Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

LHG 60 Wire Dish nastavení

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 15 years ago

Re: LHG 60 Wire Dish nastavení

Příspěvekod mirek.k » 5 years ago

Díky všem za rady. Vyzkouším to tedy seřídit s pevným power a sector a dám vědět.
Mirek
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

Gemb píše:TX Sector je proste vysielacia antena resp jej cast. Ozarovac v LHG ma mriezku a tam mam mas tieto sektory je ich 64. Kedze je to phase array antena s beamformingom tak podla tychto sektorov sa meni vyzarovanie. Ty mozes vytocit antenu aj o 2 stupne, no stale je spojena a aj s dobrym signalom nakolko sa prepocita tx sector takze vysielas uplne inym. Optimalny TX sektor ti nepoviem....treba skusat a skusat...
RX Sector je len jeden.
Na TX sa meni vyzarovanie, na RX nie.
Parametrom set tx-sector=0..63 - nastavis napevno vysielanie z jedneho sektoru, takze pri stelovani antenou sa ti to nebude prehadzovat. set tx-power=0..15. Nastavis na fix vykon aby sa nemenil pri toceni antenou. Standartne je defaul. Spoje zhruba tak do 900m musia mat signal -50dB. Lepsi signal nebudes mat, mikrotik to automaticky reguluje tak aby bolo -50 stale. Ja mam na 1,5km signal -55.



takže víš houby co je tx sector. Nějak si neuvedl co znamená 0 až 63 protože podle mě to nedělá vůbec nic.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

mirek.k píše:Zdravím a doufám, že mě nezabijete za vytvoření nového vlákna.
Mám tady první spoj na testování.
Sice jsem to zprovoznil - ale!
lhg60.png
1. Nejsem spokojen s přenosovou rychlostí - 100 - 200 mbps, což je velké zklamání. Měřím BT z PC proti RB750, jejíž CPU nejde do 100 %.
2. Podle čeho se to ladí? U klienta je alespoň doporučení, kam s tím hnout, ale na AP straně jsou jen LEDky.
3. Má někdo povědomí, co znamenají ty položky na obrázku, jejich význam?
Díky
Mirek


proč si otázku nepoložil do vlákna zabívající se 60GHz od mikrotiku?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod mirek.k » 5 years ago

To vlákno je hodně obecné a už nepřehledné.
Mě jde o nastavení konkrétního typu.
0 x

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 5 years ago

Blbe na tom je ta RB750, kdyz mas 100Mbit porty, kolik jako chces namerit Gbit?
Ano souhlasim, proc dalsi vlakno a ten nazor, ze jde o konkretni spoj, takze ja kdyz budu nastavovat treba takovych 10 ptp a s kazdym budu mit problem, zalozim dalsi?
Moderator tu fakt chybi, chodi sem kde kdo.
Navic v tom vlakne mas uplne stejne odpovedi co ti tady psali ostatni.
Jo a tu jednu mas zamerenou blbe, melo by to byt taky "center", cokoli mimo stred vzdy musi resit stroj a beamforming to pak zbytecne musi dohanet.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

hapi píše:
Gemb píše:TX Sector je proste vysielacia antena resp jej cast. Ozarovac v LHG ma mriezku a tam mam mas tieto sektory je ich 64. Kedze je to phase array antena s beamformingom tak podla tychto sektorov sa meni vyzarovanie. Ty mozes vytocit antenu aj o 2 stupne, no stale je spojena a aj s dobrym signalom nakolko sa prepocita tx sector takze vysielas uplne inym. Optimalny TX sektor ti nepoviem....treba skusat a skusat...
RX Sector je len jeden.
Na TX sa meni vyzarovanie, na RX nie.
Parametrom set tx-sector=0..63 - nastavis napevno vysielanie z jedneho sektoru, takze pri stelovani antenou sa ti to nebude prehadzovat. set tx-power=0..15. Nastavis na fix vykon aby sa nemenil pri toceni antenou. Standartne je defaul. Spoje zhruba tak do 900m musia mat signal -50dB. Lepsi signal nebudes mat, mikrotik to automaticky reguluje tak aby bolo -50 stale. Ja mam na 1,5km signal -55.



takže víš houby co je tx sector. Nějak si neuvedl co znamená 0 až 63 protože podle mě to nedělá vůbec nic.


:D:D:D aspon vidim ako zase a znova mudrujes a realne nic nevies. 0-63 su oznacenia danych sektorov. Mas ako keby 64 tx anten, kazda pre iny sektor. Skus si na zivom spoji nastavit iny TX sektor a sleduj co to spravi. Beamforming ti nastavil sektor napr 20. Zmen ho a daj si tam 40. Mas len 3 moznosti. Bud bude sektor 40 uplne mimo toho ako je nastelovana antena, takze sa to nespoji. Druha moznosti je, ze sa to spoji ale s inym signalom. Tretia moznost je, ze sa to spoji a signal bude +- rovnaky ako bol ale je to len kvoli tomu, ze nevieme ako je mriezka usporiadana a nemame ziadny datasheet ktory by nam povedal, odkial su sektory znacene. Ja mam skusenost taku, ze s fixnym sektorom je signal o mnoho stabilnejsi. V nastaveni na auto sa signal meni aj o 10dB.
tx_sector.png
tx_sector.png (78.94 KiB) Zobrazeno 3712 x

Tu mas rozdiel medzi tx-sector=auto vs fixna hodnota. V jednom pripade sa mi po nastaveni fixnej hodnoty spoj odpojil, nakolko bol vyzarovak uplne mimo....
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod mirek.k » 5 years ago

Ladik píše:Blbe na tom je ta RB750, kdyz mas 100Mbit porty, kolik jako chces namerit Gbit?
Ano souhlasim, proc dalsi vlakno a ten nazor, ze jde o konkretni spoj, takze ja kdyz budu nastavovat treba takovych 10 ptp a s kazdym budu mit problem, zalozim dalsi?
Moderator tu fakt chybi, chodi sem kde kdo.
Navic v tom vlakne mas uplne stejne odpovedi co ti tady psali ostatni.
Jo a tu jednu mas zamerenou blbe, melo by to byt taky "center", cokoli mimo stred vzdy musi resit stroj a beamforming to pak zbytecne musi dohanet.

Ta 750 je Gigabitová.
A v tom původním vlákně je i WAP60, takže proto.
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Laické vysvětlení beamformingu a RX a TX sektoru.

Beamforming - představte si hladinu vody v detskem bazenku. Rozdelte si ho na 8x8 dilku -> 0 ... 63 sektor. A ted zjednoduseni -> pokud placnete rukou do sektoru X a nasledne v presne dany cas a presne danou silou do sektoru Y tak se vam vlna slozi a v sektoru Z vam voda "vyskoci" z bazenku. A ted si to predstavte ze byste sladili 64 placnuti do vody. Dokazete presne stanovit, kde a jakou silou vylitne voda ven ( nad uroven bazenku ).

Tx sektor jen rika ve kterem miste mrizky by mel byt signal nejsilnejsi a urcuje smer vysledneho "centralniho laloku"

Rx sektor nejde uz z principu ovlivnit, zde se pouze snazime co nejlepe zachytit signal na co nejvice plosek, idealně tak aby časový rozestup s dopadem na první a poslední plošku byl co nejmenší ( uvazuju dopad modulovane vlny ve stejne fazy a amplitude ) -> vysek jedne "nanosekundy" z komunikace.

Pokud je má úvaha zcestná nebo nepřesná, tak mě snad někdo znalejší opraví - jsem jen ITák.
60GHz-TX_sectory.png
60GHz-TX_sectory.png (6.14 KiB) Zobrazeno 3667 x
1 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

úvaha je jistě správná ačkoliv by mě zajímalo jestli ta tabulka tak opravdu je. No a taky by mě zajímalo proč jí nemá RX když beamforming je právě o tom jak směrovat i přijímat ziskovějc z určený oblasti.

No a ještě k tomu tx sektoru... skáče mi to klidně 46 pak 29 a pak 20 a nakonec klidně 50 takže mi to nepřijde jako správě poskládaný čísla.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Ano takto si to prestavujem aj ja. Otazka je ako su naozaj znacene tie TX sektory a ako presne realizovali RX. wap60 ma asi menej sektorov. https://www.penta.cz/Libraries/thumbnai ... 55x255.jpg Na LHG si predstavujem teda mriezku 8x8
1 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

hapi píše:úvaha je jistě správná ačkoliv by mě zajímalo jestli ta tabulka tak opravdu je. No a taky by mě zajímalo proč jí nemá RX když beamforming je právě o tom jak směrovat i přijímat ziskovějc z určený oblasti.

No a ještě k tomu tx sektoru... skáče mi to klidně 46 pak 29 a pak 20 a nakonec klidně 50 takže mi to nepřijde jako správě poskládaný čísla.


Protože dopadající vlnu předpokldám nejde ovlivnit. Můžu se jí příjmačem maximálně přizpůsobit. Jak by jste chtěl ovlivnit dopadající vlnu o které v daném okamžiku nic nevíte? Jednoduše Vám v danej okamžik dopadne na všechny plošky něco, ale to něco třeba vůbec nepatří k danému okamžiku. Dejme tomu, že k vám jde signál hodně z prava -> na plošku nejvíc v pravo dopadne signál o zlomek vteřiny dřív než na plošku v levo. A ve výsledku tam sedí "trpaslík" ( čip/algoritmus), kterej všechny ty dopadající nesmysly roztřídí a dopočítá tak, aby z toho lezly smysluplný data. Na nás je to tomu "trpaslíkoj" ulehčit - vlna dopadně na sektory ve středu, pak teměř ve stejný okamžik na sektory vzdálenejší od středu atd. Z toho pak lezou surový data "značka ideál" -> čím lepší surová data -> tím méně chyb -> tím lepší finální data -> tím lepší přenosovka atd.

Jestli je ta tabulka správná nebo ne nemá vliv na princip jak to funguje. Experimentálně bych řekl, že ano.
1 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Ak sa budeme riadit vyssie uvedenou tabulkou bez ohladu na to ci sedi alebo nesedi oznacenie sektorov s MK tak asi je najlepsie aby bol signal vysielany co najviac zo stredu nie ? Tym padom je lepsie vyuzita plocha resp ta sietka v LHG. ALebo vzhladom na velkost tej anteny je to jedno ?
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod mirek.k » 5 years ago

Na obou stranách jsem nastavil tx-power=10 a tx-sector=28 (center).
Pozicováním z jedné strany jsem se dostal na RSSI 60 a Signal 80 (je to něco jako CCQ?)
Na druhou stranu se dostanu až po neděli, ale nečekám žádné zázraky.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

thanui.linux píše:Jestli je ta tabulka správná nebo ne nemá vliv na princip jak to funguje. Experimentálně bych řekl, že ano.


jak víš že 28 je uprostřed? pak by číslo mělo mít ekvivalent v zobrazovanym úhlu což teda nemá. Podle mě nula začíná vlevo dole. Jedinný co sedí je že 36 je center.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod mirek.k » 5 years ago

Protože to pak píše "center"? Ale ve skutečnosti tady všichni jen něco hádáme.
Dokumentace naprosto žádná.
0 x