Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RB951G-2HnD - mala priepustnost

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
zvukarmiso
Příspěvky: 211
Registrován: 12 years ago

RB951G-2HnD - mala priepustnost

Příspěvekod zvukarmiso » 6 years ago

Ahojte
Zakúpil som RB951G-2HnD a zákazník sa mi sťažuje na sekanie internetu a pomalé nacitavanie stránok
Zapojenie je to nasledovne HL Router -> Gpon - ONU -> RB951G-2HnD

Skusal som sa pripojiť priamo na ONU - rýchlost 150/150Mbps, cez RB951G-2HnD - 20/20 Mbps, najskôr som ho vymenil za také iste, ale nové. Problém ten istý. Nahral som tam posledný soft od mikrotiku, uz to dava 65/40 ale stále to nejde ako by malo.
Spraviť test z mikrotiku na hlavný router a dava mi tam 100/100Mbps na UDP a na TCP 92/92Mbps

Kde môže byt zakopaný problém ?
RB951G-2HnD je nastavené tak, že na porte 5 je PPPoE a zvysne porty a wifi je do Bridge a nat masquarade. Nič iné tam nie je.

Co by ste navrhli ? ako to poriešiť ?
Ďakujem
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 6 years ago

Zkoušel si místo RB951 zapojit počítač, jestli je to stále pomalé ? Při PPPoE je MTU 1492.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

A ten port 5 linkuje na Gigu?
0 x

zvukarmiso
Příspěvky: 211
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod zvukarmiso » 6 years ago

honzam píše:A ten port 5 linkuje na Gigu?


Ano.

mac0112 píše:Zkoušel si místo RB951 zapojit počítač, jestli je to stále pomalé ? Při PPPoE je MTU 1492.


Ked tam pripojim PC tak mi to dáva 150/150Mbps
RB951G-2HnD ma nasledovné hodnoty
Actual MTU: 1596
eth: Actual MTU: 1500 L2 MTU: 1598

Na druhej strane routra:
eth: Actual 1500
PPPoE klienti: MTU 1480
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 6 years ago

Zkusil jsem slabší Routerboard RB951Ui-2nD jako klient PPPoE. Jako server PPPoE jsem použil můj domácí router RB450G.
Na počítači jsem spustil btest od Mikrotiku o proti RB450G.
Test downloadu v TCP při jednom spojení mi ukázal 50Mbite/s, upload mi ukázal 93Mbite/s ale CPU RB450G ukazoval v obou případech 100%.
Bez maškarády se download zvýšil na 70Mb/s. Kdyby byl můj domácí router silnější věřím, že by dal RB951Ui-2nD 100/100.

a jaké je vytížení CPU?

Spraviť test z mikrotiku na hlavný router a dava mi tam 100/100Mbps na UDP a na TCP 92/92Mbps
RB951G-2HnD je nastavené tak, že na porte 5 je PPPoE a zvysne porty a wifi je do Bridge a nat masquarade.


Odpověděl jsi si sám: bez maškarády je rychlost 100/100Mbps a z NATem skoro půlka.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

nikde tady nepadla zmínka o verzi mikrotiku a taky fakt že lze zapnout fast track pro výrazné úlehčení pro nat. Navíc opravdu pochybuju že to pppoe takhle shodí protože jestli ano, tak zastánci pppoe pěkně mlží.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

To mě taky napadlo co píše Hapi. Aktualizovat minimálně na 6.40.5 nebo vyšší.
A zapnout fasttrack těmito pravidly:

Kód: Vybrat vše

/ip firewall filter add chain=forward action=fasttrack-connection connection-state=established,related
/ip firewall filter add chain=forward action=accept connection-state=established,related
1 x

zvukarmiso
Příspěvky: 211
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod zvukarmiso » 6 years ago

hapi píše:nikde tady nepadla zmínka o verzi mikrotiku a taky fakt že lze zapnout fast track pro výrazné úlehčení pro nat. Navíc opravdu pochybuju že to pppoe takhle shodí protože jestli ano, tak zastánci pppoe pěkně mlží.


Verziu som tam dal poslednu 6.41.2

Za poznaku stoji nasledovne:
Ak to RB vymenim za Netis WF2780, AC1200 Wireless Dual Band Router tak bez problemov tam nameram 150/150Mbps. Tiež je tam PPPoE.
Neviem ci sa mi to zdá alebo nie ale stýmto RB951G-2HnD ako keby aj web stránky dlhsie načítavalo. Pripadá mi to také lenivé.

honzam píše:To mě taky napadlo co píše Hapi. Aktualizovat minimálně na 6.40.5 nebo vyšší.
A zapnout fasttrack těmito pravidly:

Kód: Vybrat vše

/ip firewall filter add chain=forward action=fasttrack-connection connection-state=established,related
/ip firewall filter add chain=forward action=accept connection-state=established,related


Toto som dnes na dialku zapol, kedže je to ambulancia doktora tak tam v pondelok skočím zistit aký je stav
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Ježiš marjá, hlavně nepiš že jsi tam dal Netise a funguje to, jinak hromadě lidí naskáčou pupínky až na prdeli :-)

Co ukazuje CPU při testu skrz router? Ve FW jsou nějaká pravidla?
0 x

zvukarmiso
Příspěvky: 211
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod zvukarmiso » 6 years ago

PetrBačina píše:Ježiš marjá, hlavně nepiš že jsi tam dal Netise a funguje to, jinak hromadě lidí naskáčou pupínky až na prdeli :-)

Co ukazuje CPU při testu skrz router? Ve FW jsou nějaká pravidla?


Co bolo prve po ruke na sklade to som pouzil neslo mi to do hlavy preco to robi.

ked spravim BT na udp boot tak dava 95/95Mbps a procak je na 100% (FW uz som dal tie pravidla co kolega hore pisal) ale tento test takto isto isiel aj bez pravidiel.
Ale ked spravim speedtest. net tak rýchlost netu bola 65/40 (to bolo bez tých pravidiel). Ked dam nestastny netis tak to chodi 150/150 a net je zivsi

FW ine pravidla nie su okrem tých 2.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

zvukarmiso píše:ked spravim BT na udp boot tak dava 95/95Mbps a procak je na 100%

Fakt mě přijde že ti to něco limití 100Mbit portem. PPPoE nepoužíváme, takže nemám jak otestovat. Mrnul jsem na forum a tam někdo psal:

RB951G-2HnD can route via pppoe over 800mbps with fasttrack in my case.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Netis je v pohodě, hlavně WF2780. Ještě mě napadá, možná fakt blbost, ale jsi si jistý, že je to RB951G? Není to RB951Ui která má jen 100Mb porty a na 5. dokonce PoE out? Krabičku mají stejnou. Protože to fakt vypadá na 100Mb link. Co je před tím routerem za zařízení? ONU nebo ještě nějaký switch?
0 x

zvukarmiso
Příspěvky: 211
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod zvukarmiso » 6 years ago

Petr Bačina píše:Netis je v pohodě, hlavně WF2780. Ještě mě napadá, možná fakt blbost, ale jsi si jistý, že je to RB951G? Není to RB951Ui která má jen 100Mb porty a na 5. dokonce PoE out? Krabičku mají stejnou. Protože to fakt vypadá na 100Mb link. Co je před tím routerem za zařízení? ONU nebo ještě nějaký switch?


Je tam len ONU, Router je fakt RB951G-2HnD a port je chytený na 1000Mbps, ci už vo Winboxe alebo aj na ONU.
0 x

zvukarmiso
Příspěvky: 211
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod zvukarmiso » 6 years ago

Dalsi zaujimavy poznatok

Ked zapnem

Kód: Vybrat vše

/ip firewall filter add chain=forward action=fasttrack-connection connection-state=established,related
/ip firewall filter add chain=forward action=accept connection-state=established,related


Tak aplikacia pre zdravotné poisťovne sa vôbec nespoji so serverami jednotlivých poisťovní. Ako nahle tieto pravidla vypnem, uz to funguje, ale strasne to seka.
Dám tam netis router a všetko ide ako ma ?

Akurát do budúcna, ak bude potrebne vytvoriť VPN pre ehealth tak s tym netisom to nespravím. Napadajú Vás nejaké nápady ?
Ďakujem
0 x