Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

zkušenosti s lazením LHG 60

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: zkušenosti s lazením LHG 60

Příspěvekod hapi » 4 years ago

TomBi píše:Díky, tohle jsou užitečné informace z praxe.

Podle toho co píšeš, tak Align režim tedy krom zrychlené výměny informačních rámců vypíná beamforming? Je to tak?
A vypíná ho na obou jednotkách nebo pouze na té vzdálené (kde má smysl vypínat protože beamforming je jen pro Tx)?

Při směrování přepínáš na Align režim pouze u té stanice kterou zaměřuješ nebo i u té druhé?

Tom

hapi píše:na níc se nešahá. Dej poslední verzi. Zapni align a vidíš úhle natočení, to je vše. Dosměruj co nejblíž centeru a neni nutný to hrotit přímo na center, beamforming to dotahne až vypneš align ale zase ne aby si to měl dosměrovaný na 1.4° což je hrana beamformingu u lhgg. Ideálně tak 0-0.7°. Vypni align. Hotovo. Práce s alignem na 5 minut. Na druhý straně to samí.

Align v terminalu ti ukazuje hodnoty okamžitě. Nekoukám už na hodnoty u interface při zapnutým align. Jak zapneš align tak se spoj na pár sekund rozpojí a pak zase spojí. Žádný vopičky s btestem a nebo iperfem. Nalaď obě strany alignem, pak ho vypni a a počkej až se normálně spojí, mělo by naject MCS 8 a signál 80-100. Pak spust mezi jednotkami btest s 1 spojením TCP a pokud ti ukáže přes 400Mbit stabilně a signály a mcs nekolísají tak je hotovo.


a neni to jedno co align dělá? ukáže ti rychle úhel a tedy nejlepší signál z centru což je podstatný. Neřeš beamforming, nech ho pracovat.

align pouštíš na tý straně kterou zaměřuješ. U mikrotiku se dost blbě orientuje v tom z jaký strany vůbec vidíš ty úhly. Align píše TX což znamená že musel pohnout TX vyzařovákem na straně s align aby dorovnal špatný zaměření antény. Evidentně mu to zrychleně posílá protistrana resp. je možný že se vypne nějakej algoritmus na straně s alignem pro průměrování dat.
Naposledy upravil(a) hapi dne 16 Jan 2020 10:28, celkem upraveno 1 x.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 4 years ago

Ahoj,

zkoušel jsem zafixovat TX sektor (jedna strana 27, druhá 36) a podle toho ladit (/interface w60g align wlan60-1). Signál skáče chaoticky -50 až -56 dBm. Když jsou TX sektory na auto, tak se stále mění TX sektor a tím i signál (ještě větší chaos; skáče od -50 do -65 dBm). Chápu, že by mělo smysl nechat TX sektor na auto a podle něž ladit do centru, jenže co když se TX sektor pořád mění a tím i signál? Mám čekat nějakou dobu a pak s nebude už měnit? Díky
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Nesnazte se to vubec chapat. Jakekoliv ma snaha o pochopeni jak to vlastne funguje a pokusy o lazeni ve stylu "profi" pojitka skoncilo tak jak pisete tady nademnou. Vemte to mířítko, namirte to podle toho, zapnete a nechte beamfoming off a pokud nemáte uplne kŕívé oko bude to OK. Na 1,6km tam mame nekolikrat po sobe -52.
0 x

Spreamer
Příspěvky: 142
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Spreamer » 4 years ago

Hapi píše, že má za 10 minut hotovo na každé straně. Asi nemá důvod si vymýšlet, možná nám něco uniká. Budu s tím laborovat :(
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Prosím o Vaši zkušenost s prvním kanálem 58320.
Mám nově tři spoje LHG WD a všechny jedou super na všech ostatních kanálech, kromě toho prvního.
V okolí nenascanuji žádné jiné sítě, takže rušení nepředpokládám.
Na prvním kanálu lítá signál a MCS padá i pod 4.
Díky
Mirek
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

mirek.k píše:Prosím o Vaši zkušenost s prvním kanálem 58320.
Mám nově tři spoje LHG WD a všechny jedou super na všech ostatních kanálech, kromě toho prvního.
V okolí nenascanuji žádné jiné sítě, takže rušení nepředpokládám.
Na prvním kanálu lítá signál a MCS padá i pod 4.
Díky
Mirek


Asi by si mal vediet, ze kanaly 58 a 60GHz su najviac odpadove, u nas take ani nepouzivame. Pouzitelne kanaly su 64 a 66GHz. 62GHz je tak medzi odpadom a pouzitelnym kanalom. Tie prve dva kanaly maju najvacsi utlm s O2.
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Gemb píše:
mirek.k píše:Prosím o Vaši zkušenost s prvním kanálem 58320.
Mám nově tři spoje LHG WD a všechny jedou super na všech ostatních kanálech, kromě toho prvního.
V okolí nenascanuji žádné jiné sítě, takže rušení nepředpokládám.
Na prvním kanálu lítá signál a MCS padá i pod 4.
Díky
Mirek


Asi by si mal vediet, ze kanaly 58 a 60GHz su najviac odpadove, u nas take ani nepouzivame. Pouzitelne kanaly su 64 a 66GHz. 62GHz je tak medzi odpadom a pouzitelnym kanalom. Tie prve dva kanaly maju najvacsi utlm s O2.

S tím útlumem to vím, ale jedná se o spoje kolem 300 m, tak by to mělo běžet.
Máme tam jen 4 kanály, tak si těžko můžeme dovolit nějaký úplně vynechávat.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Zalezi ako to mas na sajte rozmiestnene. Na mieste kde mam 5 spojov na LHG60 pouzivam len 3 kanaly. Stabilitu MCS dost poriesili nove ROS. Na starych to malo tendenciu skakat vseliako....
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Gemb píše:Zalezi ako to mas na sajte rozmiestnene. Na mieste kde mam 5 spojov na LHG60 pouzivam len 3 kanaly. Stabilitu MCS dost poriesili nove ROS. Na starych to malo tendenciu skakat vseliako....

Mám ROS i FW 4.46 a blbne to i když na tom kanále nic dalšího není.
To už se líp chovají dva stejné kanály na jednom stožáru na kanálech 2-4.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

To zaměřování taky moc nechápu. Ignite na 600m mám signál -38, mikrotik na 450m má -50 až -55 a skáče to šíleně podle sektorů. Když fixnu střed 27, tak je signál -51, pokud nechám sektory pracovat, tak to naskáče někam jinam a signál -55. Děsně mě vadí, jak do toho nikdo nevidí, nikdo neví jakej výkon to má nastaveno a jak se to rozhodlo změnit sektor. Jeden celej den to drželo sektor center a -50 a druhej den na to koukám a -58 a sektor někde v prdeli.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

ty voe prober se. Shit držák, shit parabola, shit stožár. Dát tam pojítko 70/80GHz který je o kousek vejš tak seš v háji se stejným výsledkem. Proč asi myslíš že to furt dorovnává úhly? protože shit držák, shit parabola, shit stožár.

Je mi jedno jakej tam je signál když to má ATPC. Prostě jak drží rychlost, nestarám se. Na jednom spoji máme permanentně -60dB ale speed 2.3Gbit taky permanentně takže vo co jde? Ignite má -38 protože asi nemá ATPC.

Nechat zapnutej beamforming, spustit align, zaměřit a jdu pryč. 5 minut. Mířidlo je pro hrubý zaměření. Výrobce už to fakt snadněji udělat nemohl. Jo a mimochodem, ledky co ukazují směr v alignu fungují okamžitě... last verze ...easy business.
2 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

hapi píše:ty voe prober se. Shit držák, shit parabola, shit stožár. Dát tam pojítko 70/80GHz který je o kousek vejš tak seš v háji se stejným výsledkem. Proč asi myslíš že to furt dorovnává úhly? protože shit držák, shit parabola, shit stožár.

Je mi jedno jakej tam je signál když to má ATPC. Prostě jak drží rychlost, nestarám se. Na jednom spoji máme permanentně -60dB ale speed 2.3Gbit taky permanentně takže vo co jde? Ignite má -38 protože asi nemá ATPC.

Nechat zapnutej beamforming, spustit align, zaměřit a jdu pryč. 5 minut. Mířidlo je pro hrubý zaměření. Výrobce už to fakt snadněji udělat nemohl. Jo a mimochodem, ledky co ukazují směr v alignu fungují okamžitě... last verze ...easy business.

Jestli ten výlev byl na mě, tak nevím odkud jsi spadl. Lhg má solidmount, je na příhradě 100x100cm ve vejšce 10m. Na druhé straně opásání komína trubka 60mm silnostěnná.
Že ty vole atpc je mi jasný, ale že to když tam je -55 a atpc je nastaveno na -50, tak to asi světe div se jede na max. Kolik jich provozuješ a jak dlouhou, že je to tak easy business s -60? Na -60 to půjde s prvním deštěm dolů.
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 4 years ago

Hapi tu zas machruje a hází rozumy jako vždy :-D Dneska jsem ladil jeden spoj na 1,1km a bylo to peklo. Signál skákal tam a zpět o 10dB a to jsem na to ani nesahal. Takže nevím. Hapiho rada typu zaměřit a za 5 minut jít od toho jaksi celkem dost lidem nefunguje. Asi jsou všichni tupý a jen Hapi je letadlo, nebo nevím . . .
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Vobec sa nespoliehaj na ten signal v dB....uz len to ze to ukazuje dB a nie dBm je zle...Mam spoj na 1km ktory ma aktualne -66dB a pritom MCS drzi na full 2.3Gbit pricom pri takom signale by to nemohlo mat take MCS...je to bullshit...
Jeden ukazkovy spoj mam tiez presne na 1km @ 66GHz. Smeroval som z fix tx sectorom. Ten spoj mal po nasmerovani -49. Potom som zapal automatiku na sektory. Drzalo to stale center...teraz sa to prehodilo na ine sektory a ma to -57 pritom sa s tym nehybe...jedna strana je v malom okne, druha na priehrade asi 60cm od zakladne stoziara. Proste z casu na cas to nejaky algoritmus prepocita a zmeni sektory...to je cele.
Dalsi spoj som na 1300m robil minuly tyzden a tu som mal zas problem dostat sa vobec na -58...lepsi signal ani prd...skusal som viacero trikov...nic proste...takze obe strany nakoniec mali -60 a viac ani prd...
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

kure05 píše:Hapi tu zas machruje a hází rozumy jako vždy :-D Dneska jsem ladil jeden spoj na 1,1km a bylo to peklo. Signál skákal tam a zpět o 10dB a to jsem na to ani nesahal. Takže nevím. Hapiho rada typu zaměřit a za 5 minut jít od toho jaksi celkem dost lidem nefunguje. Asi jsou všichni tupý a jen Hapi je letadlo, nebo nevím . . .

No ono třeba na 150m si s tím může mířit kdo chce kam chce a 50 je tam furt. Na kilaku už je to sraní, ale na 450m jsem sraní ani neočekával a podle toho jak ty sektory skáčou je to divný. Jinak skáčou 5 a 25 tam a zpět a signály horší jak na centr. Ten algo je fakt vadnej a ladění je proti ignite zatrest.
0 x