Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

1 TCP spojení Mikrotik - VELMI POMALÉ

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

1 TCP spojení Mikrotik - VELMI POMALÉ

Příspěvekod cmgn » 6 years ago

Zdravím Vás všechny,

mám problém s rychlostí 1 TCP spojení na MikroTiku. Topologie, kde to dělá, je celkem jednoduchá. RB3011 ----> L2_CETIN_300Mbps ----> RB1100AHx4 ----> dodavatel konektivity_1Gbit

Pokud si pustím Btest mezi 3011 a 1100 s 1x TCP, teče to od 250 do 300 Mbps, kdy to mezi těmito hodnotami skáče. Pokud pustím 20 spojení, jede to krásně ploše cca 290-295 Mbps (to už přičítám CPU 3011). Nicméně, problém je, pokud si pustím Btest na CHR, co mám ve virtuálce venku u dodavatele konektivity. V tu chvíli jedu 20-50 Mbps hodně skokově. Tuším, že bude někde problém s buffery, ale ať dělám cokoliv, ať nastavím v ROS jakýkoliv queue nebo je úplně vypnu, pořád stejný výkon....

Neřešil jste někdo něco podobného?
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 6 years ago

Flow control byl vyzkoušen?
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 6 years ago

Ano. Pokud je to ten pod konfigurací interface. Zkusil jsem po cestě všude dát ON, leč výsledek stejný.

Divné je, že proti sobě ta zařízení relativně fungují, ale přes tři už to dělá problém....
0 x

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

Tohle jsem tu taky řešil, test mezi dvěma mikrotiky ok, ale test přes 3 už je pouze poloviční nebo třetinová rychlost. Zapnutí flow control nepomáhá. Přechod giga/100Mbit tam nemám. Zkoušel jsem i různé verze mikrotiku, je to pořád stejně zoufalé.
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 6 years ago

Ano ano, stejná situace. Zatím nepomohlo nic. Jak si to vyřešil? Já už přemýšlím, že Mikrotik pošlu do.... a dám tam stroje s Linuxem....
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

A když dáš bt test na něco normálního? To chr je celkem nové a moc tomu nevěřím. Zkus to opřít o něco jiného.
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 6 years ago

Hele, je to úplně jedno. Jestli to běží přímo přes 1100AHx4 nebo oklikou přes CHR, je to úplně jedno. A zjistil jsem, že to dělá i na okruhu od ČDT, který běží přes jinou AHx4....

Na všech zařízeních je FW 6.41.2 a verze ROS také... Je to ale úplně jedno, dělá to na 1 spojení pořád.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

tak budeš muset změřit chybovost trasy. Ta se na jeden skok projevit u tcp nemusí ale na dva skoky už ano. Doporučuju btest na udp, receive a omezit remote tx speed na něco co by to mělo spolehlivě protéct a sledovat kolonku packet loss. Funguje to pouze u receive!!!
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

tiez sme to zazili a nevyriešili dodnes, na jednom s konektov sa toto deje. cez 1 TCP proste neprelezie viac ako 20mbps, ked date 20 spojeni..valí to.

packet loss 0%,ping 18ms na server voči ktorému sa testuje (six v BA)....

moj nazor bude, ze je to nastavením zariadení po ceste....
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 6 years ago

Hmm, zajímavé. UDP mi doleze na AHx4, nicméně, na RB3011 ne. 1100 je neprospustí. FW nikde, teoreticky nic, co by to mělo zaříznout tam není, přesto to neproleze....

Jinak, tahle anomálie se děje i na trase od ČDT, která končí na úplně jiné konektivitě, ale taky je to 3011 a 1100Ahx4....
0 x

ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ikk » 6 years ago

Pokud to jede přes CHR tak si zkontrolujte ve virtualizaci jest-li běží korektně FlowControl na síťovce. Taky jsme s tím dost bojovali, než jsme přišli na to kde je chyba.

vmWare (ESXi 6.5u1, Intel PRO/1000 PT Dual Port) v nových ovládačích od síťovky to nechodí zcela korektně a je s tím problém. Stačí přepnout ovládač na původní verzi net-e100e a byl klid. Ještě v případě ESXi doporučuji zkontrolovat, že z toho leze správná velikost paketu, a že se neprovádí zbytečná fragmentace hlavě ve spojení s vlany (taky "drobná" chybička v nových ovládačích).
0 x
Síť není jen internet ...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Může to dělat ztrátovost na trase, kolísající rychlost v TCP se pozná klidně už při 0,5% ztrátovosti. Změřit jak psal Hapi - UDP provozem o definované rychlosti. Dá se použít BTEST nebi IPERF.
Taky to může dělat shaper na straně UPC - prodávají vám 300MBit L2 linku, takže to jde někde přes jejich switche, porty budou (minimálně) gigabitové, takže to nějak na těch 300Mbit musí zaříznout. A to nejspíše dělají zahazováním paketů.
0 x

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 6 years ago

Chlapi, tak UDP projde relativně OK. To, že to předtím nepropustila AHx4 dělal zřejmě NAT. Nevím a nenapadá mě teda proč, ale budiž... Když jsem to hodil na veřejné adresy, jede to.
Graf UDP při receive a rychlosti 250 Mbps je relativně klidný. Je ale fakt, že sem tam se to o cca 10 Mbps hýbne. Nicméně, dělá mi to jak na lince CETIN tak na lince CDT, která končí ale úplně v jiném DC, ale taky na AHx4...... A že by obě linky byly nakonfigurovány špatně?
Přílohy
cetin_problem.png
cetin_problem.png (13.46 KiB) Zobrazeno 3273 x
0 x

mrazek609
Příspěvky: 182
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mrazek609 » 6 years ago

Měl jsem podobný problém na okruhu od Cetinu a bylo to nastavením MTU.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

cmgn píše:Chlapi, tak UDP projde relativně OK. To, že to předtím nepropustila AHx4 dělal zřejmě NAT. Nevím a nenapadá mě teda proč, ale budiž... Když jsem to hodil na veřejné adresy, jede to.
Graf UDP při receive a rychlosti 250 Mbps je relativně klidný. Je ale fakt, že sem tam se to o cca 10 Mbps hýbne. Nicméně, dělá mi to jak na lince CETIN tak na lince CDT, která končí ale úplně v jiném DC, ale taky na AHx4...... A že by obě linky byly nakonfigurovány špatně?


co je na tom relativně ok? vidim tam 900 lossů!!! pokud ti tam nic jinýho neteče tak tam má bejt 0
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků