Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rušení od LTE?

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Rušení od LTE?

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

Zdravím,
mám několik AP RBM11G + R11e5HacD s anténou RF Horn 30° umístěné na stožáru operátora cca 3m od LTE antén.
Vždy o víkendech a svátcích, když je město plné se mi zhorší parametry na všech anénách až o 5-10dBm a propustnost na klienty jde úplně dolů (do 1Mbps, odezva 300ms).

Rušení na 5GHz v tomto místě moc není, frekvence jsou volné ze strany AP i klienta, změna frekvence stejně nijak nepomáhá. Normálně v pracovní dny to běží úplně bez problému, klidně 60Mbit na klienta v NV2.

Nesetkal se s tím někdo?
Díky
0 x

Julian
Příspěvky: 369
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Julian » 5 years ago

Ahoj,

klidně bych věřil že ano - bude se to ovlivňovat na nějaké pracovní mezifreq = zkus to pořádně zadeklovat / odrušit včetbě eth kavelů (to je ten důvod proč jsou všechna pořádná rádia tak pečlivě uzavčena v kovových odlitkách).

R

P.S.: nicméně veř že podobně je ruší i naše wifiny.... - viz například bug jistých NBE 22/25 od UBNt, které takto sraly LTE.
0 x

sp4wn90
Příspěvky: 65
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sp4wn90 » 5 years ago

u nas taky vždy když najedou lyžaři a jsou plny střediska tak mame hned problem s propustnosti anten. začne to strašně kolisat. nektere anteny jsme byli nuceni posunou dal aby to vubec fungovalo.
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

Vše mám stíněný jak jen to jde, dokonce i vývodky na těch hliníkových RF boxech mám zamotané hliníkovou páskou :)

Posunout už taky nemám kam, ten stožár je plný. Tak to mám asi smůlu :/
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Já jsem to měl naopak. ČTÚ se mi cca před 10lety přihlásilo na měření, že prý ruším T-Mobile. Na sajtu jsme postupně odpojovali sektory až jsme našli jeden WRAP co to dělal. CE známku měl, tak mi jen nařídili ho sundat.
Podle mě to dělalo CPU. U tebe to může být podobně, nějaká frekvence v jejich zařízení interferuje s tvojí.
1 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 5 years ago

ano LTE je smrť v niektorých freq....pozrite si reálne freq prídely vo vašich oblastiach a ich frekvencie ponásobte *2 alebo *3. (druhá a tretia harmonická...)

ak vám vyjde frekvencia v ktorej operujete, musíte sa uhnúť....
1 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

Nejsem si jistý na které frekvenci jedou (možná 1800MHz), ale na zkoušku tam mám teď 5850, nevidím žádnou změnu.
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

helapc píše:Já jsem to měl naopak. ČTÚ se mi cca před 10lety přihlásilo na měření, že prý ruším T-Mobile. Na sajtu jsme postupně odpojovali sektory až jsme našli jeden WRAP co to dělal. CE známku měl, tak mi jen nařídili ho sundat.
Podle mě to dělalo CPU. U tebe to může být podobně, nějaká frekvence v jejich zařízení interferuje s tvojí.

Pokud to bude rušení CPU, tak mám zkusit nějaký jiný RB s jiným typem CPU?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Pokud je to možný zkus UBNT.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 5 years ago

Pokud to bude rušení CPU, tak mám zkusit nějaký jiný RB s jiným typem CPU?


Od CPU to není. Zkus to vyměnit za RB922, ten má na rozdíl od R11 na vstupu jednoduchý filtr, mohlo by to pomoct.
Případně by to měl úplně vyřešit rocket prism.
1 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Rocket prism ideální řešení, máme na několika společných bodech s LTE. S tím CPU to bylo myšleno trochu jinak. Frekvence CPU našeho WRAPu (jednoho z pěti) lezla do sektorky operátora a rušila ho. Byla to spíš vada zařízení.
1 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 5 years ago

Klidně koupím to UBNT na zkoušku, ale všechny klienty mám Mikrotiky. Pojede to dobře proti sobě?
0 x

livenet
Příspěvky: 21
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod livenet » 5 years ago

Možný to je a dokonce to potvrzuji
Nám cetin postavil stožár kde má aji LTE cca 3 metry od nás možná aj méně. A taky nastaly problémy na našich sektorech a začalo to dělat bordel takže možné to je. Nejhůř natom je ten sektor který to má ve svém úhlů to co je zády je víceméně OK.
Nehledě nato že ty prasta nám to postavily do cesty 10Ghz spoje a vůbec snima nebyla řeč.
1 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 5 years ago

no asi nejde tak o frekvenci jako takovou, zkuste se povidat jaky vyzarovany vykon ma takova LTE antena operatora ....... 100W zadna mira
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

mrazek609 píše:Klidně koupím to UBNT na zkoušku, ale všechny klienty mám Mikrotiky. Pojede to dobře proti sobě?

Nepojede
0 x