Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

zkušenosti s lazením LHG 60

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 17 years ago

Re: zkušenosti s lazením LHG 60

Příspěvekod Spreamer » 4 years ago

Takže teda co, ladíte to "optickým zaměřovačem" nahrubo a beamforimg se postará o zbytek? Mám nejnovější ROS, jakmile zapnu přes terminál align, tak se co půl sekundy mění TX sektor a stejně tak i center. Co přeci není šance podle toho naladit. To tedy mám pustit align a koukat jen na ledky a ladit? Dnes jsem jsem nasazoval spoj na 130m a připadám si fakt jako deb** :(
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 4 years ago

Dával jsem taky spoj na 110 a i když jsem anténu otočil úplně bokem, tak signál byl furt na 80% :-D a nešlo to nijak doladit. Končil jsem s -60dB, ale jede to. Druhej spoj na 180m je se signálem -49dB. A na těch 1100m to furt lítá. Jako u Mimosy B24 jsem si říkal, že to lazení je hodně debilní, ale tenhle 60GHz bazmek je ultra debilní.
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 4 years ago

Udělej to jak píše Hapi. Dej align a za 5 minut odcházíš. Beamforming se postará o vše. No problem, né? :-D
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 4 years ago

já už jsem nějaký align odpískal, protože to bych mohl ladit hodiny a stejně bych to nenaladil ty čísla se snad generují nějakým random scriptem či co :)
prostě ladím podle puškohledu a jdu od toho, problém nastavá když se do puškohledu nemohu podívat, potom to ladím podle šipek....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

kure05 píše:Hapi tu zas machruje a hází rozumy jako vždy :-D Dneska jsem ladil jeden spoj na 1,1km a bylo to peklo. Signál skákal tam a zpět o 10dB a to jsem na to ani nesahal. Takže nevím. Hapiho rada typu zaměřit a za 5 minut jít od toho jaksi celkem dost lidem nefunguje. Asi jsou všichni tupý a jen Hapi je letadlo, nebo nevím . . .


Neříkám, že máme spoje nasměrované za 5 minut, ale do 10 minut na každé straně to bude. Nechci se Hapiho zastávat, ale je to přesně jak píše, nasměrujem to od oka, jak se to spojí, tak příkazový řádek -> spustit align a do deseti minut není co řešit. Důležité je aby tam byl nějaký poslední FW, my tam dáváme 6.44.5, protože se starými FW to byl fakt porod na hodinu na jedné straně.

Asi je to i tom, který spoj se ladí, jestli první nebo 10, taky kdo s tím má jaké zkušenosti, 10, 20 spoj je fakt na těch 10 minut...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

všechno tu je napsaný

signál skáče protože prvních 5-10 minut? nevim přesně je to jakoby v agresivním režimu. Už se to tu jednou psalo. Mění to rychle úhly a výkon což je pak výsledek že to skáče a nedá se to zaměři. Po tý době se to ustálí a už to neskáče ale i tak se to v tom nedá zaměřovat. Občas se to ani nehne několik dnů. Jediný co odpovídá je rate potažmo mcs což je rate. i -60dB je podle datasheetu chipu naprosto v pohodě. Proč by měla automatika zvedat tx power když má zajistit co nejmenší tx power při největší rychlosti? a to plní tak tam zůstane -60. Zvedne ho až bude potřeba. No a navíc je to RX takže protistrana zvýší při problémech TX power a na rssi to logicky nebude vidět. Není to typický ATPC jako na profi pojítkách kde se nastavuje rx level kterej to má držet.

Prostě stačí použít k tomu režim určený a to je align a naladit to do rozsahu beamformingu což je v případě LHG G do 1.4° a úplně ideálně pod 0.7°.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků