí (turistů).

hapi: Dříve jsem si nevšiml, že by se signál na klienty zhoršoval jen to prostě šlo mizerně. Tento víkend vidím zhoršení signálu poprvé.
Pat.: Ano zahlcený přijímač by přesně odpovídal. Na věži jsou všichni operátoři (O2, TM, Vodafone)
1 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Pat. to pěkně popsal.
Doporučil bych jít s vlastníma sektorama pod operátora i když to bude znamenat práci na laně. Na většině komínech jsme pod ochozem.
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

helapc píše:Pat. to pěkně popsal.
Doporučil bych jít s vlastníma sektorama pod operátora i když to bude znamenat práci na laně. Na většině komínech jsme pod ochozem.

Zkusím to někam posunout, problém je, že věž je dost plná a nemám moc na výběr.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 5 years ago

Fotku momentálně nemám, ale je to klasická čtvercová vysílací věž. Úplně na vršku jsem já a hned podemnou (2m) je asi 7 LTE antén.Vzájemně se nijak nepřekrýváme, každý máme svůj čistý výhled. Tento problém nastává pouze když je ve městě plno lidí (turistů).


Pokud jsou antény přímo nad sebou, tak pokud je možnost, tak tu svoji vystrčit na metrový nebo delší výložník.

hapi: Dříve jsem si nevšiml, že by se signál na klienty zhoršoval jen to prostě šlo mizerně. Tento víkend vidím zhoršení signálu poprvé.Pat.: Ano zahlcený přijímač by přesně odpovídal. Na věži jsou všichni operátoři (O2, TM, Vodafone)


Právě, že se to zahlcuje od bočních laloků antén. Karty R11 mají na vstupu jenom tlumivku jako ochranu proti přepětí a do chipu proleze úplně vše, co přijde kabelem od antény. Pokud vedle jede něco tak výkonného, tak to proleze vždy.
Při určité úrovni to pouze zhorší odstup signál šum. Při otrochu větší úrovni zareaguje řízení zisku a ubere zesílení - to je ten pokles signálu.
Na deskách RB912 a RB922 je jako ochrana proti přepětí tzv. 1/4lamba pahýl - ten se chová jako filtr a částečně tlumí signál mimo 5GHz pásmo. Jsou tedy o něco odolnější než karty R11.
Na 100procent pomůže jen osadit filtr, který propustí jen 5GHz pásmo. Ten má právě rocket prism. Něco takového vyvinul i pan Štourač, ale má to také jistá omezení.
1 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

R11 maji jenom... nemaji nic? no to by asi možná zajímalo ty co používají RB M11G a jestli to je pravda tak už o nich přemýšlet nebudu.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

Selič: Ok, díky, zkusím ten výložník a jednu anténu dám RB922 pro porovnání.

Ještě jedno pozorování: Při tomto "zarušení" mi jde 1 tcp na klienta cca 1Mbit, odezva 200-300ms. Ale když dám UDP tak jede 90Mbit (dříve jsem netestoval).
Nemůže to být ještě něco společného s NV2? Jiný protokol tam nefunguje 802.11 stále vypadává a nstream jede v kbit.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

to záleží jestli do cíle stále dorazí 90Mbit.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

hapi píše:to záleží jestli do cíle stále dorazí 90Mbit.

Nebyl jsem fyzicky u klienta, ale vidím to na grafu wlan interface v sxt.
Packet lost v btestu je 0.
0 x

SpeedyGT
Příspěvky: 123
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod SpeedyGT » 5 years ago

Ono k němu to v UDPku dorazit může, na klienské anténě to rušení už nemusí být. Ale pokud má v TCP komunikovat klient se zaušeným APečkem, tak už bude problém.
0 x