Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

MikroTik CRS326-24G-2S+RM

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Xardas1977
Příspěvky: 2
Registrován: 6 years ago

MikroTik CRS326-24G-2S+RM

Příspěvekod Xardas1977 » 6 years ago

Zdravím,

chcel by som mať router+switch v jednom zariadení, preto som sa rozhodol pre toto zariadenie MikroTik CRS326-24G-2S+RM, pripojenie do WAN optika (konvertor od Orange).
Je toto zariadenie vyhovujúce do domácej prevádzky ? - neplánujem s tým absolútne žiadne zverstvá robiť - žiadny managament.
ďakujem
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 6 years ago

Ťažko predpokladať že chceš mať zariadenie do domácej prevádzky v 19" prevedení. Koľko vlastne potrebuješ portov v "switch"
CRS zvládnu len veľmi základné "router" utility ako pár firewall pravidiel, NAT, DHCP ... netreba od toho čakať veľa a zabudnúť na QOS shaping...
Optiku od Orange do toho nestrčíš
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Tak ono 19" a domácí použití se nevylučuje, racky se začínají objevovat v rodinných domech a bytovkách docela často u novostaveb i větších rekonstrukcí. To je nějaký ten NAS, kamery a podobně, k tomu třeba nějaké ty zásuvky po baráku (i kdyby jen na připojení wifin) a je to.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Xardas1977
Příspěvky: 2
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Xardas1977 » 6 years ago

bude to v novom rod. dome, rj 45 mam po dome asi 15 (je to novostavba tak radsej viac a vsade) k tomu nejaka ta wifina, 2 kamery a NAS...ta optika mi je jasne ze tam nepichnem (preto som tam napisal ze je ukoncena konvertorom z ktoreho ide klasicky rj 45)
Len som chcel vediet ci je to pouzitelne, alebo radsej zvlast router (aj ked prave to moc nechcem, ak by bolo toto dostatocne). chcel som to mat v racku jednoducho :) a nie na policke...
pripadne nejaku kombinaciu inu mi doporucit. dakujem
0 x

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 6 years ago

Ok beriem, ja si v byte vystačím s 4portom :D
Áno použiteľné to je, na jedno NAT pravidlo a default firewall v pohode
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 6 years ago

pokud jde o par pravidel a nejaky jednoduchy nat tak neni problem ani se starsi a levnejsi generaci crs125.

Vsechny tyto switche zacnou trpet v momente kdy pres ne tece vetsi mnozstvi paketu a clovek je nechce jen switchovat. Pokud ale bude jeden port na WANu a bude na tom par zarizeni a zbytek bude ve switchi nemam o to strach.
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Za popsané situace by neměl být problém. Pro jistotu dostatečného výkonu i do budoucna (konce životnosti toho mikrotika) bych ale doporučil použít tento model, namísto staršího CRS125. Já osobně mám doma hned dva racky (ukryté aby nerušily, racky se mi líbí ale viditelně vystavovat si rack doma fakt nechci, kabely a racky mám ukryté) a dva switche, a přitom toho ani moc nemám. Ale třeba taková televize je smart, takže jedna zásuvka, satelitní přijímač další, box od sledovanitv.cz další, počítač tady, počítač tam, kamery, wifiny, meteostanice... a hned je portů zabraných. :D
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
michnzee
Příspěvky: 189
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Praha, Žižkov

Příspěvekod michnzee » 6 years ago

ahoj, já mám několik crs125 v provozu ale všechno nastavené jako obyč switch + sfp uplink, to funguje bez problémů ale když jsem po nich chtěl něco víc (firewall, nat, vpn) tak to šlo strašně rychle do kytek a proto jsem se ani o víc nesnažil. na některých instalacích jsem šel do crs326 a to je opravdu o dost lepší. mám proti sobě dvě crs326 (propojený 10G sfp+) a při btestu to v pohodě dávají ale opět v režimu switchování bez dalších funkcionalit. o tom jestli crs125 nebo crs326 - s ohledem na tu cenu bych šel určitě do 326, ostatně nic lepšího mikrotik teď stejně nemá v této kategorii. v newsletteru jsem viděl obrázek 48p verze ale zatím všude ticho tak bůh ví kdy bude.
0 x
::RouterLEGOboard::

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Mě spíš udivuje, proč někdo pořád zkouší takovou kravinu jako používat CRS jako router. Prostě koupím router na kterém si mohu dělat co chci(NATy, firewall, VPNky atd.) a k tomu si koupím switch s potřebným počtem portů a funkcemi. Cenový rozdíl 00prd a funkce úplně o něčem jiném. Co je tedy to plus? Spotřeba? Vážně?
1 x

Uživatelský avatar
michnzee
Příspěvky: 189
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Praha, Žižkov

Příspěvekod michnzee » 6 years ago

Já to myslel v kontextu že jsem si chtěl zkusit co to zvládne, ne že to tak provozuji :) samozřejmě jak píšeš, i já mám všude jiný adekvátní "routery" kde se odehrává všechno a tyhle crska jako obyč levný manag. switche...
0 x
::RouterLEGOboard::

ferkop1
Příspěvky: 58
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod ferkop1 » 6 years ago

Zdravim, ja mam viacero tychto switchov aj najnovsi crs328 a starsie crs226 a crs326 a u vsetkych je rovnaky problem, pokial sa do switchu pripoje nejake 100mbit zariadenie priepustnost na danom zariadeni je hrozna, max 30mbtit down, upload je OK. Dalej po nejakom case switch jednoducho prestanu pustat traffic dalej pomoze len reboot switchu. Problem sa riesi aj na fore forum.mikrotik.com uz dva roky s tym nevedia nic urobit a teraz nove crs 328 to iste. Problemy robia aj tie mikrotikove lacne prevodniky ked za ne date 100mbit zariadenie. Ak mate niekto podobne skusenosti tak sem prispejte. Akurat ok funguje ten novy crs poe CRS112-8P-4S-IN.
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 6 years ago

Ono to nejspíš bude v bufferech. Máme v síti 125-24G-1S a pokud je uplink 1G a další zařízení jsou jen 100Mbit, tak nezvládá odbavovat a dropuje. Dá se to "polepšit" flowcontrolem, ale některá zařízení flowcontrol s Mikrotikem prostě neumí.
1 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 6 years ago

omlouvam se za offtopic, ale hodne lidi se tu rozepsalo o problemech s mikrotik switchi. Ja jsem se jich na siti nechtel vzdavat, ale jak je ten bod trosku dulezity, tak je to peklo kdyz se takovy switch sekne. Mate nekdo zkusenosti se switchi od ubnt. Pripadne mate nejake jine cenove dostupne a spolehlive switche?
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Se switchi od UBNT problémy nemíváme. V minulosti jsme se trochu spálili s jejich PoE+ switchi, které z ničehonic vypnuly napájení (EdgeSwitch), ale to se později ukázalo být způsobeno přehříváním a vytížením zdroje. Co jsme zlepšili chlazení racků a napájení vytěžujeme na max. 55 - 60 % výkonu (počítán nominální odběr udávaný výrobce zařízení, ne naměřený, který je zpravidla nižší), tak už není problém ani s tím. Cisco to samozřejmě není, ale za svou cenu to svou službu udělá zcela spolehlivě.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Tar
Příspěvky: 36
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Tar » 6 years ago

CRS125 používáme jako router do bytovek. Funguje to bez problému. Když do toho nedáš moc pravidel tak ti to odroutuje i gigabit.
0 x