Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RB1100ahx4 dude edition

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

RB1100ahx4 dude edition

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

Zdravim,
myslite ze je vhodne pouzit tento mikrotik jako "switch" ( potrebuju z hlavni GW prohnat asi 1Gbit/200M / 100k pp/s down a 30k pp/s up do 3 profi spojů ) a zaroven na nem mit dude server ? Ted tam mam JetStream SG-3210 a vytuhava mi na CPU. Premyslim jestli proste jen koupit lepsi switch a nebo to vyresit takdle. Zabil bych tim dve mouchy jednou ranou :-)

Diky
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Zvažuju stejný řešení, ale asi nakonec tam nechám solo switch, zatím mi na tom Dude neběží, tak jak bych si představoval, překopírování konfigu ze starý verze nedopadlo moc dobře a nefunguje mi posílání na mail a nějaké statistiky. Kvůli občasnému restartu atd. asi lepší solo. No ale taky se dá použít.

CrazyApe píše:Zdravim,
myslite ze je vhodne pouzit tento mikrotik jako "switch" ( potrebuju z hlavni GW prohnat asi 1Gbit/200M / 100k pp/s down a 30k pp/s up do 3 profi spojů ) a zaroven na nem mit dude server ? Ted tam mam JetStream SG-3210 a vytuhava mi na CPU. Premyslim jestli proste jen koupit lepsi switch a nebo to vyresit takdle. Zabil bych tim dve mouchy jednou ranou :-)

Diky
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 6 years ago

tak nevim, jelikoz to ma jen 1G sitovky tak to asi nebude nejlepsi jako nahrada za switch. Navic switch ma switchovat a router routovat. Dude jde naistalovat klidne na nejaky levnejsi stroj, nebo virtual.

Podle toho jak to popisujes bude lepsi si koupit nejaky switch minimalne s SFP+ , protoze jestli jsi ted na hrane 1G tak za rok ti to stacit nebude
1 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

hocimin1 píše:tak nevim, jelikoz to ma jen 1G sitovky tak to asi nebude nejlepsi jako nahrada za switch. Navic switch ma switchovat a router routovat. Dude jde naistalovat klidne na nejaky levnejsi stroj, nebo virtual.

Podle toho jak to popisujes bude lepsi si koupit nejaky switch minimalne s SFP+ , protoze jestli jsi ted na hrane 1G tak za rok ti to stacit nebude


No jasny to prave vim taky ze router ma routrovat a switch svištovat ale pro to na co to potrebuju by to bylo opravdu ideal. Proto se ptam jeslti nekdo nema realnou zkusenost co to zvladne. To ze to ma gigabit mi zas tak uplne nevadi. Gigabit je aktualne strop a nejpis jeste nejaky patek bude takze sitovky bych uplne neresil a co bude za 2 -3 roky ... kdyztak se da jinam ze jo.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

whef píše:Zvažuju stejný řešení, ale asi nakonec tam nechám solo switch, zatím mi na tom Dude neběží, tak jak bych si představoval, překopírování konfigu ze starý verze nedopadlo moc dobře a nefunguje mi posílání na mail a nějaké statistiky. Kvůli občasnému restartu atd. asi lepší solo. No ale taky se dá použít.

CrazyApe píše:Zdravim,
myslite ze je vhodne pouzit tento mikrotik jako "switch" ( potrebuju z hlavni GW prohnat asi 1Gbit/200M / 100k pp/s down a 30k pp/s up do 3 profi spojů ) a zaroven na nem mit dude server ? Ted tam mam JetStream SG-3210 a vytuhava mi na CPU. Premyslim jestli proste jen koupit lepsi switch a nebo to vyresit takdle. Zabil bych tim dve mouchy jednou ranou :-)

Diky


No tak resety asi uplne resit nebudu. Co vam nefunguje na posilani mailů ?
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

whef píše:zatím mi na tom Dude neběží, tak jak bych si představoval, překopírování konfigu ze starý verze nedopadlo moc dobře a nefunguje mi posílání na mail a nějaké statistiky. Kvůli občasnému restartu atd. asi lepší solo. No ale taky se dá použít.

Co přesně vám neběží? My doteď jedeme na Dude 3.6. V pondělí mám v plánu vyexportovat databázi a nahrát ji do RB1000AHx4 dude edition. Bude to dělat jen Dude nic jiného.
Na jaké problémy se mám připravit? :)
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

No export dat se mi podařil asi po dvou dnech z verze 4.7 nebo tak něco na tu novější 6.x no asi mi to taky dost rozhodilo, že ve starým dudu jsem měl češtinu i po jejím smazání a předělání do Aj mi to namigrovalo takový bordel a jen části zařízení, že jsem to smazal a dělám znovu, ale nenačítá mi to nějaké údaje s tiků, někde to je starším firm. na rb. Musí tam být asi min taky 6.x , ale nevím jestli to sto pro tak je chová se to nějak divně.

honzam píše:
whef píše:zatím mi na tom Dude neběží, tak jak bych si představoval, překopírování konfigu ze starý verze nedopadlo moc dobře a nefunguje mi posílání na mail a nějaké statistiky. Kvůli občasnému restartu atd. asi lepší solo. No ale taky se dá použít.

Co přesně vám neběží? My doteď jedeme na Dude 3.6. V pondělí mám v plánu vyexportovat databázi a nahrát ji do RB1000AHx4 dude edition. Bude to dělat jen Dude nic jiného.
Na jaké problémy se mám připravit? :)
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

No tak jako snazit se vycitat dudem 6.40.0 data z mikrotiku 4.16 bych se ani nepokousel. :thumbsup:To nevycitate ani prez SNMP ale primo z TIKu ne ze to nejde? S tim se da tak trochu pocitat, ze z 10 let stareho dude export a import do noveho nebude uplne ideal.. ja se nechystam to ani zkouset ale udelam to znova rovnou ..
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Proč ne? Export jde i z verze 3.x https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:T ... ort_export
Celou mapu sítě kreslit nebudu, to bych nedělal týden nic jinýho :)
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

No na webu tiku píšou, jak by to jít mělo a asi by to i nějak šlo. Dělat znovu několik tis zařízení a pak se to sekne a znovu to je trochu vyjebávka a nenačítá mi data ze všeho. Jinak v nový verzi nevidím žádný pokrok spíš naopak. :( Vzali Winbox, protože si nerozumí se všema rb. a musí se spouštět na pc. Jinak funkčnost oproti staré verzi v ničem nividím přínos :( za mne nulový pokrok mezi verzema, snad na tom zapracujou ...
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

whef píše:No na webu tiku píšou, jak by to jít mělo a asi by to i nějak šlo. Dělat znovu několik tis zařízení a pak se to sekne a znovu to je trochu vyjebávka a nenačítá mi data ze všeho. Jinak v nový verzi nevidím žádný pokrok spíš naopak. :( Vzali Winbox, protože si nerozumí se všema rb. a musí se spouštět na pc. Jinak funkčnost oproti staré verzi v ničem nividím přínos :( za mne nulový pokrok mezi verzema, snad na tom zapracujou ...


Na ten Winbox jsem videl nekde navod jak to znovu rozchodit.
0 x

whef
Příspěvky: 997
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod whef » 6 years ago

Jo návod je ten, že tam napíšeš skript, který ti to spustí v určitý složce win, funguje to ok.

CrazyApe píše:
whef píše:No na webu tiku píšou, jak by to jít mělo a asi by to i nějak šlo. Dělat znovu několik tis zařízení a pak se to sekne a znovu to je trochu vyjebávka a nenačítá mi data ze všeho. Jinak v nový verzi nevidím žádný pokrok spíš naopak. :( Vzali Winbox, protože si nerozumí se všema rb. a musí se spouštět na pc. Jinak funkčnost oproti staré verzi v ničem nividím přínos :( za mne nulový pokrok mezi verzema, snad na tom zapracujou ...


Na ten Winbox jsem videl nekde navod jak to znovu rozchodit.
0 x

radik
Příspěvky: 228
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod radik » 6 years ago

Urcite bych to nedelal. Staci se podivat jak je to udelany: https://i.mt.lv/routerboard/files/RB110 ... 141042.png
Jsou tam v podstate jen 3Gbps FD porty.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

Lepší switch a RB1100AHx4 vedle toho jen na Dude.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

radik píše:Urcite bych to nedelal. Staci se podivat jak je to udelany: https://i.mt.lv/routerboard/files/RB110 ... 141042.png
Jsou tam v podstate jen 3Gbps FD porty.

A ono to bude něco brzdit když v součtu to bude furt gigi, jelikož je gigo uplink? Nekde na firemní síti kde tečou data všemi směry možná, ale u providera to moc všemi směry nechodí. Tím neobhajuji to řešení.
0 x